Mazda 3 BM Skyactiv Boya Problemi

Erdemfa35

Sessiz
Ne yapsak bilmiyorum boyacı geldi baktı direk asitgelmiş dedi mahkeme ye mi vericez napıcaz bende uğraşmak istemedim kaldı

Sent from my iPhone using Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne yapsak bilmiyorum boyacı geldi baktı direk asitgelmiş dedi mahkeme ye mi vericez napıcaz bende uğraşmak istemedim kaldı

Sent from my iPhone using Tapatalk

Dava açıp bilirkişi tespiti yaptırırsan kusurlu mal işlemi yaptırabilirsin...

saliher

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bana göre problemin adı netleşti. RAIL DUST

I77aXs1.jpg

7cmCneu.png

qhpkEmA.png

3GCJzEv.png

2rUx2o5.png

hdR7PCl.png

UyKmL54.png

MgAxmnU.jpg

9l3Xdxc.jpg

Bj8Ri8x.jpg

saliher

Sessiz
Biraz başınızı şişirdim ama şu an Türkiye'de bu posttan başka tren tozunu açıklayan başka bir post yok. Umarım kimsenin başına gelmez ama gelecek olursa insanların ilk uğrayacağı yer burası olacak gibi görünüyor. İnternette hala reçine, böcek pisliği, kimyasal değmiş gibi cevaplar var. Pasta cila attırıp tekrar çıkanlar, reçine solüsyonu alıp arabayı temizleyenler, araba temizlik firmalarına para harcayanlar...

Şuraya biraz metacode serpiştirelimde başkasının başına gelirse kolay bulsun

araçta kahverengi lekeler + araçta pas + sıfır araba pas lekesi + sıfır araba boya problemi + sıfır otomobil pas lekesi + otomobil pas lekesi + kahverengi noktalar + turuncu lekeler + kırmızı lekeler + rail dust + tren tozu + boyada pas + pas noktaları + otomobil nakliye + sıfır araba boya sorunu + araba pas + araç pas + boyadaki benekler + sarı benekler + benek benek + sinek pisliği + araç reçine + ağaç reçinesi + boyada küçük kahverengi benekler + Kuş pisliği ve ağaç reçinesi + Açık kahverengi benekler

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Biri bunu turkce yaparsa biseyler anlayacam.

saliher

Sessiz
Biri bunu turkce yaparsa biseyler anlayacam.

Araçlar nakliye sırasında trenlere yükleniyor. Trenlerin kaliper aşınmasından kaynaklanan küçük sivri metaller arabaya sıcağıyla yapışıyor. Sivri kısımları boyayı delerek alt tabakaya iniyor. Alt tabakaya inen metaller suyla karşılaştığında pas üretiyor. Pas daha sonra girdiği yolu izleyerek dışarıya kusuyor. Bası metallar astara kadar, bazı metallerde gövdeye kadar iniyor ve suyun gelip kendisini reaksiyona sokmasını bekliyor. Biz pasta cila atıp tamam diyoruz ama pastanın etkisi geçtiğinde bu gözenekler tekrar açılıyor ve tekrar suyla reaksiyona geçip pası dışarı kusuyor. Böyle bi devinim oluşuyor. Burada nakliye sırasında araçların düzgün korunmamasından kaynaklı bi problem var. Sonunçta sıcak metaller mumu ve koruma jelatininini de delip boyaya ulaşıyor. Bir de aynı araçlar okyanus görünce iyice korozyona uğruyor. Bu pas lekeleri binlerce olabiliyor. Bu durumdan müzdarip bir sürü insan da aracının reçineden, kimyasaldan, tozdan, böcekten olduğunu sanıyor. Durum özetle bu [member=4]kadir[/member]

saliher

Sessiz
herşeyi yorumlayan siteden bir yorum:

Karbon 12
Yarbay

12 Ağustos 2011; 12:31:38
"Demiryoluyla taşınan arabalarda görülebilen probleme benziyor. Demiryollarında birikmiş metalik toz olur. Bu toz yeni boyanın üzerine geldiğinde nispeten iri olan zerreler boyaya tutunur, zamanla da içine girer. Burada paslanan boyanın üzerindeki tozlar olabilir. Endüstride iyi bilinen bir problemdir.

Tabii boya hatası da olabilir. Bazı arabalar tavana kadar daldırımaya tabii tutulmaz. Tavanda galvanizasyon veya kataforez işlemi yapılmamış olabilir. Bu soğuk iklimlerde uzuzn süre koruma için yeerli olur. Ancak bu halde koruma sadece astar boyanın kalitesine bağlı oluyor. Damlayan çatılar fabrikalarda hiç görülmemiş şeyler değil. Boyadan önce küçük bir hata sonra kendini bu şekilde belli edebilir. Yani boya hatası da olabilir.

