Mazda 3 BM Skyactiv Chip Tuning

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Chip tuning yerinne turbo taktırmak daha isabetli olur eğer illaki beygir arttırmak kafaya koyulduysa uzman ellerde yapılabilir ama şahsen bozmazdım orjinalliğini sonuçta hız amaçlı üretilmemiş...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Chip tuning yerinne turbo taktırmak daha isabetli olur eğer illaki beygir arttırmak kafaya koyulduysa uzman ellerde yapılabilir ama şahsen bozmazdım orjinalliğini sonuçta hız amaçlı üretilmemiş...

Son cümlede her şey gizli Enes... Hızı yine yapıyor ama canlı bir performans yok...

Geçen hafta toplantıya yetişmek için 170-180 gördüm hemde o biçim rüzgarda hemde 5 bin devirlerde...

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2.0
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Mazda 3 1.5 120 hp 150 tork ile 2.0 120 hp 210 tork arasindaki tork farkinin nedeni yada 2.0 120 hp 210 tork ile 2.0 165 hp 210 tork arasindaki hp farkinin nedeni Chip tuning mi? Gordugum kadariyla motor ayni motor ama farkli modellerde ya hp farkli yada tork.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mazda 3 1.5 120 hp 150 tork ile 2.0 120 hp 210 tork arasindaki tork farkinin nedeni yada 2.0 120 hp 210 tork ile 2.0 165 hp 210 tork arasindaki hp farkinin nedeni Chip tuning mi? Gordugum kadariyla motor ayni motor ama farkli modellerde ya hp farkli yada tork.
Emin olmamakla birlikte düşüncem şu, chiple atmosferik motorda bu kadar tork ve beygir artışı sağlananayacağından, aynı motor olmasına rağmen biryerlerde minik mekanik ve yazılımsal dokunşlar vardır bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bu farkların temel kaynağı motor hacmi ve yazılımdır... Stok olarak çıkan motora dışarıda yapılan işleme biz genel olarak Chip Tuning diyoruz... Aynı hacimdeki iki ayrı motorun tork ve güçleri yazılım ile belirlenmektedir...

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2.0
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Mazda bu durumdan fazlasiyla kazancli cikiyor. Ayni motoru farkli kombinasyon ile tuketicinin egosuna gore pazarliyor. Benim 2.0 mazda 3 ile 1.5 arasindaki yakit degerleri kagit uzerinde ayni haliyle vergide ayni oluyor. Hatta 2.0 165 hp ile 1 litre benzinde 1 km fark var. Bazen dusunuyorum 1.5 motor mu alsaydim diye. En azindan 8 bin tl gibi bir kazancim olurdu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda bu durumdan fazlasiyla kazancli cikiyor. Ayni motoru farkli kombinasyon ile tuketicinin egosuna gore pazarliyor. Benim 2.0 mazda 3 ile 1.5 arasindaki yakit degerleri kagit uzerinde ayni haliyle vergide ayni oluyor. Hatta 2.0 165 hp ile 1 litre benzinde 1 km fark var. Bazen dusunuyorum 1.5 motor mu alsaydim diye. En azindan 8 bin tl gibi bir kazancim olurdu.

Herkes olmayanın peşinde diye bir söz varya tamamen öyle... 1.5 alanlar da genel anlamda performansı düşük kalıyor diye hayıflanıyor... :)

Vergi ve yakıt hemen hemen aynı ise; bence 2.0 motor tercihini yapmak daha mantıklı.

g3z3g3n16

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2.0
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Insanlarin kafasinda herzaman bir ustu olsun yada en iyisi olsun gibi fikir hakimdir. Bende dahil cogu insan ihtiyaca pek aldiris etmez. Dedigim gibi 2.0 motur 165 hp nin yakit degeri hemen hemen ayni 1.5 motur ile. Sadece biraz daha fazla para veriyorsun hp yada tork a o kadar.
Bence dusuk km de seyir halindeyken performansi hic hissettirmiyor. 150 km ustu hizlarda hissettirebilir ama onuda herzaman yapaamzsin. Yani kisaca demek istedigim 2.0 motor mazda 3 u pek gozunuzde buyutmeyin :) Yalniz mazda 6 a lafim yok :)

