Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Atması

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
1 haftalik tatil bitti ve karamio ile ilk uzun yol tecrubesini edindik. On camda gecenlerde bisey gelmesi sonucu catlak vardi simdi 3 catlak oldu neyse kafama takilan otomatik sanzimanin yagi tasirmasi yada fazlaligini atmasi istanbuldan sinopa vardigimda kaputu actim sanziman cubugun alti yag icinde idi veli abi ve servisle konustugumda koy yolunun kotu olmasi hizimin 10km gecmemesi ve bi yandan fren bi yandan devamli ileri gitme istegi bende n ye alip bayir asagi oyle kullandim n de iken sogutma yapmiyor atmasi normal olarak dusunmustuk ve yag olan kisimlari guzelce temizledim.donus yolunda hic n ye almadim isiklarda bile n almadim ama kaputu actim baktim yine ayni

Bu sekilde yaglanma.
sehir icinde kullandigim surelerde boyle bisey olmadi.
6bea16839b31fb815fe79b49fc8b5a75.jpg

Bide yag cubugunda fazlaligi atmasi icin bi kanal yapilmis iyi hosda motora atiyo buna farkli bi yontem yapilsada direk saga sola bulasmadan disari atsa olmazmiydi
24cbb4cf3c29e96627ae755eaf8c23e0.jpg

2f221aceed89c7c441972aaca37a8543.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynısı bende vardı, yağın eskimesinden kaynaklanıyor herhalde. Serviste agresif ve hızlı kullandığımdan yağ atabileceğini söylediler ama 90 km hız ortalaması ile gitmiştim. Yağı Mobil1 Synthetic ATF M-V ile değiştirdikten sonra hiç bir sıkıntı kalmadı. Az kalsın bu otomatik şanzıman yüzünden aks mili keçelerinden ya da hidrolik direksiyondan şüphelenilecekti. Herter'deki ustalar sağolsun yağ değişimiyle çözüldü.

Ekleme: Kesinlikle serviste değiştirin, hem süzgeci değiştiriyorlar, hem de radyatörden dönen yağı da boşaltarak 6.5 lt yağ değişimi yapılabiliyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ama guzu daha 18binde ve yag tertemiz

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ama guzu daha 18binde ve yag tertemiz

km. de yok aslında, çok enteresan. Hızlı agresif sürmediğinizde de oluyor mu? 90 a sabitleyip uzun yola çıktığınızda da mı atıyor?
Bende şehiriçinde atmazdı, ama uzun yolda sakin de kullansam atardı. Arabayı aldığım yerde ekspertiz yaptırdığım yer direksiyon hidroliği dedi. Aracı getirdim ustama baktırdım aks keçelerinden sızma var dedi. Ankara'da hertere götürdüm havalandırmadan atıyor dediler. Gerçekten de öyleydi, yağ değişimi çözdü sorunumu. Sizinki de 3.5 sene olmuştur, bir deneyin derim.

Bir de, yağ değişiminden önce rölantide beklerken araç öne atılmak isterdi hep, yağ değişimi sonrası bu gitti, artık öne atılmak istemiyor eskisi kadar. Yağ değişimi öncesi vites geçişleri hafif de olsa hissedilirdi, değişimden sonra çok yumuşadı. Sizde de bu belirtiler varsa beklemeyin değişim için.

Bir diğer teorim de, yağın değil de süzgeçin özelliğinin azalması olabilir. Haliyle geçirgenliği azaldıkça basıncı artıracaktır.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Havalandirma cubukdaki havalandirmami baska bi yerde varmi?
Ben genel olarak 110-125 arasina sabitledim butun rampalari bu sekilde tirmandim rampalarda 2-3 viteslerde bagira bagira cikti toplamda 1700km yaptim 700km motoru temizledim bi kere sadece cruisdan atti oda 3e cekti rampayi yemeyi cok dikti bi afalladi dedim 2 ye cekerse kesiciye duser derken 2 yapti cruise birakti sanirim ben cok yukledim uzun bi zaman uzun yol yapacagimida sanmiyorum ama bi baktirmakda fayda var musait zamanda adem ustaya bi gidim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Havalandirma cubukdaki havalandirmami baska bi yerde varmi?
Ben genel olarak 110-125 arasina sabitledim butun rampalari bu sekilde tirmandim rampalarda 2-3 viteslerde bagira bagira cikti toplamda 1700km yaptim 700km motoru temizledim bi kere sadece cruisdan atti oda 3e cekti rampayi yemeyi cok dikti bi afalladi dedim 2 ye cekerse kesiciye duser derken 2 yapti cruise birakti sanirim ben cok yukledim uzun bi zaman uzun yol yapacagimida sanmiyorum ama bi baktirmakda fayda var musait zamanda adem ustaya bi gidim.

Başka bir yerde havalandırma yok zaten. o yağ seviye çubuğunun dibinde bir hortum gelir şanzımanın başka bir yerinden. O boruyla yağ seviye çubuğundan atar.

Ben yokuşları çıkarken genelde hızlanırım eğer yokuş dikse, eğimi hafifse deviri 200 artırınca manuele alır 4'de çıkmasını sağlarım. Gerekirse kendim değiştiririm vitesi yokuşlarda. Yoksa bağırması çekilmiyor ve de yakıt tüketimini artırıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
D de iken manuele alip yokus cikmayi hic denemedim bi ara deneyim onu cok sagol baya bi yardimci oldun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynı konuyu Adem ustama sordum... Atmaması gerek yağ fazla koyulmuştur dedi ama Kadir de yağ değişimi olmamıştır daha...

Kadir yolun Avrupa'ya düştüğünde birde sen başını ağrıt ustamın nedir ne değildir...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mutlaka ugrayacam adem ustama veli abi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Veli abi, bende olması gereken noktadaydı, şanzıman sıcakken üst ve alt çizginin tam ortasındaydı. Fakat ona rağmen atıyordu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bence normal bir durum bu. Daha öncede bu konuyu dile getirenler oldu. Atabiliyor yağı. Kadir'in arabasının km sinin çok az olması bunu doğruluyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konuya bi hort yapim
18bin kmlerde yag atma olmustu daha hic olmadi sanirim aracda yuk rampalar be benim kastirmam neden oldu gibime geliyor suanda 25bindeyim hic sikinti yok.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hadi hayırlısı 4 sene olmuş şanzımandaki yağ, Bu sene sonunda bir dahaki sene başında değiştirirsin şanzıman filtresiyle. Malum yağ ömrü 100bin km. ya da 4 sene deniyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Haklisin aklimda.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

badilcan

Katılımcı
Arkadaşlar ablama aldığımız 50 000 km deki 2010 Mazda3 araçtada otomatik şanzımanda terleme şeklinde yağ görülüyor.
Tosun ustaya normal bakım için bıraktık aracı .
Ben aracı Alanyadan alırken ustalar normal küçük bir masrafla çözülür demişlerdi .
Bakalım ne çıkacak göreceğiz.
İnşallah kötü bir sonuçla karşılaşmayız.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Arkadaşlar ablama aldığımız 50 000 km deki 2010 Mazda3 araçtada otomatik şanzımanda terleme şeklinde yağ görülüyor.
Ben aracı Alanyadan alırken ustalar normal küçük bir masrafla çözülür demişlerdi .
Yukarıdaki mesajlarda olduğu gibi bir yağ atma olayı varsa büyük bir sorun yok demektir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Şanzıman yağı 6 senelik. Şanzıman yağı için 100bin km.de değişir dense de yalan. 50-60 bin km ya da 4 senede 1 değiştirilmesi gerekir. Şanzıman yağı ve filtresini yetkili serviste değiştirin sorununuz çözülür.

badilcan

Katılımcı
Mutlu bey ,
Malesef en son serviste yaşadığım tartışmadan dolayı artık aracı yetkili servise götürmüyorum.
Kendimi Tosun ustaya bırakmış durumdayım .

Üst Alt