Mazda 3 BL (2009-13) Sol Ön Tekerden Gelen Sürtünme Sesi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Merhabalar, bugün Mazdamla Ereğli'den Karabük'e dönerken Devrek üstünden döneyim dedim, yol birazcık kötüydü fakat köy yolu değildi sonuçta. Yolun yarısında sanki balataya mıcır sıkışmış gibi bir ses gelmeye başladı. Hemen durdum baktım hiçbir şey göremedim haliyle. Devam ettim mecburen. Direksiyon sola döndürdüğümde hiç bir sıkıntı yok fakat sağa döndürdüğümde sanki mıcır diski çiziyor böyle, saat 9-3 tutuşundan 10-4 tutuşuna hafif çevirdiğimde gelmedi fakat 11-5 gibi çevirdiğimde ses gelmeye başlıyor. Bu ses tıkırtı gibi aynı, bir dal takıldı da her turda belirli bir süre lastiğe değiyor gibi. Direksiyonu daha fazla döndürdüğümde daha da fazlalaşıyor ve çiziyor gibi ses çıkıyordu. Hız yükseldikçe ses yoktu (dönüşler için az direksiyon kullanımı) fakat, düşük hızlarda keskin dönüşlerde ses fena geliyordu (daha fazla direksiyon dönmesi). Karabük'e kadar geldim, avmye uğramak için park ederken sağ yapıp geri giderken yine o iğrenç çizme sesi gibi ses. Direksiyonu düzeltince de o dönme turuna bağlı tıkırtılı ses. Neyse 1-1.5 saat sonra park ettiğim yerden sağ yaparak çıktım ama hiç ses gelmedi. 5 km benzinciye gittim ses gelmedi düz yoldu nispeten, benzinciye giren yol girerken sağ yapınca çizme sesi değil de, tıkırtılı ses geldi. Mıcır kalmıştır diye yıkattım bir güzel, önce basınçlı su ardından köpük, sonrasında yine basınçlı su. Ses azalır gibiydi ki yine de devam ediyordu. Eve dönüş yolunda 8 km boyunca düz yolda giderken de böyle bir dal takılmış gibi ses zar zor motor sesinin yanında ayırt edilebiliyordu.

Eve gelince de krikoyla sol ön tekeri kaldırdım, ful sağ çevirince tekerin arkasından, ardından ful sol yapınca tekerin önünden video çektim. Her türlü metal aksamı zorladım oynama ile karşılaşmadım. Teker aşağı yukarı, sağ sol oynamıyor, tekerleğe tekme de attım milim kıpırdamadı. Fakat diferansiyelden gelip tekerleğe giren aks milini çekip itince birazcık oynama yaptığını gördüm. Bu oynama ekseni aracın yanal ekseni boyunda. Aracın sağ tarafına bakınca aynı oynamanın oradaki milde de olduğunu gördüm.

Öte yandan tekerleği döndürmeye çalıştım ve bariz sürtünme sesi geliyordu. Tekerleği önce ileri doğru döndürüp sonra geri doğru döndürmeye çalışınca bir boşluk olduğunu gördüm. Bu durum normal midir?

Bu ses hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aklıma aks bilyesi (porya) geldi. Teker dönmeye başlayınca ve sağ yaparken geliyor çünkü, ayrıca da teker kaldırılmışken döndürülünce de ses geliyor. Tablalar diyemeyeceğim teker oynamıyor çünkü, z rotlar belki diyeceğim ama çektim oynamadı bile.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben de öyle düşündüm başta. Fakat bu çakıl meredi nerede o zaman? Videolarda çektim, hiç bir yerde gözükmüyor.
Bir de sesin sadece sağa dönerken çıkması da enteresan.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Salincakdaki rotil tarafi degilde diger tarafdaki civatalari ona uygun bi anahtarla sikmaya yada gevsetmeye calissana abi bi astinada basima gelmistim o civatalar travesden kopmustu adem usta bile sasirmisti nasil koparabildigime

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Salincakdaki rotil tarafi degilde diger tarafdaki civatalari ona uygun bi anahtarla sikmaya yada gevsetmeye calissana abi bi astinada basima gelmistim o civatalar travesden kopmustu adem usta bile sasirmisti nasil koparabildigime

Foto ile gösterme imkanın var mıdır Kadir? Tekerin içinde aracın ön taraftaki metal parçaları da oynatmaya çalıştım, hiçbir kıpırdama yoktu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Salincagin 2 sabitleme yeri var on burc arka burc benim arka burc civatalari uzerinde duruyordu ama somunlari iptal olmustu baya ugrasmistim sesi bulana kadar resim pc de var aksam pcden alip koyarim belki ayni sorundur zor ihtimal ama kontrol etmekde fayda var

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
geçmiş olsun umarım sorunu en kısa sürede halledersiniz.

benden de ilginç bir tavsiye:)
başıma benzer bir olay geldi. (çok benzemiyor ama olsun)
yine sol ön teker. bakımdan sonra sürtünme sesi geliyor. hızlandıkça dahada artıyor.
ilk başta telaş yaptım. sonra klasik mantıkla (bilgisayar kitlenince aç-kapa yaparız ya.)
sol ön tekeri sök-tak. birşey kalmadı.
yaparken fark ettikki bijonlar takılırken iyi sıkılmamış. güzelce sıkınca ses gitti.

Ama beklenmedik bir zamanda kötü bir yoldan sonra olmuşsa, muhtemelen bir yerlere taş girmiştir. Daha kötüsü olmaz umarım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sağolun öneriler için, balata temizleyici vs sıkmıştım, 2 gün araca binmedim, sonrasında böyle bir durumla karşılaşmadım hiç. Bakalım ilerleyen günler ne gösterecek.
Eğer ses çıkarsa tekrardan lastiği söküp disklere bakacağım.

Balatalar bittiğinde disk ve balataları hep birlikte değiştireceğim için de, diskteki sürtünme sesini takmayacağım diye karar aldım. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen abi, aslında metal çizme sesi çıkınca bir an balata sandım da frene basmadan da çıkarmaz o sesi :D neyse idare etsin 2-3 sene daha, uğraştırmasın.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bende de geçen gün köyde tatilde iken yola asfalt üstüne tekrar zift döküp mıcır serdiler tabi bu esnada yolda giderken araba bir sürü mıcır sıçratıyordu.Tam o sırada bende de yine aynı sol ön taraftan benzer bir ses gelmeye başladı. Bende baktım birşey göremedim.Daha sonra o ses kendi kendine gitti.
Köyden döndükten sonra 30 bin bakımı için servise gittiğimde elemendan motorun altındaki plastik muhafazayı çıkarmasını rica ettim.Çıkarınca baktık ki o araya bir sürü irili ufaklı mıcır girmiş. Neyse ki onları boşalttık ve Şu anda herhangi bir sorun yok.
Bir de benim araba daha 4 binde iken yine ön sol taraftan bir ses gelme olayı olmuştu, servise gittiğimde usta lifte kaldırınca ön takımlardan ismini tam hatırlamadığım(salıncak olabilir) bir parçanın arasına yumurta büyüklüğünde bir taş girmişti.

Üst Alt