Mazda 3 BM Skyactiv Akıllı Şehir İçi Fren Desteği

Arkadaşlar 6 aydır Mazda kullanıyorum gayet memnunum Alah (c.c.) utandırmasın inşallah gerçekten çok konforlu araba. Bu arabanın değeri Türkiyede bilinmiyor.

Şimdi gelelim sorumuza bu akşam yolda giderken araba birden yavaşladı ama aniden oldu. SCBS yazdı ekranda bu nedir?

Biraz internette inceledim. Smart City Brake Support olduğunu öğrendim. Ama bu sistem nasıl çalışyor 6 aydır bir kere bile çalışmadı. Ama bu akşam aniden çalıştı gerçi önümde bir araba vardı fakat kontrol bendeydi.

Birde geçen Ankaraya gidip geldim. Araç 9800 küsürlerde idi. İstanbula dönünce hali ile 11.000 olmuş. Şimdi bakım yaptırmaya hemene gideceğim ama aracım garanti kapsamı dışı kaldı mı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlder.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mazda servisleri garanti ve bakım periyotları konusunda katı değildir.Garantiye bişey olacağını sanmıyorum.Yaşadığın olayda ise arcın konrolünün sende olması önemli değil,gereğinden fazla hızlı bi şekilde öndeki araca yaklaşmışsan sistemin çalışması normaldir diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teknik olarak bilemiyorum, bilmem de mümkün değil zaten... :)

Sistem; şehir içi trafiğinde ani durmalarda öndeki araca çarpmamak adına düzenlenmiş diye biliyorum... Test esnasında 60 km hız üzerine çıkılmaması öğütlendiğine göre 60 km hız üzerinde ya çalışmıyor ya da risk alınmak istenmemiş...

Özellikle telefon ile konuşan sürücüler için biçilmiş kaftan bir sistem... ;)

Tufan bey, tanışmaya da bekleriz... :)

http://www.mazdagaraj.com/yeni-uyelerimiz-b2.0/

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Üyelerimiz bölümünde bir başlık açıp kendinizi tanıtmanızı rica ediyorum öncelikle.

Düşük hızlardaki sürüş esnasında (yaklaşık 0-30 km/s) araca yerleştirilen lazer sensörü öndeki aracı algılar. Sistem çarpışma riski tespit ederse, fren sistemini hazırlar ve şoför bir eylem içine girmezse fren yapıp motor gücünü azaltır.

Mazda Smart City Brake Support (SCBS):
http://youtu.be/hMoFwrmuuT0

Garanti dışında kalmamıştır ama em kısa sürede servise gitmen gerekiyor, ihmal etme bence.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Teknik olarak bilemiyorum, bilmem de mümkün değil zaten... :)

Sistem; şehir içi trafiğinde ani durmalarda öndeki araca çarpmamak adına düzenlenmiş diye biliyorum... Test esnasında 60 km hız üzerine çıkılmaması öğütlendiğine göre 60 km hız üzerinde ya çalışmıyor ya da risk alınmak istenmemiş...

Özellikle telefon ile konuşan sürücüler için biçilmiş kaftan bir sistem... ;)

Tufan bey, tanışmaya da bekleriz... :)

http://www.mazdagaraj.com/yeni-uyelerimiz-b2.0/

Veli abi 30 km hıza kadar çalışıyor akıllı şehir içi fren desteği...

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bu şehir içi fren desteğine bir kere de ben şahit oldum, bir sitenin girişinde dönüş esnasında gözümden kaçan bir dubayı algılayıp tabir yerinde ise "ZINK" diye durdu araba, ben ne olduğunu anlayana kadar, güvenlik elemanı "abi iyi kurtardın, az kalsın çarpıyordun" dedi. Bozuntuya vermedim. :D

Bir sonraki Ankara buluşmada güvenli bir yerde deneyelim mi Bülent? Kerim? [member=56]ezmocesteri[/member] [member=97]ktaskan[/member]

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu şehir içi fren desteğine bir kere de ben şahit oldum, bir sitenin girişinde dönüş esnasında gözümden kaçan bir dubayı algılayıp tabir yerinde ise "ZINK" diye durdu araba, ben ne olduğunu anlayana kadar, güvenlik elemanı "abi iyi kurtardın, az kalsın çarpıyordun" dedi. Bozuntuya vermedim. :D

Bir sonraki Ankara buluşmada güvenli bir yerde deneyelim mi Bülent? Kerim? [member=56]ezmocesteri[/member] [member=97]ktaskan[/member]
Valla olur, denemek lazım her şeyi, ama daha geniş zaman olması lazım :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Duba koyup deneyin, harika oluyor... Adrenalin pompası bir nevi... :)

Frene basmamak için kendinizi şartlandırın, yoksa refleks olarak insanın ayağı frene gidebiliyor...

Hülasa Adamlar yapmış abicim. :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bülent zaten çok güzel bir video vermiş teknolojiyi açıklayan, bunun üzerine söylenecek bir şey yok.

Sadece sistemin çalışması hakkında şunu söylemeliyim. Sistem sadece mesafeyi değil, öndeki objeye yaklaşma hızınızı da ölçerek çalışıyor. Örneğin yavaş yavaş öndeki araca 5 cm yaklaşabilirsiniz. Ama belli bir hızla 30 cm yaklaşmanıza izin vermeyebilir.

Bende de sistem 2 kere aktive oldu. Eve gittiğim rotada ışıksız ama yoğun bir ada var ve buradan diğer taraftan gelen trafiği dikine keserek geçmeniz gerekiyor.Ben genelde uyanıklık yapıp önde olmamaya çalışır ve kesmeyi başaran birinin arkasından giderim. Çünkü çok kaza oluyor böyle noktalarda...

Önde yakalandığım bir gün aracı yavaş yavaş yol ortasına doğru sürüyorum, çünkü yolu almazsanız kimse vermiyor. Tabi araçlar benim aracın burnuna teğet hızlı bir şekilde geçiyor. Her şey benim kontrolümde olduğu halde, yakın ve teğet geçen bir aracı önümde duran obje olarak algıladı ve blok fren yapıp, beni yol ortasında durdurdu. Öndeki araç geçer geçmez gazlamayı düşünüyordum. Araç geçerken beni durdurunca, araç da hızla önümden gittiği için yol ortasında abuk ve sabuk bir kalış yaşadım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mustafa abi aslında bu sistem Türkiye trafiğinde uygulunabilecek bir sistem pek değil, malum bizim trafiğimiz gereği bazen saçma hareketler yapmak zorunda kalıyoruz trafikte, bu sistem bizi koruma adına frenlediğinde karışık ve düzensiz trafiğimiz sayesinde daha da tehlike altında kalabiliriz galiba.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi; uyanıklığı sevmeyen bir sistem demek... :)

Recep53

Sessiz
Mustafa abi aslında bu sistem Türkiye trafiğinde uygulunabilecek bir sistem pek değil, malum bizim trafiğimiz gereği bazen saçma hareketler yapmak zorunda kalıyoruz trafikte, bu sistem bizi koruma adına frenlediğinde karışık ve düzensiz trafiğimiz sayesinde daha da tehlike altında kalabiliriz galiba.
Aynen.Şimdiye kadar 3-4 kere devreye girdi.Hepsinde de benzer sıkışık trafikte
yol alma-verme durumlarında. Bir de araba senin kontrolun dışında zınnkk diye durunca
kısa bir süre arkadaşın Yusuf hatırına geliyor :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Benim Mercedes'teki akıllı şehir içi fren sistemi çok güzel çalışıyor.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Araçlardaki elektronik donanımlara çok güvenmemek gerek. SCBS 30km/s'e kadar aktif. Sense donanımda direk 200km/s'a kadar aktif ve radar tabanlı bir fren desteği var. Kitapçığında da viraj dönerken yolun karşısındaki nesneleri engel olarak algılayabilir gibi bir ifade var.

Mustafa abinin dediği gibi kontrolün bizde olması sanki daha iyi gibi. En azından bu sistemler oturana kadar.

Üst Alt