Veya boya koruma yapan yer yeterince temiz çalışmadı. Belki yakınlardaki bir servisten dolayı havada balata tozu vardı... "

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aynısı mı bilmiyorum ama benzer bişey benim sedefli beyaz 2012 model mazda 2 mde var. Genelde aracım kirli olduğu için yeni farkettim. Kendim yıkadım aracı kaputta nokta nokta lekeler var ama dikkali bakınca belli oluyor.
İyi temizleyemediğimi düşünerek oto yıkamaya götürdüm ve devam ediyor sorun.
Oradaki genç abi bir pasta attır düzelir dedi.
Bende geçen hafta sonu pasta artı boya koruma vs yaptırdım.
Pastanın belli olması için sanırım bi on gün geçmesi tekrar yıkanması filan gerekiyormuş. Onu bekliyorum.
Sonucu paylaşaırım.

saliher

Sessiz
Aynısı mı bilmiyorum ama benzer bişey benim sedefli beyaz 2012 model mazda 2 mde var. Genelde aracım kirli olduğu için yeni farkettim. Kendim yıkadım aracı kaputta nokta nokta lekeler var ama dikkali bakınca belli oluyor.
İyi temizleyemediğimi düşünerek oto yıkamaya götürdüm ve devam ediyor sorun.
Oradaki genç abi bir pasta attır düzelir dedi.
Bende geçen hafta sonu pasta artı boya koruma vs yaptırdım.
Pastanın belli olması için sanırım bi on gün geçmesi tekrar yıkanması filan gerekiyormuş. Onu bekliyorum.
Sonucu paylaşaırım.

Benim aracada pasta atıldı geçer dendi ancak pastanın etkisi geçince yine herşey aynı oldu. Bezi arabanın üzerinde gezdirirken takılacak hal aldı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Salih araştırmalarını sürekli takip ediyorum, şimdi sen elle tutulur bir sonuç yakalamışsın peki şimdi varsayımın doğruysa bunu Mazda Tr ye bildirip bir girişimin olacak mı ya da ne zaman olacak, bir de kapı aralarına kadar ulaşması normal mi bahsettiğin tren yolculuğu olayının?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sonuç ne olursa olsun, sebep ne olursa olsun bu durum ayıplı mal durumudur ve sorumluların bu konuda gereğini yapmasını beklerim... Konunun en başından itibaren de bekliyorum fakat ülkemizde henüz böyle bir uygulama ve sorumluluk olmadığı için; problemi olan sorunu ile baş başa bocalıyor, sorumlular da kulaklarını tıkayıp sırça köşklerde hayatlarına devam ediyor...

En başından itibaren bu sorunun fabrika kaynaklı olduğunu düşünüyorum... Yani; imalat hatası...

Tren seçeneği, gemi seçeneği mantıklı ama buradaki belirtiler ile örtüşmüyor bana göre... Tren yolculuğunda oluşmuş olsa; kapı içlerinde meydana gelme ihtimali zayıf...

Bir de; kıvılcımlar aracın üzerine gelip içine işlemiş olsaydı, ilk etapta süt beyaz arabada ben buradayım diye bağırırdı, bu durum dikkat ederseniz sonradan ortaya çıkıyor, yani boyanın içinden geliyor, üstten geçici tedavi uygulanıyor ama alttaki sorun yüzeye çıkmaya devam ediyor...

Bu şekilde geçici çözüm üretildikçe, bir zaman sonra, İstanbul gibi nemli bir iklimde bu durum tekerrür etmeye devam edecektir...

Ben olsaydım;

Öncelikle, sorunun muhatapları ile yüz yüze konuşur durumu anlatır, karşılıklı iyi niyet ile çözmeye çalışırdım.

Olmadı;

İstanbul bu işin ana merkezi; araştırır, uğraşır bu durumu üretim hatası olarak ispat eder, aracın değişimini talep ederdim... Tabi ki; hukuki yönden...

Bu ülkede biraz zor ama imkansız da değil...

Allah kolaylık versin. Her zaman yanındayız söylememe gerek yok sanırım.

:)

saliher

Sessiz
Sonuç ne olursa olsun, sebep ne olursa olsun bu durum ayıplı mal durumudur ve sorumluların bu konuda gereğini yapmasını beklerim... Konunun en başından itibaren de bekliyorum fakat ülkemizde henüz böyle bir uygulama ve sorumluluk olmadığı için; problemi olan sorunu ile baş başa bocalıyor, sorumlular da kulaklarını tıkayıp sırça köşklerde hayatlarına devam ediyor...

