Mazda 3 BL (2009-13) Motor Arıza Işığı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Adem ustam doğru bir konuya değindin. Her ateşleme hatası illa ateşleme elemanlarında sorun olduğu anlamına gelmez bunu da senin gibi ustalarımız çok iyi bilirler emeğine sağlık.

Merhaba. Benim mazda 3 (2004) de bir kaç gündür motor arıza ışığı yanıyor. Daha önce de bir kaç defa yaptı serviste bilgisayar ile hafıza temizlediler ve söndü. Hiçbir arızası da yok dedilerama sürekli tekrarlaması pek mantıklı gelmiyor bana. Bu arada aracım lpg li ve 50 bin km oldu acaba bujiler de mi sorun var diye düşünmeye başladım :(

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Hocam lpg ayarini cok titiz yapmalari gerekiyor. İyi bir lpg servisi bulup ayarini yaptir bence.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Merhaba. Benim mazda 3 (2004) de bir kaç gündür motor arıza ışığı yanıyor. Daha önce de bir kaç defa yaptı serviste bilgisayar ile hafıza temizlediler ve söndü. Hiçbir arızası da yok dedilerama sürekli tekrarlaması pek mantıklı gelmiyor bana. Bu arada aracım lpg li ve 50 bin km oldu acaba bujiler de mi sorun var diye düşünmeye başladım :(

LPG'li araçların genelinde bu ışık yanıyor zaten, servis bişey yok dediyse iyi bir LPG ustasına baktırın bencede...

İlk takıldığında yansa anlarım ama 3 yıl sonra yanıyorsa başka bir şey aramak lazım ama lpg ayarı yaptırmakta mantıklı. Gerçi her 10bin de lpg bakımı kesin yaptırırım

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
İlk takıldığında yansa anlarım ama 3 yıl sonra yanıyorsa başka bir şey aramak lazım ama lpg ayarı yaptırmakta mantıklı. Gerçi her 10bin de lpg bakımı kesin yaptırırım

LPG sisteminin parçalarından biri ömrünü tamamlamış olabilir belki 3 yılda kısa bir süre değil...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Öncelikle hoş geldiniz diyeyim ve aşağıdaki bölüme tanışma mesajı açmanızı rica edeyim... :)

[size=16pt]http://www.mazdagaraj.com/yeni-uyelerimiz-b2.0/[/size]

Bugün servise götürdüm arıza ışığını sildirmek için. Subap sorunu başlamış dediler. Stop etme yoktu ama biraz sarsıntı oluyordu arada bir ve çekiş kötüleleşmiş gibiydi zaten çekişi berbattır ya neyse. Subap taşlatırsak 1300 değiştirirsek 2000 e yaparız dediler. Taşlatmayı tavsiye etti usta. Sizce fiyat uygun mu? Sorun daha başlangıç aşamasında stop etme de olmadığı için bir yıl daha idare edermi acaba diye düiünüyorum. Bu arada çelik subap olayının pek bir artısı yok dediler onu taktırsanda yine bir süre sonra arıza yapacağını söylediler.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Bugün servise götürdüm arıza ışığını sildirmek için. Subap sorunu başlamış dediler. Stop etme yoktu ama biraz sarsıntı oluyordu arada bir ve çekiş kötüleleşmiş gibiydi zaten çekişi berbattır ya neyse. Subap taşlatırsak 1300 değiştirirsek 2000 e yaparız dediler. Taşlatmayı tavsiye etti usta. Sizce fiyat uygun mu? Sorun daha başlangıç aşamasında stop etme de olmadığı için bir yıl daha idare edermi acaba diye düiünüyorum. Bu arada çelik subap olayının pek bir artısı yok dediler onu taktırsanda yine bir süre sonra arıza yapacağını söylediler.
Sübap sorunu olduğunu nasıl anladılar peki bilgisayardaki arıza kodu ne olarak çıktı? Birde kompresyonuna bakıptamı söylediler onu merak ettim eğer kompresyonuna bakmadan söyledilerse dedikleri hiçbirşeyi yaptırma önce kompresyonunu ölçsünler eğer değerler düşükse ondan sonra açtır motoru

