Mazda 3 BL (2009-13) Sigorta Atma Sorunu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçen gün 12v 12.5W lık Black & Decker araç süpürgemle aracımı temizlerken ön sürücü koltuğu ve yeri bitirdim, tam arka koltuğa geçmiştim ki içerden çıt diye bir ses geldi ve çakmaklıklara güç kesildi. Elektrikçide hem outlet hem de cigar sigortalarının atmış olduğunu gördük. Çakmaklığa bağlı bir tek araç içi kayıt kamerası var. 12V 1A çeken bir süpürge 15A lık sifortayı nasıl patlatabilir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sırf bunun için aküden direk bagaja bir hat çekmeyi bile düşündüm.
Yanan sigortalarda bir sıkıntı olma ihtimali mi vardı acaba?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun Mutlu, çok bir fikrim yok bu konuda, fazla yüklenme olmuştur aynı anda o bakımdan kaldırmamıştır sigorta diye düşünüyorum.

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Supurgedeki 1 amper bosta calisirken cektigi akim motorun zorlanmasiyla cekecegi guc artacaktir tabi yinede 15 a cekmez ama aracta sorun olmadigi kesin ya sigortada sorun ya supurgede:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben olaya iyimser yönden bakıyorum hocam, şöyle ki;

Aracımı aldığımda, çakmak yoktu ve sigortasından dolayı çalışmıyordu buna pek bi anlam veremedim, gittim çakma çakmak :p aldım ve elektrikçime sigortasını yaptırdım, 1.5 yıldır sorunsuz gidiyor, sadece navigasyonu ve telefonumu şarj etmek için kullanıyorum, sigara içmediğim için çakmağı bile kullanmıyorum...

Arabamı aldıktan sonra; üç dört tane daha Mazda 3 te çakmaklığın olmadığını (artık ne yapıyorlarsa çakmağı, sigarayı yakınca, camı açıp dışarıya mı atıyorlar nedir :) ) fark ettim, mesajla sahiplerine sorduğumda, daha önceki sahibinden olmadığını ve zaten çakmağın çalışmadığını sigortasının atık vaziyette durduğunu söylediler...

Yani; bu bizde fazla kullanım sebebiyle kronik sorun olabilir... Uğur'un belirttiği gibi aşırı veya normal bir yüklenme sigortayı attırabiliyor demek...

Fakat; ben o çakmakların nereye gittiğini hala çözemedim... :)

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla ben de fazla yüklenmeden dolayı atmıştır diye düşündüm ama süpürgenin 12W olduğunu görünce 1A yapıyor sonuçta anlam veremedim.
10lu paket sigorta alıyım, süpürgeyi yine deneyeceğim. Baktım yine attı, bagaja dişi çakmaklık soketi ile aküden direk hat çekerim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada bir soru daha sormak istiyorum.
Bagajdaki lamba kapağım düşmüş ya da kaybolmuş bilmiyorum. Bagaja led şerit çekeceğim, fakat hattı nereden alabilirim. Ampul duyu çok küçük ve kablolarına nereden erişebilirim ki? Bagajın üstünden geliyor galiba kablolar. Onun için de pandizotu sökemem.
Yurtiçinde erkek soket ucu da zor bulunuyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arada bir soru daha sormak istiyorum.
Bagajdaki lamba kapağım düşmüş ya da kaybolmuş bilmiyorum. Bagaja led şerit çekeceğim, fakat hattı nereden alabilirim. Ampul duyu çok küçük ve kablolarına nereden erişebilirim ki? Bagajın üstünden geliyor galiba kablolar. Onun için de pandizotu sökemem.
Yurtiçinde erkek soket ucu da zor bulunuyor.

Tam anlamıyorum bu işlerden ama; lambanın olduğu yerden rahatlıkla alabilirsin hocam... :confused:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tam anlamıyorum bu işlerden ama; lambanın olduğu yerden rahatlıkla alabilirsin hocam... :confused:

Lambadan kabloya erişebilsem alırım da, yok bir tek duy gözüküyor bagajın üstünde. Duyun içine 2 kablo soksam da kısa devre olabilir vs.

