Mazda 3 BM Skyactiv-G İçin Hangi Benzini Kullanıyorsunuz?

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar merhaba :) Yaklaşık 1 buçuk ay önce ben de Yeni Mazda 3 sedan Power Sense ile aranıza katıldım. Yakıt konusunda oktan sayısı yüksek olanların aracımız için daha iyi olduğunu başka forumlarda okudum. Oysa ki belli başlı markaların artık 97 oktan satmadığını gördüm. Şimdilik aracım henüz 800 km'de ortalamam 7,2/100 olarak görünüyor. Diyorum ki acaba hangi markanın hangi benzinini kullanırsak hem aracımızı üzmez motorunu temiz tutarız hem de yakıt konusunda az da olsa tasarruf sağlarız? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Merhabalar,

Bu sorunun cevabını ben de 1 aydır arıyorum ancak henüz bulamadım. Shell, Opet ve PO yu denedim şimdiye kadar ancak henüz kesin bir yargı oluşmadı aklımda, pek de fark göremedim açıkcası. Sanki hepsi de aynı gibi.

Daha önce de gündeme gelen bu konuda esas dikkat edilecek hususun markadan çok istasyonun kalitesi ve güvenilirliği olduğu ortak fikre bağlanmıştı forumda, ki ben de katılıyorum buna.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Skyactiv kullanıcısı değilim ama bi istasyona 97 ile 95 arasındaki farkı sordum;

97 performans benzini, 95 tasarruf benzini olduğunu söyledi.

Ben 97 almaya özen gösteriyorum.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhabalar,

Bu sorunun cevabını ben de 1 aydır arıyorum ancak henüz bulamadım. Shell, Opet ve PO yu denedim şimdiye kadar ancak henüz kesin bir yargı oluşmadı aklımda, pek de fark göremedim açıkcası. Sanki hepsi de aynı gibi.

Daha önce de gündeme gelen bu konuda esas dikkat edilecek hususun markadan çok istasyonun kalitesi ve güvenilirliği olduğu ortak fikre bağlanmıştı forumda, ki ben de katılıyorum buna.
Cevabınız için teşekkürler. Her firmanın web sitelerini incelediğimde PO ve türkiye petrollerinin test sonuçlarını paylaştığı ve bu markalar haricinde de 97 oktan satan önde gelen firma olmadığını görmüştüm. Yine de bir bilene sormak lazımdır düşüncesiyle forumdaşlara sormak istedim ;) Sonuçta araçlarımızın motorları 14:1 sıkıştırma oranına sahip ve daha nazlılar diye biliyorum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda, üretici olarak 95 oktan benzin kullanılmasını tavsiye ediyor, gerisi size kalmış...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
95 oktan benzin kullanın. Benzini aldığınız istasyondan emin olun, benzinin depolama şartlarından emin olun, benzinin çok yeni basıldığı depodan benzin almayın, benzinin çok beklediği depodan benzin almayın, benzini deponuzda çeyrek altına düşürmeyin, depocuyla ahbap olun ki sizi bu konularda uyarsın, hız ve trafik kurallarına uyun, kemerinizi bağlayın, araç kullanırken sigara içmeyin, aslında sigarayı tamamen bırakın, alkollü içkiler kullanmayın araç sürerken, pompaya cep telefonu açık yanaşmayın, depo kapağının emniyetle kapandığından emin olmadan ayrılmayın, cüzdana mukayyet olun, onunla bununla tartışmayın, dengeli beslenin, yeşillik yemeye ağırlık verin, bir futbol takımı için kalp kırmayın, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmayı ihmal etmeyin, eşinize arada sırada bir çiçek götürün, aracın altını sürtmeyin, kaldırıma park etmeyin, rot balansını ihmal etmeyin, cilasını da eksik etmeyin.... ne diyorduk yahu?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
95 oktan benzin kullanın. Benzini aldığınız istasyondan emin olun, benzinin depolama şartlarından emin olun, benzinin çok yeni basıldığı depodan benzin almayın, benzinin çok beklediği depodan benzin almayın, benzini deponuzda çeyrek altına düşürmeyin, depocuyla ahbap olun ki sizi bu konularda uyarsın, hız ve trafik kurallarına uyun, kemerinizi bağlayın, araç kullanırken sigara içmeyin, aslında sigarayı tamamen bırakın, alkollü içkiler kullanmayın araç sürerken, pompaya cep telefonu açık yanaşmayın, depo kapağının emniyetle kapandığından emin olmadan ayrılmayın, cüzdana mukayyet olun, onunla bununla tartışmayın, dengeli beslenin, yeşillik yemeye ağırlık verin, bir futbol takımı için kalp kırmayın, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmayı ihmal etmeyin, eşinize arada sırada bir çiçek götürün, aracın altını sürtmeyin, kaldırıma park etmeyin, rot balansını ihmal etmeyin, cilasını da eksik etmeyin.... ne diyorduk yahu?
:D :D :D uygulamaya çalışacağım Mustafa abi

mesut taşdemir

Katılımcı
Özet ; arabana nasıl bakıyorsan kendine ve çevrene öyle dikkatli ol ya da tam tersi

