Mazda 3 BM Skyactiv Boya Problemi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dun akyildiz mazdaya test surusune gittim ordq beyaz mx5 beyaz renk boyayi yakindan incelesim ayni lekeler ondada vardi

saliher

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bebeğim sağlıklı bi şekilde doğdu şükür. Herkese teşekkürler.

Bende aracımı akyıldız dan aldım zaten. Orada mazda 6 ya baktım ama mx5 é bakmamıştım. Müsaitleşince ilgileneceğim tekrar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Bende aracımı akyıldız dan aldım zaten. Orada mazda 6 ya baktım ama mx5 é bakmamıştım. Müsaitleşince ilgileneceğim tekrar.
Allah analı babalı büyütsün maşallah :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Gemide konternir ile geliyormus deniz suyu vurunca oluyormus diger renklerde aynisi olabilir ama anlasilmiyor dedi pasta cila ile gideriliyor dedi bende boyle satmayin araci pasta cilasini yapin dedim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Gemide konternir ile geliyormus deniz suyu vurunca oluyormus diger renklerde aynisi olabilir ama anlasilmiyor dedi pasta cila ile gideriliyor dedi bende boyle satmayin araci pasta cilasini yapin dedim
İyi demişssin ki demene gerek kalmadan bu uygulamayı yapmaları lazım 70-80 bin tl ödüyor insanlar bu araçlara bir de pasta ile mi uğraşsın. Deniz suyu her araca vurma ihtimali var sonuçta mumlu olması zaten bu tip olaylardan korumak için değil mi? Çözemedim bu işi ben.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç getiren bir çok gemi gördüm ne konteyner içinde geliyor araçlar ne de açıkta... Gemi içinde katlı otopark sistemi gibi istiflenip öyle taşınıyor...

Açıklama beni dadmin :p etmedi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araçlar kabak gibi açıkta gelmiyor ki kapalı gemilerde geliyor benim bildiğim deniz suyu nasıl vursun?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mustafa Abi nerede? denmiş ama ben böyle konularda uzaktan uzağa pek yazmam. Neden? Çünkü uzaktan böyle bir olaya teşhis koymak mümkün değil, yapılabilecek yanlış yorum hem moral bozabilir, hem de boşu boşuna kullanıcı ile servisi karşı karşıya getirir, olayların çözümünü zorlaştırır.

İzlenmesi gereken doğru yol konusunu şöyle izah edeyim;

1- İlk kontak kesinlikle Mazda yetkili servisi ile olmalı. Onlar zaten kendilerinin karar verebilecekleri net bir şey yoksa veya prosedür gereği öyleyse, bu olayı fotoğraflayıp, merkez garanti mühendisliği ile paylaşır. Gerekiyorsa sizi bir gün davet ederek, merkezden gelen garanti mühendisine de aracı inceletir.

2- Servis aksiyon alıyorsa zaten işler yürüyecektir. Bu durumda servis harici piyasadan yorum almaya çalışmak genellikle kafa karıştırır. Çünkü insanımızın yapısı böyle. Başkası ile ilgili olaylarda genellikle çok kesin, keskin yorumlar yaparız. Ben özellikle servisten istenilen sonuç alınmazsa bir başka uzmandan görüş alınmasını tavsiye ederim ki, servisin teknik cevabı kontrol edilebilsin.

3- Servisten cevap olarak veya aksiyon olarak olumlu veya tatminkar bir sonuç alınmazsa, bir başka yetkili servisin denenmesini tavsiye ederim. Mümkünse de tanıdık olan bir yetkili serviste olursa daha iyi olur. Türkiye'de ilişkiler her şeyin üstündedir. Zaten bu sebeple bu forumun üyesi değil misiniz?

4- Bu işlemlerin hiçbirisinden sonuç alınamazsa, direk Mazda TR ile siz kontağa geçersiniz. Önce bir yazılı başvuru yapar, ardından telefon ile takip edersiniz. Özellikle de bu konuya bakan arkadaşın direk kendisini arama imkanı varsa, daha da etkili bir takip yaparsınız. Yine tanıdık varsa, daha etkili olur.

5- Bu da olmazda Mazda Global'e şikayet yolu takip edilir.

6- En son çare ise hukuki yolların takibidir.

