Mazda 3 BL (2009-13) Ön Konsolda Açılma !!

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Huzursuz eden bir gerginlik...
Gruptakilerde açılmada ziyade yüzey bozulma ve çatlaması var. Kötü bir durum.
Sen binbir emekle, vergi yüküyle araç al, gözün gibi bak, toz kondurma göğsüne.. O kendiliğinden deforme olsun, dağılsın...
Bariz can güvenliği ile ilgili olmadıktan sonra ülkemizde geri çağırma durumları da olmadığından; başımıza gelir mi, sorunlu seride mi aracımız diye hep aklımızda soru işareti olarak kalacak...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Huzursuz eden bir gerginlik...
Gruptakilerde açılmada ziyade yüzey bozulma ve çatlaması var. Kötü bir durum.
Sen binbir emekle, vergi yüküyle araç al, gözün gibi bak, toz kondurma göğsüne.. O kendiliğinden deforme olsun, dağılsın...
Bariz can güvenliği ile ilgili olmadıktan sonra ülkemizde geri çağırma durumları da olmadığından; başımıza gelir mi, sorunlu seride mi aracımız diye hep aklımızda soru işareti olarak kalacak...

Küçücük kıl mide bulandırır hesabı, aynen öyle abi. Yıllar geçtikçe maliyeti nasıl kısarız, nasıl daha hızlı araba yaparız derdine girildikçe daha kalitesiz araçlar çıkmaya başladı gibime geliyor. Bu da haliyle araç ömrüne de yansıyacaktır.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Küçücük kıl mide bulandırır hesabı, aynen öyle abi. Yıllar geçtikçe maliyeti nasıl kısarız, nasıl daha hızlı araba yaparız derdine girildikçe daha kalitesiz araçlar çıkmaya başladı gibime geliyor. Bu da haliyle araç ömrüne de yansıyacaktır.
@Ebubekir geçmiş olsun.
Üzüldüm gerçekten. Umarım daha fazla kişide karşılaşılmaz, karşılaşanlar da ve gabi sen de sadece basit aralanma sorunuyla sınırlı kalırsın. İnşallah basit bir işlemle onarımı yapılır.
Çok fazla temenniyi sıraladım ama elimden başka bir şey gelmiyor.

Daha geçen gün 2004 golfü olan arkadaşın tavan döşemesi sarktı, söküp yeniden kapladık. Benim tavana bakınca, japonların gözünü sevim bak kumaş kaplamamışlar keçeden yapmışlar eski Hondam da böyleydi bunlarda tavan sarkması olmuyor dedi.. Göğüste yaşanan sorun daha çok can sıkıcı bu duruma göre sanki..

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Benim araçta da var, boşluğa parmak giriyor :)

Valla bir araçta en nefret ettiğim şey..
Mekanik parçadaki sorunu anlarım, olur değişir çözülür, zaten hemen hepsinin bir ömrü var en kötü erken değiştim derim.. Konsol, döşeme, boya hatalarından hiç hazzetmiyorum.. Boyanın güneşten yanması ve hor kullanıma bağlı durumlar dışında aracın ömürlük parçaları olması gereken kısımlar.. (kişisel görüşüm)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Duramadım...
Resmen huzursuz oldum şeytan dürttü..
Henüz bir açılma fark etmeme rağmen, yani aracı aldığım 1,5 yıldan bugüne bir aralanma görmeme rağmen @Ebubekir bende de oldu diyince söküp bakmadan edemedim.

Şu halde aslında, 1-2mm daha otursa daha iyi olur ama geçiş şeklinde olduğu için çok üstünde durmamıştım.
DSC_1005.JPG

Bilgi ekranının panelinde bir tırnak çıkıntısı var. Parmağımın ucundaki ufak çıkıntı karşılığındaki yere oturuyor.
DSC_1006.JPG

Tırnağın göğüs panelinde oturduğu kısım bu. Bunun haricinde üstteki yay şeklindeki kısmı tutacak veya destek olacak bir şey yok. Normalde kılıncına duran çıkıntılar yapılır bu tip bölgelerde 3-5 mm yüksekliğinde. Bu şekilde bir destek olsa sorun olmayacak aslında ama iç kısım dümdüz. Uç kısımda tırnağın sağ tarafındaki kırmızıyla işaretlediğim kısımda süngerimsi tabakanın altında bir dikey çıkıntı var aslında. Siyah çizgiler şeklinde ucu da hafiften görünüyor. Ama ya benim aracım 2012 sonları olduğu için revize edilmiş parça, veya bu çıkıntı herkesin aracında var ama bir süre sonra yetmiyor.
DSC_1007.JPG