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV

Multi mesaj diye ben buna derim :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Ben arabayı genelde h.sonları kullanıyorum yani ayda 1 - 1.5 depo Fazlasıyla yetiyor.shell nitro'yu tercih ediyorum farkı var mı dersen cevap veremem ama katkılı olduğundan enjektörleri ve benzin yolunu temiz tutuyormuş diyorlar litrede 2 kuruşluk fark var 'pahalıysa iyidir' mantığı ağır basıyor :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Kullanan arkadaşlardan tavsiyeler ve taraftar kart dolayısıyla Lukoil'e başladık. 3 defa aldım şu ana kadar bir sorun yok, hatta shell ve opete göre daha fazla tasarruf ettiriyor..Bugün benzini 4.10 'dan aldım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracınız hayırlı olsun, Çağlar arkadaşımızın söylediği gibi istasyon kişiliği markadan daha önemli Türkiye de. Shell genelde iyidir, ben de Kerim gibi bu aralar Lukoil kullanıyorum şimdilik memnunum. Mustafa abinin dediklerini de ihmal etmeyin

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Eskiden harbi 98 oktan geliyordu ötv koydular, hatta yanlış hatırlamıyorsam Shell 100 oktan bile getiriyordu bi ara. Sonra napsın adamlar katkılı 95 oktanı 97 diye satmaya başladılar, ismi de niye 97 anlamış değilim.

Ben son iki yıldır Shell'den alıyorum, Maltepe minibüs caddesi ve Kozyatağı yan yoldaki shell'in kendisine ait benzinliklerden. Rx-8 için konuşacak olursam katkılı 95 (97) alınca sanki daha performanslı oluyordu ama muhtemelen psikolojik. Mazda 3'te de yakıt ve çekiş konusunda henüz bir fark görmedim.

Daha önce heryerden alıyordum ve hiç kötü benzine denk gelmedim açıkcası yada Mazda'lar çok naz yapmıyor yakıt konusunda diyeyim:) Bu ülkeye yapılmış en iyi hizmetlerden biri akaryakıtta "marker" uygulamasına geçilmesidir, şöyle söyleyeyim şehir dışı abuk subuk izbe bir yerden almadığınız sürece kaçak akaryakıta rastlamanız son derece ihtimal dışı. Şöyle kabaca birşey söyleyeyim 1 ton akaryakıta 10-20 litre kaçak akaryakıt ya da madeni yağ vs. ekleyin onu bile tespit ediyor.

Yakıt kalitesi konusunda daha çok dizelci arkadaşların dikkat etmesi gerekiyor bence.
Askerliğim zamanı Ağrı'da "Mazot 2.20 bundan ucuzu İran'da", "Kaliteli kaçak mazot bulunur" gibi tabelalar görürdüm kimse de kaldırtamazdı şimdi aklıma geldi:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Dizel daha bir riskli bu ülkede haklısınız. Ama denetimlerde ne dolaplar dönüyor bir bilseniz, denetimde görünen ile gerçekte kullandığı çok farklı olabiliyor. İstasyona güvenmekten başka çare yok.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracınız hayırlı olsun, Çağlar arkadaşımızın söylediği gibi istasyon kişiliği markadan daha önemli Türkiye de. Shell genelde iyidir, ben de Kerim gibi bu aralar Lukoil kullanıyorum şimdilik memnunum. Mustafa abinin dediklerini de ihmal etmeyin
Etmem :)

Mazdaist

Sessiz
Daha önce arkadaşın 2011 Mazda 3'ünü kullanmıştım 1 hafta kadar. 95 oktan almamı söylemişti. Bende ona uydum. :)

badilcan

Katılımcı
Aracım yaklaşık 9300 km lere geldi ve ilk defa Shell den yakıt aldım . Aracın gaz tepkileri inanılmaz değişti gibi geldi bana .
Devirlenmesi çok daha iyiydi. Sizce Shellin benzini diğer markaların yakıtlarından daha mı performanslı ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Shell farkını dizelde hissediyordum, sonradan Lukoil kullanmaya başladım, ondan da memnundum

Üst Alt