Türkiye bir hukuk devleti olmaktan çok uzak olduğu için, ben size bu yola gitmemek için uğraşmanızı tavsiye ederim. Çok fazla zaman, para, efor ve sinir harcarsınız. Dava sonucu istediğinizi elde ettim derken, bir bakarsınız aslında pek de istediğiniz olmamış, bir çok kayıplar yaşamışsınız. Tabi ki sizi mecbur bırakırlarsa gideceksiniz. Ama deneyin sonuna kadar, avukata verdim, bitti bu iş! gibi kolay bir şey olmadığını bilin.

Önemli; Tüm yüz yüze, telefonla, yazılı görüşmelerinizde kesinlikle sinirlenmeyin, sivri, iddialı laflar etmeyin. Karşınızdaki görevli her zaman kibar, güzel konuşan, yazan, kırmadan, hakaret etmeden ama takipçi insanlara daha fazla yardımcı olacaktır. Yazışmalarınızın dilbilgisine, edebi, teknik karakterine, üslubuna dikkat edin. 2 farklı yazının etkinlik farkına inanamazsınız.

Unutmayın burası Türkiye, ilişkiler, üslup, görünüm, prestij çok fark yaratır!

Konunun tekniği anlamında yorum yapamam, çünkü görmedim. Ancak eğer denilen doğruysa ve gemide olduysa;

Uzun yoldan gelen araçlar mecburi gemiyle gelecek ve hatta arada kara dahi olsa, gemi çok daha ucuz olduğu için aslında tüm araçlar gemi ile gelecek.

Denizci arkadaşlar daha iyi bilir ama tuzlu su ciddi aşındırıcıdır. Özellikle rüzgarlı, dalgalı sert deniz koşullarında geminin gövdesindeki korozyonlar (paslanmalar) tuzlu su tarafından çözülerek, rüzgar ile savrulabilir. Yine aynı şekilde tuzlu su da benzer etki yaratabilir. Üreticlerin zaten araçları mumlama olarak tabir edilen yol koruyucu materyali ile kaplaması ve hatta bazılarının en çok bu tip olay görülen bölümleri bir naylon kaplama ile kaplaması bu sebepledir.

Yani eğer dert buysa gerçekten, bunun olabilmesi doğal. Doğal olmayan bunun PDI'da atlanmış olması. Yani Pre-Delivery Inspection! Teslimat öncesi inceleme...

Yanlış değilsem Mazda bir aracı firma ile anlaştı lojistik için ve PDI'ın da onlar tarafından yapılması anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Ayrıca son PDI'ın da teslimatı yapan bayi tarafından yapılması gerekir. Bu tip olaylar olabilir, araçların gövdelerinde küçük ezikler olabilir nakliyeler esnasında. Her markada olur bunlar.

Ancak PDI kalitesi o markanın müşteri gözünde kalite algılaması için çok önemli bir detaydır.

Öncelikle geçmiş olsun. Ancak bu korozyon ise acilen çözmeniz gerekir. Yağmur suyu ve güneş ile birlikte asidik korozif malzeme boyanızın giderek içine işler.

Bir ağaç reçinesi problemini bile acilen çözmeniz gerekir. Çünkü boya içine işledikçe, problemin çözümü daha zor ve karmaşık hale gelir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sağol abi açıklamalar için, şu kısıma çok katılıyorum;

Önemli; Tüm yüz yüze, telefonla, yazılı görüşmelerinizde kesinlikle sinirlenmeyin, sivri, iddialı laflar etmeyin. Karşınızdaki görevli her zaman kibar, güzel konuşan, yazan, kırmadan, hakaret etmeden ama takipçi insanlara daha fazla yardımcı olacaktır. Yazışmalarınızın dilbilgisine, edebi, teknik karakterine, üslubuna dikkat edin. 2 farklı yazının etkinlik farkına inanamazsınız.

saliher

Sessiz
Mustafa Abi nerede? denmiş ama ben böyle konularda uzaktan uzağa pek yazmam. Neden? Çünkü uzaktan böyle bir olaya teşhis koymak mümkün değil, yapılabilecek yanlış yorum hem moral bozabilir, hem de boşu boşuna kullanıcı ile servisi karşı karşıya getirir, olayların çözümünü zorlaştırır.

