Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Samsun - Ankara arası ortalama tüketimim (2012-Manuel-Touring-Benzinli) gün sonunda 5.4 lt. ve ort. hız 84 km. idi. Bence makul. Siz ce?
a6c05d5b225a4ac50c67172a52aa3b58.jpg

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Samsun - Ankara arası ortalama tüketimim (2012-Manuel-Touring-Benzinli) gün sonunda 5.4 lt. ve ort. hız 84 km. idi. Bence makul. Siz ce?
a6c05d5b225a4ac50c67172a52aa3b58.jpg

mukemmel bence gayet az. Yalnız sunu farkettım manuel vıtesle otomatık vıtes aynı devrı cevıryor aynı hızlarda. benım kı 100 le gıderken 2.7 devır 90la gıderken sızın kı gıbı 2,4 2,5 devır cevırıyor.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
mukemmel bence gayet az. Yalnız sunu farkettım manuel vıtesle otomatık vıtes aynı devrı cevıryor aynı hızlarda. benım kı 100 le gıderken 2.7 devır 90la gıderken sızın kı gıbı 2,4 2,5 devır cevırıyor.
3000 devirde 110 km/h gösteriyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İstanbuldan fulledim kmyi not aldim.
Bolu,ankara,boyabat yaptim cocuklarin ihtiyaclari icin cok durdum bu aralarda cok gec stop ettim
İstanbula gelince tekrar fulledim km not aldim.
Yol bilgisayari
Ortalama tuketim 7.9
Ortalama hiz 66
Ben genel olarak 100-120 arasi kullandim
300 km klima acik
2 yetiskin 2 cocuk + bagaj

Toplam km 1610
Toplam alinan gaz 348 tl
Toplam alinan gaz 141,24 lt
Ortalama tuketim 8,75 lt
Km de 0,21 kuruş

Son düzenleme:

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Arkadaslar lpg taktirdiktan sonra ilk defa ölçüm yaptim, bayram tatili icin ankaradan bandirmaya yola ciktim, full klima açik ankaradan eskisehire 235km yol yaptim sonra eskisehirden 2.49 tl den 18lt gaz aldi araç. 7.66lt/100km lpg yakit tuketimi... buarada polatli da full trafik vardi dur kalk istanbul trafiginden beterdi tüm ankara ayni anda 18:00 civari yola cikmis:)) o trafik olmasa 7lt/100 yakalanirdi bence. Hiz olarak 100-110 arasi gittim ama hizlanmalara falan ozen gosterdim, zaten kullanis seklim gereği fazla fren kullanip bosuna kinetik enerjimi isi enerjisine cevirip sonra ayni enerjiyi yakit enerjisi ile karsilamak gibi gereksiz şeylere kalkismam:)

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Lpg de saglikli olcum icin, depo fullenip, benzine gecene kadar kullanilmali.
Depoyu tekrar fullemek bence gercek degeri vermez.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Farketmez geçtiğin andaki km yi not et

Dönüşte aynen şöyle yapacağım öncelikle depodaki gazı bitireceğim sonra en yakin istasyondan 50 tl lik gaz alacağım (kac litre oldugunu da not edeceğim) km yi sifirlayip sonra yine gaz bitene kadar kullanacağim ve km yi not edeceğim

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
İzmirde aracimi fulledim bodruma indim 200 km yaptim klima yoluncogunda eco modunda acikti.( ben de gecen hafta farkettim arac auto modda 20 22 23 de kullaniyorum genellikle 22 ve uzerinde icerisi sogudu mu ac/eco yazio )Arac bagaj ful 3 yetiskin olmak uzere 210 kgdik 3 kisi. Ortlama tuketim 6.6 lt hizim hep 100 130 arasi idi. Tekrar fulledim 41 tl aldi lpg fiyati 2.66 Cruise hep kullandim yokus yukari bile kapatmadim cruise cok az yaktio. Dier markalar yokusa girince vites dusuruor red lineda cikior araba yokusu .ama bizimkiler benden az yaktior cruise kapattik kendim kullandim anlik tuketim artti o derece. Cruise acikken cok dik olsa bile devir saati 4000 e hic geldi anlik 9 11 lt ile yokusu tirmanio ceuise kapali ben cikarken anlik 14 lt yakio. Yakiti bodrum girisinden aldim geri kalan 50 60 km benzinle gittim. Degerler bodrum girisine kadar olan degerlerdir 200 kmlik kisim icin

