Mazda 3 BM Skyactiv Chip Tuning

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba forumda? Servislerle falan hiç konuşmadım, sormadım da. Forumda bilgisi olan vardır belki.

Yeni M3 için 120 bg gücü artırmaya yönelik bir yazılım yapılabiliyor mu?

Yaptıracağımdan da değil esasen, olursa böyle bişey araba nasıl kaçar onu merak ediyorum sadece.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda skyactiv motoru aynı hacimle fakat farklı beygir güçlerinde üreterek ülkelere göre farklı motor gönderdiğini bir yerlerde okumuştum...

Bu doğruysa şu anlama geliyor; motor üzerinde yazılım ile beygir gücü miktarı ayarlanabiliyor. Yani zaten bu motor hali hazırda doğal olarak tuning'li geliyor.

Çok etkili olan Yetkili servisler bu konu hakkında bir şey biliyordur mutlaka...

Yoksa; aracı kabul et, bilgisayara tak ve kontrol et, tapayı sök yağı boşalt, filtreleri değiştir, yağı doldur, tapaları unutma, aracı çalıştır genel kontrol yap, faturayı kes parayı tahsil et şeklinde çalışanlar değil... :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu konuda bir takım araştırmalar yapmış birisi olarak şöyle söyleyebilirim. Chipbox denilen uygulamalar araca olası zarar vermesinin yanında istenen performans da alınamayabilir. Yalnız direk aracın beynine uygun değerlerde yazılım atılarak aracın herhangi bir yerine ekstra bir materyal takmadan daha iyi bir performans elde edilebilir ve araçta da olası bir arıza oluşma ihtimali çok azdır.

Beyine atılan yazılımla esasen aracın beygir gücünden çok tork gücüne müdahele ediliyor, bu bakımdan yazılımla istenilen verimi almak için uygun olan motor tipi turbolu motorlardır. Özellikle dizel motorlarda hatırı sayılır bir güç artışı olduğu söyleniyor keza turbolu benzinli motorlarda da öyle. Fakat atmosferik motorlarda bu güç artışı tatmin edici boyutta olmuyor, bu bakımdan ben atmosferik bir motor için yazılıma boş yere para vermezdim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ayrıca servisler bu işe hiç girmezler, bilgi alışverişi yapmak da insani davranışlarına bağlıdır.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bu konuyu bende merak edip İstanbulda bu işi iyi yapan bir firma ile görüşmüştüm. Aldığım cevabı aynen paylaşıyorum.

"Aracınıza malesef chip tuning uygulaması yapılmamaktadır. Nedeni atmosferik küçük hacimli makina olmasından max 3-5hp arası güç alırsınız bunuda hissedemezsiniz. Fakat aracınız otomatik olmasından da gaza bastığınızda çok hantal şekilde ilk kalış ve ara hızlanmalarda sorun yaşıyorsanız,bu sorunun önüne geçen TÜV ve Patent onaylı Sprint Booster ürünü kendi aracınızda ücretsiz test ile gaza bastıgınızda her daim hissedebileceğiniz üründür. Gaz kelebeğiniz elektronik olmasından dolayı gelen geç tepkimenin önüne geçerek daha atik ve 120hp gücünüzü daha erken hissetmenizi sağlayacak üründür."

mesut taşdemir

Katılımcı
Bu konuyu bende merak edip İstanbulda bu işi iyi yapan bir firma ile görüşmüştüm. Aldığım cevabı aynen paylaşıyorum.

"Aracınıza malesef chip tuning uygulaması yapılmamaktadır. Nedeni atmosferik küçük hacimli makina olmasından max 3-5hp arası güç alırsınız bunuda hissedemezsiniz. Fakat aracınız otomatik olmasından da gaza bastığınızda çok hantal şekilde ilk kalış ve ara hızlanmalarda sorun yaşıyorsanız,bu sorunun önüne geçen TÜV ve Patent onaylı Sprint Booster ürünü kendi aracınızda ücretsiz test ile gaza bastıgınızda her daim hissedebileceğiniz üründür. Gaz kelebeğiniz elektronik olmasından dolayı gelen geç tepkimenin önüne geçerek daha atik ve 120hp gücünüzü daha erken hissetmenizi sağlayacak üründür."
Kerim abi zaten bu emisyon düşürmek için Mazda tarafından özellikle yapılmış bir şey ilk gaz tepkimesi sakinleştiriyor. Ama bence tr şartlarında bu sprint booster mantıklı olur. Neden dersiniz lancerda kullananlar vardı ilk 1.6 117 hp nin 0-100 katalog verisi 11.7 saniye idi. Bu sprint booster ile 9.5-10 saniyeye çeken kişiler var ve video kayıtlı. Bir sene sonra Mitsubishi motor güncellemesi yaparak 10.7 saniyeye düşürdü katalog verisini. Bu biraz da distribütör isteği.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Soketi çıkartıp onu takıyorlar 5 dakika yalnız araştırırken başka bir forumda bu yazıyı okudum;

"kardeşim yanlış anlamayın ama yararından çok zararı var
bence yol yakınken iade edin yada çıkartın çünkü bendede vardı geçen hafta
sanayide o sprint boster yüzünden 3 gün yattı...
gaz pedalının arkasındaki beyin gitti gaz pedal sistemi değişti
beyinde yazılım sildi yazılım yaptırdık
ve bunların tek sorunu o zımbırtı çıktı bence bu yaşadıklarımı yabana atmayın"

Denemek o kadar basit bir şekilde mi oluyor, eğer öyleyse kesin dene

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Devamıda var;

"bu arada arızaların o cihazdan olduğunu nerden biliyosun diyen olursa söyliym bütün herşeyi yapıp teste çıkıyoruz araç arıza veriyodu gaz yemiyodu bi türlü
aklıma geldi sprint bosterdan olabilirmi diye ustama söyledim oda çıkardınca sorun gitti ama ardında baya bi hasarla birlikte...."

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İyice araştırmadan bu işe kalkışmamak lazım o zaman, deneme yapmak sıkıntı yapmaz sanırsam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda bu ellemeyin elletmeyin... Kaportaya küçük dokunuşlarla yetinelim, motora girmeyin...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan