Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Bagaj Fotoğraf, Tavsiye, Video ( Operasyon Tamam )

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tekrar merhaba arkadaşlar. Konu ile ilgili ilk açtığım Şubat ayından bugüne bazı güncellemeler olduğu için revizeleri ve son durumu belirten düzenleme yapıyorum.

Bagaj ile ilgili Ford, Bora fln bayağı inceledim. Olayı abartıp elektrikli pistonlara kadar gittim ama maliyet ve uygulanabilirlik kısmı zor olacağı için vazgeçtim. Aracın kendi parçalarına ilaveten 2 yay ile ve kendi parçalarını biraz revize ederek menteşe ve aksamlara yük bindirmeden olay çözülebiliyor.

Aracın kendi bagaj pistonları 395 Newton. (Orijinal spoyler alanlara yanında gelen pistonlar 440 Newton) (Bu arada aracımızın orijinal pistonları özel kıymetini bilin ;) )
Konuyu takip eden arkadaşlar amorisörcü ve parça satan kişilerle olan diyaloglarımı biliyor ama yine de kısa özet geçerek toparlayım.
Bu süreçte 470 newton ve 500 Newtonluk pistonlar denedim. Orijinal değil tabiiki. Satarken sorun olmaz, bunlarda da stoper var, hep verdiğimiz mal gibi söylemler her zamanki gibi... Git gel deneme yanılmalarla artık benden sıkılan amortisör tamircisinin yönlendirmesiyle orijinal pistonlara gaz basılması en sağlıklı yöntem oldu. Çünkü yan sanayi pistonların içerisinde sona doğru yavaşlatıcı bir sistem (stoper) yok. Ve yan sanayi pistonları amortisör tamircisinde ölçtük 470 yazanlar 510-520 newton olarak çıktı.

Aracınızda eğer spoyler yok ise kendi pistonlarını 500 Newtona çıkarmanız yeterli. Spoyler mevcut ise, 550 newton videoda gördüğünüz gibi, ufak bir düşünme sonrasında kaldırmaya yetiyor. Sanırım hakkı 570 Newton. Sabah hava 6 derece iken açılacağı mesafenin yarısında 1-2 saniye durdu, sonra kalkmaya devam etti. Soğukta gaz basıncı bir miktar düşüyor sanırım.

Amortisöre gaz basılmıyor, bunu satayım sana bu daha iyi vs diyen satıcı ve tamircilerle fazla uğraşmayın. İşini bilen, gerekli ekipmanı olan amortisörcü zaten olayı anlayıp sizi yormadan istediğiniz Newton değerine getirecektir.

Sonraki meselemiz ilk kalkınmayı vermek; Bunun için iki düzenleme yaptım. Biri olmadan diğeri tam randıman vermedi.
Birincisi bagaj kilinin yayı. Döşeme altında kilidin tuttuğu milin orada bagajı 2-3 cm kaldırmaya yarayan bir yay var. Fotoğrafta görünüyor. O yayı 2 diş kesip tekrar kafasını kanca yaparak gerginliğini çok az arttırdım. Fazlasına gerek yok, gereksiz yere gerginlik zamanla yıpranmayı arttırabilir.

İkinci nokta hırdavatçılarda kalıp yayı olarak bilinen yaylardan alıp pistonlara geçirdim. Orta sertlikteki yay işimizi görüyor, fazlasına gerek yok. Yayların güçleri renklerine göre. MAVİ yay yeterli. Burada yayın iç çapı 9mm olmalı. Pistonumuzun mili 8mm. Yayları aldıktan sonra kapanınca 1,5cm olacak şekilde kısalttım.Bunun için mengene ile yayları sıkıştırıp kapalı ve açık ölçülerine baktım. Piston kapanınca 1,8mm boşluk kalıyor arada. Yayın kapalı hali bundan daha uzun olursa pistonun ve kapağın tam kapanmasına engel olacaktır.

