Mazda 3 BL (2009-13) Yakıt Tüketimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizim araç içiyor o zaman şehir içi 8.4 hayal gibi bişey, benzinle gezerim hep :)
Bu kıyaslama doğru bir kıyaslama değil hocam... İstanbul trafiği ile genel anlamda akıcı olan İzmir trafiğini es geçerek yakıtı kıyaslamak doğru sonuç vermez... Otomatik BK-BL kasalarda şehir dışı 8 litre, şehir içi 14 litre kabul edilebilir değerlerde... Ama hangi şehiriçi dersen; İstanbul şehir içi... :D

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arabayı ilk aldığımda yol bilgisayarını sıfırlamıştım, yaklaşık 20 bin km ortalaması 9,2 litre ve bunun %70'i İstanbul trafiği, otomatik vites ve yüksek devir seven ben :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arabayı ilk aldığımda yol bilgisayarını sıfırlamıştım, yaklaşık 20 bin km ortalaması 9,2 litre ve bunun %70'i İstanbul trafiği, otomatik vites ve yüksek devir seven ben :)
Geriye dönük 20 bin km ortalaması veriyor mu sizin aracınız? Benim bildiğim son 100 km yi verir.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geriye dönük 20 bin km ortalaması veriyor mu sizin aracınız? Benim bildiğim son 100 km yi verir.
Ben onu bilmiyordum O zaman son 100 ise ortalama baya iyi. Çünkü son 100 kmnin tamamı İstanbul ise gidiş geliş.

Sony Xperia Z3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ortalamanın 100 km verdiğine nereden vardın Oğuzgan? Trip ler 999 km gösteriyor ama ortalama sıfırlanmadığı sürece ilk sıfırlandığı km.yi gösterir. 2000 km sıfırlamadığımı biliyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ortalamanın 100 km verdiğine nereden vardın Oğuzgan? Trip ler 999 km gösteriyor ama ortalama sıfırlanmadığı sürece ilk sıfırlandığı km.yi gösterir. 2000 km sıfırlamadığımı biliyorum.
O zaman aracın 100 bin km de. hiç sıfırlamadın sana 100 bin kmnin ortalamasını mı verecek?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O zaman aracın 100 bin km de. hiç sıfırlamadın sana 100 bin kmnin ortalamasını mı verecek?

Mantıken öyle olması gerekli. Hatta geçen seneki 3000 kmlik yakıt ortalamasını hatırlıyorum kendimin. Eğer dediğin gibi 100 km olsa mantıksız olurdu. 1000 km olsa 2. 1000 km. yi şehiriçi değil de şehirdışı yaptığım için daha düşük çıkması gerekirdi. 20bin km. sıfırlamadan sürenlerin yakıt ortalamalarının da çok değişmemesi bunu gösteriyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mantıken öyle olması gerekli. Hatta geçen seneki 3000 kmlik yakıt ortalamasını hatırlıyorum kendimin. Eğer dediğin gibi 100 km olsa mantıksız olurdu. 1000 km olsa 2. 1000 km. yi şehiriçi değil de şehirdışı yaptığım için daha düşük çıkması gerekirdi. 20bin km. sıfırlamadan sürenlerin yakıt ortalamalarının da çok değişmemesi bunu gösteriyor.
Bizim araçlarda sanırım o kadar geriye dönük göstermiyor ama deneyeceğim merak ettim :) Mazda 3 farklıdır muhtemelen. Fakat konuyla ilgili net bir kaynak yok.

Son düzenleme:

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar paylaşmak istedim. Geçen hafta Pazartesi günü Erzurum Yılmaz Yılmazlar Mazda servisindeydim. Benim guzunun 40.000 km bakım zamanı gelmişti. Aracın bütün bakımlarına ek olarak 40.000 km de bujilerin de değişmesi gerekiyormuş. Her şey yapıldı Erzurum'dan Tunceli'ye doğru yola çıktım. Kışlık lastikler takılı Hız sabitleyici açık 100 km ortalama hızla 250 km lik yolu 50 lira benzinle geldim. Mutluluktan uçacaktım...Arabama bir kez daha aşık oldum...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar paylaşmak istedim. Geçen hafta Pazartesi günü Erzurum Yılmaz Yılmazlar Mazda servisindeydim. Benim guzunun 40.000 km bakım zamanı gelmişti. Aracın bütün bakımlarına ek olarak 40.000 km de bujilerin de değişmesi gerekiyormuş. Her şey yapıldı Erzurum'dan Tunceli'ye doğru yola çıktım. Kışlık lastikler takılı Hız sabitleyici açık 100 km ortalama hızla 250 km lik yolu 50 lira benzinle geldim. Mutluluktan uçacaktım...Arabama bir kez daha aşık oldum...

Acaba hesabınız yanlış olabilir mi diye bir araştırayım dedim; çünkü aşırı az geldi bana. 250 km'yi neredeyse 9,6 lt benzinle gitmişsiniz ki bu da 3,84lt /100 km yakıt tüketimini gösteriyor. Aracınızın fabrika verisi de şehirdışı 3,8lt/100 km olarak görünüyor. :D Çok çok iyi. :)

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sevincini kursağında koymak gibi olacak ama benzinde bu kadar az yaksa toplu olarak lpg tanklarını ateşe verme etkinliği düzenleriz :D Acaba benzin yerine lpg mi diyecektiniz ?

Kemal eve girmeden yakıtı tekrar fulledim. 51 küsür lira benzin aldı.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
İzmirden kusadasi guzelcamli ortalamam: otoban yaklasik 80 90 km selcuk ayrimina kadar otobandan sonra kusadasi uzerinden guzelcamli da bi 50 vardir ortlama 130 km yaptim. Otobanda cruise hep acik hizim 120 idi. Otibandan sonraki kisimda cruise pek kullanmadim hizim 100 110 arasi klima kapali idi hep. Tuketimim lpgde 6.7 lt yani 6.7x2.59= 17 kurus yakmis 4 ileri otomatik mazda 3 mukemmel

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İzmirden kusadasi guzelcamli ortalamam: otoban yaklasik 80 90 km selcuk ayrimina kadar otobandan sonra kusadasi uzerinden guzelcamli da bi 50 vardir ortlama 130 km yaptim. Otobanda cruise hep acik hizim 120 idi. Otibandan sonraki kisimda cruise pek kullanmadim hizim 100 110 arasi klima kapali idi hep. Tuketimim lpgde 6.7 lt yani 6.7x2.59= 17 kurus yakmis 4 ileri otomatik mazda 3 mukemmel

@ozgur35 az daha sıksan depo taşaçak :D

Üst Alt