Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik İmpressive Hakkında

Konu, 'Mazda 3 BL (2009-2013)' kısmında Afy tarafından paylaşıldı.

1. Afy

Afy Sessiz

Merhaba arkadaşlar
    Araç değiştirmeyi düşünüyorum ve bu aralar Mazda 3 otomatik impressive favorim ancak aklımda bazı sorular var.
    *Otomatik şanzıman sıkıntısı çeken oldu mu, şanzıman yağ değişimi vs. büyük bakımı masraflı mıdır?
    *Baskı balata değişimi gerekiyor mu hangi periyotta?
    *Triger değişimi gerekiyor mu, masrafı?
    * Lpg de hangi marka sorunsuz? Arıza lambası yakıyor mu?
    *Yedek parça yurtdışından geliyor deniyor bu süreç uzun ve pahalı mı?
    *Yolda ses yalıtımı nasıl motor sesi içerden çok duyuluyor mu?
    *Lpg de subap yakma olayı nedir, çelik subaplarla değişim maliyeti nedir?
    *Periyodik bakım maliyeti ortalama ne kadar?

Alırken dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında;
    Aracı nereye göstermek lazım

Kronik problemleri var mı özellikle kontrol etmemiz gereken

40-43 bin TL bandında güzel ve düzgün bir araç bulabilir miyim? Tabi önce aklımdaki sorulara yanıt bulup aracımı sattıktan sonra.

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe sormak isterim, tecrübe ve bilgileriniz ile beni ve Mazda 3 hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenleri aydınlatırsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler, saygılar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  2. isler.ramazan

isler.ramazan Katılımcı

1.şanzıman sorunsuzdur,diğer araçlardan fazla bi masrafı yoktur
    2.baskı balata yoktur değişmez
    3.lpg ayrı mi konu kısaca iyi usta kaliteli bi kitle problem çıkarmaz
    4.olmayan parça varsa yurtdışından gelir süre 10 15 gün kafanıza takmayın ve bir toyota hondadan farkı yoktur pahalılıkta hatta bi miktar ucuz bile diyebilirim
    5.bütün japonlar gibi belli bie hızdan sonra yol sesi alır
    6.subap yakma olayının konusu mevcuttur ayrıxa inceleyin
    7.periyodik bakımları pahalı değildir
    8.alırken yetkili servis e gösterin
    Kronik sorunu yoktur. Limiti biraz daha yükseltmeniz gerekebilir 43 45 gibi

domestos ve Afy bunu beğendi.
  3. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan

Yukarıda kalın puntola açıkladım.

grafff, hakan_emre ve domestos bunu beğendi.
  4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    BL ve BK kasalarda otomatik şanzıman sorunu duymadım, 60-70 bin kilometrede şanzıman yağı ehil ellerde değiştirilir ve mutlu mesut yola devam edilir... :eek:

Triger zincinli olduğu için ses yapmaya başladığında ya gergisi yapılıyor(dur) ya da değişim... Bunu da hiç duymadım daha... :)

LPG de sorunsuzluk için öncelikle iyi montaj yapacak usta bulmak gerekiyor, en kötü marka bile sorunsuz çalışabilir, en iyi marka bile sana illallah dedirtir... Maazallah... :cool:

Çok ekstra parçalar yurt dışından geliyor ve bu zaman alabiliyor, kaporta aksamı gibi, motor aksamı gibi... Arka bagaj kapağını veya sunroof'u getirtmek gerekebiliyor mesela... :rolleyes:

Ben şahsen motor sesini duymak için bazen 4000 devirleri geçiyorum, çünkü hoşuma gidiyor, normal şartlarda duyulmaz veya seni rahatsız etmez, her japon gibi yol sesi ve rüzgar sesi mevcut ancak bu durum iyi lastik seçimi ile biraz olsun tolere edilebilir...

Alırken iyi bir ustaya veya en azından Mazda yı tanıyan birilerine göstermende fayda var... Test merkezleri veya ekspertiz yaptırmak detaylı olarak bilgi veremeyebilir...

Kronik olarak gördüğüm en büyük problemi vites ve direksiyon soyulmalarıdır, kötü zeminlerde de trim sesi gelebilir ki; bu her araçta var maalesef...

Şu anki piyasa şartlarında 40-43 aralığında temiz bulmak zor gibi ancak, mecburiyetten satacak olanlar veya üçü beşi aramayanlara denk gelirsen uygun bulunabilir, Mazda piyasası çok çok esnek çünkü...

