Mazda 3 BL (2009-13) Sedan Otomatik Bagaj Kapağı Fikir Alışverişi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar merhaba.

Bundan önceki VtecII me yapmıştım açılma sistemini. Onun bagajı mekanikti, açılma için elektrikli motor vs bağlamam gerekmişti ama bagaj kapağının bağlantı şekli farklıydı. Menteşenin çalışması bagaj içerisinde olduğu için ve çapraz gergi telleri ile çalıştığı için sisteme ilave pistonla yaya ilk hareketi ve desteği vererek açılır hale getirebilmiştim. Mazda da ise diğer bazı araçlarda da gördüğüm gibi menteşe ve piston ikisinden oluşan bir sistem var, ve bu mekanizma tamamen bagaj dışında. Bagaj kapağı ile karoser arasında kalan boşlukta konumlanmış. Bu durumda araya ilave parça eklemek oldukça zor.

Pistonlar hem kaldırma hemde indirme yönünde çalışyor, yatak bazalarındakine benzer şekilde. Yarıdan aşağı inince kapak yukarı kalkmaması için bir miktar baskı uyguluyor. Dikkat ettiyseniz kapanırken çok az bir mesafeden bile bıraksanız hemen kapanıyor.
Pistonları güçlendirirsek kaldırmada katkımız artacak ama yarıdan aşağı aynı şekilde kapatma için verdiği destek de artacak. Fazla abartmadan %15-%20 güçlendirirsek daha optimum olur diye düşünüyorum. Bundan fazlası pistonun kapalıyken menteşeye yaptığı sürekli baskı ve stresi arttırıp malzemelerin ömrünü kısaltabilir. Bu da uzun yıllar kullanımda sorun çıkarabilir ki bir şeyi yapmış olmak için yapmak gibi benim mantığıma uymayan bir kapıya çıkar.

Bagaj menteşe şeklinin benzer olduğu VW Bora da şu şekilde bir uygulama yapılmış ama kullandığı yayları biliyorum oldukça sert, pistona piston üzerinden de menteşe bağlantılarına sürekli baskı oluşturup uzun vadede sıkıntı yaratabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=sgdGOuS9QZQ

Bu gibi sabit yay yerine bagajımız zaten elektrikli kilitle kontrol edildiği için açılma sinyali ile beslenecek, açılma sinyaliyle devreye girecek elektrikli bir itme düşünüyorum. Yapılabilirliği için malzeme denemeleri ve testleri yapmak gerekecek. O yüzden bu şekilde yapılabilir mi çok emin değilim.

Bu konu ile ilgili çalışma yapmış, yada yapmayı düşünmüş arkadaşlar fikirlerini belirtirlerse memnun olurum. Göremediğim başka noktalardan da bakarak daha sağlıklı bir sistem oluşturulabilir.

Şimdiden yorumlarınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Daha önce de konuşuldu ama hayata geçiren yok henüz. Bizimkinde çift yönlü baskı olacak ya, yay aynı işi görür mü?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Amortisörcüye uğradım az önce. Benim bagajdaki amortisörleri söküp ölçüm yaptık. 390-400 Newton değerleri çıktı. Üzerinde de 395 yazıyor zaten.
Önce gazını yükseltip basıncını arttırabiliriz bunların dedi. 450-460 olursa iyi olur düşüncesindeydim. Ama garanti vermem, gaz kaçırır söner vs bir şey diyemem dedi. 30 TL ye hallederiz dedi. Hem elimdeki amortisörleri bozmak istemediğim için hem de olası sıkıntıda orijinaller elimde yedek kalsın düşüncesiyle yeni 2 tane istedim. 470 Newton olarak hazır varmış. Çifti 60 TL olarak aldım.
Denemek için taktım eskilerinden daha iyi kaldırıyor, hatta 4-5 parmak kaldırdıktan sonra kendisini yukarı atıyor. Atma hızı biraz fazla gibi geldi birini 400 diğerini 470 newton olarak taktım deneme amaçlı ilk kalkınması daha yavaş ama kalkma hızı daha uygun oldu.
Amortisörcüye yarın tekrar uğrayabilirsem aldığım 470 likleri 440 Newton olarak yapmasını isteyeceğim ayarlayabilirse daha iyi olur sanırım.

O kısmı o şekilde çözersem, kalkınma için gerekli ilk hareket kalıyor geriye. Amortisörcü amortisör millerine yay tak bunla uğraşanlar genelde öyle yapıyorlar dedi. Ama yay konusunda hala kararsızım. Şu halde bile menteşenin kaportaya bağlandığı vidanın olduğu bölüm kapağı ileri geri sallayınca biraz esneme yapıyor, yay ile oradaki gerginliği ve yükü arttırmak çok mantıklı gelmiyor. Biraz destekli bir nokta haline getirilseymiş menteşe vidasının yeri olabilirmiş aslında ama....