Gelelim yaptığım işleme. Bu alanın eğimine içerden 2mm kalınlığında alüminyum şerit yapıştırdım. Uzun bir şerit olduğu için bölgesel kalkmalarda yükü dağıtarak bölgesel kalkmalara direnç sağlayacağını düşündüm. Yapıştırıcı olarak aşırı sıcak ve aşırı soğuk dayanımı olan çift komponentli epoksi yapıştırıcı kullandım. Winkelin ürünü. Plasik-metal-cam ve bunların kombinasyonlarını birbirine yapıştırabiliyor. İş yerinde kullandığımız için dayanımı ve sağlamlığını bildiğim için bunu tercih ettim. Alternatif olarak aynı tipte başka markaların da ürünleri var. -40 ve +120 derece sıcaklık arasında işlevini kaybetmiyor. Silikon türü yapıştırıcılar bu tip alanlar için uygun değil.
Üst taraftan biraz ağırlık yapıp 2mm kadar aşağı bastıracak şekilde camla alet çantamı sıkıştırdıktan sonra alüminyumu içerden yapıştırdım. Tutunma sağlandıktan sonra bu şekilde bıraktım aracı. Yarın sabah toplayacağım parçaları.

DSC_1011.JPG
DSC_1012.JPG

Ne kadar destek olur yaptığım işlem şimdiden bir şey söylemem zor, çünkü hali hazırda sorunum yoktu. Ama bir çivi çakmadan da duramadım. Bu çivi ne kadar destek olur zaman gösterecek. Hem durumu kötü olanlar için fikir vermesi için hem de söküp o bölgedeki tırnakları bez bantla kaplayıp bölgenin tozunu kirini temizlemek için bahane oldu. Aralık olanlar ve elinden biraz iş gelen arkadaşlar uygulama öncesi fönle alttan ilgili bölümü ısıtıp eski formuna kavuşturduktan sonra yaparsa daha iyi olur.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yapıştırıcının iki boyutu var. 400 ve 50 gram olarak.Baktığınız muhtemelen 400 gram olanıdır. Karaköyde satıcılardan 15$ civarına temin edilebilir. Alternatif bir ürün daha vardı yanlış hatırlamıyorsam 'Tecnade 405' di. Muadil olarak kullanılabilir bu ürün de 25 TL civarında fiyatı var.
Akfix inde aynı tip bir ürünü var ama denemedim. O da 25 TL bandında.
Winkel in ürününü alırsanız tabancasını da almanız lazım, veya bir kaba iki bölümüde eşit sıkıp kapta karıştırmalısınız.
Diğer alternatiflerin arkası şırınga şeklinde tabancasız kullanılabiliyor. Ama hepsi için ucuna takılan karıştırıcı aparat tek kullanımlık.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sökmüşken bilgi ekranı ve sol tarafındaki parlak siyah plakayı da elden geçireyim dedim. Önceki sahibi veya yıkamacılarda özensiz temizlik nedeniyle oluştuğunu düşündüğüm çizikler rahatsız ediyordu. Keçeli polisaj ile üzerinden geçtim.

Öncesi halleri;

DSC_1013.JPG

DSC_1014.JPG

Polisaj sonrası;
DSC_1015.JPG

DSC_1016.JPG

Yapıştırmada kullandığım Winkelin raf ömrü dolmuş sanırım. Sabaha kadar beklemesine karşın hala tam kürleşmemişti. Öğlene kadar tamamen kürleşmezse söküp tekrar yapıştıracağım. Alternatif olarak belirttiğim yapıştırıcı TECNADE 405; Arkası şırınga şeklinde olduğu için ek tabanca ihtiyacı yok. 25 TL ye almıştık en son. Perakende son kullanıcı olarak tahminen 30 Lira civarında temin edilebilir.
DSC_1017.JPG