Tapatalk

Arıza kodunu hatırlamıyorum ama birinci kulakçıkla ilgili bir sıkıntıdan bahsediyordu. Kompresyon nasıl bakılır bilmiyorum tek yapılan motoru bilgisayara bağlayıp test başlattıkları idi. Kafam karıştı. Eğer sorun sübapda ise arabayı bu şekilde kullanmam sıkınyı yaratır mı (kısa bir süre)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Sübapta ise sorun çoğalır ama şunu söyleyeyim banada ilk başta sübapta hemen gel yapalım dediler araştırınca elektrik arızası olduğu meydana çıktı ama sorunu çözümleyemedim çünkü hala sanayiye götürüp elektrik aksamını kontrol ettiremedim , ben ilk sübap arızası dediklerinden beri 6-7 bin km yapmışımdır , ama dediğim gibi kompresyon testi yaptırt araca ona göre karar ver

Tapatalk

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Geçen haftalarda benimle aynı sorundan muzdarip bir arkadaşa bana elektrik arızası diyen ustaya yönlendirdim sonuç:sübap değişimi aracına bana yapacağı gibi elektrik tesisatını elden geçirmiş sorununu halledememişler en son üst kapağı söküp bakmışlar egsoz sübapları sıkmış aynı bendeki gibi kompresyonunda bir sorun bulamamışlar egsozda olduğu için yaklaşık 2 bin liraya malolmuş çelik yuva ve sübap yapılmış araca az önce konuştum sorunları ortadan kalkmış , bendede görünen o ki sübapları değişecek büyük ihtimalle .....

Tapatalk

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Geçmiş olsun hiç değilse sorun bulundu ve netlik kazandı.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yapılır eskisi gibi olur sıkmayın canınızı ;)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

hatta eskisinden daha saglam olur sıkıntı yapmayın kendinize hal olucak işler ..

Sağolasın ustacım , sana danışmak istediğim bir konu var bu işin tutarı nedir ? Ben iki yerden fiyat aldım birincisi benim eski ustam yıllardan beri tanırım o bana 1000 tl fiyat verdi çelik sübap, gaydı , japon malı komple conta seti işçilik falan herşey dahil , diğer fiyat aldığım kişi kompresyon testini taptırdığım mazda yetkili servisin ustası genç bir arkadaş o yaklaşık 1700-1800 gibi bir rakam verdi kafam karıştı eski ustamada güvenirim ama dikkat etmem gereken bir malzeme varmı ?

Tapatalk

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Sağolasın ustacım , sana danışmak istediğim bir konu var bu işin tutarı nedir ? Ben iki yerden fiyat aldım birincisi benim eski ustam yıllardan beri tanırım o bana 1000 tl fiyat verdi çelik sübap, gaydı , japon malı komple conta seti işçilik falan herşey dahil , diğer fiyat aldığım kişi kompresyon testini taptırdığım mazda yetkili servisin ustası genç bir arkadaş o yaklaşık 1700-1800 gibi bir rakam verdi kafam karıştı eski ustamada güvenirim ama dikkat etmem gereken bir malzeme varmı ?
Tapatalk
fiyat ne degil takribi dir
şimdi sübop takımı 200 sübop lastigi 50 silindir conta 100 motor yagı gastrol 5x30 100 yag filitresi 10 antifiriz 30 rektefiyeci işçiligi en az yuvalar dahilinde 300 diyelim rakam ne çıktı 790 ustanız 210 lira el emegi işçilik alıcak sanırım başka bir iş çıkmaz ise ufak bir eksta daha çıksa kayış termostat buji hava filitresi gibi ustaya para kalmıcak artık hesabını siz yapın ...

Üst Alt