Mazda 3 BM Skyactiv ESP Sistemini Nasıl Test Edebilirim?

ferhat_232323

Sessiz
Profilimde belirttiğim gibi aracım 2014 Mazda 3 sedan Reflex dir. Sizlere bir sorum var.
Aracımla birkaç defa virajlara hızlı girdim her seferinde de araç ya komple kaydı yada arka kısmı kaydı. Aklıma her defasında da acaba aracın ESP sisteminde bir sıkıntı mı var niye devreye girmiyor hep kayıyor Yada ben mi yanlış biliyorum diye düşündüm. Soruya gelecek olursak aracımın ESP sisteminin sorunsuz çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?¿

Ilginizden dolayı teşekkür ederim. Iyi sürüşler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsi tecrübemi aktarayım önce;

Virajlara sert girdiğimde aracı bir güç yere yapıştırıyor ve kayma eğilimine başlayınca bir el tutup aracı şeride tekrar oturtuyor hissi veriyor... Bu esnada hiç gösterge ışığına bakmak aklıma gelmedi, yanıp yanmadığını görmedim ki; yanması gerekir diye düşünüyorum...

Ayrıca; forumumuzda Mustafa abinin açmış olduğu tadından yenmeyen konularından birisi de daha detaylı bilgi almak açısından okunabilir...

http://www.mazdagaraj.com/konular/139-dsc-ve-limitleri.html

Görsel materyal ile de destekleyecek olursak;

https://www.youtube.com/watch?v=QJq22uPAkPU

https://www.youtube.com/watch?v=uD9YOklzmHg

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracınızın DSC (ESP) sinde bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, aracın kayma eğilimine sebep olacak birden çok faktör vardır, bunları da göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanda fayda var. DSC devreye girdiğinde ekranda ışık yanıp söner bunu farkettiniz mi hiç?

ferhat_232323

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Dediğiniz gibi virajlara girdiğimde bir el tutup tekrar yola sokuyormuş hissi vermesi lazım çünkü Arkadaşlarımın araçlarından biliyorum. Lakin benimkinde öyle olmadı her defasında da aşırı kaydım. Yanan ışık falan yok sadece ilk kalkışta Patinaj çektiğinde yanan Işık var ve o pantinaj Önleyici sistem gayet iyi Çalışıyor ama Dsc den çok şüpheliyim acaba ne yapmam lazım :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Dediğiniz gibi virajlara girdiğimde bir el tutup tekrar yola sokuyormuş hissi vermesi lazım çünkü Arkadaşlarımın araçlarından biliyorum. Lakin benimkinde öyle olmadı her defasında da aşırı kaydım. Yanan ışık falan yok sadece ilk kalkışta Patinaj çektiğinde yanan Işık var ve o pantinaj Önleyici sistem gayet iyi Çalışıyor ama Dsc den çok şüpheliyim acaba [size=16pt]ne yapmam lazım[/size] :(

Yetkili servis yolları taştan, Mazda sen çıkardın beni baştan diyerek, garanti kapsamında aracının kontrol edilmesini talep edebilirsin... :)

Gelişmeleri bekliyoruz, kolay gelsin...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Aynı kasaya sahip olan biri olarak bir problem olma ihtimalinin yüksek oldugunu söyleyebilirim. Ankara'da bu olayı yaşadığım bir iki viraj var..Hem kışın hemde yağmurlu havalarda aynı yere hızlı girersem bir kayma yaşıyorum ama araba kendini toparlamaya çalışıyor. Bu esnada uyarı ışığı yanıyor, yanmaması normal değil. Veli abi'nin dediği gibi servise göstermekte fayda var.
Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Dediğiniz gibi virajlara girdiğimde bir el tutup tekrar yola sokuyormuş hissi vermesi lazım çünkü Arkadaşlarımın araçlarından biliyorum. Lakin benimkinde öyle olmadı her defasında da aşırı kaydım. Yanan ışık falan yok sadece ilk kalkışta Patinaj çektiğinde yanan Işık var ve o pantinaj Önleyici sistem gayet iyi Çalışıyor ama Dsc den çok şüpheliyim acaba ne yapmam lazım :(

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Girdiğiniz virajlar daha doğrusu kayma olan yerler çok keskin olmayan normalde kaymaması gereken yerler mi, ve en önemlisi dsc kendisini gösterebilmesi için (yukarıda Veli abinin verdiği linkte Mustafa abinin yazdıklarına bakarsan) panikle frene felan basmamış olman lazım.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yabancı bir kıyaslama sitesinde yeni mazda 3 ün DSC (ESP) performansnı oldukça düşük vermişlerdi.
Yazının objectifliğini bilmiyorum ama selefindeki araçlara göre başarısız olduğunu yazıyordu.
Belki giriyordur ama kıyasladığınız araca göre zayıfsa beklentinizi karşılamıyor olabilir.

hunny

Sessiz
Ben mazda 6 'mı sattıktan bir süre sonra skyactiv3 aldım 1-2 ay önce....şimdi yukarıda yazılanları okuyunca da kendime geldim biraz...mazda 6 diğer donanımlarıyla birlikte güvenlik açısından bana hep çok güven verdi kullandığım sürece.Trafikte bir sürü sıkıntıyı birlikte atlattık...Ve işin kötü tarafı mazda3'ümü de hep bir mazda6 yerine koydum,onu kullandığım gibi kullandım.Beklemediğim (ufak tefek şeylerdi gerçi,o kadar da tukaka yapmayayım yeni guzu'yu) zayıflıklar hissettiğimde ise hatayı kendimde aradım.şimdi daha dikkatli sürüşler yapmam gerektiğini,altımdaki mazda olsada 6 olmadığını unutmamalıyım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi segment farklılığını göz önünde bulundurarak guzuları yolda ve kafanda kıyasla bence...

Her ikisine de haksızlık olmasın. :)

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Konforda 6 her zaman öndedir abi de, yol tutuş konusunda Mazda 3 geride kalmaz asla 6 dan.
Yüksek hızlarda mazda 6 'nın her zaman önde olacağını düşünüyorum.Gerek ağırlık,gerek büyük hacim ve ona göre ayarlanmış süspansiyolar.Fakat viraj olayına girdiğimizde hafif araçlar daha avantajlı bence.Yeni mazda 3 lerde 18 jant dolayısıyla tabanı genişlemiş lastikler,segmentindeki araçlara göre daha serte dönük süspansiyonlar daha avantajlı ve güvenli yapıyor virajlarda.

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Sebebi ESP midir, yoksa başka bir sistem midir bilmiyorum ama dün itibariyle bir can kurtarmış arabadır M3.

Dün öğle saatlerinde ufak bir işimiz için eşimle buluştuk, sonrasında onu yolcu edip işyerime geri döndüm. Kendisi Eskişehir yolunda Bilkent kavşağına doğru seyrederken ana yolun sol tarafında yeşillendirme çalışmaları için arkasına dubaları iple bağlamış giden kamyonu görüp akan trafikle birlikte yavaşlıyor. Tabi sol şerit kamyon tarafından kapalı bu arada. Daha sonra yine akan trafikle birlikte hızlanmaya başlıyorlar kamyonu geçince. Orta şeritte 80-90 arası normal trafik hızında seyrederken birden öndeki araçların neredeyse durmaya yakın yavaşladığını farkediyor, bunun sebebi de Ankara'daki Eskişehir yolu trafiğini alt üst eden beyaz renkli özel halk otobüslerinin kafasına göre her yerde durması. Bu halk otobüsü normalde ek şeride girmesi gerekirken, normal 3 şerit olan ana yolun sağ şeridinde fütursuzca duruyor ve yolu iki şeride indiriyor tekrardan. Dolayısıyla da öndeki araçlarda ani bir yavaşlama başlıyor, trafik normalde hızlanma eğilimde iken. Bu durumu son anda farkeden eşim de, ani bir panikle kendisini o süratle giderken birden sol şeride atıyor (frene basmak aklına geliyor ama o an duramayacağını hissedince çarpmamak için sola kaçıyor) ama bana anlattığına göre kesin kaza yaptım diye korkarak yaşıyor bunu. Fakat sonra nasıl olduğunu anlamadan aracın düzelip şeride girdiğini farkediyor ve ileride trafik müsati olunca durup kendine gelmeye çalışıyor.

Bu olayın benzerini deneme sürüşü yaparken ben de yaşamıştım. Aracı almadan bir kaç gün önce deneme sürüşünde yetkili bana 90 km hıza çıkmamı ve orta şeritten olabildiğince sert ve hızlı şekilde direksiyonu çevirerek sağ şeride geçmemi söylemişti (tabi yol boş ve müsaitti.) Ben de çekinerek de olsa dediğini yaptım ve inanılmaz şaşırdım çünkü araç bi şekilde kendini toparlayıp düz gitmeye başladı.

Demem o ki, dün şükürler eşliğinde bir kez daha aracımıza verdiğimiz paranın ne kadar helal olduğunu ve karşılığını verdiğini düşünerek eve geldik...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçmiş olsun, aynı olayı birebir bende 2009 Mazda 3 ümle yaşamıştım. Kesin kaza yaptım deyip araca arkadan çarpmak yerine bariyer ile aracın soluna çarpıp hiç değilse aracın ön tarafını kurtarayım diye ani hamle yaptım ama Mazda DSC "arkidiş sen ne yapıyon varsa bir durum yardımcı olalım" dedi ve araç mıknatıs gibi yere yapışıp tekrar şeridine geri döndü.

O gün bugündür DSC siz bir araca binmekten çekiniyorum

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yakup abi video güzel anlatmış olayı. Benzer bir olay ben yaşadım şuanki aracımla keskin bir viraja hızlı girdim direksiyonu ani kırıp frene basınca lastik sesleri geldi araç viraj dışına yöneldi anında abs devreye girdi manevra yaparak tekrar viraj içine aldım aracı. Esp olsa çok daha az hissederdim bu olayı. Esp elzem bir sistem en kötü ihtimalle abs olmalı araçta.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, Esp beni de kurtardı bir gün, tam da gerektiği zamanda çalışıyor.

Üst Alt