Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Vites Nasıldır?

evcili

Sessiz
Merhabalar. 2010-2013 arası otomatik vites MAZDA 3 almayı düşünüyorum. MAZDA 3 otomatik vites hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Önceki açılan konulara baktım cevapları yeterli bulamadım herkes yakıttan bahsetmiş. Öncelikle;
1-VİTES GEÇİŞLERİ
2-YOL TUTUŞU VE GÜVENLİĞİ
3-KRONİK ŞANZUMAN SORUNU OLUP OLMADIĞI
4-YAKIT TÜKETİMİ
Hakkında özellikle kullanan ve bilen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
11 aydır bir alt kasasını ama aynı motor şanzımanı kullanıyorum...

Alırsan pişman olmazsın diyorum.

Vites geçişleri hissedilmiyor ve kroniği bırak şanzıman arızası duymadım...

Yakıt ş.dışı 8 litre, şehir içi 12-13 litre lpg yakıyor...

maytalman52

Katılımcı
Mazda 3 2003 ten 2013 e kadar ayni motor aynı şanzıman kullandı ancak makyajlandikca iyileştirmeler oldu sizin dusundugunuz BL kasada daha da iyi benim ikinci mazda3 um ikisi de otm hiçbir sıkıntı yasamadim cevremde 3 kişiye de otm aldık onlar da ayni Honda mitsubishi Wv Ford opel gibi birçok markanın otm viteslerini de kullandım ancak hiçbiri mazda gibi değil civic satıp mazda alanlar oldu otomatik vitesin kusursuzluğundan dolayi.
Yol tutuşuyla güvenliği anlatmaya gerek bile duymuyorum şehiriçi Max 25 krş uzun yol 20 22 yakıyor LPG otomatik deyince sadece MAZDAA...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda 3 2003 ten 2013 e kadar ayni motor aynı şanzıman kullandı ancak makyajlandikca iyileştirmeler oldu sizin dusundugunuz BL kasada daha da iyi benim ikinci mazda3 um ikisi de otm hiçbir sıkıntı yasamadim cevremde 3 kişiye de otm aldık onlar da ayni Honda mitsubishi Wv Ford opel gibi birçok markanın otm viteslerini de kullandım ancak hiçbiri mazda gibi değil civic satıp mazda alanlar oldu otomatik vitesin kusursuzluğundan dolayi.
Yol tutuşuyla güvenliği anlatmaya gerek bile duymuyorum şehiriçi Max 25 krş uzun yol 20 22 yakıyor LPG otomatik deyince sadece MAZDAA...
Bana söz bırakmamışsınız :)
İlanlar konusundada yardımcı olabilirim işimiz bu ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Üst limit konusunda bilgi verirseniz rakam km hasar tutarı max ne kadar renk vs yardımcı olalım...

evcili

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
üst limit 45000 TL,en fazla 60.000 KM, Beyaz renk Impressive otomatik

34emre0435

Sessiz
Valla abi herseyi iyi guzel vites gecisleri kusursuz yağ gibi akip gidiyo araba maşallah ama otomatik vites seçenegini niye 4 ileri yapmislar anlayamadim..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla abi herseyi iyi guzel vites gecisleri kusursuz yağ gibi akip gidiyo araba maşallah ama otomatik vites seçenegini niye 4 ileri yapmislar anlayamadim..

Bu şanzıman dikkatini çekerim 2003 yılında bu araçlarda kullanılmaya başladı, o dönemin şartlarında en iyi ve en sorunsuz şanzıman olarak hedeflenmiştir muhtemelen ki; günümüzde bunu yaşayarak öğreniyoruz...

Ayrıca; şanzıman her ne kadar 4 vites olarak geçse de oranları iyi olup, son bir hamle ile 5.vitese atmış gibi olur. Buna günlük kullanımda 4,5 vites denildiğini de duydum...

Laf atmak için yazmıyorum ama, başka markaların 7 vites otomatik şanzıman üretip, garantisi dolmadan dağıldığı düşünülürse Mazda nın bu şanzımanına ömürlük demek abartı olmaz...

oscev

Sessiz
Arkadaşlar Merhaba,

Uzun süredir araştırmalarım sonucunda Mazda sahibi olmaya karar verdim. 2010 model otomatik Mazda 3 düşünmekteyim. Sadece aklımı kurcalayan şey 4 ileri şanzıman olması (yakıt, serilik,hızlanma). Bu yüzden düşüncelerinizi benimle paylaşmanızı rica ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar Merhaba,

Uzun süredir araştırmalarım sonucunda Mazda sahibi olmaya karar verdim. 2010 model otomatik Mazda 3 düşünmekteyim. Sadece aklımı kurcalayan şey 4 ileri şanzıman olması (yakıt, serilik,hızlanma). Bu yüzden düşüncelerinizi benimle paylaşmanızı rica ederim.
Beklentin yüksek ise 140 nm tork 105 beygir seni bu şanzıman ile üzebilir... Şahsen 2 yıl kullandım ve şimdi olsa gözüm kapalı alırım... :)

oscev

Sessiz
Beklentin yüksek ise 140 nm tork 105 beygir seni bu şanzıman ile üzebilir... Şahsen 2 yıl kullandım ve şimdi olsa gözüm kapalı alırım... :)

Cevabınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Bir önceki aracım kia rio 4 ileri şanzımandı çok yormuştu beni o yüzden çekiniyorum ama mazda 3 de beni kendine çok çekiyor. :)

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Bu şanzıman dikkatini çekerim 2003 yılında bu araçlarda kullanılmaya başladı, o dönemin şartlarında en iyi ve en sorunsuz şanzıman olarak hedeflenmiştir muhtemelen ki; günümüzde bunu yaşayarak öğreniyoruz...

Ayrıca; şanzıman her ne kadar 4 vites olarak geçse de oranları iyi olup, son bir hamle ile 5.vitese atmış gibi olur. Buna günlük kullanımda 4,5 vites denildiğini de duydum...

Laf atmak için yazmıyorum ama, başka markaların 7 vites otomatik şanzıman üretip, garantisi dolmadan dağıldığı düşünülürse Mazda nın bu şanzımanına ömürlük demek abartı olmaz...
4.5 vites derken ? Şu buçuk konusunda biraz aydınlatır mısınız ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
4.5 vites derken ? Şu buçuk konusunda biraz aydınlatır mısınız ?
Şanzıman, 4. Vitese geçtikten sonra hafif bir rahatlama daha oluyor, her ne kadar 4 vites olarak geçse de oranları iyi olup, son bir hamle ile 5.vitese atmış gibi oluyor.

Mitsubishi aracımda da aynı şanzıman var ve aynı şekilde rahatlama oluyor... Manuel moda alınırsa bu rahatlama olmuyor.

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Şanzıman, 4. Vitese geçtikten sonra hafif bir rahatlama daha oluyor, her ne kadar 4 vites olarak geçse de oranları iyi olup, son bir hamle ile 5.vitese atmış gibi oluyor.

Mitsubishi aracımda da aynı şanzıman var ve aynı şekilde rahatlama oluyor... Manuel moda alınırsa bu rahatlama olmuyor.
4. Vites 3000 devirde hız kaç acaba ?
Bide bucuktan sonra kaç devir düşürüyor ?

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Teşekkür ederim. Bide dikkatimi çeken BK larin hiçbirinde hız sabitleyici yok en dolusunda bile neden ?

Üst Alt