Mazda 3 BM Skyactiv Boya Problemi

aytacesen

Katılımcı
2014 Mazda 3 ler yaklaşık 45km de oluyor. Her araç ya da bizim seridekiler üretimden sonra fabrika etrafındaki pistte test ediliyormuş. Yani 2014 Mazda 3 ler kullanılmış olabiliyor. O yüzden mumlu falan olduğunu sanmıyorum. Bir de Belçika'dan artan araçları aldığımız için gemi yolculukları daha uzun oluyor. Gemi boyaları asbes içeriyor sanırım o tarz bi kimyasala maruz kaldı.
Kimyasal olarak çok bilgim olmasa da asbest tarzı bir kimyasaldan etkilenme söz konusuysa boyanın bozulmuş olması lazım ki pasta cilayla halledilecek bir durum gibi görünmüyor işlem yapılırken başında durmak ta fayda var ne olur ne olmaz...Geçmiş olsun tekrardan

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Peki gemiyle gelen her araçta olması gerekmiyor mu? Şansa mı kalıyor bu iş? Benim araçta gemi ile geldi hatta şaseden takip ettim..Gebze limanından indi. Ben hala anlamış değilim bu gemiden mi yoksa başka bir durum mu..ilginç

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Tüketici haklarına başvurun hakkınızı hukuki yollardan arayın pasta cila araç üzerindeki lekeleri temziler eger boya tahriş olduysa kahverengi benekleri pasta söktüğünde alttan derimizdeki gibi ufak ufak gözenekler oluşuyorsa ışıkta açılı bakınca ve elinizle hissettiğinizde ileriki zamanlara doğru başınıza gelebilecek olay şudur:
1-Tayzikli su bu gözeneklerden içeri dik açıyla tutulduğunda boya üzerindeki verniği kaldırır.
2-Beyaz arabalarda çok nadir rastladığımız güneş yanığı bu araçta erken başlayabilir...
Çünkü boya yara almış vaziyette olduğu için zayıf bölgeler güneş ışınlarından daha çok etkileneceğinden...Birkaç yıl sonra başınıza bunun gelmesi muhtemel...
Eğer aracın kapı içleri kaput altı gibi ışığı görmeyen kısımlarındada bu lekeler var ise bu kesinlikle üretimle alakalı bir durum...
Sadece dış yüzeyde varsa spiral taşının çıtlakları gibi kor halinde araca dağılıp düştüğü noktaya tahribat vermiştir.Pasta cila bu oluşan yanık lekesini silse dahi alt kısımdaki tahribatı gideremez...
Spiral taşı gibi çıtlak çıkartan tersane sanayi de kullanılan birçok alet edavat var...Dayılarım tersanede çalıştığı için çocukken gezme fırsatım olmuştu...Araçlar GEmi ile geliyor ise ve Gemi tersanede bölgesel bir kısımda boya taşlama kesme biçme gibi işlemlere girdiyse...Yada yanındaki başka bir geminin üretimi yada tamiratı esnasında dahi olabilir...
Bu ihtimaller zayıf ihtimaller değil lekelerin altında tahribat oluşmuşsa pasta cila ile aldanmayın...
Hakkınızı hukuki yollardan arayın...saygılar...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tüketici haklarına başvurun hakkınızı hukuki yollardan arayın pasta cila araç üzerindeki lekeleri temziler eger boya tahriş olduysa kahverengi benekleri pasta söktüğünde alttan derimizdeki gibi ufak ufak gözenekler oluşuyorsa ışıkta açılı bakınca ve elinizle hissettiğinizde ileriki zamanlara doğru başınıza gelebilecek olay şudur:
1-Tayzikli su bu gözeneklerden içeri dik açıyla tutulduğunda boya üzerindeki verniği kaldırır.
2-Beyaz arabalarda çok nadir rastladığımız güneş yanığı bu araçta erken başlayabilir...
Çünkü boya yara almış vaziyette olduğu için zayıf bölgeler güneş ışınlarından daha çok etkileneceğinden...Birkaç yıl sonra başınıza bunun gelmesi muhtemel...
Eğer aracın kapı içleri kaput altı gibi ışığı görmeyen kısımlarındada bu lekeler var ise bu kesinlikle üretimle alakalı bir durum...
Sadece dış yüzeyde varsa spiral taşının çıtlakları gibi kor halinde araca dağılıp düştüğü noktaya tahribat vermiştir.Pasta cila bu oluşan yanık lekesini silse dahi alt kısımdaki tahribatı gideremez...
Spiral taşı gibi çıtlak çıkartan tersane sanayi de kullanılan birçok alet edavat var...Dayılarım tersanede çalıştığı için çocukken gezme fırsatım olmuştu...Araçlar GEmi ile geliyor ise ve Gemi tersanede bölgesel bir kısımda boya taşlama kesme biçme gibi işlemlere girdiyse...Yada yanındaki başka bir geminin üretimi yada tamiratı esnasında dahi olabilir...
Bu ihtimaller zayıf ihtimaller değil lekelerin altında tahribat oluşmuşsa pasta cila ile aldanmayın...
Hakkınızı hukuki yollardan arayın...saygılar...
Enes spiral taşlama veya aracın üzerine gelen bir şey değil bu. Kapı içlerinde de var deniliyor demekki hava ile temas edince oluşan kimyasal bir sorun.
Pasta cila ile düzeleceğini söyledilerse bize bir şey söylemek düşmez. Bekleyelim ve görelim. Yaparlar gereken işlemi araç sahibi bakar sorun giderilmemiş ise başka bir yol denenir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir bakıma da Enes haklı olabilir, tabii ki pasta kesin çözümse sorun yok eyvallah, ama diğer taraftan da düşününce, ben sıfır aldığım araca pasta attırmak zorunda niye kalıyorum ki, bunun sorumluluğunu birisi üstlenmeli.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Enes spiral taşlama veya aracın üzerine gelen bir şey değil bu. Kapı içlerinde de var deniliyor demekki hava ile temas edince oluşan kimyasal bir sorun.
Pasta cila ile düzeleceğini söyledilerse bize bir şey söylemek düşmez. Bekleyelim ve görelim. Yaparlar gereken işlemi araç sahibi bakar sorun giderilmemiş ise başka bir yol denenir.
Kapı içlerinde de var ise Oğuzhan bu araç buna dışarıdan aldığı bir etmenden dolayı bu halde değil fikrimce
üretim aşamasında üretim bandından çıktığı esnada bir durum söz konusu olabilir...
Asıl dikkat etmesi gereken konu pastacila lekeleri çıkarırsa şayet lekelerin altında tahribat varmı yokmu yok ise sıkıntı yok ama var ise sıkıntı büyük...
Pasta ciladan sonra ışıklı bir ortamda her açıdan hem göz ile hemde eli ile bölgeyi kontorl etsin bahsettiğim durum yok ise yola devam inşallah pasta ile herşey düzelir...Mazda ya karşı güvenimden eksilen hiçbirşey yok ama Mazda markasını bunun gibi müşteriye tatminkar cevaplar veremeyen gereken ilgiyi alakayı tatlı dil güleryüzle gösteremeyen bayi sahiplerinin(MAZDA)ya zarar verdiğini düşünüyorum...
Bu marka nın artık Distribütör bayii servis kaynaklı hatalarla yerden yere vurulmasını istemiyorum...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mazda ya karşı güvenimden eksilen hiçbirşey yok ama Mazda markasını bunun gibi müşteriye tatminkar cevaplar veremeyen gereken ilgiyi alakayı tatlı dil güleryüzle gösteremeyen bayi sahiplerinin(MAZDA)ya zarar verdiğini düşünüyorum...
Bu marka nın artık Distribütör bayii servis kaynaklı hatalarla yerden yere vurulmasını istemiyorum...

+ 1907 ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kapı içlerinde de var ise Oğuzhan bu araç buna dışarıdan aldığı bir etmenden dolayı bu halde değil fikrimce
üretim aşamasında üretim bandından çıktığı esnada bir durum söz konusu olabilir...
Asıl dikkat etmesi gereken konu pastacila lekeleri çıkarırsa şayet lekelerin altında tahribat varmı yokmu yok ise sıkıntı yok ama var ise sıkıntı büyük...
Pasta ciladan sonra ışıklı bir ortamda her açıdan hem göz ile hemde eli ile bölgeyi kontorl etsin bahsettiğim durum yok ise yola devam inşallah pasta ile herşey düzelir...Mazda ya karşı güvenimden eksilen hiçbirşey yok ama Mazda markasını bunun gibi müşteriye tatminkar cevaplar veremeyen gereken ilgiyi alakayı tatlı dil güleryüzle gösteremeyen bayi sahiplerinin(MAZDA)ya zarar verdiğini düşünüyorum...
Bizde istemiyoruz elbette. Kendini bayinin yerinede koymalısın böyle bir sorun kaç tane araçta meydana gelebilir ki? Direk değiştiriyoruz aracını diyemezler. İlk yol olarak pasta cila demişler yapsınlar bakalım bahsettiğin gibi gözenekler kalırsa elbette başka bir yol izlenir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilmediğimden soruyorum; Bu durumda bayi kendi kafasına göre mi gel değişim yapacağız diyecek ya da pasta cila deneyelim diyecek, üretici kurum ile irtibata geçmeyecek mi? Aksi bir durumda bayi cebinden mi karşılayacak masrafı ki ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bilmediğimden soruyorum; Bu durumda bayi kendi kafasına göre mi gel değişim yapacağız diyecek ya da pasta cila deneyelim diyecek, üretici kurum ile irtibata geçmeyecek mi? Aksi bir durumda bayi cebinden mi karşılayacak masrafı ki ?
Bildiğim kadarıyla bayi direk değişim kararı veremez. Genel merkez ile sürekli iletişim içerisinde olurlar ona göre bir yol izlenir. Boyadaki hata tabiki bayinin cebinden çıkmaz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben de senin verdiğin cevaptan sonra şunu soruyorum, bayi bu araçla ilgili genel merkezle diyaloğa geçtikten sonra mı pasta cila kararını verdi acaba ? Genel merkez aracı görmedi ve incelemedi sonuçta.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bayinin pasta cila çözüm olmazsa kısmından sonra ne yapacağını merak ediyorum. Artı değişen bir şey olmazsa aracın değişimi yada başka bir işlem için taahhüt altına girip imza atacağını da sanmıyorum. Bunu genel merkezden çözmeleri gerekiyor. Genel merkezinde bir aracı görmeden pasta cila uygulayın düzelir diyeceğini hiç sanmıyorum. Şu anda bence bayi kendi insiyatifini kullanıyor..Olmazsa genel müdürlüğe dönecek heralde..Ayrıca ben de gemiden olduğunu düşünmüyorum.Aracın bir çok farklı noktasında bu problem varsa üretim bandında olan bir hata kaynaklı bence

