Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL Ayak Altına ve Bagaja Led Şerit Uygulama

Konu, 'Kabin İçi - Multimedya [Modifiye]' kısmında MutluTEKİR tarafından paylaşıldı.

1. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Bagaja led şerit için orjinal tesisat kablosunu kesmek istemedim. Soket de bulamayınca, normal ampul alıp onun ayaklarından kablo çekeyim dedim. Gerçekten sabır işi. :) Ampulu yuvadan çıkarıp ayaklarına lehim yapıp geri soktum. Lehimlerden dolayı tam oturmayınca plastik yuvanın üst kısmını traşladım. Ayaklar değmesin diye küçük parça elektrikçi bantıyla yalıttım. Led şeritlere + - kabloları da lehimledim. Sırada bagaja yerleştirmek kaldı.

2.jpg 1.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

Ayak ucu için de yolcu ayak ucunun üstündeki kapaktaki soketi kullanacağım. O sokette aktif güç var. Bugün led ampul bağladım ve iç tavan aydınlatmayla eş zamanlı çalıştığını farkettim. Ayak ucu karşılama aydınlatmaları için bu soketi kullanacağım. Aynı zamanda orta sütunlara kadar kabloyu getirip arka yolcu ayak aydınlatmasını da yapacağım kısmetse.

8.jpg

İleride ise mavi led şerit alarak, kısa farlardan tetik alıp ayak altlarına bağlayacağım. Böylece kapıları açtığımda beyaz ayak ucu aydınlatması karşılayacak ve kapıları kapattığımda iç tavan aydınlatmasıyla sönecek. Kısa farları da yaktığım anda iç mekanla uyumlu olarak mavi ayak ucu ambiyans aydınlatması olacak. Takipte kalın.

süleyman46 bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Okurken yoruldum yaparken harbiden sabır işi Mutlu, eline sağlık.. Farlarla birlikte yanacak aydınlatma lambaları seyir halinde mi olacak, çok yorar gözü.

MutluTEKİR bunu beğendi.
  3. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Seyir halinde olacak ama loş ışık verecek şekilde ayarlayacağım Bülent abi. Parlak olmayacağından ve direk gelmeyeceğinden göz almayacak.

Resimdeki gibi mesela.

ezmocesteri bunu beğendi.
  4. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Sadece kapılar açılınca yansa daha iyi olur bence.

5. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Denediğimde göreceğiz. :) Şimdilik sadece kapılarla beyaz ışık olacak.

6. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan

Bence loş bir ayak altı mavi ışık ve kol tutamağının arkasında küçücük bir mavi led radyodaki mavi ışıkla birlilkte hoş bir hava katıyor.

domestos bunu beğendi.
  7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Fotoğraftaki gibi rahatsız edici boyutta olmadığı sürece bence çok güzel olur... :)

8. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Günler sonra bugün güzel bir hava ve vakit bulabildim ve beyaz ledleri monteledim.
    Öncelikle led şeritte diyot göremediğimden ve ters polarizasyonda yanabileceğini düşündüğümden hiç riske girmedim. Daha önce tavan için aldığım ledi ters polarizasyon koruması olduğunu bildiğimden bunu kullandım. Bagajdaki T5 ampule ek kablo yapmıştım önceki mesajlardan görebileceğiniz gibi ve kablolardaki + - leri tespit edip led şeritten gelen + - kablolarını ona göre birbirine bağladım. Yolcu ayak ucundaki sokette ise mor kablo - , kahverengi ise +. Bunları belirledikten sonra işlemlere başladım.
    DSC_0046.jpg

Bagaj için uygulama bu şekilde. Bagajın tavanını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Hafif yuvarlayarak şeriti bagaj tavanındaki uygun bir yere yapıştırdım. Son resimde aydınlatmayı gündüz bile farketmek mümkün.
    DSC_0040.jpg DSC_0041.jpg DSC_0042.jpg DSC_0044.jpg DSC_0045.jpg DSC_0070.jpg

Torpido içi aydınlatma için de torpidoyu söktüm. Önce torpido kapağını söküyorsunuz. İki yandaki ayakları dışarı doğru itip kendinize çektiğinizde ayaklar kilitlerinden kurtuluyor. Diğer ayakları da çekerek çıkarıyorsunuz. Torpidoyu çıkardıktan sonra 2 tane vidamız var. Ardından kapı eşiği trimi ve kapı eşiğinin hemen üstündeki yan trimi çıkardıktan sonra torpido yuvasını çekerek çıkarabilirsiniz. Torpido içi aydınlatma ampulu halojen ve kopuktu teli. T10 ampul buradaki, T10 ledi yerine taktım ve park ya da kısa farları açınca buradaki ampul de yanıyor.

DSC_0059.jpg DSC_0060.jpg DSC_0064.jpg DSC_0061.jpg DSC_0062.jpg DSC_0063.jpg DSC_0065.jpg DSC_0066.jpg DSC_0067.jpg DSC_0068.jpg

Ayak ucu aydınlatma için de yolcu ayak ucundaki kabloyu sürücü ayak ucuna alabilecek en kolay yolu aradım. Ayak ucundaki plastik trimlerin en ucundaki parçaları çıkarınca iki taraf öbür taraftan görülebiliyor. Bunu fırsat bilip yolcu ayak ucundaki kabloyu ittirdim ve sürücü ayak ucundaki yerden de kabloyu aldım.
    DSC_0050.jpg DSC_0049.jpg DSC_0051.jpg DSC_0052.jpg

Led şeritleri bağlayıp uygun yerlere yapıştırdım. Yolcu ayak ucundaki plastik kapağa yapıştırdım ledi, sürücü ayak ucunda ise plastik bir kapak olmadığından metal boruya yapıştırmak istedim, yapışmadı. Ben de boru kalınlığındaki kablo demetinin altına yapıştırdım. Oranın fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.