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Her aracın kronik bazı sorunları vardır Mutlu BL kasada bu var maalesef. Bende senin gibi düşünüyordum yeni araçlarda daha kalitesiz malzeme var diyordum fakat eskilerde de kronik sorunlar var. Örnek 99 323 lerin arka kapı döşemeleride yukarı doğru açılıyor kronik. 93 323 lerin koltuk döşemeleri tel tel ayrılıyor vb.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazdaya en sorunsuz araç unvanını kim vermişti:) normal çoğu araç bu seviyede sorun çıkarıyor zaten cevremde o kadar çok farklı araç kullanan var ki herkes sorunsuz diyor.
Maalesef çoğu araç bu seviyede sorun çıkarmıyor keşke her markada yalnızca ufak tefek döşeme açılması gibi sorunlar olsa neler duyuyoruz okuyoruz görüyoruz. Gerçek şu ki %100 sorunsuz otomobil yok zaten olması da imkansız bunlar kul yapısı. Bu oranın az olduğu markalar var Mazda da bunlardan birisi. Mazda'nın esas kalitesi 10-15 yıl sonra belli oluyor. 99 model aracımı hangi 99 model ile kıyaslasam çoğundan sorunsuz ve istikrarlı, çalışmayan aksamı yok. Aynı şekilde 20 yaşında Mazda 323 kullanırken aynı şeyleri gördüm. Mazda'nın bakımını yaptığınız sürece kolay kolay sürpriz çıkarmaz.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar dediğim gibi yapıştırıcının raf ömrü dolmaya yaklaşmış. Dün akşam 7 de yaptım işlemi, ertesi gün öğlen 12 de hala tam kürleşmemişti. Winkelin büyük boyut olanından bir uygulama yapacaktı iş yerinde arkadaşlar onlardan bir parça kopardım. Ufak bir kapta karışım yaptım. Yapıştırıcı yaklaşık 5 dk içinde donuyor. 20-25 dk içinde taşlaşıyor. 3-4 saat sonra zımpara ve boya yapabilirsiniz. Bu işte gerekli değil tabi. Dünkü yapıştırdığım alüminyumu söküp, zemini temizleyip zımparaladım içerden tekrardan. Hazır alüminyumu da sökmüşken 2mm kalınlığında 3,5 cm genişliğinde 26-28 cm uzunluğunda sacdan yapayım dedim. Hiç esnemesin. Neyse uygulamayı yaptım, demir parçanın sağına soluna da destek olsun diye sıvama yaptım. Kırmızıyla işaretlediğim yerde ön taraf çıkıntının içine de yedirebildiğim kadar yapıştırıcıyı yedirdim. Maksadım dikeyine olan çıkıntının içini de beslemekti. Yapıştırıcı kurutuyunca kemik,plastik gibi bir hale bürünüyor. Oldukça sağlam tuttundu yüzeye. Geri bırakacağını sanmıyorum. Altında o demir levha varken yukarı veya aşağı meyledeceğini de düşünmüyorum.

Az önce topladım. Üstten ilgili bölgeye bastırdığımda aşağı doğru da esneme olmadığını rahatlıkla fark ettim. Plastik aksam resmen dolgunlaştı. Eski ve yeni fotoya bakınca benim aracımda da aralık varmış meğersem 1-2mm daha iyi otursa dediğim alan şimdi tam oturdu.

Yapıştırcı desteği doldurduğum alan (kırmızıyla işaretli bölümün arka tarafı...
DSC_1007.JPG

Uygulama öncesi ve sonrasını aynı karede birleştirirsek;
DSC_102222.jpg

Uygulama sonrası;
DSC_1020.JPG

DSC_1022.JPG

DSC_1023.JPG

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elinize sağlık, aslında yapılacak olan işlem bu başından beri söylüyoruz büyük bir problem yok o kısımda ama çözüm üreten olmamıştı. Benim aracım BL kasa olsa çoktan halletmiş forumda sunmuştum. Tekrar teşekkürler.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Milletimiz bir de bilgisiz. O araçları nasıl kullanıyorlar. Motor soğukken gazlıyorlar sonuna kadar. Ondan sonra dgs si de hata verir, turbosu da patlar.
Abi millet çoban ya. Aliyor 1.4 turbo sanki atmosferik anasini satiyim sabahin körunde arac buz gibi yapistiriyor kopuyor gidiyor otobanda Cahil ya :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ellerine sağlık İbrahim abi. Sorununu engellemiş oldun.

5 dk hızlı epoksi olarak satılır o yapıştırıcılar. Model hobisinde kullanırdık onu, uçağın kırılan yeri, epoksi ile yapıştırıldıktan sonra, bir daha aynı yerden kırılmazdı. O derece sağlamdır.
2 uçtan eşit miktarda çıkartılan sıvılar, karıştırılır ve yapıştırılacak yüzeye sürülür. 3-4 dakika sonra bal kıvamına gelir, ısınma başlar ve 5 dakika sonra sertleşir. Tabiki her ihtimale karşın tam kürleşme süresince kuvvet uygulanmamalı.

İbrahim abi sen bu yapıştırma sürecinde aluminyum şeridi yüzeye tam basacak şekilde nasıl ayarladın? Nasıl bir düzenek kullandın?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ellerine sağlık İbrahim abi. Sorununu engellemiş oldun.

5 dk hızlı epoksi olarak satılır o yapıştırıcılar. Model hobisinde kullanırdık onu, uçağın kırılan yeri, epoksi ile yapıştırıldıktan sonra, bir daha aynı yerden kırılmazdı. O derece sağlamdır.
2 uçtan eşit miktarda çıkartılan sıvılar, karıştırılır ve yapıştırılacak yüzeye sürülür. 3-4 dakika sonra bal kıvamına gelir, ısınma başlar ve 5 dakika sonra sertleşir. Tabiki her ihtimale karşın tam kürleşme süresince kuvvet uygulanmamalı.

İbrahim abi sen bu yapıştırma sürecinde aluminyum şeridi yüzeye tam basacak şekilde nasıl ayarladın? Nasıl bir düzenek kullandın?

Alüminyum değil metal şerit kullandım. Bizim ustabaşı abi sökmüşken demir keseyim sana dedi. Alüminyum ısınınca mukavemet göstermez söktün madem tam yap dedi.
Metali yapıştırmadan önce yüzeyin eğimine göre büktüm. İki uç ve ortasına gelen yere 5mm genişliğinde 1mm kalınlığında köpük bant koydum. Geri kalan kısmı tamamen yapıştırıcıyla kapladım. Kıvam olarakda macun kıvamında olduğu için koyduğum gibi kaldı. Sonrasında tüm dış çevresini yeniden karışım yaparak silikon sıvar gibi sıvadım. İlave olarak bir iki yere daha set yaptım yapıştırıcıdan.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Biz epoksiyi betondaki deliklere sikiyoz kolon dosemede eskisinden saglam oluyor. Genellikle merdiven imalatinda kaba insaat sirasinda perde kolonu delip epoksi sikip filiz ekerek merdiveni yan perde kolona baglioz acaip saglam oluyor ama bizim epoksiler farkli marka degisik tabancasi felan tufek gibi :D Bazen kolon filizler eksik oluyor matkapla dosemeyi delioz 20 cm hemen bi epoksi bi 70 cm filiz 16 lik demirden kolonu guclendiriyoz.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Biz epoksiyi betondaki deliklere sikiyoz kolon dosemede eskisinden saglam oluyor. Genellikle merdiven imalatinda kaba insaat sirasinda perde kolonu delip epoksi sikip filiz ekerek merdiveni yan perde kolona baglioz acaip saglam oluyor ama bizim epoksiler farkli marka degisik tabancasi felan tufek gibi :D Bazen kolon filizler eksik oluyor matkapla dosemeyi delioz 20 cm hemen bi epoksi bi 70 cm filiz 16 lik demirden kolonu guclendiriyoz.

Kimyasal dübel sanırım sizin kullandığınız. Mantık olarak ve dış görünüş olarak aynı buda. İkili silikon tabancası var. Yanyana duran iki silikon tüpü ucundaki mikser çubukla karışıyor. Tabi bu beton yüzeylerde kullanılmıyor. Metal, plastik, cam, alüminyum ve bunların birbirleriyle olan kombinasyonunda. Metal-plastik yapışma ve direnci çok yüksek.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaşlar bilgilendirme için yazıyorum.
6-7 günlük Ege tatili boyunca ön cama güneşten koruma için kullandığım yansıtıcı perdeyi koymadım. 35-40 derecelerde güneşte bıraktım aracı.
Herhangi bir açılma veya gevşeme olmadı. Tabi yapıştırdım diye sürekli böyle kullanacak değilim, normalde kullandığım gibi güneşten koruma için perdeyi koyup olabildiğince koruyarak kullanmaya devam edeceğim.

Bu arada Mazda konu ile ilgili bir uygulama yapacakmış. Diğer forumda bir hareketlenme olmuş. Ekspertiz sonrası aciliyet durumuna göre çözüm yoluna gidilecekmiş. Servis bakım şartı bu olaya özel aranmayacakmış. Servislerin haberi yok daha durumdan ama talebinizle servis Mazda ya geri dönüş yaptığında durumu öğreniyor.

Anladığım kadarıyla benim yaptığım gibi veya farklı şekillerde tamir yollarına gidecekler. Göğsün komple değişimi şeklinde bir durum söz konusu değil gibi görünüyor. Yine de durumu çok kötü olan ve başka yerde kurcalatmamış arkadaşlar öncelikli seçenek olarak değerlendirebilirler.

Üst Alt