Mazda 3 BM Skyactiv Dizel Test Videosu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi devirlenememe Mazda'nın dizel motoru benzinli motor hissiyatı verdirmesi ile alakalı olabilir. :) Yalnız bu yazın beni daha çok heyecanlandırdı dizel mazda 3 konusunda. Benzinli gibi davranan dizel hayali kurmuştum hep.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben hem otomatik hem manuel modda atraksiyonlar yaptım. Bilindik dizellerin tork patlaması turbo patlaması bu motorda yok. Benzinli gibi hareket ediyor ama tepkileri benzinli gibi ani değil. Bu yazdıklarımdan performansın kötü olduğu anlaşılmasın aksine bir güç var ama o güç kullanıcıya direk yansımıyor ama bakıyorsunuz araç hızlandıkça hızlanıyor. Aynı CX-3 te olduğu gibi gücü dengeli bir şekilde devir bandına yaymışlar. Dizelin patlamasını sevenlerin hoşuna gitmeyebilir. Benim hoşuma gitti çünkü motorun saman alevi gibi olmasını sevmiyorum. Benzinli motor sever olarak bu dizelin benzinli tepkilerine oldukça yaklaştığını söyleye bilirim.
Birde şu sessizlik konusu var inanmayacaksınız ama benzinli motor kadar sessiz belki daha sessiz olabilir desibel ölçmek lazım. Araçtan indikten sonra kulağınızı ön panjura dayamazsanız motor sesini duyamıyorsunuz. Bu ses konusunu Mazda mühendisleri direk sorunun kaynağına inerek çözmüşler piston yapısında vs değişiklikler yapmışlar. Benim için dizel sesli çalışır traktör gibidir yargısı bu motorla yıkılmıştır. Ama sadece bu motor için geçerli :) Vaktiniz imkanınız varsa mutlaka gidin test edin derim. Mazda farkını gene ortaya koymuş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çığır ki ne çığır Bülent... İnsanın ağzı açık kalıyor. Tabi düşününce böyle bir motoru mazda nın yapması gayet normal geliyor. :)

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Yarın inşallah bende test edeceğim bakalım. Kesinlikle benzinlinin bıraktığı o zevki tekrar alacağımı düşünüyorum. Benzinlideki benim için tek sıkıntı performansdı. Dizelle onu da aştıklarını düşünüyorum.Gitmişken fiyat alayım dedim bayiden. Gelecek olan 2 adet power sense varmış. Biri kırmızı diğeri derin mavi. 112.000 lira fiyat verdiler. 2500 TL de navigasyon için fiyat aldım. Aynı donanımda fakat -sürüş zevki ruhsuz olan(bence) - başka bir marka aracı indirimle 10-14 bin arası daha düşük fiyata alabilirim. Kafalar karışık benim. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yarın inşallah bende test edeceğim bakalım. Kesinlikle benzinlinin bıraktığı o zevki tekrar alacağımı düşünüyorum. Benzinlideki benim için tek sıkıntı performansdı. Dizelle onu da aştıklarını düşünüyorum.Gitmişken fiyat alayım dedim bayiden. Gelecek olan 2 adet power sense varmış. Biri kırmızı diğeri derin mavi. 112.000 lira fiyat verdiler. 2500 TL de navigasyon için fiyat aldım. Aynı donanımda fakat -sürüş zevki ruhsuz olan(bence) - başka bir marka aracı indirimle 10-14 bin arası daha düşük fiyata alabilirim. Kafalar karışık benim. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Navigasyon'u hediye olarak veren bayilerle de görüşmeni tavsiye ederim, Mesela; Muğla Gören Otomotiv... :) Uzun soluklu birliktelik düşünüyorsan ve o paraları vermeyi göze aldıysan; başka seçenek yok gibi ve guzuyu kullanırken ağzın kulaklarında gezmek de, garanti. :)

Hakikaten anlatmayla olacak şey yapmamış çekik gardaşlarımız. Ben böyle bir şey beklemiyordum, şahsen evi barkı satıp, çoluğu çocuğu terk edip bunu al diye dürtüyor şeytan... :p :p

Muhafazan Allah !!