DSC_0047.jpg DSC_0048.jpg

Aşağıdaki fotoğraflarda çok belli olmasa da içi gündüz bile güzel aydınlatıyor. aydınlatma kapalı ve açıkken fotoğraf çekmeye çalıştım.

DSC_0058.jpg DSC_0069.jpg DSC_0057.jpg DSC_0056.jpg DSC_0054.jpg DSC_0053.jpg

Kapıları kilitleyince iç aydınlatma sönüyor, kapı kilidini açınca yanıyor, kapıları kapatınca kontak açıkken kademeli sönüyor, kontak kapalı ve kapıları kapayınca bir süre yanmaya devam ediyor. İç tavan aydınlatma ile eşzamanlı çalışmasını çok sevdim.

Son düzenleme: 7 Şubat 2016
    kadir, ezmocesteri, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Gece fotoğraflarını da isterük... :) Ellerine emeklerine sağlık hocam, bu gidişle guzunun her civatasını söküp takar hale geleceksin. :p

MutluTEKİR bunu beğendi.
  10. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Sağolasın Veli abi, temel montaj bilgisi. Bir de bizim guzular güzel üretilmiş. Kitapçıktaki sıralamaya uyarsan her şey çok kolay bir şekilde çıkıyor.
    Bu torpido aydınlatmasını kullanarak araç içine mavi led eklemeyi de düşünüyorum. Kısa farları açınca loş bir mavi ışık ambiyansı güzel bir tamamlayıcı olur.
    Beyaz led şeritleri arka koltuk ayak ucuna da uzatacağım müsait bir zamanda.

Bu arada yurtdışındaki modellerde iç kapı tutamaçlarının içinde de ufak bir ampul var, ambiyans özellikli. Bu ampulu takmasalar bile tesisat hazır oluyor normalde. Ama maalesef benim 2010 touringde bu tesisattan eser yok.

Neyseki yolcu ayak ucunda tesisat hazır. Led takarak ufak bir çalışmayla iç aydınlatma yapılabiliyor.

domestos bunu beğendi.
  11. West

West Katılımcı

Araç Markası:
    2000-Mazda 323 1.8 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı
    Emegegine sağlık güzel calışma

domestos ve MutluTEKİR bunu beğendi.
  12. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    12648100_10153934470613256_1053065792_n.jpg 12665809_10153934469813256_1288036926_n.jpg 12666336_10153934470378256_312853169_n.jpg 12674298_10153934470938256_373905562_n.jpg 12695125_10153934469403256_1654634441_o.jpg 12696415_10153934469513256_190692637_o.jpg

Flaş kullanmadım saat 4 civarı çektim resimleri.

domestos bunu beğendi.
  13. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Ellerine sağlık, güzel olmus. Yakında arabayı komple sokersin artık

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR bunu beğendi.
  14. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Sökme takma işi kolay ki hocam. :) En az 3 sene daha kullanmaya karar verirsem yalıtım yapacağım zaten

grafff, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yapacağın en güzel iş olur valla.

domestos bunu beğendi.
  16. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Ben pek cesaret edemiyorum ama havalar bi düzelsin bende baslicam sanırım ufak ufak

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR bunu beğendi.
  17. universitely76

universitely76 Katılımcı

Araç Markası:
    2009 Mazda 3 Touring
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan - Gri Şimşek
    Ellerine sağlık, ışıl ışıl olmuş guzu :)

MutluTEKİR bunu beğendi.
  18. naziii

naziii Katılımcı

Araç Markası:
    2010 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Hatchback
    Bende ışıklı kapı eşiği montajı yaparken ayak altına da led bağladım.fakat benim kapılar açıldığında yanıyor kapandığında da sönüyor.Tavan aydınlatmasından aldım hattı.Şimdi kapı içlerine loş ve göz almayan ambiyans aydınlatması yapmayı düşünüyorum.
    11896036_10153462972521855_3294651044058446186_n.jpg

grafff ve MutluTEKİR bunu beğendi.
  19. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    yolcu ayak ucu soketi varken tavandan hat çekip uğraşmaya hiç gerek yok hocam. Ambiyans aydınlatması için torpido içi aydınlatması farlarla eş zamanlı yanıyor. Oradan paralel hat alınıp ambiyans için kullanılabilir. Mavi ambiyans düşünüyorum ben de.

20. naziii

naziii Katılımcı

Araç Markası:
    2010 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Hatchback
    Flex neon'lar ile turuncu ya da kırmızı aydınlatma düşünüyorum ben.hat olarak her birini cam kumandasından almayı düşünüyorum. Araba içi kablo çekmektense her kapıya ayrı çekerim daha kolay olur diye düşündüm.benim her kumanda da aydınlatma var ve sürücü tarafından çocuk kilidi devreye alındığında ışıkları sönüyor.kapatmak istediğimde çocuk kilidini devreye alırım diye düşündüm.tabi ne olur mu olmaz mı denemem lazım.

Sayfayı Paylaş