Mazda 3 BM Skyactiv Bakımı Hakkında

ferhat_232323

Sessiz
Hemen konuya girmek istiyorum. Aracım 2014 Mazda 3

1.si aracıma geri görüş kamerası taktıranilir miyim? Ve nasıl yapabilirim?
2.si i-stop özelliği türkiye şartlarında ekonomik mi? Ikide bir dur kalk yaptığımızdan dolayı. Biliyorsunuzki motor ilk çalışma anında en fazla yakıtı yakar??
3.sü servisde otomatik katlanabilen yan aynlar için bi aksesuar var taktırayımmı?
4.sü Benim bi arkadaşımda Ford var periyodik bakımı- 15.000 de oluyomuş. Diğer bi arkadaşımda da Dacia var aracın periyodik Bakımı 20.000/12 ay da oluyormuş. Neden LİDER Mazda'nın 10.000/ 6 ay hiç bişeye saymadığım Dacia nın bakımı bile iki (2) kat sonra bakılıyor anlamış değilim. Insan ister istemez servis Bakım ücreti için mi diye düşünmeden edemiyor... Ilginizden dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
1- Servis geri görüş kamerasını artık takabiliyor diye açıklamıştı yanlış hatırlamıyorsam.
2- i-stop un amacı zaten ekonomikliktir, neden ekonomik olmasın ki hele de kalabalık trafiklerde. Mühendis onu ona göre yapmıştır, sen kafanı takma hiç o kısma.
3- Ayna katlama aparatı yanlış bilmiyorsam servis 200-250 tl civarı fiyatla takıyor. Bir ara ben de düşündüm ama sonra o kadar para veremem diye vazgeçtim. Eğer maddi açıdan sıkıntın yoksa taktır tabi, ama yoksa olmazsa olmaz bir şey değil, tamamen kendi kararın.
4- Bakım konusunda farklı başlıklarda da defalarca muhabbetini ettik. Mazda nın servis politikası böyle evet, benim de Ford aracım vardı 15 binde çağırıyordu aynı motora sahipler ama Mazda da 10 binde gidiyorum. Bunu şöyle yorumlarım ben,
- Birincisi Mazda zaten sorunsuz bir araba olduğu için ve Türkiyede ki satış rakamları zaten az olduğu için (diğer bahsettiğiniz markalarla kıyaslayınca) servislere insanlar sadece bakım için gidiyor genelde, ve bu servislerin ayakta kalması için de bir etkendir 10 bin veya 6 ay bakımı, bu durum aslında bir bakıma iyi, hem servis daha çok olsun istiyoruz hem de servis az kazansın istiyoruz, bu şekilde servis ağı zor genişler.

- Erken bakıma gitmek arabasını seven birisi için mutlu olunacak bir şey, açıkçası ben erken bakıma gitmekten gocunmuyorum. Düşünsene 20 binde bakıma gitmiş bir motorla 10 binde sürekli bakıma soktuğunuz motoru aynı kefeye koyar mısınız ve ömrü ne olur mesela.

- 1 yıl ya da 15-20 binde bakıma gidecek adam ama ben iki defa gitmiş olacağım dolayısıyla diğerleri tek bakım ücreti öderken ben iki defa bakım ücreti ödemiş olacağım diyorsunuz ya. Her marka için demiyorum ama ben Mazda da3 defa bakıma girdim ve çok yakında da 4. bakıma gireceğim, bir seferde en fazla ödediğim bakım ücreti 305 tl, diğerleri daha da düşüktü. Ama Ford aracımla 15 bin bakımına gittiğimde 490 ödedim, ya da bir Opel i bakıma götürdüğümde 620 tl ödendiğine şahit oldum ki bunlar rutin bakım ekstra bir şey yok yani.

