Mazda 3 BL (2009-13) Ön Konsolda Açılma !!

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Birden bire göğüslük resimde görüldüğü şekilde açıldı. Güneş sebebi ile olduğunu düşünüyorum ama 4 yaşındaki arabada bu tarz bir açılma normal gelmedi bana. Komple göğüslüğün alt kısmını söktük ve göğüslüğü tutan sadece küçücük 1 diş var bu sebeple oradan atıyor başka herhangi bir vida veya bir kaç tane uzun diş yapılmamış. dişin olduğu yeri silikonladık göğüslüğün olduğu oval kısmı da ısıtarak düzeltmeye çalıştık 2 gün kurumasını bekledim fakat sadece 1 gün düzgün kaldı ve tekrar attı. şimdi komple göğüslük mü değişecek :S önerilerinizi bekliyorum göğüslüğün değişme durumunda maliyetin çok yüksek olacağını düşündüğümden alternatif bir şeyler arıyorum... Teşekkürler
20160901_162639.jpg
20160823_145338.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk defa böyle bir şeyi görüyorum, duyuyorum. :( Sırf bunun için ön konsolun değiştirilmesi bana da abes geldi. Hiç olmadı kötü görünen yeri kamufle etmek bir çözüm olabilir yoksa hakikaten kötü görünüyor.

Alt kısımda kalan ekranların olduğu bölümü yukarıya kaldırma imkanı varsa çözüm olabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
kumas kisami orda ?
bide rica etsem ekranin onunu sagini solunu soketlerinin icini disini kablo renklerini fotograflayabilirmiyiz
hazir sokmussunuz

-aklima gelen tek pratik sey kumasi iyice dibinden kesmek ve aliexpressde ince aralara giren aksesuarlar var bulunca linkini atarim onu oraya sokmak hem o goruntuyu kapatacak hemde sportf olacaktir diye dusunuyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
kumaş kısa değil . Göğüslüğün oturduğu kısmımda bir diş yuvası var buranın karşılığında 1 tane diş var o da alt panelde (Yol bilgisayarı olan parça) yani sanki göğüslük şişmiş ve şekil değiştirmiş bu sebeple o tırnaktan kurtulmuş halde. tırnağı yerine oturtmanın hiç bir faydası olmuyor çünkü o oval kısım yukarıya doğru esnemiş. Detaylı resim çekemeyeceğim çünkü anlattığım gibi bu işlemleri yaptıktan sonra kapattım tekrar açacak olursak resimleri çeker atarım. aliexpress kullanıyorum söylediğin parçayla bu kısmı kapatabgilirsem daha fazla oynamayacağım. Nacizane tavsiyem göğüslüğü güneşten koruyun zira anladığım kadarıyla malzeme çok dandik.

İlk defa böyle bir şeyi görüyorum, duyuyorum. :( Sırf bunun için ön konsolun değiştirilmesi bana da abes geldi. Hiç olmadı kötü görünen yeri kamufle etmek bir çözüm olabilir yoksa hakikaten kötü görünüyor.

Alt kısımda kalan ekranların olduğu bölümü yukarıya kaldırma imkanı varsa çözüm olabilir.

Ekran kısmını yukarıya kaldırmak imkansız çünkü orada her dişin oturduğu bir yer var. Mazda için de böyle bir şeyin olmuş olması büyük ayıp 89 model şahinlerin göğüslükleri sapasağlam dururken 2012 model bir arabanın göğüslüğü güneşten bile olsa böyle olmamalı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman tek çare olarak, ön konsolu tersine esnetebilmek aklıma geliyor fakat böyle bir şeye izin verir mi? :rolleyes:

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
O zaman tek çare olarak, ön konsolu tersine esnetebilmek aklıma geliyor fakat böyle bir şeye izin verir mi? :rolleyes:

Benimde aklıma ilk gelen şey o oldu bu sebeple açtığımız yerin altından fan ile ısıtarak bastırarak esnettik sonra dişin olduğu yere silikon sıkarak dişi yuvaya oturtup kapattık. fakat o esneme ve silikon çözüm olmadı sanırım göğüslük başlangıcından o oval kısma kadar komple esnemiş 1 gün sonra tekrar tırnaktan çıktı. Servise götürmek istemiyorum birincisi bulunduğum ilde (Isparta) servis yok ikincisi servisin söyleyeceği şey belli ( Kullanıcı hatası, göğüslük komple değişecek, en iyi ihtimalle 2000- 3000 tl tutar) mazdaya mail atmayı düşünüyorum konuyla ilgili yararı olur mu bilmiyorum ama...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mail atarsan iletişime geçerler mutlaka, fakat çözüm olarak ne üretirler bilemem.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
-aracin ilk sahibimisiniz
-kaza airbag acma falan varmi