Hakkında hayırlısı, sormak istediklerini buradan sorabilirsin, dilimizin döndüğünce, aklımızın yettiğince, tecrübe sahiplerince cevaplanacaktır... :)

Ayrıca; forumun kütüphane bölümünde Mazda modellerinin detaylı teknik verileri ve aydınlatıcı bilgiler mevcut, inceleyebilirsin...

hakan_emre bunu beğendi.
  5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Arkadaşlar gerekenleri söylemiş, bakımlı ellenmemiş temiz bir Mazda sizi asla üzmeyeceği gibi beklentinden fazla mutlu eder. Bakım fiyatları ortalama araçlardan fazla değil çoğundan da ucuzdur. Yurtdışından parça temini biraz da servisin çabukluğuna bağlı, genelde 15 güne maximum gelir, ama ekstra durumlarla karşılaşıldığı da oluyor ki Mutlu nun da bahsettiği gibi 1 ayı bulabiliyor. Fiyatlar eskiden daha da uygundu biraz arttı ama hala İmpressive o fiyatlarda en mantıklı tercihlerin başında gelir.

6. Afy

Afy Sessiz

Hepinize çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı oldu şimdi bi tane bulup deneme sürüşü yapmak lazım

7. kemal1963

kemal1963 Katılımcı

Araç Markası:
    2006 Opel Vectra
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri - Sedan
    Bildiğim kadarıyla motor ve yürüyeni ford patentli olduğu için bu parçaları hem ucuz hem de çok kolay bulunabiliyor. Plastik aksamda ben en fazla 15 gün beklemiştim ve orjinal japon olmasına rağmen çok hesaplı oluyor. Mazda 3 içinde hiç sıkıntı yaşamazsınız. Çok şık ve ömürlük bir araba.

Afy, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  8. Kruvazör

Kruvazör Katılımcı

Araç Markası:
    2010 Mazda3 İmpressive
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah Sedan
    Vay yeni öğrendiğim bir şey, arabamızda Triger kayışı yomuş. sağolsun arkadaşlar soruları ve cavaplarıyla bizleri aydınlatıp forum gereğini en iyi şekilde yapıyorlar.

9. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Dizellerde kayış, benzinlilerde zincir mevcut.

domestos bunu beğendi.
  10. Afy

Afy Sessiz

Arkadaşlar, aracın içi bana dar geldi ne düşünüyorsunuz

11. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Arkası için kesinlikle ama çekirdek aile olduğumdan gerek görmedim arka koltuk genişliğini düşünmeye ihtiyaç duymadım. Ön kısım içinse Astra j ile aynı hisde olduğunu düşünüyorum

12. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Önceliğim; donanım, fiyat, sorunsuzluk, güvenlik gibi şeyler olduğu için iç veya bagaj hacmine dikkat etmedim bile... Fakat; çocuklardan da olumsuz tepki gelmedi...

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    C segmentler hemen hemen hep aynı bir kaç model haricinde. O bakımdan sineye çekilebilir artıları çok aracınızın. Aksi durumda D segmente merhaba demek lâzım

14. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    İç hacim önemliyse corolla ve Octavia çok iyiler

15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Octavia ve Jetta genişlik konusunda gayet iyi ama Jetta tipszilik konusunda da çok iyi

domestos bunu beğendi.
  16. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Muhtemelen için en dar olan focus, focustan sonra civic D sınıfı gibi geldi bana.

domestos bunu beğendi.
  17. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Dayımın son kasa jettasi vardı, bir günlüğüne benim arabayı aldı(normal şartlarda vermem ama dilim bağlandı o an olmaz diyemedim). Yorumu senin araba benimkinden daha iyi galiba :)
    Ben de jettayi 70 km kullandim, galibasi fazla mazda 3 daha iyi...

domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  18. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Mazda 3 benzinlinin 2 olumsuz özelliği var, arka koltuk dar yakıt sarfiyatı fazla.

grafff, domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.
  19. isler.ramazan

isler.ramazan Katılımcı

Otomatikse fikrim yok manuelse katilmiyorum

20. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hangi konuda, yani Jetta nın iyi olduğunu idda ediyorsan, iyi olduğu maddeleri yaz, sonra bir de Mazda 3 ün iyi olduğu maddeleri yaz bakalım bir göreyim

incirinaltı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş