Mazda 3 BL (2009-13) Sübap Sorunu ve Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Supap değişim maliyeti ortalama 2 bin tl zaten, araçta başka bir şey yoksa bu fiyata Mirai kaçmaz
Değişim zaten yapılmış Bülent, yani masrafı Zekeriya hocam'a kalacak değil. Sadece; bu işlem yapılmış sorun oluşturur mu? diye soruyor... :)

zekeriya054

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Subap değişimi 58000 km de yapılmış. Araç şimdi 65000 de. Teknik olarak nasıl bir işlem yapıldığını bilmediğim için sonra başıma bir iş açar mı diye düşünüyorum. Motor kapağının açılması, bi yerler taşlanıyor :) İnternetten okuduğum. Motora zarar verecek bir işlem olmuş mudur diye merak ediyorum. Araçta bir çamurluk değişmiş, bir çamurluk boyalı 2900 tl hasar kaydı var. 54000 tl de anlaştık. Tabi ben bu mevzuyu kafamda netleştirmek istiyorum. Mazda dan vazgeçip başka bir araba bakamıyorum :) Daha kullanmadan hastası olduk :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Subap değişimi 58000 km de yapılmış. Araç şimdi 65000 de. Teknik olarak nasıl bir işlem yapıldığını bilmediğim için sonra başıma bir iş açar mı diye düşünüyorum. Motor kapağının açılması, bi yerler taşlanıyor :) İnternetten okuduğum. Motora zarar verecek bir işlem olmuş mudur diye merak ediyorum. Araçta bir çamurluk değişmiş, bir çamurluk boyalı 2900 tl hasar kaydı var. 54000 tl de anlaştık. Tabi ben bu mevzuyu kafamda netleştirmek istiyorum. Mazda dan vazgeçip başka bir araba bakamıyorum :) Daha kullanmadan hastası olduk :)
Adapazarı'nda daha önce yetkili servis ve satış yapan Bülbüller isimli iş yeri var. Büyük ihtimalle servis işine özel olarak devam ediyorlardır. Kafanızın rahat etmesi açısından oraya gösterebilirsin hocam. Orası olmazsa, Adapazarı'nda Mazda'dan anlayan mutlaka iyi bir kaç usta vardır. Daha da olmadı, Kocaeli Haldız Yetkili Servis'ten yardım alabilirsin.

Bunlar işin teknik kısmı, fakat yapılan işlem yani üst kapak ve sübap değişimi korkulacak bir şey değil, her motor ustası bu işlemi rahatlıkla yapabiliyor, zaten araç 7 bin kilometredir yenilenen subaplar ile kullanılmakta. Bilmediğiniz için tereddüt etmen gayet normal ama içiniz rahat olsun, ya nasip diyerek bu işe girebilirsin.

Senin dikkat edeceğin şeyler ise; motor soğukken rahat ilk çalıştırmayı yapıyor mu? ısındıktan sonra rölanti stabil olarak yerine oturuyor mu? Vites geçişlerinde sorun var mı? LPG de özellikle alt devirlerde tekleme veya cansızlık var mı? Benzin ve lpg ile ayrı ayrı test yap, performans olarak arada bariz hissedilir fark var mı? Motor arıza ışığı yanıyor mu?

Hakkında şimdiden hayırlısı. :)

zekeriya054

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Adapazarı'nda daha önce yetkili servis ve satış yapan Bülbüller isimli iş yeri var. Büyük ihtimalle servis işine özel olarak devam ediyorlardır. Kafanızın rahat etmesi açısından oraya gösterebilirsin hocam. Orası olmazsa, Adapazarı'nda Mazda'dan anlayan mutlaka iyi bir kaç usta vardır. Daha da olmadı, Kocaeli Haldız Yetkili Servis'ten yardım alabilirsin.

Bunlar işin teknik kısmı, fakat yapılan işlem yani üst kapak ve sübap değişimi korkulacak bir şey değil, her motor ustası bu işlemi rahatlıkla yapabiliyor, zaten araç 7 bin kilometredir yenilenen subaplar ile kullanılmakta. Bilmediğiniz için tereddüt etmen gayet normal ama içiniz rahat olsun, ya nasip diyerek bu işe girebilirsin.

Senin dikkat edeceğin şeyler ise; motor soğukken rahat ilk çalıştırmayı yapıyor mu? ısındıktan sonra rölanti stabil olarak yerine oturuyor mu? Vites geçişlerinde sorun var mı? LPG de özellikle alt devirlerde tekleme veya cansızlık var mı? Benzin ve lpg ile ayrı ayrı test yap, performans olarak arada bariz hissedilir fark var mı? Motor arıza ışığı yanıyor mu?

Hakkında şimdiden hayırlısı. :)
Teşekkür ederim ilginize. Araç Elazığ da. Subap başlıklarını çelik taktırdım dedi arkadaş.Arıza ışığı yanmıyormuş

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim ilginize. Araç Elazığ da. Subap başlıklarını çelik taktırdım dedi arkadaş.Arıza ışığı yanmıyormuş

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Beyaz renk, sahibi İmam olan araç mı bu? Elazığ da yetkili servis var, oraya da gösterebilirsin hocam. :)

Çelik subap olayı hikaye, yine aynı malzemeden mütevellit sübaplar takılıyor ve ileride yine aynı arızayı verme ihtimali var. Bu sürenin ne kadar uzun olacağı, kullanıcının özen göstermesine bağlı artık. Şu kilometrede subaplar yanar demek bizleri yanıltır.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Birde alınan yakıtın kalitesi çok önemli sübaplarda, ucuz lpglerde bana göre sorun olma ihtimali 2 kat artar , sübapların değişimi kaliteli yapıldıysa , contalar orjinal kullanıldıysa ve çok düzgün kullanıp kaliteli bilindik istasyonlardan lpg alırsanız 80-100bin km sübaplardan sıkıntı yaşamazsınız diye bir öngörüde bulunabilirim

Kafkas612

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Evet arkadaşlar 70 bin deki silindir 1 arıza nedeni ile rem otoya geçen hafta aracımı götürmüştüm çekiş de çok az düşüş ve ilk çalıştırmada hafif titreme vardı. Arızanın bilindiği üzere sübap dan olduğu ortaya çıktı. Hiç beklemiyordum ;) bugün aracımı sübap değişimi için cem bey ve ekibine teslim ettim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Evet arkadaşlar 70 bin deki silindir 1 arıza nedeni ile rem otoya geçen hafta aracımı götürmüştüm çekiş de çok az düşüş ve ilk çalıştırmada hafif titreme vardı. Arızanın bilindiği üzere sübap dan olduğu ortaya çıktı. Hiç beklemiyordum ;) bugün aracımı sübap değişimi için cem bey ve ekibine teslim ettim.
Yapılır eskisinden iyi olur ;)

Kafkas612

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
IMG_0957.JPG
IMG_0959.JPG
IMG_0961.JPG
IMG_0963.JPG
IMG_0964.JPG

Son düzenleme:

Kafkas612

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bu yaglama sistemi diye bir sey var lpg takarken taktılar ucuz bişeydi şu durumu görünce söküp atayım diyom sizce !

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu yaglama sistemi diye bir sey var lpg takarken taktılar ucuz bişeydi şu durumu görünce söküp atayım diyom sizce !
Verdiğin paraya yazık, her zaman söylerim, göz boyayıp üç beş yüz lira fazla almak için icat edilmiş zımbırtıdır kendileri, gözünün yaşına bakma, sök at...

dilekci06

Sessiz
Araç Markası
2015 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Ateş Kırmızı
2010 model Mazda 3 aracımda titreme olunca servise götürdüm ve sübapların değişmesi gerektiğini söylediler. araç 140000km de 70000 kmde Prins marka lpg takıldı.Bu kadar kısa zamanda sübapların bozulması çok can sıkıcı. Servis sübapların değişimi için 3000-3500Tl arası fiyat söyledi.. Ankarada bu işi yapan işinin ehli biri var mı? bir kaç ustaya sordum nerdeyse yarı yarıya fiyat verdiler ama güvenemedim. sizin tavsiye edebileceğiniz bir usta var mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2010 model Mazda 3 aracımda titreme olunca servise götürdüm ve sübapların değişmesi gerektiğini söylediler. araç 140000km de 70000 kmde Prins marka lpg takıldı.Bu kadar kısa zamanda sübapların bozulması çok can sıkıcı. Servis sübapların değişimi için 3000-3500Tl arası fiyat söyledi.. Ankarada bu işi yapan işinin ehli biri var mı? bir kaç ustaya sordum nerdeyse yarı yarıya fiyat verdiler ama güvenemedim. sizin tavsiye edebileceğiniz bir usta var mı?

Rem otomotive bir sorun. Titreme aşırı fazla değil ve arıza ışığı, motor soğukken çalışmama gibi bir durum yoksa böyle kullanmaya devam edin.

Üst Alt