İzlenmesi gereken doğru yol konusunu şöyle izah edeyim;

1- İlk kontak kesinlikle Mazda yetkili servisi ile olmalı. Onlar zaten kendilerinin karar verebilecekleri net bir şey yoksa veya prosedür gereği öyleyse, bu olayı fotoğraflayıp, merkez garanti mühendisliği ile paylaşır. Gerekiyorsa sizi bir gün davet ederek, merkezden gelen garanti mühendisine de aracı inceletir.

2- Servis aksiyon alıyorsa zaten işler yürüyecektir. Bu durumda servis harici piyasadan yorum almaya çalışmak genellikle kafa karıştırır. Çünkü insanımızın yapısı böyle. Başkası ile ilgili olaylarda genellikle çok kesin, keskin yorumlar yaparız. Ben özellikle servisten istenilen sonuç alınmazsa bir başka uzmandan görüş alınmasını tavsiye ederim ki, servisin teknik cevabı kontrol edilebilsin.

3- Servisten cevap olarak veya aksiyon olarak olumlu veya tatminkar bir sonuç alınmazsa, bir başka yetkili servisin denenmesini tavsiye ederim. Mümkünse de tanıdık olan bir yetkili serviste olursa daha iyi olur. Türkiye'de ilişkiler her şeyin üstündedir. Zaten bu sebeple bu forumun üyesi değil misiniz?

4- Bu işlemlerin hiçbirisinden sonuç alınamazsa, direk Mazda TR ile siz kontağa geçersiniz. Önce bir yazılı başvuru yapar, ardından telefon ile takip edersiniz. Özellikle de bu konuya bakan arkadaşın direk kendisini arama imkanı varsa, daha da etkili bir takip yaparsınız. Yine tanıdık varsa, daha etkili olur.

5- Bu da olmazda Mazda Global'e şikayet yolu takip edilir.

6- En son çare ise hukuki yolların takibidir.

Türkiye bir hukuk devleti olmaktan çok uzak olduğu için, ben size bu yola gitmemek için uğraşmanızı tavsiye ederim. Çok fazla zaman, para, efor ve sinir harcarsınız. Dava sonucu istediğinizi elde ettim derken, bir bakarsınız aslında pek de istediğiniz olmamış, bir çok kayıplar yaşamışsınız. Tabi ki sizi mecbur bırakırlarsa gideceksiniz. Ama deneyin sonuna kadar, avukata verdim, bitti bu iş! gibi kolay bir şey olmadığını bilin.

Unutmayın burası Türkiye, ilişkiler, üslup, görünüm, prestij çok fark yaratır!

Konunun tekniği anlamında yorum yapamam, çünkü görmedim. Ancak eğer denilen doğruysa ve gemide olduysa;

Uzun yoldan gelen araçlar mecburi gemiyle gelecek ve hatta arada kara dahi olsa, gemi çok daha ucuz olduğu için aslında tüm araçlar gemi ile gelecek.

Denizci arkadaşlar daha iyi bilir ama tuzlu su ciddi aşındırıcıdır. Özellikle rüzgarlı, dalgalı sert deniz koşullarında geminin gövdesindeki korozyonlar (paslanmalar) tuzlu su tarafından çözülerek, rüzgar ile savrulabilir. Yine aynı şekilde tuzlu su da benzer etki yaratabilir. Üreticlerin zaten araçları mumlama olarak tabir edilen yol koruyucu materyali ile kaplaması ve hatta bazılarının en çok bu tip olay görülen bölümleri bir naylon kaplama ile kaplaması bu sebepledir.

Yani eğer dert buysa gerçekten, bunun olabilmesi doğal. Doğal olmayan bunun PDI'da atlanmış olması. Yani Pre-Delivery Inspection! Teslimat öncesi inceleme...

Yanlış değilsem Mazda bir aracı firma ile anlaştı lojistik için ve PDI'ın da onlar tarafından yapılması anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Ayrıca son PDI'ın da teslimatı yapan bayi tarafından yapılması gerekir. Bu tip olaylar olabilir, araçların gövdelerinde küçük ezikler olabilir nakliyeler esnasında. Her markada olur bunlar.

Ancak PDI kalitesi o markanın müşteri gözünde kalite algılaması için çok önemli bir detaydır.

Öncelikle geçmiş olsun. Ancak bu korozyon ise acilen çözmeniz gerekir. Yağmur suyu ve güneş ile birlikte asidik korozif malzeme boyanızın giderek içine işler.

Bir ağaç reçinesi problemini bile acilen çözmeniz gerekir. Çünkü boya içine işledikçe, problemin çözümü daha zor ve karmaşık hale gelir.
İlginiz için teşekkür ederim.

