Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Arkadaşlar, toplam 2510 km.' lik yolculuk sonunda toplam 720 TL' lık yakıt tükettim. Yaklaşık 2100 km.' sı uzun yol. Güzergah Samsun-Ankara-Konya-Antalya-Afyon-Ankara-Trabzon. Yol bilgisayarıda ort. 5.7 lt. gösteriyordu. Toplam aldığım yakıt 144 lt. Herzamanki gibi yol bilgisayarıda birebir tutuyor. Seyahat 3 kişi ve full bagaj. Nasıl sizce?

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar, toplam 2510 km.' lik yolculuk sonunda toplam 720 TL' lık yakıt tükettim. Yaklaşık 2100 km.' sı uzun yol. Güzergah Samsun-Ankara-Konya-Antalya-Afyon-Ankara-Trabzon. Yol bilgisayarıda ort. 5.7 lt. gösteriyordu. Toplam aldığım yakıt 144 lt. Herzamanki gibi yol bilgisayarıda birebir tutuyor. Seyahat 3 kişi ve full bagaj. Nasıl sizce?

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
100 km 5.7 lt daha ne olsun, harika bence abi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
image.jpg
image.jpg

125 km otoban sehirdisi kullanimim klima acik cruise 115 -120 km/h arasi sabit kullanildi.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Ankaradan boluya 120yr cruise ile sabitlendiğinde 7.9 lt oluyor. Boludan Ankaraya tam tersi 5.6lt :) aynı km yapıyorsun ama eğimler çok belirliyor.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Çok iyi değer. Benim araç 9.1 altını hiç görmüyor :)
Bizim araclar 4 ileri otomatik yokus yukari vites dusurmuyo. Honda vardi pederde hafif yokusa vurmudu mu vites dusurup red linela cikiyordu cok yaktiriyordu iki de bir devre disi birak yeniden devreye al bi ton is . Bizim araclar guzel yokus yukari denedim cruise benden az yaktiyor. Bi sabitliyom kahvemi iciom artik bi de direksiyonu da tutmasak tam olcak gazete oku :D

O bu deil de kasimda arabayi aldim 8 ay olmus 35 binden 48 bine gelmis ya saka gibi

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
yol düz ise hızı sabitliyorum hiç dokunmuyorum ama bir iniş bir çıkış var ise hemen cruise kapatıp yokuş aşağı inerken 120-130 çok hafif gaza dokunarak hızlanıyorum, yokuşu çıkarken de trafiğin durumuna göre 90-100e kadar yavaşlıyorum. Böylelikle daha verimli enerji kullanıyorsun cruise bunları düşünemiyor:):):)

Eyyy Mazda 3, hiç düşünmediğim şeyleri bana düşündürtüyorsun Allah'tan Lpg taktırdım az daha benzinde binsem neler neler daha uygulayacaktım aracı kullanırken:)

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Lpgsiz bir ay kullandim 1 ay da 750 tl benzin almisim izmir ici hemen bagladik kurtulduk

Öyle, keyifle arabaya binmek var şimdi, Aslına bakarsan benim yakıta harcadığım tutar arttı gibi birşey. Benzinde iken 500km biniyorsam Lpg de 1500km biniyorum:D Bastırılmış duygular istekler gün yüzüne çıktı.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Bizim araclar 4 ileri otomatik yokus yukari vites dusurmuyo. Honda vardi pederde hafif yokusa vurmudu mu vites dusurup red linela cikiyordu cok yaktiriyordu iki de bir devre disi birak yeniden devreye al bi ton is . Bizim araclar guzel yokus yukari denedim cruise benden az yaktiyor. Bi sabitliyom kahvemi iciom artik bi de direksiyonu da tutmasak tam olcak gazete oku :D

O bu deil de kasimda arabayi aldim 8 ay olmus 35 binden 48 bine gelmis ya saka gibi
Bende cruise sık kullanıyorum ama yokuşa vurmudu çekmediğinde vitesi düşürüyor bağırıyor da bağırıyor. O zaman yakmıyor içiyor :) benimkinde bi anormallik var :koptum:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de bayram nedeniyle aile ziyaretleri gerçekleştirdim. Safranbolu'dan Kdz. Ereğli (150 km) (90-100 e sabitleyerek), Ereğli-Kayseri (620 km) (130-140 a sabitleyerek), Kayseri-Sarıkaya (150 km) (90-100 e sabitleyerek), Sarıkaya-Safranbolu (500 km) (Ankaraya kadar 100, Ankaradan sonra 130 a sabitleyerek) toplam 1420 km yol yapıyor. Bir 100-150 km de şehiriçi tutmuştur. Toplamda 370 tl yakıt almışım. Ankara'dan aldığımı hala kullanıyorum bir 50-100 km daha da götürür. Ortalama 22-24 kuruş arasında bir tüketime denk geliyor.

Bende cruise sık kullanıyorum ama yokuşa vurmudu çekmediğinde vitesi düşürüyor bağırıyor da bağırıyor. O zaman yakmıyor içiyor :) benimkinde bi anormallik var :koptum:

Çoğu yerde vites düşürmesine gerek kalmazken düşürüyor. Yokuşa gelince baktınız tüketim 12 nin üstüne çıkmaya başladı. Vitesi manuele çekip 4 e sabitleyin. Baktınız hız çok fazla düşüyor, ancak o zaman 3 e kendim manuel olarak atıyorum. Yoksa hayatta izin vermiyorum vites düşürmesine. Tüketim 12 nin altına düştüğünde nispeten düz yola gelmiştir, geri atıyorum otomatik kısmına.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
yol düz ise hızı sabitliyorum hiç dokunmuyorum ama bir iniş bir çıkış var ise hemen cruise kapatıp yokuş aşağı inerken 120-130 çok hafif gaza dokunarak hızlanıyorum, yokuşu çıkarken de trafiğin durumuna göre 90-100e kadar yavaşlıyorum. Böylelikle daha verimli enerji kullanıyorsun cruise bunları düşünemiyor:):):)