saliher

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlginiz için teşekkürler arkadaşlar. Yazıştıklarınızı bende düşündüm ama şu an tüm bunları koşturacak durumda değilim maalesef. Yoksa bende tamamen aynı kanıdayım. Mazda'nın distribütör kaynaklı problemleri yüzünden yurt dışında yaşayarak gözardı etmek gibi de bir şansım yok.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bayiye bunu soracak kişi belli, merak ettim bi sorsun bakalım ::)
Benim asıl merak ettiğim bu tip bir konuda asıl işleyişi Mustafa abi bilir diye tahmin ediyorum.....Peki nerede Mustafa abi her konuda olduğu gibi bu konudada bizi aydınlatacağına eminim...
Şimdi mantıken böyle bir durumda bayi yetkili kişileriyle aracı inceletmeli satıştan sonraki dış etmenler kaynaklımı yoksa üretimle yahut sevkiyat kaynaklımı bir fikre varmalı...Hadi varamadı işin içinden çıkamıyor...Buldum biz buna pasta cila atalım geçecektir merak etmeyin demek yerine...Alooo Genel müdürlük mü?Bizim böyle böyle bu özelliklerde bu model şu seri şase nolu beyaz renk aracımızda felancı tarihteki satışımızdan bilmem kaç gün sonra müşterimizin şu şu şu şikayetleriyle karşılaştık...Aracı incelememize rağmen biz bunun sebebini çözemedik...İlgili raporu ve fotoğraf dosyalarını mail adresinize gönderdik...Müşterimizin mağduriyetinin giderilmesi açısından teknik bir heyetin aracı incelemesi için buraya gelmesini talep ediyor araç hakkında bir karar alıp acilen uygulanmasını talep ediyoruz...Nokta...
Teknik heyet gelir olayı bir karara sonuca bağlayıp müşterinin maduriyetini kısa zamanda giderilmesi sağlanır...
1-Aracın değiştirilmesi....Eğer üretim kaynaklı ise...
2-Lekeler tahribat yapmamış pasta cila ile giderilebilir denmesi...
3-Lekeler müşteri kaynaklı oluşmuştur bizle alakası yok denmesi...
vs...vs...
Sonuçta burada müşteri memnuniyeti söz konusu...Şahsen ben aracı geri alırdım...Adama sıfır araç verip gönderir...Aldığım aracı pasta cila vs sokup değerinde bir piyasa fiyatıyla satışa koyar aracın geçmişinide başından geçenleride alıcıya söylerdim...Tamamen şeffaf...3-5 milyar zarar etmeyeceğim diye koskoca firmanın adını lekelemezdim...Tabiki şuda var Mazda nın da bayilerine bu imkanı tanıması gerek...Gereken ilgiyi ve müşteri memnuniyetini önemseyeceğinden bu tip olayların büyümeden çözülmesi yoluna gidecektir...Bayisinide mağdur etmeyecektir.Burada uygulama ve izlenen yolda bir hata var diye düşünüyorum....

BOSCH amca nın şu sözleriyle fikirlerimi sonlandırayım...

"İnsanların Güvenini Kaybetmektense, Para Kaybetmeyi Tercih Ederim"

Bosch'un kurucusu ve yaşadığı dönemde endüstriyel gelişimin öncüsü olan Robert Bosch (1861-1942), buluşlarıyla, çalışma prensipleriyle ve felsefesiyle bir döneme imzasını attı.

Robert Bosch, Bosch markasını günümüze başarıyla taşıyan ve bugün hala güncelliğinden hiçbir şey kaybetmeden geçerli olan felsefesini, o günlerde şöyle özetliyordu:

"İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim. Verdiğim sözlere ve ürünlerime duyulan güven benim için her zaman kısa vadeli kazançlardan daha önemli olmuştur."

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Süreci bekleyelim bakalım ne çıkacak ortaya. Araçta ki noktalar hala aynı mı acaba yoksa çoğalma var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biz, çoğu şeyi bilmiyoruz ve yorum yapıyoruz... Bebiş sağlıkla Bi olsun, telaş hafiflesin, guzu pasta cilaya girsin çıksın, durumu netleşsin...

Elbet o zaman daha objektif yorum yaparız...

veliazak@hotmail.com

Üst Alt