Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Şanzıman Yağ Atması

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında kadir tarafından paylaşıldı.

1. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    1 haftalik tatil bitti ve karamio ile ilk uzun yol tecrubesini edindik. On camda gecenlerde bisey gelmesi sonucu catlak vardi simdi 3 catlak oldu neyse kafama takilan otomatik sanzimanin yagi tasirmasi yada fazlaligini atmasi istanbuldan sinopa vardigimda kaputu actim sanziman cubugun alti yag icinde idi veli abi ve servisle konustugumda koy yolunun kotu olmasi hizimin 10km gecmemesi ve bi yandan fren bi yandan devamli ileri gitme istegi bende n ye alip bayir asagi oyle kullandim n de iken sogutma yapmiyor atmasi normal olarak dusunmustuk ve yag olan kisimlari guzelce temizledim.donus yolunda hic n ye almadim isiklarda bile n almadim ama kaputu actim baktim yine ayni

Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  2. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Bu sekilde yaglanma.
    sehir icinde kullandigim surelerde boyle bisey olmadi.

3. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Bide yag cubugunda fazlaligi atmasi icin bi kanal yapilmis iyi hosda motora atiyo buna farkli bi yontem yapilsada direk saga sola bulasmadan disari atsa olmazmiydi

4. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Aynısı bende vardı, yağın eskimesinden kaynaklanıyor herhalde. Serviste agresif ve hızlı kullandığımdan yağ atabileceğini söylediler ama 90 km hız ortalaması ile gitmiştim. Yağı Mobil1 Synthetic ATF M-V ile değiştirdikten sonra hiç bir sıkıntı kalmadı. Az kalsın bu otomatik şanzıman yüzünden aks mili keçelerinden ya da hidrolik direksiyondan şüphelenilecekti. Herter'deki ustalar sağolsun yağ değişimiyle çözüldü.

Ekleme: Kesinlikle serviste değiştirin, hem süzgeci değiştiriyorlar, hem de radyatörden dönen yağı da boşaltarak 6.5 lt yağ değişimi yapılabiliyor.

Olgun bunu beğendi.
  5. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  6. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    km. de yok aslında, çok enteresan. Hızlı agresif sürmediğinizde de oluyor mu? 90 a sabitleyip uzun yola çıktığınızda da mı atıyor?
    Bende şehiriçinde atmazdı, ama uzun yolda sakin de kullansam atardı. Arabayı aldığım yerde ekspertiz yaptırdığım yer direksiyon hidroliği dedi. Aracı getirdim ustama baktırdım aks keçelerinden sızma var dedi. Ankara'da hertere götürdüm havalandırmadan atıyor dediler. Gerçekten de öyleydi, yağ değişimi çözdü sorunumu. Sizinki de 3.5 sene olmuştur, bir deneyin derim.

Bir de, yağ değişiminden önce rölantide beklerken araç öne atılmak isterdi hep, yağ değişimi sonrası bu gitti, artık öne atılmak istemiyor eskisi kadar. Yağ değişimi öncesi vites geçişleri hafif de olsa hissedilirdi, değişimden sonra çok yumuşadı. Sizde de bu belirtiler varsa beklemeyin değişim için.

Bir diğer teorim de, yağın değil de süzgeçin özelliğinin azalması olabilir. Haliyle geçirgenliği azaldıkça basıncı artıracaktır.

Son düzenleme: 9 Ağustos 2015
  7. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Havalandirma cubukdaki havalandirmami baska bi yerde varmi?
    Ben genel olarak 110-125 arasina sabitledim butun rampalari bu sekilde tirmandim rampalarda 2-3 viteslerde bagira bagira cikti toplamda 1700km yaptim 700km motoru temizledim bi kere sadece cruisdan atti oda 3e cekti rampayi yemeyi cok dikti bi afalladi dedim 2 ye cekerse kesiciye duser derken 2 yapti cruise birakti sanirim ben cok yukledim uzun bi zaman uzun yol yapacagimida sanmiyorum ama bi baktirmakda fayda var musait zamanda adem ustaya bi gidim.

8. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Başka bir yerde havalandırma yok zaten. o yağ seviye çubuğunun dibinde bir hortum gelir şanzımanın başka bir yerinden. O boruyla yağ seviye çubuğundan atar.

Ben yokuşları çıkarken genelde hızlanırım eğer yokuş dikse, eğimi hafifse deviri 200 artırınca manuele alır 4'de çıkmasını sağlarım. Gerekirse kendim değiştiririm vitesi yokuşlarda. Yoksa bağırması çekilmiyor ve de yakıt tüketimini artırıyor.

9. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    D de iken manuele alip yokus cikmayi hic denemedim bi ara deneyim onu cok sagol baya bi yardimci oldun.

10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aynı konuyu Adem ustama sordum... Atmaması gerek yağ fazla koyulmuştur dedi ama Kadir de yağ değişimi olmamıştır daha...

Kadir yolun Avrupa'ya düştüğünde birde sen başını ağrıt ustamın nedir ne değildir...

kadir bunu beğendi.
  11. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  12. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Veli abi, bende olması gereken noktadaydı, şanzıman sıcakken üst ve alt çizginin tam ortasındaydı. Fakat ona rağmen atıyordu.

13. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Geriye tek suçlu kalıyor "yağ"

14. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bence normal bir durum bu. Daha öncede bu konuyu dile getirenler oldu. Atabiliyor yağı. Kadir'in arabasının km sinin çok az olması bunu doğruluyor.

15. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Konuya bi hort yapim
    18bin kmlerde yag atma olmustu daha hic olmadi sanirim aracda yuk rampalar be benim kastirmam neden oldu gibime geliyor suanda 25bindeyim hic sikinti yok.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Hadi hayırlısı 4 sene olmuş şanzımandaki yağ, Bu sene sonunda bir dahaki sene başında değiştirirsin şanzıman filtresiyle. Malum yağ ömrü 100bin km. ya da 4 sene deniyor.

ahmetdag ve domestos bunu beğendi.
  17. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Haklisin aklimda.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. badilcan

badilcan Katılımcı

Arkadaşlar ablama aldığımız 50 000 km deki 2010 Mazda3 araçtada otomatik şanzımanda terleme şeklinde yağ görülüyor.
    Tosun ustaya normal bakım için bıraktık aracı .
    Ben aracı Alanyadan alırken ustalar normal küçük bir masrafla çözülür demişlerdi .
    Bakalım ne çıkacak göreceğiz.
    İnşallah kötü bir sonuçla karşılaşmayız.

19. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Yukarıdaki mesajlarda olduğu gibi bir yağ atma olayı varsa büyük bir sorun yok demektir.

20. badilcan

badilcan Katılımcı

Tosun Ustanın mizacı korkutuyor Oğuzhan :) .
    Hayırlısı bakalım .

Oğuzhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş