Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Katlanan Ayna Çalışması (Fotoğraf ve Videolu)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tekrardan herkese merhaba. :)

Aynaların kapanması için elektronik devreli bir sistem veya PIC ile programlanmış bir devre oluşturmadım. PIClerin bazen arızalanması, programda hata oluşması gibi nadiren de olsa oluşan durumlar olduğu için ve devrenin her an tetikte olup 7805 üzerinden beslemede kalması içime sinmedi. Lise zamanlarından kalma otomatik kumanda dersinden kalan kırıntılarla sadece röleler (Küçük kontaktör) ile oluşan bir sıralama yaptım. Tabi burada ufak bir sorun çıktı karşıma, devrenin belirli bir süre sonra kendini devre dışı bırakması. Onu da yine röleli bir düzenekle ufak bir ayarlanabilir gecikme devresi ile çözdüm.

Plaket çıkarma devre çizme zaman alacağı için delikli plakete yaptım devreyi. Çift kontaklı röle bulamadığım için zamanım da kısıtlı olduğu için tek kontaklı röleden 2 adet kullanmak durumunda kaldım. Devre bir röle daha eksiltilerek yapılabilir. Fazlalık olan röle üvey evlat gibi duruyor çıkıntıda :)

Neyse sistemin çalışması basit, devreye girmesi için 2 koşul var. Birincisi kontağın kapalı olması, ikincisi kapılara kilitlen komutu gönderilmesi. Bu iki durum aynı anda sağlanmadıkça sistem devreye girmiyor. Araç çalışırken kendi düğmesi ile ister açıp istersem kapatabiliyorum.

Olumsuz durumlar için devrenin işini bitirdikten sonra devreden çıkmasını yararlı gördüm, örneğin aracı park ettikten sonra değişen ve o an aynanın açılmaması gereken bir durum oluştuysa (aynanın donması, yanınıza birinin sıfır yanaşması) kapıları açılınca daha araca binip olumsuz durumu ortadan kaldıramadan açılması mekanizmanın ömrünü azaltacağı için siz kontağı açana kadar aynaların açılmaması daha iyi. Kontağı açtığınızda aynalar açılacak diye bir kaide yok bu arada. Normalde düğmeyi nasıl içerden kapattığınızda kontağı açınca aynalar açılmıyorsa, şimdi de kapıları açtıktan sonra manuel düğmesine basıp kapalı konumda bekletirseniz kontağı açtığınızda aynalar açılmıyor.

Devreyi ilk başta 5 saniye aynalara kapatma komutu gönderme üzerine yapıp montajını yaptım. Fakat araçtan hemen indiğinizde kapıları hemen kilitlerseniz araç manuel düğmenin konumu ne ise (aynalar açık ise aç, kapalı ise kapat sinyalini) 40 saniye boyunca aynalara gönderiyor. Bu durumda araçtan hemen inip kapıları kilitlediğimde aynalar hemen kapanıyor, 6. saniye sonunda devreden çıkınca araçtan aynaları aç sinyali devam ettiği için tekrar açılıyordu. Bunun için de süreyi 50 saniyeye çıkardım. Bunun bir zararı yok, çünkü araç aynalara sürekli olarak açıksa aç, kapalıysa kapat sinyalini kesintisiz gönderiyor. Ama yine de aküye yük, ve gereksiz elektrik altında kalan devrelerden huzursuz olduğum için 50. saniye devre kendini kapatıyor.

Tüm kabloların ek yerleri önce normal izole bant ile sonra kumaş bant ile, en üstten de hepsi kumaş bant ile sarılmış görünmeyen bir yer olsa da görüntü kirliliği en aza indirilmiştir. :) Tabi kabloların ses yapma durumunun da önüne geçtim bu şekilde.

Bayağı uzun ve gereksiz detaylı anlatmış olabilirim. Buna rağmen okuyan arkadaşlara teşekkür ederim :)

1.Video:

2.Video:

Ekli dosyalar

• DSC_0071.jpg
    DSC_0071.jpg
    35.3 KB · Görüntüleme: 230
  • DSC_0069.jpg
    DSC_0069.jpg
    38.6 KB · Görüntüleme: 228
  • DSC_0074.jpg
    DSC_0074.jpg
    53.2 KB · Görüntüleme: 228
  • DSC_0076.jpg
    DSC_0076.jpg
    52.6 KB · Görüntüleme: 225
  • DSC_0072.jpg
    DSC_0072.jpg
    31.9 KB · Görüntüleme: 226
  • DSC_0073.jpg
    DSC_0073.jpg
    35.4 KB · Görüntüleme: 223
Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu tarz konularımız olsa da; zevkle okusak heyecanlansak diyoruz zaten... :)

Ellerine emeklerine sağlık, kazasız günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kumandayla bagaj kaldırmayı yaparsan süper olur ben biraz kafa yordum ama beceremedim bıraktım, ilk hareketi vermek için mekanizma gerek gibi o yüzden uğraşmadım , basit bir çözümü varsa süper olur :)

tapatalk by zenfone2

Şimdi sırada bagajın otomatik açılması var. Onun üzerine biraz düşünmem lazım ama.
Önceki araçta menteşe ve gergi tel sistemi farklıydı ilave pistonla halletmiştim.
Bunda piston mevcut ve kaputun menteşe sistemi baya farklı. Pistonlar hem kaldırma hem indirme yönünde destek sağlıyor. Yarıdan aşağı düşünce bagaj kapağı pisyon kapanma yönüne doğru baskı uyguluyor.

Pistonları güçlendirirsek kaldırma yönündeki katkı artacak ama yarıdan aşağıda da aynı şekilde kapanma için uyguladığı basınç artacak. Pistonlar %20 kadar güçlendirilirse ve güçlü bir yay ile ilk kalkınma verilirse sınır aşılabilir ama bu durumda bagaj kapalıyken sürekli itme yayı gergin duracak. Bu durumda da kilit ve kapak üzerinde kapalıyken sürekli stres oluşturacak bir baskı olacak.
Bunun bunun yerine kilide aç komutu veren sinyalle beslenen ve sadece açılma anında bagaja ilk hareketi verecek elektrikli bir parça düşünüyorum. Bu şekilde olursa sistem ihtiyaç dışında boşuna gergin ve bir yerlere baskı uygulamıyor olur.

Yanlış veya eksik düşündüğüm bir yer olabilir. Bagaj ile ilgili yeni bir konu açıp forumdaki arkadaşların da fikirlerini almayı düşünüyorum. Çıkacak sonuca yönüne doğru yoğunlaşıp çalışma yapmak daha yararlı olur.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Bir çalışma da araç kumandası ile camları ve sunroof u açıp kapama üzerine bekliyoruz. :) geçen yıl çinden aldığım modül çalışmamıştı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Elinize sağlık çok başarılı olmuş. Elinden iş gelen insanlar sayesinde harika çalışmalar çıkıyor ortaya..

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir çalışma da araç kumandası ile camları ve sunroof u açıp kapama üzerine bekliyoruz. :) geçen yıl çinden aldığım modül çalışmamıştı.

Sanroof için aracımın sanrooflu olması lazım :)
Mazda sağolsun dizel impressivelere koymamış :)
Cam kapanma işi kolay ama. Hazır modüller çeşitli olarak var, o noktada dikkat edilmesi gereken modülün cam motorlarını zorlamaması kapandıktan sonra kısa sürede devreden çıkacak bir modül olması.
Kapıyı sökmüşken cam modülü için de inceleme yaptım ekstra bi donanıma ihtiyaç duymadan aynı yerden bağlantı yapılabilir ;-)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Nasıl bir modüldü? Arızalı mıydı yoksa bağlantıda mı problem oldu?
Belki tamir edilebilir, bakmak lazım :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Nasıl bir modüldü? Arızalı mıydı yoksa bağlantıda mı problem oldu?
Belki tamir edilebilir, bakmak lazım :)

Aliexpresten aldığım 50 tl lik hazır soketli bir modüldü. Kendim soketleri Doğru bağladım elimden ufak tefek tamir, sökme takma işleri gelir ama hiç çalışmadı. Çinliler parayı geri verdiler bende soketi attım sonra.sanırım arabada servisin taktığı ayna katlama modülü var diye çakışmış olabilir.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Elinize sağlık süper bir çalışma , biz bu düzeneği yaptırmak istesek nasıl bir yol izlememiz lazım , tanıdık bir elektrik elektronikçiye yaptırmayı düşünüyorum

tapatalk by zenfone2

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Elinize sağlık süper bir çalışma , biz bu düzeneği yaptırmak istesek nasıl bir yol izlememiz lazım , tanıdık bir elektrik elektronikçiye yaptırmayı düşünüyorum

tapatalk by zenfone2

Her elektrikçi yapamayabilir devreyi. Biraz elektroniğe de yatkın olursa olabilir.
Benim yaptığım gibi röleler ile yapacaksa;
1- Öncelikle zaman ayarı olabilen bir zaman röle devresi olacak.
2- Çift kontaklı bir röle kontak açıldığında devrenin tüm elektriğini kesecek (hem + hem - kutbu).
3- Kontak kapalıyken kapılardan gelen sinyale bağlı olacak zaman rölesi.
4- Zaman rölesi kapı sinyalini alınca 50 saniye başka bir çift kontaklı röleyi besleyecek ve bu röle aynalara ters sinyal gönderecek.
5-Aynalara sinyal gönderen röle bekleme konumunda iken normalde kapalı duran kontakları ayna ile kumanda panosu arasındaki elektriği kesmeyecek. Sadece sinyal algıladığı zaman konsoldaki bağlantıyı kesip, kapanma sinyalini gönderecek işi bitince normale dönecek.