Son düzenleme:

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Beyler konuyu hortlatiyorum. Ingilterede bbr gti isminde firma yaklaşık 20 yildir mazda uzerine tuning hizmeti veriyor. Ve yeni mx5 1.5 131 ps olan araci sadece yazilimla ve cold air ile 160 a çıkarıyorlar. 80 kusur den bu yana mazda ile çalışıyorlar. Google da arattırabilirsiniz. Benden bundan esinlenip ankarada arastirdim. Remaps tr isimli firma ile görüştüm yeni mazda 3 icin. 100 den fazla referansları var. 14-15 hp güç alabiliriz dedi. 3 yıl da motor garantisi veriyorlar. Yalniz pahali geldi bana fiyat 1500 dedi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Beyler konuyu hortlatiyorum. Ingilterede bbr gti isminde firma yaklaşık 20 yildir mazda uzerine tuning hizmeti veriyor. Ve yeni mx5 1.5 131 ps olan araci sadece yazilimla ve cold air ile 160 a çıkarıyorlar. 80 kusur den bu yana mazda ile çalışıyorlar. Google da arattırabilirsiniz. Benden bundan esinlenip ankarada arastirdim. Remaps tr isimli firma ile görüştüm yeni mazda 3 icin. 100 den fazla referansları var. 14-15 hp güç alabiliriz dedi. 3 yıl da motor garantisi veriyorlar. Yalnız pahalı geldi bana fiyat 1500 dedi.
1500 bence de pahalı sadece yazılımsal iş için. Atmosferikten 15 hp almak başarıdır tabi, ama ben atmosferik motora uygulanan yazılımsal değerlerin tatminkarlıktan uzak olacağını ve boş yere masraf olarak görüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Skyactiv motorlar zaten beyin ile uygulamaya açık üretiliyor, aynı motor 105 beygir ile de çıkıyor banttan, 125 beygir ile de çıkıyor... Bu ihtimal göz önüne alındığında yüzde 10 gibi bir artış gayet mantıklı geliyor bana... Fiyat da bu değer için gayet makul ama değer mi?

Bence değmez...

Millet alışmış turbonun sahte gücüne, 120 beygir atmosferik motoru beğenmiyor... Bence; her haliyle bu beygir yani 120 beygir hayli hayli her şey için yeterli...

Chip işi; Beyaz bir araba alıp, siyaha kaplatmak gibi bir şey bence; güç istiyorsan, sahte turbo patlaması istiyorsan git turbo dizel veya turbo benzinli al ama Mazda istiyorsan en güzeli, en iyisi en yakışıklısı da bu... Tercih kişilere kalmış, ama daha tercih etmeden bile, gitmiyor, bayılıyor, çekmiyor vs. gibi şehir efsanesi üretmenin hiç bir anlamı da yok...

Son düzenleme:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Beyler konuyu hortlatiyorum. Ingilterede bbr gti isminde firma yaklaşık 20 yildir mazda uzerine tuning hizmeti veriyor. Ve yeni mx5 1.5 131 ps olan araci sadece yazilimla ve cold air ile 160 a çıkarıyorlar. 80 kusur den bu yana mazda ile çalışıyorlar. Google da arattırabilirsiniz. Benden bundan esinlenip ankarada arastirdim. Remaps tr isimli firma ile görüştüm yeni mazda 3 icin. 100 den fazla referansları var. 14-15 hp güç alabiliriz dedi. 3 yıl da motor garantisi veriyorlar. Yalniz pahali geldi bana fiyat 1500 dedi.

Biraderim bi alalım da memnun kalmazsan ki kalırsın o zaman bakarız hal çaresine.
Duruşu yeter. :p

Üst Alt