Son durum:

Hazır olarak satılan 16x25 MAVİ kalıp yayı ideal. Konuyu açtığım günden sonra yeşil yay 8-10 gün sonra formunu kaybetmeye başladı. Kırmızı yay da aşırı sert ve gereksiz kuvvetli. Yaklaşık 8 aydır MAVİ 16x25 kalıp yaylarını kullanıyorum herhangi bir sorun oluşmadı.
Amortisör basınçları;
Spoyleriniz yok ise: 500-520 Newton
Spoyleriniz var ise : 560-580 Newton

Benim taktığım spoyler fiber, içi boş olduğu için üstüne bastırıldığında çökme, çatlama yapmasın diye içerisini kapı kenarlarını doldurmakta kullanılan köpük ile doldurdum. Bu nedenle biraz boş fibere göre ağırlaştı. Tahminimce orijinal ABS spoyler ağırlığı kadar olmuştur.

Tüm bunları yaptıktan sonra videodaki gibi açılan kapağınız hazır :)

İlk spoylersiz Videosu;

Spoylerli son Videosu;

Yaylar:
DSC_0711.JPG

DSC_0712.JPG

DSC_0096.jpg

Son düzenleme:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
işte ben bu tür durumlara hastayım tebrikler :) belki basit miş gibi görünüyor ama işin bitiminde öyle görünüyor fakat iks bir ustaya gidip bu işi anlatıp isteseniz olmaz yag olurmu orj ligi bozulur der yokuşa sürer önemli olan bu videoyu görmeden bunu düşünmek ki akla gelmez fikir fikirdir eyvallah ..

güzel bir çalışma elinize saglık kardeşim ayrıca paylaşım için ayrca tşk :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Harika olmuş ellerine sağlık. Geçen bi arabada gormustuk. Bizim hanım niye bizde yok demişti. Artık olabilir

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Valla çok güzel olmuş emeğinize sağlık , hafta sonu işim olmazsa halledeyim şu işi :) tek sıkıntı pistonların basıncını arttırabileceğim bildiğim biryer yok denizlide

tapatalk by zenfone2

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dediğiniz gibi ustalara sorunca yapacağınız işten de soğuyorsunuz. Usta geçinenler yüzünden sıyırdım ben zaten bu kadar :)
Önceki aracımın sübap ayarına kadar yapmayı öğrenmiştim. Periyodik bakımı fln da kendim yapıyordum.

Piston basıncı o kadar büyütülecek iş değil. Önceki aracım Vtecde deneme yanılma yaparken piston aldığım adama git gel adam bıktı benden. O söylemişti bu kadar uğraşma sen kaç newton istiyorsan söyle ona göre ayarlarız pistonu diye. O zaman da istediğimiz değerde basmıştık. Amortisör tamiri yapan amortisörcülerde var makineleri. Biraz esnaf ise usta yardımcı olacaktır. Ki siz benim gibi deneme yanılma da yapıp adamı bıktırmayacaksınız :) Aracınızın kendi pistonlarının 500 Newton olmasını istediğinizi söyleyin. Pistonun önünde ve arkasında plastik geçmeleri çıkartmaları gerekiyor. Bir de pistonun milinin çıktığı tarafında toz girmesin diye bir kaplama var onu da pistona zarar vermeden sökecek. Ondan sonra gaz basacak.

Kilidin altındaki yayı sağlam bir yan keskiyle kesip, kargaburun ve pense yardımıyla bükebilirsiniz.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Harika olmuş ellerine sağlık. Geçen bi arabada gormustuk. Bizim hanım niye bizde yok demişti. Artık olabilir

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bagaj alt yapısı BL ve BK da aynı sanırım. Sizin aracınızda da aynı şekilde yapılabileceğini düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bagaj alt yapısı BL ve BK da aynı sanırım. Sizin aracınızda da aynı şekilde yapılabileceğini düşünüyorum.
Bizim kasalarda bagaj açma olmadığı için sistem tam olarak uyarlanmaz diye tahmin ediyorum... Ben bagaj amortisörlerine yay uygulamayı istiyorum, düğmeye basınca en azından üç beş santim kalksın bagaj...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bizim kasalarda bagaj açma olmadığı için sistem tam olarak uyarlanmaz diye tahmin ediyorum... Ben bagaj amortisörlerine yay uygulamayı istiyorum, düğmeye basınca en azından üç beş santim kalksın bagaj...