Düşünmeye devam :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Diğer konundada yazmıştım bende 470lik amortisör takıp denedim ama yayı nereye monte edeceğimizi bulamadık her türlü kaportaya zarar verecektik o yüzden vazgeçtim ama videodaki olay mantıklı , fakat dikkat edersek kapatması zorlaşıyor yay olduğu için birinden feragat etmemiz gerekiyor yaylı sistemde , motorlu bir sisteme uygun değil bana göre ,bizim sistemin bütün ekipman dışarıda mecburen sacı delmek gerekir buda benim işime gelmez , araca zarar vermeden yapılabilecek tek çözüm videodaki gibi ama o basınçla kapağı kapatırken uyguladığımız güç menteşelerin oynamasına ayarının bozulmasına sebep olabilir , takipteyim inşallah akılcı bir çözümü vardır bu işin

tapatalk by zenfone2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Diğer konundada yazmıştım bende 470lik amortisör takıp denedim ama yayı nereye monte edeceğimizi bulamadık her türlü kaportaya zarar verecektik o yüzden vazgeçtim ama videodaki olay mantıklı , fakat dikkat edersek kapatması zorlaşıyor yay olduğu için birinden feragat etmemiz gerekiyor yaylı sistemde , motorlu bir sisteme uygun değil bana göre ,bizim sistemin bütün ekipman dışarıda mecburen sacı delmek gerekir buda benim işime gelmez , araca zarar vermeden yapılabilecek tek çözüm videodaki gibi ama o basınçla kapağı kapatırken uyguladığımız güç menteşelerin oynamasına ayarının bozulmasına sebep olabilir , takipteyim inşallah akılcı bir çözümü vardır bu işin

tapatalk by zenfone2

Zarar verme konusuna tamamen katılıyorum, bir ara ben bagajın oradaki amortisörlerin bağlı olduğu menteşelere dikkat ettim, kapak açıldığında bağlı olduğu sacı esnetiyor hatta sert bir kaç hareket etsen yırtacakmış hissi veriyordu... Bu durum sert yay ile desteklendiğinde kapağı kapatırken oluşacak basıncı ve esnetmenin ne kadar olduğuna bakmak gerekir, yoksa gerçekten zarar verebilir.

Fakat; yay bana çok mantıklı geldi deneyebilirim... Çünki; benim bagajı anahtarından açtığında yukarıya doğru kendisini atmıyor maalesef...

https://www.youtube.com/watch?v=Xu-Hfa_ZVMw&feature=youtu.be

Videonun 2.15 dakikasındaki olay...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Zarar verme konusuna tamamen katılıyorum, bir ara ben bagajın oradaki amortisörlerin bağlı olduğu menteşelere dikkat ettim, kapak açıldığında bağlı olduğu sacı esnetiyor hatta sert bir kaç hareket etsen yırtacakmış hissi veriyordu... Bu durum sert yay ile desteklendiğinde kapağı kapatırken oluşacak basıncı ve esnetmenin ne kadar olduğuna bakmak gerekir, yoksa gerçekten zarar verebilir.

Fakat; yay bana çok mantıklı geldi deneyebilirim... Çünki; benim bagajı anahtarından açtığında yukarıya doğru kendisini atmıyor maalesef...

https://www.youtube.com/watch?v=Xu-Hfa_ZVMw&feature=youtu.be

Videonun 2.15 dakikasındaki olay...

O yırtacak hissi hakikaten huzursuz ediyor. Kapak tam açıkken 5-6 cmlik ileri geri yapınca özellikle menteşenin alt vidasının bağlandığı sac buradan kopabilirim bak diyor. Kilidin oturduğu milin orada bir itme yayı var tamponun üstünde kalıyor. O kısımdaki yayı daha gergin ve kısa yaptım hazır orada yaylı mekanizma var, yayı güçlendirirsem belki fırlatır diye ama itme mesafesi çok kısa olduğu için başarılı olmadı. En basit çözüm Bora daki gibi pistonun miline yay geçirmek. Bu durumda da o sacın esneme durumu ürkütüyor.

Aslında uygun piston ölçülerini bulabilsek şu ürün biçilmiş kaftan bu iş için :)
http://makinamarketi.com/-ta17-lineer-aktuator-aktuator-fiyat-24-20140827.html

Elektrikli piston. Bizim pistonlardan birtanesini bununla değiştirsek, bagaj sinyali ile açılma süresi kadar bagajı yukarı iterse :) Fiyatlarına ve ölçülerine bakayım ben bakalım buradan bişe çıkacak mı.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yavru serviste yatıyor :(
O yüzden bagaj çalışmalarına bakamadım. Debriyaj ile ilgili sıkıntı var. Eski sahibinin nasıl kullandığını da bilmediğim için içimden bir ses kullanıcı hatası çıkaracaklar diyor :(
Kabarık bir faturayla karşılaşacağım gibi...

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
O yüzden bagaj çalışmalarına bakamadım. Debriyaj ile ilgili sıkıntı var. Eski sahibinin nasıl kullandığını da bilmediğim için içimden bir ses kullanıcı hatası çıkaracaklar diyor :(

geçmiş olsun

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, aynı sorundan değişim yapılan garanti kapsamı araçlar olduğunu beyan ederek olaya iyi niyetli yaklaşmaya çalışın derim... İnşallah kendi hatalarını başkalarına rûcu etmeye kalkmazlar... :(

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Teşekkürler :(
Öyle umut ediyorum bende ama her ihtimali düşünerek bilgi verelim yaklaşımıyla 3500 TL ye kadar masraf çıkabileceği bilgisini paylaşan servis danışmanı ister istemez huzursuz etti... :(

Mazda merkeze de durumu mail attım bakalım. Tedirdin olarak bekliyorum ister istemez.

Üst Alt