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
-aracin ilk sahibimisiniz
-kaza airbag acma falan varmi

aracın ikinci sahibiyim ön tamponun tümseğe sürtmesi sebebiyle sadece yan iki çamurluğun tamponla birleşen uç kısımlarında lokal boya var. Hava yastığı açılma kaput kısmında boya veya değişim yok. yani kaza kaynaklı olma ihtimali kesinlikle imkansız.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
garanti varsa servisden degisecektir.eminim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sana hangi servis yakınsa görüştüğün takdirde, yardımcı olacaklardır diye tahmin ediyorum.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
Her ne kadar sonuca etki etmeyecek olsa da sanki gunes sebepli degil de bi darbe ya da zorlama sonucu esnemiş gibi geldi bana... Antalya'daki (en yakın) servisle gorusup fotograf gonderseniz bir fikir uretebilirler belki.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçmiş olsun. Bana da ön göğüste bir darbe var da o yüzden atma yapmış gibi geliyor. O kısmın öyle yukarı esnemesini mümkün göremiyorum.
O kalkan kısmın aşağı esnetilmesi gerekli. Ama nasıl yapılır bilemiyorum. Oralarda boşluklar çok fazla. Orayı aşağı çekecek şekilde bir destek yapılabilir mi acaba diye düşündüm. Ya da tavandan oraya uzayabilen bir boru koyup orayı aşağı esneteceksiniz ve güneş altında araç kaynayacak, belki böyle geri şekline kavuşabilir. O kalkmış halde tırnağın tutacağı iş değil. Araya da ek yapılsa bile göze sırıtır, ama servis olumlu dönmezse ve geri esnetme işe yaramazsa başka yapacak bir şey yok, orayı kamufle etmeye bakılacak.

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Her ne kadar sonuca etki etmeyecek olsa da sanki gunes sebepli degil de bi darbe ya da zorlama sonucu esnemiş gibi geldi bana... Antalya'daki (en yakın) servisle gorusup fotograf gonderseniz bir fikir uretebilirler belki.

arabayı 1 senedir kullanıyorum darbe yada zorlama gibi bir durum söz konusu olmadı. O parçanın esnediği aşikar çünkü alt taraftan ısıttığımız da esneme oldu. Fotoğraf ve mail işini hem Mazda TR ye hemde antalyadaki servise attım bu gün.

Geçmiş olsun. Bana da ön göğüste bir darbe var da o yüzden atma yapmış gibi geliyor. O kısmın öyle yukarı esnemesini mümkün göremiyorum.
O kalkan kısmın aşağı esnetilmesi gerekli. Ama nasıl yapılır bilemiyorum. Oralarda boşluklar çok fazla. Orayı aşağı çekecek şekilde bir destek yapılabilir mi acaba diye düşündüm. Ya da tavandan oraya uzayabilen bir boru koyup orayı aşağı esneteceksiniz ve güneş altında araç kaynayacak, belki böyle geri şekline kavuşabilir. O kalkmış halde tırnağın tutacağı iş değil. Araya da ek yapılsa bile göze sırıtır, ama servis olumlu dönmezse ve geri esnetme işe yaramazsa başka yapacak bir şey yok, orayı kamufle etmeye bakılacak.

oraya darbe gelmesi için çok büyük bir kaza olması gerekiyor velev ki oldu ilk aldığımda da öyle olması gerekirdi. 1 yıldır olmayıp bu sırada olması ilginç olurdu. Söylediğim gibi ısıtarak esnetme yaptık yeniden aynı forma döndü. Esnettikten sonra kafa dayamayı sıkıştırdım eskiisi gibi oldu ama sıcağı görünce yeniden bıraktı... Servisin dönüşüne göre birşeyler düşüneceğim olmadı mecburen kamufle edeceğim. Siz yine de göğüslüğü güneşten koruyun benim başıma gelen sizin başınıza da gelmesin.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Geçmiş olsun ,çok garip o parçanın esnemesi ancak airbagler açılıp göğüslüğün sökülüp takılmasından sonra olabilecek bir durum gibi, veyahut klima kanallarını açıp kapattılarsa yanlış montaj yapılıp bir yeri esnettilerse olabilir , benim araç 2 sene antalya 4 sene denizlide güneşin altında kaldı en ufak bir çıkıntı bile farketmedim , umarım biran önce çözüme ulaşırsınız

