Mazda 3 BL (2009-13) Motor Arıza Işığı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar arkadaşlar 2010 mazda 3 touring brc lpg li 83000 km olan aracımda yaklaşık 2000 km den beri motor arıza ışığı yanmakta arıza kodu olarak ilk başta 3. Silindir ateşleme arızası olarak belirlendi sübapların sıkıntı yaratmaya başlamasından dolayı bu arızayı vermiştir denildi fakat çözüm olabilir umuduyla 20000 km önce değiştirdiğim bujileri ngk iridium bujilerle değiştirdik , yaklaşık 500 km sonra arıza ışığı tekrar yandı bu sefer 2. Silindir ateşleme arızası verdi hatayı sildirip binmeye ve sübap değişimi maliyeti araştırmaya başladım aracımdaki sıkıntılar ise ilk çalıştırma dahil sarsıntılı çalışma ( yolcu koltuğu bile titriyor rolantide ) ve egzoz sesinde kesik kesik patlama- boğulma tarzında ses değişimi ve hafif çekişten düşme ... Bu sorun sübap arızası olduğunu söylediler sizcede doğrumudur yoksa sübap değişimine girmeden denenmesi gereken yöntemler ( buji kablosu ateşleme bobini vs) varmı

İKİ GÜN SONRA !!

Yokmu yardımcı olabilecek bir arkadaş ??

----------------------------------------------------------------------------

Şeklinde Serkan'ın (infiniteblack) sorununu görünce dayanamadım ve kendisi ile birlikte sorununu da buraya taşımakta sakınca görmedim...

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Verilen bilgiler ışığında "sıkıntı sebebi sübap takımıdır" demek istemiyorum ama büyük ihtimal öyle gibi görünüyor...

İşin uzmanına buji kablolarını ölçtür, değerleri tam mı?

Bujileri zaten değiştirdim diyorsun orayı eledik.

Birde; ateşleme bobinlerini kontrol ettirmende fayda var, bunlarda sıkıntı yoksa, ihale büyük ihtimalle sübaplara kalıyor...

Kompresyon testi ile sübaplarda olup olmadığı büyük oranda belli oluyor denilmekte.

Sorunun sebebi ortaya çıksın daha detaylı inceleme fırsatımız olur.

Kolay gelsin...

Ayrıca, Denizli'de usta/servis tavsiyesi istersen onu da iyi kötü yapabilirim. ;)

Son düzenleme:

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Yazılanlar sübap değişimini gösteriyor fakat LPG kitinin ne zaman takıldığı ve kaç KM kullanıldığı yazmıyor. M3'ler için LPG takıldıktan sonra sübaplara ortalama 50 Bin KM ömür biçiliyor diye biliyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Büyük ihtimalle subaplar gitmiş. Ateşleme elemanları kontrol edilmeli. Silindir kompresyonları ölçülmeli duruma göre bismillah deyip üst kapak sökülmeli.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Lpg takılalı 75000 km olmuş ilk sahibi yaklaşık 10.000 kilometrede taktırmış kompresyon ölçümlerinin yaptırıp bir daha denemek lazım . Denizli'deki Usta tavsiyeni alabilirim abi çünkü tam anlamıyla mazdayı tanıyan yok burda

Tapatalk

Moderatörün son düzenlenenleri:

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
75 Bin KM olduysa artık subap değimi gelmiştir...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Muhtemelen , ama sübap yaptırdık diyelim buradakiler çok güven vermiyo sonra abi sıkıntı bobindenmiş diyebilirler diye başka yerlerine baktırmak lazımmı önceden bilmek istedim

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg takılalı 75000 km olmuş ilk sahibi yaklaşık 10.000 kilometrede taktırmış kompresyon ölçümlerinin yaptırıp bir daha denemek lazım . Denizli'deki Usta tavsiyeni alabilirim abi çünkü tam anlamıyla mazdayı tanıyan yok burda

Tapatalk

Turkuaz servis devam ediyor ama tavsiye etmem, oradan ayrılan usta var, forumdan avahmet (Ahmet) tavsiye etmişti, Hacılar Camisi'nden batıya (mezarlık) doğru giderken Çınar Karakolunu geçiyorsun ışıklara varmadan ilk sağa giriyorsun, sol tarafta REM oto diye işyeri var köşe başında oraya bir danış...

İkinci olarak yine aynı istikamette, bu sefer Çınar Karakolunun yanından aşağı (izmir asfaltı) yöne dönüyorsun az ileride Hacegan Oto diye japon otolarına bakan eleman var, biraz uçuk kaçık bi tip ama bilgisi var gibi geldi bana...

Teşhis kesinleştikten sonra birde; Muğla Gören Oto ile görüşürüz, Okan son muhabbetimizde sorunsuzca sübap değişimi yaptıklarını ve uygun fiyata çıktığını söylemişti diye hatırlıyorum, birde oraya danışırız...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Çok sağolun yardımlarınız için dediğiniz yerlere bir gidip göstereyim

Tapatalk

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Ayrıca az önce yazamadım 1 haftada diğer forumda alamadığım cevabı yarım saatte verdiğiniz için teşekkürlerimi sunarım

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elit üye tanımına katılmakla birlikte vicdan sahibiyiz... Birisi sorun yazdığında yardımcı olunmadığını görmek beni rahatsız eder/etti...

Yardımlaşma her zaman iyidir... Yeniyiz ama zamanla daha iyi olma hedefindeyiz... Bunu da yapacak üyelere arkadaşlara, dostlara sahibiz çok şükür...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Elit üye tanımına katılmakla birlikte vicdan sahibiyiz... Birisi sorun yazdığında yardımcı olunmadığını görmek beni rahatsız eder/etti...

Yardımlaşma her zaman iyidir... Yeniyiz ama zamanla daha iyi olma hedefindeyiz... Bunu da yapacak üyelere arkadaşlara, dostlara sahibiz çok şükür...

Yenilik , taze kan her zaman iyidir ,bilgiler paylaşmadıkça bir anlam ifade etmez , sizin gibi insanlar olduğu sürece mazda kullanmak daha keyifli

Tapatalk

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Eksozda patlama deyince aklıma geldi. Mazda 3 lerde disbritor var mı bilmiyorum ama, disbritorlu araçlarda bujilere giden kabloların sırasında değişiklik olursa eksozda patlama yapıyor, araç düzgün gaz yemiyor.

Sorununuz için geçmiş olsun ve kolay gelsin diyorum.

-Mobil uygulamadan gönderildi-

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Eksozda patlama deyince aklıma geldi. Mazda 3 lerde disbritor var mı bilmiyorum ama, disbritorlu araçlarda bujilere giden kabloların sırasında değişiklik olursa eksozda patlama yapıyor, araç düzgün gaz yemiyor.

Sorununuz için geçmiş olsun ve kolay gelsin diyorum.

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Yok öyle birşey bu M3 ;D ;D

Üst Alt