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Veli abi cakmak araclarin sifir cikisinda konmuyor hicbirinde yok sigara icmek yasak oldugu icin kul tablasi ve cakmak konulmuyor ama dedigin gibi benim araci aldigimdada kol dayama icindeki priz calismiyordu demek ki biraz zorlandigi zaman sigorta atiyor..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi cakmak araclarin sifir cikisinda konmuyor hicbirinde yok sigara icmek yasak oldugu icin kul tablasi ve cakmak konulmuyor ama dedigin gibi benim araci aldigimdada kol dayama icindeki priz calismiyordu demek ki biraz zorlandigi zaman sigorta atiyor..
Bir yaşıma daha girdim iyi mi? :p

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cakmak koymuyorlar ne yazikki
Supurge 12v mu 12w mi ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Cakmak koymuyorlar ne yazikki
Supurge 12v mu 12w mi ?

12v 12w. 12v olmayan bir süpürgeyi araçta kullanamam zaten değil mi? :)
Daha önce sigorta sınırları zorlanıp yanmanın eşiğine gelip ben de süpürgeyi Uğur'un dediği gibi zorlayınca tamemen attırmış olabilir.
Yarisimde hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım çünkü.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
v=?
w=?

Çakmak fabrika çıkışı konulsa bile, bayiler satışta alıyor.

Konu ile ilgisiz ama ben çakmağı çalmalarına takıldım... Ya üretici çalıyor, ya da satıcı... Enteresan... Bu aracı, çakmak yeri boş olarak, bayiden kimse bana satamaz, almam da... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Konu ile ilgisiz ama ben çakmağı çalmalarına takıldım... Ya üretici çalıyor, ya da satıcı... Enteresan... Bu aracı, çakmak yeri boş olarak, bayiden kimse bana satamaz, almam da... :)

Vw ve Opel de sigara içenler için paket diye ayrıca satıyor abi çakmak ve küllüğü, Mazda'ya has bir durum değil.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vw ve Opel de sigara içenler için paket diye ayrıca satıyor abi çakmak ve küllüğü, Mazda'ya has bir durum değil.

Bende genel anlamda yazmıştım hocam... Bana hangi marka olursa olsun sıfır aracın çakmağı (hele ki; görünür yerdeyse) olmadan satamaz, hele hele böyle tiryakiler için paket vs. adı altında üzerine para vererek hiç satamaz...

Daha fiyattan düşmeli ki, bir şeye benzesin... :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
12v 12w. 12v olmayan bir süpürgeyi araçta kullanamam zaten değil mi? :)
Daha önce sigorta sınırları zorlanıp yanmanın eşiğine gelip ben de süpürgeyi Uğur'un dediği gibi zorlayınca tamemen attırmış olabilir.
Yarisimde hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım çünkü.
12-14 volt olmasi zaten sart olmasi gereken biseyde, watti beni sasirtti 12w diyince karistirmis olabilirsiniz diye dusunmustum cok dusukmus.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
12-14 volt olmasi zaten sart olmasi gereken biseyde, watti beni sasirtti 12w diyince karistirmis olabilirsiniz diye dusunmustum cok dusukmus.

http://www.blackanddecker.com.tr/homeproducts/productdetails/catno/ACV1205/

Valla internet sitesinin yalancısıyım. :) Araç süpürgelerinin gücü çok düşük, motoru da ufak tefek taşları çekebilecek güçte zaten. Fakat yine de her araç süpürmesinden sonra süpürgenin filtresini açıp yere vurarak temizlerim, baya toz çıkar. İyi toz alıyor imkanları ölçüsünde. İmkan varsa gerçek süpürge makinesiyle yapılsa harika olur.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben olaya iyimser yönden bakıyorum hocam, şöyle ki;

Aracımı aldığımda, çakmak yoktu ve sigortasından dolayı çalışmıyordu buna pek bi anlam veremedim, gittim çakma çakmak :p aldım ve elektrikçime sigortasını yaptırdım, 1.5 yıldır sorunsuz gidiyor, sadece navigasyonu ve telefonumu şarj etmek için kullanıyorum, sigara içmediğim için çakmağı bile kullanmıyorum...

Arabamı aldıktan sonra; üç dört tane daha Mazda 3 te çakmaklığın olmadığını (artık ne yapıyorlarsa çakmağı, sigarayı yakınca, camı açıp dışarıya mı atıyorlar nedir :) ) fark ettim, mesajla sahiplerine sorduğumda, daha önceki sahibinden olmadığını ve zaten çakmağın çalışmadığını sigortasının atık vaziyette durduğunu söylediler...

Yani; bu bizde fazla kullanım sebebiyle kronik sorun olabilir... Uğur'un belirttiği gibi aşırı veya normal bir yüklenme sigortayı attırabiliyor demek...

Fakat; ben o çakmakların nereye gittiğini hala çözemedim... :)
Veli abi
hatırladınmı bendede yoktu yok yani :)

Üst Alt