Eyyy Mazda 3, hiç düşünmediğim şeyleri bana düşündürtüyorsun Allah'tan Lpg taktırdım az daha benzinde binsem neler neler daha uygulayacaktım aracı kullanırken:)

Tüketimi sabitleme modu getirsinler :) "consumption control" :D

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Ben de bayram nedeniyle aile ziyaretleri gerçekleştirdim. Safranbolu'dan Kdz. Ereğli (150 km) (90-100 e sabitleyerek), Ereğli-Kayseri (620 km) (130-140 a sabitleyerek), Kayseri-Sarıkaya (150 km) (90-100 e sabitleyerek), Sarıkaya-Safranbolu (500 km) (Ankaraya kadar 100, Ankaradan sonra 130 a sabitleyerek) toplam 1420 km yol yapıyor. Bir 100-150 km de şehiriçi tutmuştur. Toplamda 370 tl yakıt almışım. Ankara'dan aldığımı hala kullanıyorum bir 50-100 km daha da götürür. Ortalama 22-24 kuruş arasında bir tüketime denk geliyor.

Çoğu yerde vites düşürmesine gerek kalmazken düşürüyor. Yokuşa gelince baktınız tüketim 12 nin üstüne çıkmaya başladı. Vitesi manuele çekip 4 e sabitleyin. Baktınız hız çok fazla düşüyor, ancak o zaman 3 e kendim manuel olarak atıyorum. Yoksa hayatta izin vermiyorum vites düşürmesine. Tüketim 12 nin altına düştüğünde nispeten düz yola gelmiştir, geri atıyorum otomatik kısmına.
Bende yokuş bitene kadar manuelde kullanıyorum hep. Ayrıca düşürmediği çok nadir yokuşlar var genelde hep düşürüyor.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aslında beyne basit bir komut yazma imkanı olsa o kadar basit ki.
sabitlenen hızın 20 km altına düşesiye kadar vites düşürme, en yüksek viteste tut gibi bir komut eklense hiç derdimiz kalmayacak.

Başka markalarda otomatik şanzımana da chip tuning yaparken müdahale edebilenler var, bu dediğini yapabilirler belki ama mübarek Mazda'ya erişim protokolü sağlanamadığından (bilinen remap yazılımları ile) bizim için bu pek mümkün görünmüyor :(

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Markete su almaya gittim araçla, birde ne göreyim.... ortalama tuketim 17.0 ortalama hiz 14 kmh... Eşimden daha fazla yaktiran yoktur heralde 2.nesil otm araclara:)... geri dondugum de ise ortalama 16.1 hiz ise 15 oldu... yanimda tel olmadigi icin fotograflayamadim.

Not: Pazar Ankaraya geldigimde araci fulleyip degerleri sifirlayip araci birakmistim

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok kısa mesafede ortalama sıfırlandıysa normal, 100 km yap ondan sonra net sonuç belli olur

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
İzmirden bodruma indim tekrardan 400 km inin ortlamasi 6.6 lt klima cruise hep acik, hizim 120 km/h hic gecmedi.
image.jpg

Verandamin manzarasi ne demis sair ask bodrumda yasaniyor guselim :DBodrum bana ben bodruma özelim

Son düzenleme:

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Arkadaşlar merhabalar, lpg montajından sonra yıllık izin vs derken 5bin km yol yaptım. Bu süreçte benzin tüketimi olarak 4 diş (çeyrek depodan biraz fazla) (BL kasalarda çeyrek depo 3 diş olarak gösteriliyor) akaryakıt tükettim. Bu değer sizlerde nasıl? Ayar için Mocana gitmem gerekli mi?

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Arkadaşlar merhabalar, lpg montajından sonra yıllık izin vs derken 5bin km yol yaptım. Bu süreçte benzin tüketimi olarak 4 diş (çeyrek depodan biraz fazla) (BL kasalarda çeyrek depo 3 diş olarak gösteriliyor) akaryakıt tükettim. Bu değer sizlerde nasıl? Ayar için Mocana gitmem gerekli mi?

Bildiğim kadarıyla lpg takıldıktan sonra 5000km kullanıp gitmen gerekiyor arkadaşa yeni brc taktırdık ona söyledi mocan ve ben prins taktirmıştım ondada gel demişlerdi 5k km sonra.

Ben sabahları 3dk benzinde kullanıp sonra lpgye geçiriyorum ilk ışıklarda N'ye alıp benzine geçiyorum.uzun yolda lpg ile kullanmıyorum,eve varmadan 1km kala yine lpgyi kapatıyorum.o yüzden tam benzin hesabı yapamıyorum.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Bildiğim kadarıyla lpg takıldıktan sonra 5000km kullanıp gitmen gerekiyor arkadaşa yeni brc taktırdık ona söyledi mocan ve ben prins tartışmıştım ondada gel demişlerdi 5k km sonra.

Ben sabahları 3dk neredeyse benzinde sonra lpgye geçiriyorum ilk ışıklarda N'ye alıp benzine geçiyorum.uzun yolda lpg ile kullanmıyorum,eve varmadan 1km kala yine lpgyi kapatıyorum.o yüzden tam benzin hesabı yapamıyorum.

Bende ara ara benzinde biniyordum ilk taktırdığım zamanlar ama yıllık izin sebeiyle yaptığım 3500km de hiç benzine almadım. Gidipte az benzinde bineyim :) akşam olsun da yıkamaya gideceğim zaten benzinde gidip geleyim ;)

Üst Alt