Devre tasarımı ve bu işlerden biraz anlayan birine bu şekilde söylerseniz yardımcı olabilir.
Sürekli besleme elektriği, kontak, ve kapı sinyali için gerekli hatların hepsi kapıda mevcut başka bir yer söküp kablolama yapmanıza gerek yok.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Her elektrikçi yapamayabilir devreyi. Biraz elektroniğe de yatkın olursa olabilir.
Benim yaptığım gibi röleler ile yapacaksa;
1- Öncelikle zaman ayarı olabilen bir zaman röle devresi olacak.
2- Çift kontaklı bir röle kontak açıldığında devrenin tüm elektriğini kesecek (hem + hem - kutbu).
3- Kontak kapalıyken kapılardan gelen sinyale bağlı olacak zaman rölesi.
4- Zaman rölesi kapı sinyalini alınca 50 saniye başka bir çift kontaklı röleyi besleyecek ve bu röle aynalara ters sinyal gönderecek.
5-Aynalara sinyal gönderen röle bekleme konumunda iken normalde kapalı duran kontakları ayna ile kumanda panosu arasındaki elektriği kesmeyecek. Sadece sinyal algıladığı zaman konsoldaki bağlantıyı kesip, kapanma sinyalini gönderecek işi bitince normale dönecek.

Devre tasarımı ve bu işlerden biraz anlayan birine bu şekilde söylerseniz yardımcı olabilir.
Sürekli besleme elektriği, kontak, ve kapı sinyali için gerekli hatların hepsi kapıda mevcut başka bir yer söküp kablolama yapmanıza gerek yok.
Çok sağolasın bilgiler için, araştırmaya başlayacağım yapabilecek birini bulunca inşallah en kısa zamanda hallederim

tapatalk by zenfone2

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok sağolasın bilgiler için, araştırmaya başlayacağım yapabilecek birini bulunca inşallah en kısa zamanda hallederim

tapatalk by zenfone2

Önemli değil :)
İstanbul da olsanız yardımcı olmaya çalışırdım.
Malzeme olarak devreyi çift kontaklı 12 Volt 3 adet röle ile oluşturabilirsiniz. Biri zaman sayım devresi ile kontrol sağlayacak.
Çift kontaklı röle bulamazsanız tek kontaklı 5 röle ile yapılabilir.
Devre için malzemecinin insafına göre değişmekle birlikte 35 TL gibi malzeme maliyetiniz olur. Gerisi montaja kalıyor.

leven19

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
2012 model mazda 3 touring dizel aracımda bugün yanlışlıkla aynaların açılıp kapanmasını öğrendim ama orjinalde mi var yoksa benimkine sonradanmı ekletilmiş bilmiyorum.Araba çalışmaz iken kontak yarı açık iken şoför tarafındaki aynaları kilitleme düğmesiyle aynaların ikisinide açıp kapayabiliyorum bu özellik çok işime yarayacak inşallah tüm mazda 3 lerde vardır da herkesin işine yarar.

leven19

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Aracimda yanlislikla biryeremi bastim bilmiyorum yolda giderken dahi cam kilitleme dugmesine bastigimda aynalarim kapaniyor nedenini bilen var mi?

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Aracimda yanlislikla biryeremi bastim bilmiyorum yolda giderken dahi cam kilitleme dugmesine bastigimda aynalarim kapaniyor nedenini bilen var mi?

2012 model mazda 3 touring dizel aracımda bugün yanlışlıkla aynaların açılıp kapanmasını öğrendim ama orjinalde mi var yoksa benimkine sonradanmı ekletilmiş bilmiyorum.Araba çalışmaz iken kontak yarı açık iken şoför tarafındaki aynaları kilitleme düğmesiyle aynaların ikisinide açıp kapayabiliyorum bu özellik çok işime yarayacak inşallah tüm mazda 3 lerde vardır da herkesin işine yarar.
Hangi düğmeye bastığınızı bir anlasam yardım edeceğim , açıklık getirirseniz sevinirim cam kilidinemi ayna kapama tuşunamı basınca oluyor bu yazdıklarınız?

tapatalk by zenfone2

leven19

Sessiz
Araç Markası
2012-Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Mavi-Sedan
Diger camlarin acilmasini engelleyen soför tarafindaki dugmeye bastigimda(kilitledigimde) otomatik olarak iki aynada otomatik kapaniyor dugmeye tekrar bastigimda aynalar aciliyor ancak yolda giderkende cam kilitleme dugmesine bastigimda aynalarin ikiside kapaniyor.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Diger camlarin acilmasini engelleyen soför tarafindaki dugmeye bastigimda(kilitledigimde) otomatik olarak iki aynada otomatik kapaniyor dugmeye tekrar bastigimda aynalar aciliyor ancak yolda giderkende cam kilitleme dugmesine bastigimda aynalarin ikiside kapaniyor.
Olmaması gereken birşey devreleri karışmış bana göre, bir elektrikçiye göstermenizde fayda var...

tapatalk by zenfone2

Üst Alt