Mazda 3 BM Skyactiv Chip Tuning

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Skyactiv motorlar zaten beyin ile uygulamaya açık üretiliyor, aynı motor 105 beygir ile de çıkıyor banttan, 125 beygir ile de çıkıyor... Bu ihtimal göz önüne alındığında yüzde 10 gibi bir artış gayet mantıklı geliyor bana... Fiyat da bu değer için gayet makul ama değer mi?

Bence değmez...

Millet alışmış turbonun sahte gücüne, 120 beygir atmosferik motoru beğenmiyor... Bence; her haliyle bu beygir yani 120 beygir hayli hayli her şey için yeterli...

Chip işi; Beyaz bir araba alıp, siyaha kaplatmak gibi bir şey bence; güç istiyorsan, sahte turbo patlaması istiyorsan git turbo dizel veya turbo benzinli al ama Mazda istiyorsan en güzeli, en iyisi en yakışıklısı da bu... Tercih kişilere kalmış, ama daha tercih etmeden bile, gitmiyor, bayılıyor, çekmiyor vs. gibi şehir efsanesi üretmenin hiç bir anlamı da yok...
Hocam sözlerinize kısmen katılmakla birlikte turbo kısmında birazcık yanlı olduğunuzu düşünüyorum ;) VW'den ve fanboylarından tiksindiğim halde TSI motorların cidden başarılı olduğunu kabul etmeliyiz bence. Sahte falan olduğunu düşünmüyorum gücün, 1.2 TSI 3000 km denedim, turbonun o kadar da sahte güç olmadığını söyleyebilitim. 1.4 TSI ile de tecrübelerim oldu ;) Şunu söyleyebilirim; sorun çıkaran parçaların olmayışı Mazda alma tercihimde etkili olmuştur. Güçlü bir araç olmayacağını bilerek ve isteyerek aldım. 180'i dipgaz Konya-Ankara yolunda bile çok nadir geçebildim. Ben 170'i geçmeyi zorlarken 1.2 TSI'lar bile 200'ü görmüş oluyorlar. Bu konuda kendimiz kandırmayalım. Tekrar söylüyorum: insanların ne söylediği ya da tercihim hakkında ne düşündüğü önemli değil, ben Mazda'mı seviyorum <3 (defalarca alay konusu olsam da) :))

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ayrıca gitmiyor çekmiyor da değil, sonuçta 70 hp Sümbül'e binmiyoruz :D Sadece turboluları yakalayamıyoruz :)

Benzinli Skyactiv olarak bu gayet normal, atmosferik ile turboyu karşılaştırmak zaten elma armut aritmetiğine benziyor... Fakat; dizel skyactiv ile diğer turbolar karşılaştırıldığında da, aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor ki; sahte güç üretenlerin nefesinin nerede kesildiğini görebiliyoruz...

Yani; skyactiv turbo dizel motorunu öyle bir yapmış ki; turbo patlaması yok, bir süre sonra nefesinin kesilmesi yok, turboyu da benzinli atmosferik mantığı ile üretmiş çekik gözlü gardaşlarımız... :)

Mazda CX-3 Güç Karşılaştırması.jpg

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Chip olayını bl kasa için araştırmıştım sadece yazılımla 15bg ve 20nm tork artışı sağlanabiliyor ama arkadaşlarında dediği gibi hissedilir hissedilmez o ayrı konu veya kaç devirde +15i görürüz bilmiyorum . Zaten 140lık tsi la karşılaştırmak doğru olmaz turbo her zaman farklı tepki verir misal dragda turbo alır rollingde chipli atmosferik alır diyebilirim . Bizim araçların mantığı az yakıt tüketimi ve konfor odaklı başka araçlarla kafa tutmaya uygun değil malesef, gönül isterdiki hem az yaksın hemde 100 e 7 -8 saniyede ulaşsın . Ama yapar ve memnun kalırsanız ne mutlu size :)

tapatalk by zenfone2

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Chip olayını bl kasa için araştırmıştım sadece yazılımla 15bg ve 20nm tork artışı sağlanabiliyor ama arkadaşlarında dediği gibi hissedilir hissedilmez o ayrı konu veya kaç devirde +15i görürüz bilmiyorum . Zaten 140lık tsi la karşılaştırmak doğru olmaz turbo her zaman farklı tepki verir misal dragda turbo alır rollingde chipli atmosferik alır diyebilirim . Bizim araçların mantığı az yakıt tüketimi ve konfor odaklı başka araçlarla kafa tutmaya uygun değil malesef, gönül isterdiki hem az yaksın hemde 100 e 7 -8 saniyede ulaşsın . Ama yapar ve memnun kalırsanız ne mutlu size :)

tapatalk by zenfone2

Bence mazdalarımızı da o kadar küçümsemeyelim. Muadili çoğu araca kafa tutar bence.
Hatta bi tık üstüne bile.
Örn. Benim aracım ;)

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Simdi benim anlamadığım yeni mazda 3 skyactiv 190ı gecmiyor mu ? ☺

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bence mazdalarımızı da o kadar küçümsemeyelim. Muadili çoğu araca kafa tutar bence.
Hatta bi tık üstüne bile.
Örn. Benim aracım ;)
Küçümsediğimden değil bu haliyle bile atmosferik rakipleriyle boy ölçüşür rahat rahat ama daha fazlasını istediğimiz zaman işler değişir , o zaman mps ,rx ,mx serileri var gidip onlardan almak lazım :)

tapatalk by zenfone2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Otomatikler belki geçmiyordur (test etmedim, kesin bilgi değil) ama manueller kesin geçiyor (kesin bilgi) :D :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kullanmadım ama geçmemesi mümkün değil, önüne yokuş çıkmadığı sürece her türlü 200 ü devirir, ama ivmelenme çok ağır olur, o ayrı.
Otomatik kesinlikle geçmiyor :( 2005 modifiyesiz civic'le bile 210 rahat görmüştüm (atmosferik örnek).
Manuel de maksimum 195. (otomatik kendi deneyimim ve kitapçık bilgisi, manuel kitapçık bilgisi)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yok yok bizim memleketde radar sayisi 200katina cikarilmali heleki cezasi direk ehliyete el konulmali hatta askeri mantikla arac hiz ihlali yapti diye trafikden men edilmeli :-D

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Forumdaşlarim skyactivin ruhsatta ağırlık kac kg yaziyor ?

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Su an arkadasimin citroen c4 deyiz. 1.6 dizel. 1450 kilo :)

Üst Alt