:D :D

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Navigasyon'u hediye olarak veren bayilerle de görüşmeni tavsiye ederim, Mesela; Muğla Gören Otomotiv... :) Uzun soluklu birliktelik düşünüyorsan ve o paraları vermeyi göze aldıysan; başka seçenek yok gibi ve guzuyu kullanırken ağzın kulaklarında gezmek de, garanti. :)

Hakikaten anlatmayla olacak şey yapmamış çekik gardaşlarımız. Ben böyle bir şey beklemiyordum, şahsen evi barkı satıp, çoluğu çocuğu terk edip bunu al diye dürtüyor şeytan... :p :p

Muhafazan Allah !!

:D :D

Aynen size katılıyorum. Yok yani bugün Opel,Hyundai,Renault,Honda,Mazda' ya gittim. Her defasında içine oturduğumda işte bu dediğim sadece Mazda oldu. Görünüş olsun,kokpiti olsun,sürüş zevki olsun mazda diyorum.
Aracı uzun süreli kullanacağım 8 yıl kadar( Gerçi buna bende inanmıyorum) O fiyatlara çıkınca 2. El donanımı az BMW 3 falan da al diyenler var. Düşündürenlerden biride bu .Hayırlısı bakalım. İnşallah alabilirim

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Hocam power sense yerine power tercih edince 102 binlere dusuyor fiyat galiba. Biraz daha makul oluyor fiyat, gerci gonul sense istiyorsa olay bitmistir de...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende bir ara Bmw düşünmüştüm (ikinci el olarak) ama servis olayı beni aştığı için vazgeçtim... Rutin bakımları bin lirayı buluyor... :p

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb

Benim gibi arada kalmışsınız. 2014 aracımı seramik kaplama için bıraktım almaya gittiğimde hasar verip bir de boyamışlar.Böyle binmem deyip bayideki 2015 kırmızı ps alıp çıktım.2016 daha uygun dizel ful araçlar olmasına rağmen

Moderatörün son düzenlenenleri:

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Hocam power sense yerine power tercih edince 102 binlere dusuyor fiyat galiba. Biraz daha makul oluyor fiyat, gerci gonul sense istiyorsa olay bitmistir de...

Hocam valla gönül Power Sense 'den yana. İstediğim özellikler o donanımla geliyor. Power olanı da şöyle BMW 2 . el alana kadar yine dolu dolu bir araba oluyor öyle düşünüp alınabilir benim için aslında. Kararsızlık böyle birşey işte :D

Bende bir ara Bmw düşünmüştüm (ikinci el olarak) ama servis olayı beni aştığı için vazgeçtim... Rutin bakımları bin lirayı buluyor... :p

Aynen BMW nin bakımı da benim gibi kasko ve sigorta toplam 1300 TL buldu diye atarlanan birine çok koyar açıkcası.:D Bakım ve idamesi düşününce arka plana geçiyor dediğiniz gibi.

Benim gibi arada kalmışsınız. 2014 aracımı seramik kaplama için bıraktım almaya gittiğimde hasar verip bir de boyamışlar.Böyle binmem deyip bayideki 2015 kırmızı ps alıp çıktım.2016 daha uygun dizel ful araçlar olmasına rağmen

Zaten en son olmadı boşver performansı deyip benzinlisini de alabilirim. En nihayetinde o da bir Mazda. Benim arada kalmamın nedeni mahalle baskısı birazda:p. Baba indirimli yeni kasa megane alınca. Ben üstüne daha çok ödeme yapıp mazda alacağım için ne gerek var diyor hanımda doğal olarak. Ama işte o tadı başka araba vermedi. Yok eminim ikna çalışmalarım sonuç verecek :D.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
7-8 yıl binerim derseniz alın Sense yi, ama 2-3 yıl içinde satarım dersen ikinci elini alırsınız az bekleyin, ya da BMW de seçenek, hatta 2. el Levorg kesinlikle bakılabilir 180 hp :eek:

