Mazda 3 BL (2009-13) Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
Arkadaşlar kendim motor temizliği yapacam önerileriniz tavsiyeleriniz varmıdır.hangi marka spreyler almalıyım uygulama yapan varmıdır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sensorlere dikkat edin, oldukça fazla sensorumuz var çok şükür... Ağır yağ yoksa motor üzerinde balata spreyi diye tabir edilen ürünler işini rahatlıkla görür...

Ağır kir varsa bence işin uzmanına yaptır... Kolay gelsin.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de yapmayı düşünüyorum ama basınçlı suyla değil. Normal hortumdan olan basınçla.
Bende de yanmış yağlar vardı balata spreyinin hiç bir faydası olmadı. Motor temizleyici ürünler var ATAS gibi, belirli oranda suyla karıştırıp motora sıkılıyor, ardından da motor suyla temizleniyor. İşin asıl kısmı beyin, sigorta gibi hassas yerlere su kaçmaması. Bunun için de wd40 sıkarak su gelse bile suyun zarar vermesi önleniyor. Akü kutubunun sökülmesi zaten gerekli.

Ardından ise bir forumda görmüştüm, 1-2 saat suyun akmasını bekliyor, ardından motoru çalıştırıp rölantide 30 dakika bekletiyor aracı, ki motorun sıcaklığı hassas bölgelerdeki suyu buharlaştırsın. Eğer gazlarsa vs, avans ayarının bozulabileceğinden vs bahsediyordu, tam hatırlamıyorum.

Ben de bunu yaparsam, 4-5 gün evden çıkmayacağım bir zaman yapacağım. 3-4 gün dokunmam, ertesinde motoru 30 dk rölantide çalıştırırım. Sonrasında yine dokunmam 1-2 gün bekletirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mutlu güzel ayrıntılar yazmışsın, bence de öyle olması lazım ama 3-4 güne gerek yok bir gün yeterli olur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atas'ı daha önce sanırım slash tavsiye etmişti...

Beklemek mantıklı.

Tepetaklak !!

slash

Katılımcı
Atas est f1 çok çok iyidir. 1/5 sulandırıp motora , 1/3 sulandırıp jantlara ve davlumbazlara , 1/50 sulandırıp aracın dışını ( ağır yağ kir sinek böcek vs ) yıkayabilirsiniz. Konsantre bir üründür, limonata rengi vardır. Elimde şuan 500 ml var ama ben motoru haftaya servis bakımında yıkatacağım riske giremedim ne yazık ki :(

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eski aracımda wd-40 ile bir kısmını local olarak temizlemiştim.
Sıktığım yerdeki pas, kir, yağ akmıştı üstüne hafifi su ile temiz olmuştu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben bi keresinde motoru yikattim calir halde yikadilar kopukleyim tazikli suyu bastilar oyle biraktilar bi muttet sonra arac stop etti motoru gunes girecek sekilde bi muttet daha bekletim tamam abi diyip anahtari verdiler marsa bastim hic bi sikinti olmadi astinada yapildi uygulama

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
slm...sorunumla ılgılı konu baslıgını bulamadım.buraya yazdım bende.....bugun subop degısımı ve beraberınde agır bakımın yapıldığını gösteren faturayı ınceledım...faturada ''boğaz temızlıgı'' dıyor...korum baglamıs dıyor...karsısında 70 tl yazıyor...temızlense ne olur temızlenmese ne olur...boğaz temızlıgı ne demekkı

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
slm...sorunumla ılgılı konu baslıgını bulamadım.buraya yazdım bende.....bugun subop degısımı ve beraberınde agır bakımın yapıldığını gösteren faturayı ınceledım...faturada ''boğaz temızlıgı'' dıyor...korum baglamıs dıyor...karsısında 70 tl yazıyor...temızlense ne olur temızlenmese ne olur...boğaz temızlıgı ne demekkı
Önemli bir parça, bozuk olduğunda rölanti sorunları olabiliyor.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Önemli bir parça, bozuk olduğunda rölanti sorunları olabiliyor.
pekı bısey daha soracam...araba çalışırken egzos cok sessız duruyor...ama klımayı açtığımda ara ara egzostan patırtı geliyor.sebebı ne olabılır..bu aşamalarda arabada hıc tıtreme sarsıntı da yok..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
pekı bısey daha soracam...araba çalışırken egzos cok sessız duruyor...ama klımayı açtığımda ara ara egzostan patırtı geliyor.sebebı ne olabılır..bu aşamalarda arabada hıc tıtreme sarsıntı da yok..
:) bu konuda teknik bilgim fazla yok. Klima açılınca motora yük biniyor, dolayısıyla motor biraz zorlanıyor. Motor sesi değişmesi normal. Ayrıca klima açılınca motorda ℅10-15 civarı bir güç kaybı oluyor.

Rampa çıkarken klimayı kapatırsanız motor daha az yorulmuş olur ;) ben öyle yapıyor ama sizin araçlar yeni olduğu için sizde güç kaybı pek olmayabilir

Lenovo X2-EU cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Su cok zaralıymıs. Temızleme urunlerı de toz topluyor yaglı yaglı. Mazot ıle temızleme duydum, herhangı bır fısfıs kutusunda fışkırtıp mazotu, bez ıle siliyorlar ama nasıl bıseydır bılmıyorum Hiç motor temızledım :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Su cok zaralıymıs. Temızleme urunlerı de toz topluyor yaglı yaglı. Mazot ıle temızleme duydum, herhangı bır fısfıs kutusunda fışkırtıp mazotu, bez ıle siliyorlar ama nasıl bıseydır bılmıyorum Hiç motor temızledım :D
Oda toz çok çeker diye düşünüyorum.

haydeda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Herkese merhaba arkadaşlar çekme belgeli 626 aracımı muayne ye girmeden motordaki yağları temizlemek istiyorum.
önerebileceğiniz ürünleri öğrenmek istiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese merhaba arkadaşlar çekme belgeli 626 aracımı muayne ye girmeden motordaki yağları temizlemek istiyorum.
önerebileceğiniz ürünleri öğrenmek istiyorum
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
ara sira kendim yapiyorum. kombiden 2-3 kova sicak su alip, motora dokuyorum. gayet guzel yag vs. yi cikartiyor.

hatta bazen bazen kaliteli yag sokuculu bulasik deterjani+ leke cikarici+ cok az camasir suyunu sprey sisede suyla karistirip motorun her yerine puskurtuyorum. biraz bekledikten sonra kovayla sicak su dokup duruluyorum. sonrasinda tazikli hava tutuyorum ve motoru calistirip kendi sicakliginda kurumasini sagliyorum.

Üst Alt