Mazda 3 BL (2009-13) Motor Arıza Işığı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eksozda patlama deyince aklıma geldi. Mazda 3 lerde disbritor var mı bilmiyorum ama, disbritorlu araçlarda bujilere giden kabloların sırasında değişiklik olursa eksozda patlama yapıyor, araç düzgün gaz yemiyor.

Sorununuz için geçmiş olsun ve kolay gelsin diyorum.

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Bobin var, distribütör yok Hakan...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Biraz önce sanayide veli abimin bahsettiği renoser de(rem oto değilmiş abi) eski yetkili servisin ustasına kompresyın testi yaptırdım sonuç 1. Silindir 15,6 diğer üç silindir 15 yani sübap sıkıntısı yok bobin olma ihtimali %90 arıza veren bobini (2. Silindir) 4 e taktı tekrar arıza ışığı yandığında bu sefer 4.te arıza çıkarsa bobin arızası kesinleşmiş olacak ve fiyatı 230 tl sübap arızası olmadığı için baya bi sevindirik oldum , yardımlarını esirgemeyen herkese ve özellikle veli abime çok teşekkür ederim , arıza çözümlendiğinde tekrar yazarım buradan, iyi forumlar

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok çok sevindim bu habere... Bahane ile bobin yenilenmiş olur, doğrudan sübap arızası diyen ustacıkların da kulakları çınlasın...

;D

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Çok çok sevindim bu habere... Bahane ile bobin yenilenmiş olur, doğrudan sübap arızası diyen ustacıkların da kulakları çınlasın...

;D

Aynen öyle abi , benim zaten bu konuyu açma sebebim buydu , akıl akıldan üstündür herhangi bir ustaya güvenip sübabı yaptırsaydım çözüm bulamayacaktım daha sonra bobinde arızalıymış abi onuda değiştirdik diyip 2bin liram havaya uçmuş olacaktı

Tapatalk

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Henüz çözülmedi arıza ışığının yanmasını bekliyoruz arıza ışığı yandığında hata koduna göre kesinleşmiş olacak

Tapatalk

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arza isigi yandi mi merak ettim?

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Bayramda yandı [member=4]kadir[/member] kardeşim , ama malum bayram dönüşü işler sıkışık biraz sanayiye inip baktıramadım daha bu hafta olmazsa haftaya artık ....

Tapatalk

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Şimdi sanayiden geldim cihaza bağladık arabayı arıza hala silindir 2 den kaynaklanıyor görünüyor , araba 1-2 gün serviste kalacak tesisatı ve lpg beynini kontrol edeceğiz dediler ama vaktim olmadığı için haftaya erteledim , sonuç olarak arıza ateşleme bonininde görünmüyor tesisat ile ilgili sıkıntı var hala çözümlenebilmiş değil

Tapatalk

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Selamlar arkadaşlar 2010 mazda 3 touring brc lpg li 83000 km olan aracımda yaklaşık 2000 km den beri motor arıza ışığı yanmakta arıza kodu olarak ilk başta 3. Silindir ateşleme arızası olarak belirlendi sübapların sıkıntı yaratmaya başlamasından dolayı bu arızayı vermiştir denildi fakat çözüm olabilir umuduyla 20000 km önce değiştirdiğim bujileri ngk iridium bujilerle değiştirdik , yaklaşık 500 km sonra arıza ışığı tekrar yandı bu sefer 2. Silindir ateşleme arızası verdi hatayı sildirip binmeye ve sübap değişimi maliyeti araştırmaya başladım aracımdaki sıkıntılar ise ilk çalıştırma dahil sarsıntılı çalışma ( yolcu koltuğu bile titriyor rolantide ) ve egzoz sesinde kesik kesik patlama- boğulma tarzında ses değişimi ve hafif çekişten düşme ... Bu sorun sübap arızası olduğunu söylediler sizcede doğrumudur yoksa sübap değişimine girmeden denenmesi gereken yöntemler ( buji kablosu ateşleme bobini vs) varmı

İKİ GÜN SONRA !!

Yokmu yardımcı olabilecek bir arkadaş ??

----------------------------------------------------------------------------

Şeklinde Serkan'ın (infiniteblacak) sorununu görünce dayanamadım ve kendisi ile birlikte sorununu da buraya taşımakta sakınca görmedim...

bu aracın arıza durumu ne oldu abim sorun hal oldumu birde bu gibi durumlarda direk sübop yakmış demek yanlış yerinde bir karar olmaz ..

komrosör ölçümleri yapılırken ısrarla yapılması gereken bir iş daha var aracın motorunun sogutulup üst külbütör kapagı yada bizim tabirimiz sübop kapagını söküp 8 emme sübop ve 8 aksoz sübop aralıklarının ölçülmesi min 25 maks 30 filer girecek şekilde sübop ayarlarının kontrol ederek hangi sübopta sıkma var onu anlıyabilirsiniz bunu bir çok kişi yapmıyor bu aracta sübop ayarı yok diyip geçiyor heyer sıkma var ise silindir kapagı sökülerek rektefiyede sübobun boyundan taşlanarak ayar yapılıyor fakat yurt dışın bu fincan kalın ve ince şeklinde degişerek ayar yapılıyor bizim türkiyede ayar şekli öle degil taşlama şeklinde yapılyor fincan olmuş olsa idi eksentirikler sökülerek mikrometre ile kalınlık ölçümü yaparak ölçü hangisi istiyor ise o fincanı takıp sübop taşlamadan da bu ayar yapılabilir di ..

birde arkadaşlar bazen bobin arızası verdigi zaman bu şu anlama gelmesin bu aracın bobini arızalı genel arıza veriyor
P0301 SiLiNDiR # 1 ATESLEME HATASI TESPiT EDiLDi
P0302 SiLiNDiR # 2 ATESLEME HATASI TESPiT EDiLDi
P0303 SiLiNDiR # 3 ATESLEME HATASI TESPiT EDiLDi
P0304 SiLiNDiR # 4 ATESLEME HATASI TESPiT EDiLDi

yada

P0170 YAKIT AYAR ARIZASI (BANK 1)
P0171 SiSTEM COK ZAYIF (BANK 1)
P0172 SiSTEM COK ZENGiN (BANK 1)
P0173 YAKIT AYAR ARIZASI (BANK 2)
P0174 SiSTEM COK ZAYIF (BANK 2)
P0175 SiSTEM COK ZENGiN (BANK 2)

böyle bir durumda lpg yakıt ayarı çok hassaz yapılmalıdır taçisat enjektör baglantıları kontrol edilmelidir yukarda belli ettigim gibi komrosör ölçümünü yapılırken sübopta sıkma varmı yokmu buda kontrol edilmeli basınç ölçümü yanılta bilir hayırlısı olsun bakalım ..

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Ustam sağol bilgilendirmen için henüz sorun çözümlenmedi ateşleme ,elektrik tesisatını komple kontrol edeceğiz dediler hala götüremedim iş yoğunluğu sebebiyle 1-2 gün kalabilir hemende hallolabilir dediler fakat dediğim gibi bobin kaynaklı çıkmadı sonuç ,vakit bulamadığımdan çözüme ulaşmadı henüz

Tapatalk

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Ustam sağol bilgilendirmen için henüz sorun çözümlenmedi ateşleme ,elektrik tesisatını komple kontrol edeceğiz dediler hala götüremedim iş yoğunluğu sebebiyle 1-2 gün kalabilir hemende hallolabilir dediler fakat dediğim gibi bobin kaynaklı çıkmadı sonuç ,vakit bulamadığımdan çözüme ulaşmadı henüz

Tapatalk

anladım abim hayırlısı olsun umarım basit bablo işidir hal olur ..

Üst Alt