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu kasada ilk kez böyle bir şey görüyorum. "Dandik" diyerek genelleme yapmak doğru değil. Aynı sorunu yaşayan yok gibi en azından forumda yok. Daha önce o kısıma bir şey olmadığı kesin değil. Servisten gelecek yanıtı beklemek lazım. 89 model tofaşta boyle bir sorun yok demek çok gerçekçi değil ön konsolu çatlak olmayan şahin doğan görmedim ben sıfır takıyorsunuz çok zaman geçmeden tekrar çatlıyor.
Bu işte bir iş var diyorum ben.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sorun üzerine değil de çözüm üzerine aklıma şu geldi. İkinci fotoğraftaki göründüğü gibi ekranı vs komple çıkarın. Esneme olan bölgeyi ısıtın. Cam vantuzu ile ön camdan destek alacak şekilde bir çubuk kullanarak göğüsü aşağı doğru 2 cm kadar (artık açıklık ne kadarsa onun 0.5-1 cm kadar daha altında, yani açıklık 1 cm ise siz toplamda 1.5-2 cm kadar esnetin) esnetin ve iyi güneş alacak şekilde bu konumda bırakın.

Ertesi gün araç göğsü aşağı doğru esnemiş olduğu için ekranı vs takarken tekrar yukarı kuvvet uygulamış olacaksınız ama göğüs daha önce aşağı doğru esnediği için ekrana doğru kuvvet uygulayıp o açıklığı kapatacaktır diye düşünüyorum.

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Sorun üzerine değil de çözüm üzerine aklıma şu geldi. İkinci fotoğraftaki göründüğü gibi ekranı vs komple çıkarın. Esneme olan bölgeyi ısıtın. Cam vantuzu ile ön camdan destek alacak şekilde bir çubuk kullanarak göğüsü aşağı doğru 2 cm kadar (artık açıklık ne kadarsa onun 0.5-1 cm kadar daha altında, yani açıklık 1 cm ise siz toplamda 1.5-2 cm kadar esnetin) esnetin ve iyi güneş alacak şekilde bu konumda bırakın.

Ertesi gün araç göğsü aşağı doğru esnemiş olduğu için ekranı vs takarken tekrar yukarı kuvvet uygulamış olacaksınız ama göğüs daha önce aşağı doğru esnediği için ekrana doğru kuvvet uygulayıp o açıklığı kapatacaktır diye düşünüyorum.

esneme olayını gerçekleştirdik zaten ama 1 gün sonra tekrar attı yani oraya ne kadar basınç uygularsak uygulayalım. sonuç da aynı formuna geri dönüyor. Ama yine de tekrar ısıtıp esnetme olayını deneyeceğim. önce servisden veya mazda dan bir çevap gelsin ona göre tekrar haraket edeceğim. Teşekkürler...

Bu kasada ilk kez böyle bir şey görüyorum. "Dandik" diyerek genelleme yapmak doğru değil. Aynı sorunu yaşayan yok gibi en azından forumda yok. Daha önce o kısıma bir şey olmadığı kesin değil. Servisten gelecek yanıtı beklemek lazım. 89 model tofaşta boyle bir sorun yok demek çok gerçekçi değil ön konsolu çatlak olmayan şahin doğan görmedim ben sıfır takıyorsunuz çok zaman geçmeden tekrar çatlıyor.
Bu işte bir iş var diyorum ben.

Kazalı olmadığı kesin herhangi bir kaza olmadan neden orada bir şey yapılmış olsun ki. Dandik diyorum çünkü göğüslüğün orjinal formu bozuldu. Yani ısıdan başka bir şey o formu bozmuş olamaz. Ayrıca dediğim gibi madem göğüslükte öyle oval bir kısım var bunu sabitlemek için sadece küçük bir diş konmuş olması normal mi? Bir gün göğüslük kısmını sökmek zorunda kalırsanız göreceğiniz basitliğe inanamayacaksınız...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kazalı olmadığı kesin herhangi bir kaza olmadan neden orada bir şey yapılmış olsun ki. Dandik diyorum çünkü göğüslüğün orjinal formu bozuldu. Yani ısıdan başka bir şey o formu bozmuş olamaz. Ayrıca dediğim gibi madem göğüslükte öyle oval bir kısım var bunu sabitlemek için sadece küçük bir diş konmuş olması normal mi? Bir gün göğüslük kısmını sökmek zorunda kalırsanız göreceğiniz basitliğe inanamayacaksınız...
Ben çok aracın ön konsolunu söktüm veya sökülmüş şekilde çok gördüm hiç birinin birbirinden farkı yok. Aksine basit olması daha iyi fazla ayrıntı ağırlık ve işçilik konusunda dezavantaj Sizin aracınızda üretim hatası da olabilir şans.

Üst Alt