Mazda 3 BM Skyactiv Bakımı Hakkında

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Şu an için navigasyonun kırılması mümkün gözükmüyor. Yurtdışı sitelerden de takip ediyoruz, bir çözüm bulunursa forumda zaten paylaşırız. Navigasyon için sd kart araca takıldıktan itibaren o araca tanımlı olarak yüklemeyi yapıyor. Bu kartı alıp başka bir araca taksanızda artık çalışmıyor. İlk kurulum gercekleşirken zaten bu eşleştirmeleri ve dosyalamayı yapıyor. Farklı birçok yöntemi kendimde denedim ama şu an için çözüm yok.

Rusya Mazda sitesinde bir ara fiyat uygundu, almayı planladık ama bu seferde ordaki yetkili arkadaşlar internetteki fiyatın güncel olmadığını söylediler. Fiyat yüksek olunca Rusyadan alma fikride iptal oldu. Şimdilik beklemede kalmak en faydalısı.
Çok şükür aracım Mazda az Nazlansada :) allahın izniyle iniş takımlarımıza zeval gelmez :) abi sana bide şunu sorayım. Serviste navigasyon almak çok pahalı bunu başka bi şekilde yapabilirmiyiz herhangi bi tunnig Cide mesela? Kısacası siz olsanız ne yapardınız?¿
Mazdanızla iyi uçuşlar ✈️

obi_van

Sessiz
Hemen konuya girmek istiyorum. Aracım 2014 Mazda 3

1.si aracıma geri görüş kamerası taktıranilir miyim? Ve nasıl yapabilirim?
2.si i-stop özelliği türkiye şartlarında ekonomik mi? Ikide bir dur kalk yaptığımızdan dolayı. Biliyorsunuzki motor ilk çalışma anında en fazla yakıtı yakar??
3.sü servisde otomatik katlanabilen yan aynlar için bi aksesuar var taktırayımmı?
4.sü Benim bi arkadaşımda Ford var periyodik bakımı- 15.000 de oluyomuş. Diğer bi arkadaşımda da Dacia var aracın periyodik Bakımı 20.000/12 ay da oluyormuş. Neden LİDER Mazda'nın 10.000/ 6 ay hiç bişeye saymadığım Dacia nın bakımı bile iki (2) kat sonra bakılıyor anlamış değilim. Insan ister istemez servis Bakım ücreti için mi diye düşünmeden edemiyor... Ilginizden dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla.

Diğer arkadaşlar gayet açıklayıcı cevaplar vermişler ama bende birkaç ekleme yapmak istedim:
1- Geri görüş kamerasını servisler takabiliyor ancak montajı için aracın her yerini söktüklerinden (lcd ekranda dahil) ben şimdilik vazgeçtim.Ayrıca fiyatı da bana çok yüksek geldi - 850 Tl -

2- I-stop mevzusunun ekonomik olup olmadığını 1 ay boyunca kendinizde i-stopu kapatarak test edebilirsiniz. Bana göre yakıt ekonomisine faydası var, ancak sürekli olarak dur kalk yaparken aracın diğer aksamlarına(bujiler, akü vb.) zararı ne derece olur, tartışılır.

3- Kendi aracımı alırken otomatik katlanan ayna özelliğini ekletmiştim aracıma, çokta memnunum aldığıma.

4- Servis konusu bana da tamamen ticari kaygıdan dolayı bu şekildeymiş gibi geliyor.Ancak forumdan okuduğum kadarı ile servis ücretleri makul seviyelerde olduğundan (300-400 TL civarı) bunu çok sıkıntı etmiyorum. Bundan önceki aracım toyota auristi, onda da servis süresi 1yıl-10000 km idi, servis ücretleri de 500-600 TL oluyordu.

aytacesen

Katılımcı
İ-stop muhabbetine hazır gelmişken bir iki kelam da ben edeyim:)Mazdanın 2009 yılında yılın teknoloji ödülünü almasını sağlayan teknolojiydi.Diğer araçlardaki start-stop sistemiyle aynı olmakla birlikte mühendislikteki krank milini ayarlama pozisyonundan ötürü ödülü almıştı.Kabaca açıklamak gerekirse daha hız ve daha az enerjiyle motor tekrardan aktif konuma getirilmişti.Ben mazda da hiç kullanmadım ama asx de uzun süre sistemi test etme şansı buldum.ASX start-stop çalıştırırken biraz ağır kalıyor gibiydi:)Ama söylendiği gibi %25 lere varan bir yakıt tasarrufu sağladığınırahatlıkla söyleyebilirim.Bu sistem zaten kalabalık ve yoğun trafiğe sahip şehirler için tamamen çevreci anlayışla geliştirilmiş bir sistem.Bu sistemin yarataağı en büyük sorun marş dinamosudur.Yalnız bu sistemele beraber dinamo sistemide değişmişmiş olup tek alternatörden hem sarj eden hem de tek basmalık enerji depolayan sisteme geçilmiştir.Akü teknolojiside bu oranda değişiklik göstermiş özellikle geçenlerde xxx marka akü alamak için gittiğimizde start-stop akü gördüm:)Teknolojiye verdiği nimetlerden faydalanmak akılda soru sistemi oluşturmaktansa çalışma sistemini çözmek zevk alarak binmeye vesile olacaktır:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuda şunu belirtmeyi unutmuşum, Oğuzhan ile aracı [member=22]okkko[/member] Okan'ın yönlendirmesi ile test ediyoruz, araçla ışıklarda durduk ve bu sistem devreye girdi... Okan; "yeşil ışık yandığında ayağını olabildiğince en hızlı şekilde frenden çekerek gaza yüklen" dedi...