-Ben diyorum ki varsın yılda ve ya iki bakımda diğer markalara oranla 100 lira fazla ödemiş olayım servise ama motor ve araç bakımım daha erkenden olsun ve uzun ömürlü olsun.

ferhat_232323

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
1 ve 3. Sorumu çok guzel cevaplamışsınız teşekkür ederim. Lakin 2 ve 4. Seçeneklerin cevabı beni tatmin etmedi heleki 2. Cevabınız biraz komik bile olmuş. Siz takmayın kafaya mühendisler düşünmüştür. O zman aldığımız hiç bir ürünü sorgulamayalım yapanlar akıl etmiştir diyerek. Elbet sorumun cevabı vardır cevabı bilmiyorsanız bilmiyorum demeniz daha güzel olacaktır. ( en çok yakıt motorun startında gider bunu herkes bilir.) ama burda bilmediğimiz ney?? 4. De demişsiniz erken bakıma gitmek beni mutlu ediyor. Kıscası O zaman Bende daha mutlu olmanız için 5.000 km de gidin derim. Anlatabildim mi? .. K. Bakmayın belki üslubum biraz iyi olmadı ama konu daha iyi anlatabilmek içindi.... Çok teşekkür eder hayırlı cumalar dilerim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ortamın esprisini dikkate almanız yanlış anlaşılmaların önüne geçecektir...

Hem bilgi sahibi yapalım hem de laf yemeyelim... Hoş durmuyor bünyede... ;)

Sağlıcakla...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı işler hayırlı Cumalar Allah işiniz gücünüzü rast getirsin :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Peki yeniden cevaplıyorum

2- i-stopu bilmiyorum, muhtemelen mühendisler araç çok yaksın diye koymuşlardır.

4- Periyodik bakım 5 bin olsaydı öyle giderdim, garanti kapsamından çıkınca zaten 10 bini beklemeden yağ değiştireceğim ve evet bu beni mutlu edecek yine

Bence siz Dacia alın 20 binde bakıma girin daha az bakım parası ödemiş olursunuz, ya da garanti kapsamı dışında bir araç alarak bakımı unutabilirsin

mesut taşdemir

Katılımcı
Soğuk motor çok yakar ilk çaşıştırma anında!! İ-stop motor belirli bir sıcaklıktan sonra devreye giriyor. İ-stop devreye girmesi için en az 20 sensörün onay vermesi ile devreye giriyor yani kısaca araç o an motor açık olursa mı yoksa motor kapatılırsa mı daha az yakar hesabını sizin yerinize yapıyor!! O yüzden konu Mazda ise Japon düşünmüştür diyoruz ;-)

ferhat_232323

Sessiz
Pardon ben Eleştirilere açıksınızdır diye düşünmüştüm. Ama değilmiş.
Mühendisler bu aracı sadece türkiye için yapmıyor DÜNYADAKİ TÜM ÜLKELER için yapıyo. Diğer çoğu ülkelerde bizdeki gibi trafik pert değil ikide bir dur kalk yok ve kırmızı Işık bu kadar çok değil ve bu kadar kısa aralıklarla değil. Ben türkiye Şartları için sormuştum. Nasılki MİCHELİN teker en iyi teker üreticilerinden birisiyse ve yaptığı tekerler türkiye yollarına uygun değilse gibi.

Bu konuda size katılıyorum aracımı satacam. Dacia alacam çünkü onların mühendisleri daha iyi yapıyolarki 2 kat sonra araç Bakım istiyor ve GARANTI KAPSAMI DEVAM EDIYOR.

Ilgilenen Arkadaşlara duyurulur aracım 9000 km de hiç bişeyi yok. Sıfırı 67.000 tl ben 5.000 tl hatta 7.000 tl aşağısına veriyorum. Alıcısına şimdiden hayırlı olsun ama fiyatı ne kadarda düşürsem herhalde satılmaz 2. Elide yoktu bu aracın. Daha katlanacam araştırmadan iş yapmanın cezasına.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuya dönecek olursak;

Sizin araçların geçmişi Türkiye'de çok fazla olmadığı için bu sorduğun sorunun cevabını emin olun yetkili çoğu servis bile bilmiyordur...

Denemesi bedeva. Hatta bir adım daha ileri giderek bu soruyu bir de Mazda Türkiye'ye iletmenizi tavsiye ediyorum.

Buradan, topu taca attığım anlamı çıkmasın, sadece sizin sorunuz esprili olarak da olsa yanıtsız kalmasın diye.

İ-stop hakkında duyduğum tek konuyu aktarıyorum belki sana faydası olur, tabi guzuyu satmamış olursan... :)

Aynı teknoloji ile üretilen skyactiv motorlar ilk olarak CX-5'te kullanıldı ve sanırım 2012 yılında piyasaya çıktı, i-stop arızası da akü kaynaklı olarak baş gösterdi... Dur kalk yapmak sistem gereği ben marşa yüklenir diyerek marş arızası verebilir diye tahmin ediyordum ama aküye yükleniyormuş ki; akü ömrü 2 yıl sürdü...

Tam da ne var bunda diyecekken, akünün sisteme özel akü olduğu ve fiyatının da 450 TL olduğu haberi gelince, ben şahsen kendimce; "tasarruf için konulan bir sistem, aküyü 2 yılda bitirip fahiş fiyatta akü alınacaksa, tasarruf bunun neresinde" dedim...

Dacia konusunda ciddi olmadığını düşünüyorum... ::)

ferhat_232323

Sessiz
Veli bey çok teşekkür ederim kızmadan darılmadan Verdiğiniz cevap için. Evet aynen çoğu servis bilmiyor ama herhalde gerçekten siz biliyorsunuz. Benimde yaptığım araştırmalara göre siz Dediğiniz gibi i- stop da çalışmayı Aküden alıyormuş ama araştırmalarıma devam ediyorum % 99 öyle zaten. Tabikide bi Bakım için at tan inip eşeğe binmem. Ama işte sorular sorular aklımdaki sorular. Ama harbiden samimi cevabınız için tekrardan teşekkür ederim Veli bey iyi günler dilerim saygılarımla.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli bey çok teşekkür ederim kızmadan darılmadan Verdiğiniz cevap için. Evet aynen çoğu servis bilmiyor ama herhalde gerçekten siz biliyorsunuz. Benimde yaptığım araştırmalara göre siz Dediğiniz gibi i- stop da çalışmayı Aküden alıyormuş ama araştırmalarıma devam ediyorum % 99 öyle zaten. Tabikide bi Bakım için at tan inip eşeğe binmem. Ama işte sorular sorular aklımdaki sorular. Ama harbiden samimi cevabınız için tekrardan teşekkür ederim Veli bey iyi günler dilerim saygılarımla.

Esasında; [member=56]ezmocesteri[/member] nin genel anlamda verdiği cevaplara azıcık espri de karıştığı için bu durumu sen "belki" yanlış anladın... Hatta; kendin de üslup biraz sert oldu diye belirtmişsin...

Bu ortam çok şartlar altında oluşturuldu ve hepimiz (sen dahil) kendimizi buraya ne kadar ait hissediyorsak o kadar varız... Bütün arkadaşlar çok fazla özveri ile bu forumu götürüyoruz... Ufak tefek "yanlış" anlaşılmalar elbette olacaktır ama üslubun iyi niyetli olması her şeyi çözer...

Dacia konusunda ciddi misin? diye sormamın tek sebebi de şudur, Dacia veya başka bir marka düşünen kişilerin bu ortamı özümsemesi biraz zor olur... Alışılmışın dışında bir Marka'nın sahipleri ve sevenleri hatta gönül verenleri olarak buradan daha özgür, daha hoş görülü, daha esprili başka bir forum olabileceğini zannetmiyorum...