Arkadaslar lpg taktirdiktan sonra ilk defa ölçüm yaptim, bayram tatili icin ankaradan bandirmaya yola ciktim, full klima açik ankaradan eskisehire 235km yol yaptim sonra eskisehirden 2.49 tl den 18lt gaz aldi araç. 7.66lt/100km lpg yakit tuketimi... buarada polatli da full trafik vardi dur kalk istanbul trafiginden beterdi tüm ankara ayni anda 18:00 civari yola cikmis:)) o trafik olmasa 7lt/100 yakalanirdi bence. Hiz olarak 100-110 arasi gittim ama hizlanmalara falan ozen gosterdim, zaten kullanis seklim gereği fazla fren kullanip bosuna kinetik enerjimi isi enerjisine cevirip sonra ayni enerjiyi yakit enerjisi ile karsilamak gibi gereksiz şeylere kalkismam:)
Trafik olmasaymis 7 degil 6.6 yakardi

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dönüşte aynen şöyle yapacağım öncelikle depodaki gazı bitireceğim sonra en yakin istasyondan 50 tl lik gaz alacağım (kac litre oldugunu da not edeceğim) km yi sifirlayip sonra yine gaz bitene kadar kullanacağim ve km yi not edeceğim

Lpg tüketimini netleştirmek için üç dört kez ölçüm yaparak (aynı yol şartlarında) ortalamayı almaktır, fakat senin yazmış olduğun yukarıdaki yöntem de ortalamaya yakın değeri verecektir... Mazda'nın BK ve BL kasasında kullanmış olduğu bu motoru, BK'da otomatikse şanzıman şehir içi 13-14 litre, şehir dışı 8-9 litre aralığında tüketiyor. Manuel şanzıman ise; 1/1.5 litre daha az tüketim yapıyor...

Fakat; BL kasadaki motorda ufak çaplı iyileştirmeler yapıldığı için yukarıdaki ortalama değerlerden şanzıman türüne göre rahatlıkla 1 litreden fazla daha az tüketim gösterebiliyor...

Biz bunları yazarken, yol, hava, aracın bakım durumu ve sürüş dinamiklerini es geçiyoruz, bu elemanlar tüketime doğrudan etki eder unutmayalım.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Lpg tüketimini netleştirmek için üç dört kez ölçüm yaparak (aynı yol şartlarında) ortalamayı almaktır, fakat senin yazmış olduğun yukarıdaki yöntem de ortalamaya yakın değeri verecektir... Mazda'nın BK ve BL kasasında kullanmış olduğu bu motoru, BK'da otomatikse şanzıman şehir içi 13-14 litre, şehir dışı 8-9 litre aralığında tüketiyor. Manuel şanzıman ise; 1/1.5 litre daha az tüketim yapıyor...

Fakat; BL kasadaki motorda ufak çaplı iyileştirmeler yapıldığı için yukarıdaki ortalama değerlerden şanzıman türüne göre rahatlıkla 1 litreden fazla daha az tüketim gösterebiliyor...

Biz bunları yazarken, yol, hava, aracın bakım durumu ve sürüş dinamiklerini es geçiyoruz, bu elemanlar tüketime doğrudan etki eder unutmayalım.
Veli abi hakkeden gusel bi konuya deginmis BK otomatik vites lpg li 2 sene kullandim simdi BL otomatik kullaniyorum 8 aydir ikisinin arasinda bariz fark var ozellikle BL kasa cruise acikken cok az yakiyor. Hatta BK kasa yokusta lpg de boguluyordu yüklü uzun yolda, BL de bogulma soz konusu degil valla arac gayet yokusa girdigin hizla cikiyor hatta hizlaniyor bile yüklü lpg de iken. Bence BL kasalar BK LARA gore daha hafif teknik olarak ama arastirmadim hem de BL kasalarda sanziman motorda iyilestirme var. Ayrica sunu farkettim BK kasa ilk kalkista normal kalkiyordu Bl kasa ilk kalkista koltuga yapistiriyor insani patinaj bile cekiyor o derece

Üst Alt