Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Atması

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Fotoğraf daha geniş açıdan olursa fikir yazan olabilir. Bu fotodan o bölgenin neresi olduğunu Mazda 3 sahipleri bile zor tahmin eder diye düşünüyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sıcak ve soğuk ölçümlerinde atf yağı eksilmemiş. Hep üst seviyede çıktı. Rengi açık kahverengi gibi. Kafamdaki tek soru yağın nereden tahliye olduğu. Yağ çubuğunun plastik başındaki kanaldan çıkmıyor. Boru temiz çünkü. Fikri olan var mı?
O boruyu peçete ile silermisin ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim araçta, yağ çubuğu tam oturmazsa oradan atma yapıyordu, çubuğun başındaki plastik aksamı özenle yuvaya oturttuğumda yağ atmıyordu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O boruyu peçete ile silermisin ?
2 gündür yorgan döşek yatıyorum. Bakamadım foruma.Öğlen inip silerim boruyu. Foto cekerim tekrardan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peçeteyle sildim hiç yağ gibi değildi. Kurumuş siyah toz gibiydi. İyice temizledim boruyu.

Ekli dosyalar

• P_20190508_112150_vHDR_On.jpg
    P_20190508_112150_vHDR_On.jpg
    284.6 KB · Görüntüleme: 64
  • P_20190508_112141_vHDR_On.jpg
    P_20190508_112141_vHDR_On.jpg
    285.8 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sıcak ve soğuk ölçümlerinde atf yağı eksilmemiş. Hep üst seviyede çıktı. Rengi açık kahverengi gibi. Kafamdaki tek soru yağın nereden tahliye olduğu. Yağ çubuğunun plastik başındaki kanaldan çıkmıyor. Boru temiz çünkü. Fikri olan var mı?
Tapadaki tahliye kanalından yağ atmış gibi görünüyor. Borunun hemen altındaki elektrik kablo muhafazası da yağ olmuş zira.
Aynı problem Antalya'daki Mazda 3 sahibi bir arkadaşımın da başına gelmişti. O yayla çıkışında arabayı sıkıştırdıktan sonra yağ atmasını farketmişti, sizde de benzeri bir durum var. Konuyu okuduktan sonra telefon açıp sordum uzun bir süredir aynı problemin tekrarlanmadığını söyledi, kendi kendine düzelmiş.
Vites geçişlerinde hiçbir problem yoksa, arıza ışığı yanmıyorsa ve şanzıman yağ seviyesi de normal ise çok kafanıza takmayın bence. Zaten boruyu da temizlemişsiniz güzelce, bir süre yağ atması olup olmadığını takip edersiniz, tekrarlanması halinde bir ustaya danışırsınız artık.
O zamana kadar keyifle kullanmaya devam edin bence :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2 gündür yorgan döşek yatıyorum. Bakamadım foruma.Öğlen inip silerim boruyu. Foto cekerim tekrardan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peçeteyle sildim hiç yağ gibi değildi. Kurumuş siyah toz gibiydi. İyice temizledim boruyu.
Cubukdan aşağı iniyor , hatta cubukdaki kanalı aküye doğru çevir o tarafda yağ oluyor.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Teşekkürler arkadaşlar, hasta halimle moral oldu bu cevaplar. Artık "orayı nasıl temizlerim" diye düşünmem lazım. Kadir usta balata spreyi demişti denemek lazım....

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2 kutu balata spreyi
1 adet eski tşört ;)
1 kova su ılık
1gün aracı kullanma

Motor soğukken uygula