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
7-8 yıl binerim derseniz alın Sense yi, ama 2-3 yıl içinde satarım dersen ikinci elini alırsınız az bekleyin, ya da BMW de seçenek, hatta 2. el Levorg kesinlikle bakılabilir 180 hp :eek:

Aslında Levorg'a da bakmıştım ama japon arabalarında gönlümde öncelik Mazda da. Birşey sormak istiyorum. Bu 2017 makyajlı Mazda 3 ler var internette videoları falan da var. Bu yeni gelecek partideki araçlar makyajlı kasa mı olacak? Araçlarda biliyorsunuz farlar ,göstergeler vb ufak dokunuşlar var. Şimdi ben atıyorum yeni partiden satın aldım. Ocak ayından sonra tutup bu makyajlı olanlardan getirmesinler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aslında Levorg'a da bakmıştım ama japon arabalarında gönlümde öncelik Mazda da. Birşey sormak istiyorum. Bu 2017 makyajlı Mazda 3 ler var internette videoları falan da var. Bu yeni gelecek partideki araçlar makyajlı kasa mı olacak? Araçlarda biliyorsunuz farlar ,göstergeler vb ufak dokunuşlar var. Şimdi ben atıyorum yeni partiden satın aldım. Ocak ayından sonra tutup bu makyajlı olanlardan getirmesinler.
Muhtemelen "atıyorum" dediğiniz şey gerçekleşecek gibi... :) Kasım Aralık gibi siparişler geçilecek ve Türkiye'ye gelmesi en erken Ocak ayı itibari ile olur gibi görünüyor. Bunun yanında da fiyat farkı illaki olacaktır. Takdir sizin. :)

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Muhtemelen "atıyorum" dediğiniz şey gerçekleşecek gibi... :) Kasım Aralık gibi siparişler geçilecek ve Türkiye'ye gelmesi en erken Ocak ayı itibari ile olur gibi görünüyor. Bunun yanında da fiyat farkı illaki olacaktır. Takdir sizin. :)

Günaydın Veli Bey. Dün özellikle sordum bu makyaj olayını. Deri koltuk,elektrikli sürücü koltuğu,kameranın olduğu söylendi şu an gelecek modellerde. Ancak led far ve iç makyaj olayından tam bilgileri yoktu gibi. Aslında forumda bayide çalışan arkadaşlarımız varsa bizi aydınlatabilirlerse mutlu oluruz.:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Makyajlilar muhtemelen haziranda bayilerde olacak

ATAK_T-129

Sessiz
Araç Markası
2017 HONDA CRF 250 R
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Makyajlilar muhtemelen haziranda bayilerde olacak

Anladım teşekkür ederim. Bugün bayide test sürüşünü yaptığımda ellerinde hala 2015 model benzinli olduğunu öğrendim. Bu araçlar satılmadan da yeni benzinli araç gelmeyecek olarak anladım. Ellerindekiler bitince gelecekmiş. Buradan yola çıkarsak önümüzdeki yaza kadar ancak gelir herhalde dediğiniz gibi.

Aracı beğendim. Motor sesi gerçekten yok gibiydi. Hızlanması doğrusal olarak artan şekilde. Benim için tatmin edici seviyedeydi. Tam otomatik olmasıda ayrı bir güven veriyor. Kokpit zaten tam istediğim dizaynda. Geriye artık parasal durumlar kalıyor.107-112 aralığı dizel ,96-100 aralığı benzinli.Deri koltuk durumundan ötürü bu aralıkta. Bakalım kısmet artık.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sizin yerinizde olsaydım; o kadar yüksek miktarlar bağlamazdım. İkinci el düşük kilometrelerde Power Sense arabaların en temizi 75 bine alınabiliyor, çok kilometre yapıyorum bu yüzden dizel düşünüyorum derseniz de; 7 bin lira civarı sıvı sistem lpg montajı yaptırırsınız, 82 bin eksi 112 bin eşittir 30 bin lira yapar...:rolleyes:

Orta siklette bir araba parası neredeyse. Bir kenara atsanız bu parayı; aynı kasa, aynı teknoloji skyactiv'e yıllarca bedavadan binmiş olursunuz... ;)

Üst Alt