O şekil olmaz ise başka şekil olur :) Adamlar düşünüp sıfırdan araba yapıyorlar biz bagajın açılmasını mı çözemeyeceğiz :) Önceki aracımda bagaj elektrikli de değildi. İçerden benzin deposu gibi telli sistemle açılıyordu. Merkezi kilit motoru takıp alarmla kumandadan açılır hale getirdikten sonra kapağın kaldırılmasını ayarlamıştım. Olmaz demeyelim de, üstüne biraz daha fazla düşündürüp mesai yaptırır diyelim :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
işte ben bu tür durumlara hastayım tebrikler :) belki basit miş gibi görünüyor ama işin bitiminde öyle görünüyor fakat iks bir ustaya gidip bu işi anlatıp isteseniz olmaz yag olurmu orj ligi bozulur der yokuşa sürer önemli olan bu videoyu görmeden bunu düşünmek ki akla gelmez fikir fikirdir eyvallah ..

güzel bir çalışma elinize saglık kardeşim ayrıca paylaşım için ayrca tşk :)

Yeriniz bana çok uzak değil, servis vb ihtiyaçlar için görüşebiliriz değil mi :)
Polen filtresine takmış durumdayım, değiştirecektim söktüm servis fiyatını duyunca yıkayıp geri taktım ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@ibrasoft, ellerine sağlık. Baktıkça bakasım geliyor videolara. Tekrar tekrar izledim resmen. :)

Benim de kumandada bagaj açma tuşu boş boş duruyor. Guzuyu aldığımdan beri bagaj kapağı için bir çalışma planlıyorum ama merkezi kilide kumandadaki sinyali nasıl tanıtacağım hakkında bir fikrim yok. Bu konuda yol göstermen mümkün müdür?

Kumandadan bagaj kilidini ayarladığım vakit muhtemelen otomatik açılmaya, oradan da otomatik kapanmaya doğru gidecektir iş. :D

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yeriniz bana çok uzak değil, servis vb ihtiyaçlar için görüşebiliriz değil mi :)
Polen filtresine takmış durumdayım, değiştirecektim söktüm servis fiyatını duyunca yıkayıp geri taktım ;)
20bin km ile degisiyor sanirim 80-90 tl arasi orjinali
Bosch marka 44tl idi sanirim n11de

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@aurora teşekkürler :)

Aracınızı tam bilmiyorum ama eğer aracın kendi kumandasında ise müdahale biraz zor. Ben önceki aracımda bagaj çıkışı verebilen Cyclonenin bir alarmını takmıştım. Kapı açma tuşuna 2 saniye basılı tutunca bagaj için + sinyal çıkışı veriyordu, o hatta merkezi kilit motoru bağlayarak kilidin çelik halatına bağlantı yapmıştım. Siz de bu şekilde bir yol izleyebilirsiniz.

Açılma ile başlayıp kapanmaya dönme noktası biraz farklı, kapatmaya yönelik planınız varsa baştan bu yönde gitmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü kapatma için elektrikli piston gerekiyor, bu pistonlar hem ileri itme hem geri çekme yönünde çalıştığı için kalkınmada yay vs ihtiyacı yok. Direk bu pistonlarla hem açma hem de kapamayı çözebilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bugün işlemleri yaptım yan sanayi amörtisör 400 n taktırdım ilk çalışma süperdi ama birkaç kere açıp kapatınca kendisi açmamaya başladı zaman olmadığı için kilidin ordaki yayı kısaltmadım sanırım o yüzden randıman vermedi hafta sonu uğraşıp onuda hallederim inşallah olur , yay 10 tl amörtisörler tanıdık işi çifti 30 tl ye maloldu sistem çalışmasa bile benimkiler arızalıydı zaten en azından onları değiştirmiş olurum

tapatalk by zenfone2

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bugün işlemleri yaptım yan sanayi amörtisör 400 n taktırdım ilk çalışma süperdi ama birkaç kere açıp kapatınca kendisi açmamaya başladı zaman olmadığı için kilidin ordaki yayı kısaltmadım sanırım o yüzden randıman vermedi hafta sonu uğraşıp onuda hallederim inşallah olur , yay 10 tl amörtisörler tanıdık işi çifti 30 tl ye maloldu sistem çalışmasa bile benimkiler arızalıydı zaten en azından onları değiştirmiş olurum

tapatalk by zenfone2

Amortisörlerinizin 470 Newton olması gerekli. Aracın üzerindeki amortisörler zaten 400 Newton, aynı güçtekini yenisiyle değişmeniz gereksiz olur.
Yaylarda da yeşil yaylarda erken yorulma oluyor. Mavi 16x25 olarak satılanlar daha istikrarlı. Herhangi bir kesme biçme yapmanıza gerek kalmıyor.
Ben testlere devam ediyorum. 3. yay takımı değişimi oldu benim. En istikrarlısı bu şekilde, bir hafta oldu çalışıyor hala. Bir süre daha test edeyim sorun çıkmaz ise yay ve amortisör bilgilerini tam netleştirip paylaşacağım.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Amortisörlerinizin 470 Newton olması gerekli. Aracın üzerindeki amortisörler zaten 400 Newton, aynı güçtekini yenisiyle değişmeniz gereksiz olur.
Yaylarda da yeşil yaylarda erken yorulma oluyor. Mavi 16x25 olarak satılanlar daha istikrarlı. Herhangi bir kesme biçme yapmanıza gerek kalmıyor.
Ben testlere devam ediyorum. 3. yay takımı değişimi oldu benim. En istikrarlısı bu şekilde, bir hafta oldu çalışıyor hala. Bir süre daha test edeyim sorun çıkmaz ise yay ve amortisör bilgilerini tam netleştirip paylaşacağım.
400lük bile kapanırken zorluyor açılırkende sonunda salınım yapıyor açıkcası 470lik menteşeleri daha zorlar gibi , bakalım biraz kullanayım olmazsa sadece yayları değiştirip alt yayı kısaltırım olursa olur ollmazsa manuele devam

tapatalk by zenfone2

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
400lük bile kapanırken zorluyor açılırkende sonunda salınım yapıyor açıkcası 470lik menteşeleri daha zorlar gibi , bakalım biraz kullanayım olmazsa sadece yayları değiştirip alt yayı kısaltırım olursa olur ollmazsa manuele devam

tapatalk by zenfone2

Aldığınız amortisörlerde sorun var bence daha iyi marka ile değiştirin. Çünkü 470 lik bile fazla zorlamıyor. Sonda salınım yapması amortisörün kalitesinden kaynaklı. Amortisör tamiri ve satışı yapan yerde orjinallerin içinde son noktasınta stoper olduğunu, sona yaklaşınca yavaşlayarak durdurduğu için salınım yapmadığını söyledi. Ben orijinal amortisörleri 470 newtona basınç arttırarak yükselttirdim. Satanların elindeki 470 newtonluğu makineye bağlayıp ölçtüğümüzde 520 newton çıktı ve sonda salınım yapıyordu. Muhtemelen sizinki de öyledir. 400 yazıyordur ama 500 civarı olabilir.
Orjinal amortisörlerinize gaz bastırıp yükselttirme şansınız yok ise VW Boranın orjinal amortisörlerini kullanabilirsiniz. 470 lik ve aynı boyda. Orjinal olduğu için onun da son kademesinde stoper var.

Üst Alt