Sağlıcakla, keyifli forumlar, kazasız günler...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
1 ve 3. Sorumu çok guzel cevaplamışsınız teşekkür ederim. Lakin 2 ve 4. Seçeneklerin cevabı beni tatmin etmedi heleki 2. Cevabınız biraz komik bile olmuş. Siz takmayın kafaya mühendisler düşünmüştür. O zman aldığımız hiç bir ürünü sorgulamayalım yapanlar akıl etmiştir diyerek. Elbet sorumun cevabı vardır cevabı bilmiyorsanız bilmiyorum demeniz daha güzel olacaktır. ( en çok yakıt motorun startında gider bunu herkes bilir.) ama burda bilmediğimiz ney?? 4. De demişsiniz erken bakıma gitmek beni mutlu ediyor. Kıscası O zaman Bende daha mutlu olmanız için 5.000 km de gidin derim. Anlatabildim mi? .. K. Bakmayın belki üslubum biraz iyi olmadı ama konu daha iyi anlatabilmek içindi.... Çok teşekkür eder hayırlı cumalar dilerim.
Yazdıklarınız komik demek karşıdakini biraz küçümsemek olmuyor mu? Siz buna eleştiri diyorsanız eyvallah :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Servis kilometresi konusuna gelince de;

Mazda; gerçekten sorunsuz denilebilecek mühendislik harikası araçlar üretiyor, haliyle servis yüzünü rutin bakımlar haricinde görmüyorsun, hal böyle olunca da biraz ticari mantık ile 6 ay da bir servise çağırıyorlar...

Mantıklı değil ama, az ve öz satılan bir araç için düşünürsek mantıklı... Hatta bu aracı alıyorsak bu duruma da katlanmak gerekiyor diye düşünüyorum... Neticede bu bir alış veriş... ;)

ferhat_232323

Sessiz
Oğuzhan bey evet Haklısınız ama ben orda ciddi bir soru soruyorum ve aldığım cevap. Kafaya takma Mühendisler bunu düşünmüştür oluyo. Bu tür araştırmalar yapmayıp eyvallah ettiğimiz için ülkemiz bu halde.
Veli bey sizi tanımıyorum ama siz herhalde bu işin pirisiniz. Mantıklı geldi cevabınız rutin bakımlar hariç hiç servise gitmiyorsunuz. Mazda yı almamın bir diğer sebebide bu dünyanın en az arıza yapan aracı olduğundan. Bu dediğinizde bunu o onaylıyor daha az arıza versin diye. Örneğin Dacia nın 20.000 olduğunu arkadaşın arabası sorun verdiği için servise götürdük ordan biliyorum ama araç daha yeni sayılır yani. Şimdi Verdiğiniz bilgilerden daha iyi anlıyorum neden 10.000 olduğunu. Bu arada hatam olmuşsa ezmocesteri. K. Bakmayın. Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oğuzhan bey evet Haklısınız ama ben orda ciddi bir soru soruyorum ve aldığım cevap. Kafaya takma Mühendisler bunu düşünmüştür oluyo. Bu tür araştırmalar yapmayıp eyvallah ettiğimiz için ülkemiz bu halde.
Veli bey sizi tanımıyorum ama siz herhalde bu işin pirisiniz. Mantıklı geldi cevabınız rutin bakımlar hariç hiç servise gitmiyorsunuz. Mazda yı almamın bir diğer sebebide bu dünyanın en az arıza yapan aracı olduğundan. Bu dediğinizde bunu o onaylıyor daha az arıza versin diye. Örneğin Dacia nın 20.000 olduğunu arkadaşın arabası sorun verdiği için servise götürdük ordan biliyorum ama araç daha yeni sayılır yani. Şimdi Verdiğiniz bilgilerden daha iyi anlıyorum neden 10.000 olduğunu. Bu arada hatam olmuşsa ezmocesteri. K. Bakmayın. Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim.

Bu işin piri falan değilim, sadece bildiğimi, yaşadığımı insanlarla paylaşıyorum, hafıza kuvvetli, tecrübe çok o kadar... ;) Zamanla zaten çok iyi tanışırız bizler 7/24 buralardayız, muhabbete, sohbete, hayata dair tecrübe paylaşımına da bekleriz... :)

Şimdi aynı noktaya geldik, aradaki nüans kalktığına göre, Allah iniş takımlarımıza zeval vermesin... :D

Sağlıcakla, keyifli forumlar, kazasız günler...

ferhat_232323

Sessiz
Çok şükür aracım Mazda az Nazlansada :) allahın izniyle iniş takımlarımıza zeval gelmez :) abi sana bide şunu sorayım. Serviste navigasyon almak çok pahalı bunu başka bi şekilde yapabilirmiyiz herhangi bi tunnig Cide mesela? Kısacası siz olsanız ne yapardınız?¿
Mazdanızla iyi uçuşlar ✈️

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bakım konusunda 10 bin veya 6 ay kriteri bence de biraz ticari kaygı taşıyor gibi. 10 bin km veya 1 yıl ideal olurmuş genel anlamda.

i-stop içinse kendi kullanım tecrübemden örnekler vererek olayı nasıl kendi faydama çevirmeye çalıştığımı anlatayım dilerseniz. Her sabah 7-8 kırmızı ışığı peşpeşe geçtiğim Ümitköy/Beysukent muhitinden sonra dümdüz seyrettiğim Eskişehir yoluna çıkıyorum. i-stop belli bir motor sıcaklığına ulaşıldığında ve klima kapalıyken çalışıyor. Sabahları ilk 3 4 ışıkta zaten motor ısısından dolayı çalışmıyor. Motor ısınınca da kırmızı ışıktaki bekleme süresini göz önüne alarak, 30 sn den daha fazla bekleyeceksem frene biraz daha fazla basarak devreye alıyorum (not: 10-20 sn gibi az zaman varsa frene hafif basarak durur vaziyette bekliyorum ki devreye almasın, bu da bence kontrolü kullanıcıya bırakan güzel bir mühendislik çalışmasıdı). Kaldı ki, ışıklara gelmeden uzun mesafe öncesinde ışığın rengine göre hızımı ayarlayıp hiç durmamaya çalışıyorum, hem eğlenceli hem tasarruflu bir sürüş bana göre.

Bunun dışında sıkışık dur kalk trafikte frene kontrollü basarak (durduğum yerde az kuvvetle basarak) i-stopun devreye girmesini ve gereksiz yere stop edip çalıştırmayı engelliyorum. (Zaten dileyen buton ile tamamen devreden çıkarabilir, ben hiç yapmadım, fren pedalıyla olan koordinasyonum fena değil bu anlamda.)

Bana sorarsanız i-stop üzerinde çok durulacak bir gereklilik değil, ancak üzerinde çok çalışılarak geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu tarz teknolojileri kullanmak bana keyif veriyor, kontrol bende olduğu müddetçe ki Mazda bu konuda güzel iş çıkarmış bence (frene basma gücüyle i-stop devreye alma orantısı, diğer markalarda nasıldır bilmiyorum). Ha derseniz ki, düzenli i-stop kullanan bir sürücüyle kullanmayan sürücünün her koşul eşit iken aylık benzin masrafları arasında ne kadar fark olur, ben deyim 5 siz deyin 7 TL. Ha bu da kişiden kişiye değişir ki bence de hiç önemli bir fark değildir ancak bu tarz teknolojileri de sadece yakıt tasarrufu değil, emisyon ölçümleri, motor ömrü gibi diğer etkenlerle değerlendirmek gereklidir.

Aracımda i-stop olmasa da olur muydu, evet olurdu, ancak i-stop olduğu için de mutluyum ayrıca...:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O işi çözmek imkansız gibi... Bir nevi araca tanımlı olarak servisten alınıyor diye biliyorum... Dışarıdan veya başka bir şekilde imkansıbıl...

:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çağlar yöntemine hayran kaldım... Mazda ile bütünleşmek, dilinden anlamak diye buna denir...

Teşekkürler.

Üst Alt