Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha da kötü ya, benim BL işte :D

Evet hocam, benim teselli noktam bari, euro motor değil olabilir ama senin bu noktan da kalmıyor maalesef... Fakat; beni teselli eden en büyük şey kilometre yapmıyor olmam... Yılda 10 bin yapmıyorum, lpg bile şart değil bana esasında... :p

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sorma Veli abi 2 ayda 4bin km.yi geçmişim. :D Safranbolu-Kayseri, Safranbolu-Zonguldak Ereğli yapıyorum doluyor :)

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Niyazi 70 falan mı gittin naptın ortalama hızın kaç senin :D :D

Ortalama hız 86 görünüyordu.Ankara ve Denizli şehir içleri dahil.Genel olarak devir saatini 3bin üzerine çıkarmadım hiç.Hızlanmaları yavaş yaptım ve bolca cruise control.Yokuş inişlerinde ve kırmızı ışıklarda durmak için motor freni kullandım yavaş yavaş vites düşürdüm.çok sabırlı bir yolculuk geçirdim.Kız arkadaşımın yol boyunca uyumasının yakıt tasarrufuna büyük etkisi oldu :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oysa bende tam tersi oluyor Niyazi... Araçtakiler uyuyorsa hız ve bağlı olarak da yakıt artıveriyor... :D

Tepetaklak !!

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Doğrudur veli abi o da bir etken :) fark ettim ki araçlarımızda 6.vites olsa 110 km hız yakıt verisi düşük olacak.İdeal yakıta göre bizim araçlarda hız 95. 3bin devri geçince bizim kuzu kurda dönüşüyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İşte bu düşük devir beklentisi için son viteste 3000 devir hız oranı 120 olan mazda 3'ümü aldım, manuel alacak olsam almazdım açıkçası sırf bu nedenle.

Fakat benim otomatik keçi, yavaş da kullansam kurt gibi :D İçiyor her türlü.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşte bu düşük devir beklentisi için son viteste 3000 devir hız oranı 120 olan mazda 3'ümü aldım, manuel alacak olsam almazdım açıkçası sırf bu nedenle.

Fakat benim otomatik keçi, yavaş da kullansam kurt gibi :D İçiyor her türlü.

Yalnız değilim ya ben ona seviniyorum her türlü... :p

Şaka bir yana bu durumu kime sorsam, yok yaa o kadar yakmaz falan diyerek kafamı kurcalıyordu, en son Gören Oto ziyaretimde Okan sağolsun çok yakma sebebini açıklayınca kafama yattı, birde Mutlu hocam da çok yakıyorculardan olunda ağzım kulaklarımda artık... :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ah abi ah, fazla yakması ne zaman sevindirici birşey oldu. :D
Neymiş sebebi abi?
Buji değişimi sonra 6.5 lt gibi gösteriyor Allahtan. Ama lpgde 8 lt çıkıyor buna şaşıyorum. Yarisimde hiç sapma olmazdı.

Toyota corolla tork konvertörlü kullanan arkadaşım da aynı yakıyor gerçi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ah abi ah, fazla yakması ne zaman sevindirici birşey oldu. :D
Neymiş sebebi abi?
Buji değişimi sonra 6.5 lt gibi gösteriyor Allahtan. Ama lpgde 8 lt çıkıyor buna şaşıyorum. Yarisimde hiç sapma olmazdı.

Toyota corolla tork konvertörlü kullanan arkadaşım da aynı yakıyor gerçi.

Sapma yine yok hocam, lpg benzine göre biraz daha fazla yaktırır bu normal yani... Bizim kasalar ile sizin kasalardaki motorları ben aynı olarak biliyordum fakat bizim kasaların motorları daha eski teknoloji olduğu için bu değerlerde yapması gayet normalmiş...

Çok yakıyor diye sevinmeme imkan yok tabiki de hocam, bizimkisi latifeden öte bir şey değil.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Veli abi benim araçta sapma var
6.5 gösteriyor bakıyorum depoyu doldurduğumda 8 lt yakmış.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi benim araçta sapma var
6.5 gösteriyor bakıyorum depoyu doldurduğumda 8 lt yakmış.

Pardon, ben yanlış anlamışım hocam... Göstergede de 8 litre var diye anlamıştım, çünki benimki pek bi mert çıktı, yaktığı ile gösterdiğinde sapma yok... Göstergede nal gibi 8 litre yazıyor... :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bence yakıtlarınız normal kaç litre yakacakki? 5 litremi ? Skyactiv değil sonuçta. Skyactivler şehir içinde 6.5 lerde geziniyor Emsalllerinden fazla yakar eyvallah ama o yaşta otomatik 1.6 araçlar hep aynı. Lpg de pedala %15-20 fazla basılıyor.

Son düzenleme:

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Önceki dolumdan bu yana LPG ile 340 km yol yaptım. Eli kulağında bitti bitecek diye dün tekrar doldurdum.
342 km karşılığında 33,9 lt lpg aldı. Yani şehir içi ortalama lpg tüketimi 10 lt olduğunu gördüm aracımda.
Klima açık ayrıca M.S. egzoz da etki etmiştir diye düşünüyorum.
Bana normal geldi sizce nasıl?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Önceki dolumdan bu yana LPG ile 340 km yol yaptım. Eli kulağında bitti bitecek diye dün tekrar doldurdum.
342 km karşılığında 33,9 lt lpg aldı. Yani şehir içi ortalama lpg tüketimi 10 lt olduğunu gördüm aracımda.
Klima açık ayrıca M.S. egzoz da etki etmiştir diye düşünüyorum.
Bana normal geldi sizce nasıl?

Gayet normal değerler... Allah kaza bela vermesin inşallah...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tahmini 120km dir benzinde kullaniyorum araci
ortalama hiz 25
Ortalama tuketim 10lt

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sıcağı sıcağına paylaşıyım. Bugün Safranbolu-Karabük-Ankara-Gazi Üniversitesi ve hemen Karabük'e geri dönüş yaptım. Toplam 440 km.ye yakın yol yapmışımdır. Hız sabitleyiciyi 94'e sabitledim. (gerçek hız ile gösterge hızı farkı 4) Yani 90 km hızla gittim ve geldim. Yolculuk sonucu ortalama hız 85. Ankara içinde birazcık ışıklara yakalandım. Ve yakıt tüketimim göstergede 6.0 lt/100 km olarak gösteriyor. :) Fabrika verisinin 5.8 olduğunu düşünürsek 1. kademede klima sürekli açık tuttum. 6 lt tutması gayet normal.
LPG'de ise 1.5 lt kadar fazla yakıyorum, 7.5 lt lpg yakmıştır zannediyorum 100 km.de. LPG'yi Karabük'te 2.32, Ankara'da 1.90'dan aldım. Düz hesap 2 tl desek lpgye, km.de 15 kuruş yakmışım demek oluyor.

Hey gidi hey, toyota yarisimle 5.5 lt lpg yaktığımda, lpg lt si 1.8 tl den 12 kuruş yaktığım günleri geçtim, şimdiki aracım 15 kuruş yakıyor diye seviniyorum.

:D :D :D

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Çoğunlukla uzun yol yapıyorsanız kaput koruma filmi öneriyorum.Öndeki araçlar taş fırlatıyor ezik ve çiziklere yol açabiliyor.Arabanın üzerine çıkmaya çalışan kediler bile çizebilir :D :D Postaneye gidip gelene kadar elemanın birisi sağ kapının ortasından başlayıp diğer kapıya kadar anahtarla bi güzel çizmiş.İki kapıda boyanacak dediler yaptırmadım.tek çözümün bu olması can sıkıcı bir durum :( :( Yakıt değerleri çok iyi.Dönüş yolunda 80-90 hızları buna büyük etken diye düşünüyorum.

Üst Alt