Bende bahsettiğiniz yolda ilerliyorum. Forumda belirtmem yaşanan/yaşanmış muadili bir konu olup olmadığını anlamak içindi ki benim aracı aldığım bayi de vitrinde duran (dışarı çıkmayan) araç aynı sorundan muzdaripmiş. Bu da servis müdürünün "bu sonradan olmuş, dışarıdan gelmiş" tezini çürütüyor. Çünkü üstelemesem "Ha tamam o zaman" desem benim kusurum olacaktı.

Araç önce servisi tarafından incelendi, mazda genel müdürlükle paylaşıldı. Aracı bir günlüğüne misafir etmeleri gerekiyormuş. Serviste ikame araç olmadığından araca çok ihtiyacım olduğu bu süreçte daha elzem konular olduğu için aracım beklemek zorunda. İsterse boya kavlasın...

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan

Allah cc bağışlasın, güle güle büyütün sağlıkla inşallah.
selamlar.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Lütfen yanlış anlaşılmasın. Sizin forumda bu olaydan bahsetmeniz çok doğru bir şey. Sizin derdinize çözüm kolaylaşacağı gibi, bu konuda bilinçlenen arkadaşlar da bundan sonra araç alırken bakacaklardır ve başlarına gelince ne yapacaklarını bileceklerdir.

Benim aracınızı görmeden, uzaktan kesin yorum yapmam yanlış olurdu. Bu sebeple bu tip konulara yazmamaya özen gösteriyorum, böyle bir yanılgı yaratmamak için.

Ancak sizin yaşadığınız olayı birebir tecrübe etmiş olsam ve çözümüne de ulaşmış olsam, o zaman kesinlikle yazardım. Çünkü kesin bilgi verebilmiş olurdum.

Sizin başınıza gelenleri, tecrübelerinizi arkadaşlarınıza yazmanız kadar doğal ve forumun ruhuna uygun bir şey olamaz.

İlginiz için teşekkür ederim.

Bende bahsettiğiniz yolda ilerliyorum. Forumda belirtmem yaşanan/yaşanmış muadili bir konu olup olmadığını anlamak içindi ki benim aracı aldığım bayi de vitrinde duran (dışarı çıkmayan) araç aynı sorundan muzdaripmiş.

saliher

Sessiz
Tamam o zaman "bu buradan çözülmez" gibi algıladım açıklama ihtiyacı duydum :) tekrar teşekkürler

aday

Sessiz
Araç Markası
2013 Lancer
Gemiyle gelen bazı araçlarda bu oluyormuş. Pasta cila atacaklarmış...

Bir kaç güne bebeğim olacağı için şimdilik hasır altı ediyorum bu konuyu. Hep böyle zamanlara denk gelir zaten...
Bi ara bırakır pasta cilasını attırırım ve tekrar ederse problemin kaynağından çözüleceğinde dair imza isteyeceğim artık.

Ondan sonra tekrar ederse bu problem, izleyin şamatayı kaçırmayın derim.

Bu resmen pişkinlik, aracın değiştirilmesi gerekir bence. Madem üretim hatası var, ya aracı değiştirirsin ya da para iadesi yaparsın.

Mazda gibi sorunsuzluk denilince akla ilk gelen bir markada böyle bir olay yaşanması üzücü ama size gösterilen tavır çok daha kötü...

Bu arada tebrikler, Allah hayırlı ömür versin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son durum nedir Salih, hem merakımdan hemde konunun neticeye bağlanması açısından soruyorum... ;)

saliher

Sessiz
Haftaya servise bırakacağım. Pasta cila tekrarlanması durumu için yazılı imzalı bi evrak. Sizin metodu deniyor Allah'a havale ediyorum :)

saliher

Sessiz
Aracı servise bıraktım ve aldım. Mazda genel müdürlükten gelip incelemişler ve boyanın altından gelen bir kusur olmadığını görmüşler. Özel mazda boya koruma uygulanmış, pasta cila yapmışlar. Tekrarlama riski olmadığını belirttiler. Aracı akşam akşam karanlıkta bekçiden teslim aldım kabaca inceledim bir sıkıntı görünmüyor. Yarın detaylı kontrol yapacağım. Hadi hayırlısı diyor ve köşeme çekiliyorum.

Üst Alt