Yeşil yandı ve ayağı frenden hızlıca gazın üzerine abanıyorsun ve araba şaha kalkıyor... Hangi ara çalıştın, hangi ara şanzıman komutu aldı ve tekerlere iletti be mübarek !!

Okan bu sürenin 0,2 saniye ile dünya rekoru olduğunu söyledi. Bu mühendisliğe saygı duymamak imkansız diye düşündüm...

Okan'a bir kez daha teşekkürlerimi ileterek, hayırlı işler diliyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Gerçekten araç hiç stop konumuna geçmemiş gibi gaza basdığınız anda devam ediyor yola gecikme hissetmeniz imkansız. Ben hissedemedim hatta kendi kendime "nasıl yaaa?" diye kaldım :D

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
"Araç motorları üretim teknik prosesi incelenirse; bir motor üretimi belirli aşamalardan geçer. Üretim proseslerinde, blok, piston, piston kolu, eksantrik, krank , sibop gibi mekanik parçalar, çeşitli 5 eksenli cnc tezgahlar, üniversal tornalar, çok eksenli frezeler, rowelver, borwerk , koordinat eksenleri olan çeşitli talaşlı imalat tezgahlarında üretilmektedir. Bu prosesler sonucunda, işlenen parçalar her ne kadar oluşan talaş, çapak gibi atıklardan temizlenme işlemleri uygulansa dahi, gözle görülmeyen talaş zerrecikleri parça üzerinde kalabilmektedir. Toplanan bir motorun iç bünyesinde bir kaç bin km sonra kalabilen bu mikro çapaklar yağ karterinde toplanmaktadır."

Bu sebeptendir ki bugün araç 5055 km olması hasebiyle yağ ve yağ filtresini değiştirmek istedim. Bildiğim ve duyduğum dizellerde değişimin daha erken olması gerektiği, yani yağ ve filtrelerin değişimi için 5-6 bin km gibi rakamlardan bahsediliyor. Kanımca dizel araç daha nazik olduğundan fazla km geçirmeden değiştirmekte her zaman fayda var. Her ne kadar artık bu eskidendi yeni araçlarda gerek yok dense de bence yine de değiştirmekte fayda var, en azından motorun ömrünün uzaması ve arabanın sağlığı açısından. Dolayısıyla rodaj süresi sonrasında (1500-5000 km arası) bu mikro çapakları temizlemenin en iyi yöntemi motor yağı ve filtresinin değişmesidir.

BN kasa 1.5 ve 2.2 dizel araçlar için tavsiye edilen yağlar:
1- Mazda Orijinal Yağı Supra DPF 0W-30
2- Mazda Orijinal Yağı Ultra DPF 5W-30

Benim aracım için kullanılan yağ Ultra 5w-30'du.

WhatsApp Image 2017-08-02 at 14.09.02.jpeg
Şimdi işin benim için şaşırtıcı tarafına gelirsek, daha önce BM 1.5 Benzinli kullanmış biri olarak araç 4lt yağ alıyordu, bugün ise 5.3lt aldı. Kullanım kılavuzunda bununla ilgili bir bilgi bulamadım fakat daha sonra nette yaptığım araştırma sonucunda Mazda ile ilgili teknik bilgiler veren bir sitede yağ kapasitelerini buldum. Burada yazan bilgi ise sadece yağ değişirseniz alacağı yağ miktarı 5.1.lt, eğer filtreyi de değişirseniz ekstra 0.4lt daha alıyor. Yani sonuç olarak 5.3lt normal bir değermiş. Merak edenler için bu bilgileri paylaşmak istedim :)

oil.jpeg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Açıklama ve bilgilendirme için teşekkürler dostum, bakımın da hayırlı olsun, güle güle kullan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her motorun yağ değişimi esnasında filtre de değişirse, karterin yağ aldığı miktar ve filtrenin alacağı yağ hacmi ile değişen oranda fazla yağ sarfiyatı olur... ;)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Skyactiv şanzıman için yağ değişim periyodu kılavuzda yazmıyor sanki, baya didik didik ettim bulamadım, manuel yazıyor otomatik yok. Senin dikkatini çekti mi @ktaskan ? Ek bilgi olarak, Fl22 ise Tr'de 200000'de ilk değişim yazıyor.

1.5 ve 2.2 dizel ve 1.5/2.0 benzinli neredeyse aynı miktar motor yağı alıyor o da ilginç :)

Son düzenleme:

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Skyactiv şanzıman için yağ değişim periyodu kılavuzda yazmıyor sanki, baya didik didik ettim bulamadım, manuel yazıyor otomatik yok. Senin dikkatini çekti mi @ktaskan ? Ek bilgi olarak, Fl22 ise Tr'de 200000'de ilk değişim yazıyor.

1.5 ve 2.2 dizel ve 1.5/2.0 benzinli neredeyse aynı miktar motor yağı alıyor o da ilginç :)
Türkçe olan kılavuzda çoğu şey yok. Büyük ihtimal üşenip tercüme etmemişler. İngiltere, Hollanda vs gibi ülkelerin kullanım kılavuzlarını indirebilirsin orada daha ayrıntılı bilgiler var.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kerim bakım ne kadar tuttu,benzinli ile dizel arasındaki bakım maliyeti çok far ediyor mu?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ön fren balatasını değiştirecem galiba,henüz bi ses Yok ama ben balatayı TEM'in edeyim. Delphi fren balatası hakkında tecrübesi bilgisi olan var mı?
Fren hidroliğini de değiştirmek istiyorum. Şunu şipariş edecem ama 500 ml yeterli mi?
Ate Fren Hidrolik Yağı Dot 4 500 Ml - n11.com
Aslında fren balatasının orjinali de ate marka ama ben bulamadım..

Üst Alt