Mazda 3 BL (2009-13) Motor Arıza Işığı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Peki aynı durum mazda 6da var mi

Evet var ama 626'lar ile 323'lerde sübap erime problemi yok... Yeni nesil motorların hepsinde bu problemin olma ihtimali var... Gerçi kullanım ile doğrudan da ilgili bir durum...

ahmetdag

Katılımcı
Benim aracim 03 mazda 6 208 binde gecen ay istanbula giderken arıza lambasını yaktı dönerken söndü ondan sonra sürekli yanip sönmeye basladı elektirikcime verdigimde oksijen sensör hatasi dedi benzin katkisiyla sorunu hallettik lpg de cok sükür hic sikinti yaratmiyor

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benim aracim 03 mazda 6 208 binde gecen ay istanbula giderken arıza lambasını yaktı dönerken söndü ondan sonra sürekli yanip sönmeye basladı elektirikcime verdigimde oksijen sensör hatasi dedi benzin katkisiyla sorunu hallettik lpg de cok sükür hic sikinti yaratmiyor

Kit'in markası ne Ahmet hocam, onuda paylaşırsan Mazda 6'ya lpg düşünenlere ışık tutmuş olabilirsiniz belki. Önemli olan usta/montaj ama marka da bir noktada önemli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Atiker marka en basit sistemlerden biri cünkü lantis te zavoli yormustu beni baya bi sorun yasamişti

Çok iyi bir usta varsa sizin her sorununuzu anında çözecek, o zaman en uygun fiyatlı olması en iyisidir derim her zaman... O0

Usta tırtsa, sistem Prins olsa da sorun yaşarsınız... Değil mi; [member=108]dülgeroğlu[/member] kardeşim...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Abiler ben Mazda konusunda bilgisizdim aldım konuyu hortlatma ihtiyacı duydum şu an. Aracımda rölantide titreme eksozda tekleme gibi sıkıntılar oluyodu. Ankara Şaşmazda Beka Otomotiv var tüm Japon arabaların ustalarına sahipler diyebilir daha önce 3 kere bu işlemi yapmışlar ben 4. oldum. Motoru açtıp baştan aşağı kontrol ediyorlar silindir kapağı subaplar contalar falan hep değişti. Silindir kapağını kendisi onarıyo orda bi usta var ve diğer tüm parçaları orijinal takıyolar. Bu sorun doğrudan silindir kapağı arızası subap değişimi sizi bi süre rahatlatır. Silindirlerin basıncını ölçtürmenizi tavsiye ederim. Aralarından bir tanesin 45 50 ps basınç verecektir ortalama ve bunun standartı 100 civarıdır. O yüzden ustalara bu ölçümü yaptırmanızı ve silindir kapağınız yamulmadan aracınızı kurtarmanızı tavsiye ederim. Herkese iyi forumlar

Silindir kapağına ne gibi işlem uygulanıyor peki , detay verirseniz daha yardımcı olursunuz , benim araçta sübap değişimi yapılmadan önce kompresyon testi yapıldı silindirlerde herhangi bir orantısızlık yoktu hepsi yaklaşık aynı ayardaydı bu sebeple sübap değişimi değil elektriksel bir arıza olabileceği üzerinde duruldu , aynı dertten muzdarip bir tanıdığın aracında tüm elektrik aksamı kontrol edildi fakat sorun çözülemedi en son üst kapağı söküp sübaplar kontrol edildiğinde aşınmış olduğu meydana çıktı ve sübapları değişti sorun halloldu, yani sizin dediğiniz arıza kapakta olmuş olsaydı kompresyonda belli olacaktı zaten , biraz çelişkili bir durum var ortada . Birde ne kadar masraf ettiniz bu işlemler için onuda belirtirseniz sevinirim , iyi günler

Tapatalk

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Usta tırtsa, sistem Prins olsa da sorun yaşarsınız... Değil mi; [member=108]dülgeroğlu[/member] kardeşim...

Veli abi kusura bakma, konuyu yeni gördüm. Evet mazda 3'te prins beni çok yordu. Malesef, adam gibi prins ustası zor bulunuyor. 626'ya lpg taktırmamışlar daha önce, ben lovato taktırdım. Ustayla da nerdeyse başta kavga edecektik. Lpg'de en önemli konu, enjektörlerden motora gidecek hortumun mümkün olduğunca kısa olması gerekiyor. 626'da lpg'de onbeşbini aştım. Çok şükür hiç üzmedi

durek

Sessiz
Foruma pek girmedim kusura bakmayın ben 1800 lira masraf ettim ve işçilikten çok fazla para kısılmasına rağmen ama aracımda başka ufak tefek sıkıntılarda vardı onları da hallettiler. LPG olayı mazdada değil magnezyum subaplarda geçerli bir durum yani genellikle yeni nesil motorlar.
Bu arada silindir kapağı tamiri dediğim işlem onun yamulmasından daha doğrusu eğrilmesinden kaynaklı bi durum. Onu düzeltiyo orjinal parça pahalı olduğu için ve yan sanayisi düzen tutmayacağı için.

Sent from my iPhone using Tapatalk

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
arkadaşlar merhaba....bugun sabah okula gıdecegımde arabayı çalıştırdım gun boyunca resımdekı arıza ışığı yandı,ne yapabılırım sızce...hafta sonu antalyaya gıtmıstım.orda petrol ofısı yazan ıstasyondan almıştım gazı....normalde opetten alıyordum....arabaya bınesım gelmiyor,o ışık yüzünden..devamlı gozumun onunde,ınanın cok canımı sıkıyor....acaba gazı farklı aldığım ıcınmıdır :'( :'( :'(

Ekli dosyalar

• 8e1aa4f0e35aa069b9126c213d5fe398[1].jpg
    8e1aa4f0e35aa069b9126c213d5fe398[1].jpg
    192.3 KB · Görüntüleme: 50

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, servise uğramanız lazım en kısa sürede bence, muhtemelen LPG kaynaklıdır ama başka sıkıntı da olabilir tabi, tecrübeli arkadaşlar söyleyecektir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Servise ugrayip neden yandigini ogrenmekde fayda var

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Geçmiş olsun, servise uğramanız lazım en kısa sürede bence, muhtemelen LPG kaynaklıdır ama başka sıkıntı da olabilir tabi, tecrübeli arkadaşlar söyleyecektir.
acaba servısemı gıtsem yada landırenzo tup takılan bolumemı gıtsemmm...landırenzo bayıne yanı bulent

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
acaba servısemı gıtsem yada landırenzo tup takılan bolumemı gıtsemmm...landırenzo bayıne yanı bulent
Lanadirenzo bayii motor arıza ışığınızın sebebini direk olarak size söyleyebilecek kapasitesi yok, servise git Nilsu, Farklı bir yerden LPG al, ya da direk benzinde kullan bakalım değişiklik olacak mı?

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Lanadirenzo bayii motor arıza ışığınızın sebebini direk olarak size söyleyebilecek kapasitesi yok, servise git Nilsu, Farklı bir yerden LPG al, ya da direk benzinde kullan bakalım değişiklik olacak mı?
bıkac dakıka benzınde kullandım sonmedı..acaba bıkac gun benzınde kullanıp bırde oyle mı denesem...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rakım farkı yapabiliyor bunu ama en güzeli ışığın yanma sebebini bulmak... Bunu serviste de yaparlar, landi renzocu işinin ehliyse yapabilir...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş oslun, inşallah önemli bisey edeğildir.

Bakım periyodundan kaynaklanabilirmi?

Yani km doldu, ağır bakım yapın gibi. Babamın aracı (peugeot partner) yağ bakımı gelince; göstergede anahtar ışığı yanıyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
0 m den 1900 m ye çıktım ama :-\

Hocam ben; rakım değişikliğinden de yapabiliyor, basınç farkından dolayı diyorum, sen indim çıktım baya zor oldu diyorsun... Konu özünde mesajlar yazabilirsek bende konu içerisinde temizlik yapma durumunda kalmam, mesajlar da heba olmaz... O0

Üst Alt