Mazda 3 BL (2009-13) Torpidoyu Parçaladım, Toplayamıyorum. Yardım!

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün trim seslerini kesmek için direksiyon altındaki trimi çıkarmaya çalıştım, kaput açma butonunu çıkarabildikten sonra vidayı çıkardım ve çekerek çıkmaya çıkardım ama başarılı olamadım. Orta konsolla birleştiği yerde bir şeyler tutuyordu sanki. Arası açılmasına rağmen maalesef çıkmadı. Toplamayı düşündüm ama bu sefer de yerine girmiyordu böyle aralık kaldı. Orta konsoldaki klima kontrol tuşlarının altındaki 2 vidayı da çıkardım ama orta konsolun direksiyon tarafı da bir türlü çıkmadı.
Sizlerden ricam bu direksiyon altındaki trimi nasıl çıkarabilirim, Hazır bunları çıkarmışken, daha da yukarıları çıkarıp güzel bir bez bant ile yalıtım yapmak istiyorum. Ama öncelikli amaç bu direksiyon altındaki panel.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
5784 5785 5787 5786

Moderatörün son düzenlenenleri:

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Guzel parçalamışsin ama benim de bilgim yok. Elbet birileri çıkar yardım edecek. Usta çok bizde

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Araç 626 olsaydı yardım ederdim, o kısımları çok söktüm taktım :)

Forumda o bölgeyi söken göremedik, vardır bi nüansı, uğraşırsanız siz bu işinden çıkarsınız. Mazdaların torpido parçaları kolay sökülüp takılıyor ben öyle gözlemledim.

Kolay gelsin, inşallah BL kasa kullanan biri yardımcı olur hocam

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben sadece klima havalandırmalarını sökmüştüm, teybin üst bölümünü yani, o kolayca oturuyor diğerleri için tecrübem olmadı hiç, ama hallolur sıkıntı yapma.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sağolun inşallah çözebilirim. Workshop manuel indirip baktım, orta konsolun çıkması gerekiyor sanırım. E bu kadar sökmüşken göstergenin ve bilgi ekranının etrafındaki trimleri de söküp yalıtım yapmaya çalışırım yarın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hiç göze alamadığım bi atraksiyona girişmişsin hocam Allah kolaylık versin... @ugur0932 ilk aklıma gelen kişi oldu...

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla ben göze aldım Veli abi, Gelen trim sesleri kesmek için atraksiyona girişmek lazım. :) Bez bant çok yararlı bir şey, herkese tavsiye ederim. :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hemen sorayım, aradığın macerayı buldun mu? :D Bir önceki kasanın ön konsolunu neredeyse indirmişliğim var bu kasayı hiç sökmedim. Ama mantık aynıdır hemen hemen. Ben yan tarafla bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum geçmeli tırnak olmalı çekince gelmeli. Sanırım biraz korkak davranıyorsun :)
Aklıma gelmişken BK kasa ön konsol ses yalıtım konusunu açayım resimler duruyor öyle bir işe yarasın.

13112011002.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hem de ne macera,
Önden gelen seslerin %80 i gitti. Orta konsol, direksiyon alt paneli, radyo, gösterge, ekran önündeki trim parçalayarak gittim. Orta konsol çıkmışken güzel bi temizlik de yaptım önceki sahiplerinden kalma susamlar doluydu, cup holder ı çıkarıp temizlemiştim ama tam temizleyememişim.
Tüm değme noktalarına bez bantı yapıştırdım. Hazır herşey çıkmışken göstergenin etrafını da bez bantladım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yalnız araçta radyo hizasından gelen bir lokurtu desem değil tıkırtı desem değil. Sanki koltuk boşluk yaptığında çıkan ses gibi bir ses geliyor. Asıl amacım aslında bu sesi yok etmekti ama radyo hizasından değilmiş sanırım. Radyonun kızağına kadar bez bant yaptım. Belki kablo değip ses yapıyordur diyeceğim ama kablolar da fabrikasyon yalıtımlı.

Bu ses en ufak yoldaki yamada bile geliyor. Koltuk boşluk yapmıştır diyordum düzelttim sıvı gresle, ön taraftan geliyordur diye bez bantla yalıtım da yaptım. Ön takım böyle bir ses yapabilir mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sesi canlı dinlemeden ne söylesek havada kalır. Belki aynı araçtan olan sebebini bilen birisi çıkabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ön takım böyle ses yapar mı peki? Boşluk yapmış koltuk tıkırtısı, bir metal parça yuvasının içinde boşluk yapmış da değiyor sanki ama lokurt lıkırtı değil tam olarak tıkırtı da değil bir çeşidi.

Rot rotiller veya amortisör takozu bozuk olsa sağdan ya da soldan olduğu belli olur mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
https://www.facebook.com/photo.php?...103153256.1073741893.573833255&type=3&theater

Her bir fotoda yazılı olarak anlatılmıştır.
Workshop Manual'den yani servis kitapçığından yardım alındığında her şey tıkırında işliyor. Direksiyon altındaki panelin sökülebilmesi için orta konsolun da vidalarının sökülüp geriye ittirilerek tırnaklarından kurtulması lazım ki ancak öyle alt panel çıkıyor. Alt panel çıkmışken sıcaklık sensörü motorunu da vidalarını sökerek çıkardım. Aşırı kirlenmişti, yarım kutu balata temizleyici gitti, hatta daha fazla. Pallere gelmeyecek şekilde de dikkatlice motorun alt kısmına gidecek şekilde sıvı gres sıktım, pallere bulaşanı ıslak mendille dikkatlice sildim. Hiç bir ses kalmadı sıcaklık sensörü motorunda.
Ardından sırayla göstergeyi de çıkardım ve gerekli yerlere yalıtım yapıp kapattım herşeyi.

Otomatik vites manuel kontrol vites artırma ve düşürme açıkta bir telin bir metale değmesiyle gerçekleştirliyor. Anaharda sıkıntı yaşayan arkadaşlar bu açıktaki anahtarları temizleyerek sonuca ulaşabilirler, zira bu vites düşürme ve artırma anahtarı açıkta olduğundan kirlenebilir. Böyle çözülmüyorsa da kablolara bakılarak sorun çözülebilir, zira vites değiştirme 2 kablonun kısa devre olmasıyla sağlanıyor.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Link düzeltildi. Albüm olarak gözükmüyor nedense, resimler gözüküyor ama.

Üst Alt