En başından itibaren bu sorunun fabrika kaynaklı olduğunu düşünüyorum... Yani; imalat hatası...

Tren seçeneği, gemi seçeneği mantıklı ama buradaki belirtiler ile örtüşmüyor bana göre... Tren yolculuğunda oluşmuş olsa; kapı içlerinde meydana gelme ihtimali zayıf...

Bir de; kıvılcımlar aracın üzerine gelip içine işlemiş olsaydı, ilk etapta süt beyaz arabada ben buradayım diye bağırırdı, bu durum dikkat ederseniz sonradan ortaya çıkıyor, yani boyanın içinden geliyor, üstten geçici tedavi uygulanıyor ama alttaki sorun yüzeye çıkmaya devam ediyor...

Bu şekilde geçici çözüm üretildikçe, bir zaman sonra, İstanbul gibi nemli bir iklimde bu durum tekerrür etmeye devam edecektir...

Ben olsaydım;

Öncelikle, sorunun muhatapları ile yüz yüze konuşur durumu anlatır, karşılıklı iyi niyet ile çözmeye çalışırdım.

Olmadı;

İstanbul bu işin ana merkezi; araştırır, uğraşır bu durumu üretim hatası olarak ispat eder, aracın değişimini talep ederdim... Tabi ki; hukuki yönden...

Bu ülkede biraz zor ama imkansız da değil...

Allah kolaylık versin. Her zaman yanındayız söylememe gerek yok sanırım.

:)

Veli abi aracı ben Mayıs ayında aldım ve araba galerinin içinde muhafaza ediliyord. Yani hava sıcak ve yağmursuzken geldi ve bayinin içine girdi. Ben mayıs ayında aldım bir sıkıntı yoktu sonra yağmuru görünce reaksiyon gösterdi araba ve paslar ortaya çıkmaya başladı. Kapı içlerinde de içeriye geçtikçe azalan bir durum var zaten. Yani rüzgarla beraber aralıklara doluşmuş oluyor bu metaller.

Bugün aracım serviste ve Mazda saha mühendisleri aracı inceleyecekler. Ben saha mühendislerine ulaşamadığım için bu durumu servis müdürüne mail ve çıkış alarak ilettim.

Dananın kuyruğunun kopması yakındır anlıyacağız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sonuç inşallah senin lehinde olur diyerek gelişmeleri takip edelim bakalım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Salih abinin araştırmaları mantıklı geldi bana büyük ihtimalle sorun budur. Umarım seni üzmezler abi.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
İnşallah lehinize sonuçlanır bu durum , emsal teşkil etmesin diye bizde hata yok demeleri muhtemel. Bana göre sac malzemesinden kaynaklı gibi bir durum yani boyadan önce olmuş olabilir sadece taşıma esnasında olmuş olsa kapı içlerinde olmazdı diye tahmin ediyorum , umarım hallolur

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnşallah lehinize sonuçlanır bu durum , emsal teşkil etmesin diye bizde hata yok demeleri muhtemel. Bana göre sac malzemesinden kaynaklı gibi bir durum yani boyadan önce olmuş olabilir sadece taşıma esnasında olmuş olsa kapı içlerinde olmazdı diye tahmin ediyorum , umarım hallolur

Tapatalk

Aynı fikirdeyim... İnşallah olumlu sonuç alınır... :)

ersinnsahin

Sessiz
Ray tozu olduğunu sanmıyorum. Trenle veya gemi ile gelen araçların kaputu genelde folyo vb. Birşeyele kaplı olur ve dış etkenlerden korunur. Ray tozu o boyanın altına girmeyi becerebiliyorsa camda da kılcal çizikler oluşması lazımdı. Bence sorun boya aşamasındaki bir ihmalden kaynaklı. Tabi durum böyle olunca bunu size nasıl açıklarlar nasıl bir geri dönüş olur ayrı bir merak konusu.

Umarım hayırlı bir şekilde olumlu bir sonuç alırsınız. Merakla takip ediyorum.

saliher

Sessiz
Sonuç iyi değil arkadaşlar. Bu konu hakkında daha fazla detay veremeyeceğim.
Umarım kimsenin başına gelmez. Saygılar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sonuç iyi değil arkadaşlar. Bu konu hakkında daha fazla detay veremeyeceğim.
Umarım kimsenin başına gelmez. Saygılar.

Korktuğum şeyler oldu sanırım... :( Her şey bitmiş değil Salih. Vardır bir hayır diyerek mücadeleye devam ederiz...

Allah sağlık versin yeter.

Üst Alt