Mazda 3 BL (2009-13) Motor Arıza Işığı

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar.. Bir çok kişi az çok evveliyatı biliyor. Bir çok müdahale yapıldı fakat zaman sonra başa döndük.
Özet geçeyim. Araçta vuruntu sensörü ve oksijen sensörü hatası var obd cihazında görenen. Sorun bunlar dışında..

Sabahları ilk çalıştırdığımda devir saati 1500 lere düşmeye başladığında 5-10 saniyelik ciddi bir titreme var araçta..

Emniyet kemerini bilerek o şekilde bağladım ki titreşim daha net görünsün. Dahası rolanti oturunca vitesi D konumuna aldığımda eğer ayağım gazda değilse ( Frene basılı iken veya herhangi pedala basmadığımda ) rölanti dalgalanması yapıyor. Ortalama havanın durumuna göre değişkenlik gösterdiği kesin yani çok soğuk havalarda 10 dk ya yakın sürüyor havalar sıcakken 5 dk sürmeden düzene biniyor.

Daha önceden çok şiddetli geçmeyen bir tekleme vardı onu 2 adet bobin değişerek çözüldü. Bobinler düşük kalite olması gerekli tanesi 750 ₺'den alındı. 2 orijinal 2 yan sanayi bobin takılı. Ortalama 1 ay kullandıktan sonra bu problem baş gösterdi. Sensör arızalarını önce afr ayarını yapıp daha sonra çözüm bulamazsam sensörleri değişip çözmeye çalışacağım şu an diğer konu daha çok canımı sıkmakta. Bu arada bu tekleme, titreşim ile ilgili hiç bir şekilde arıza kodu vermemekte araç.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Veli abi konuyu yanlış yerde mi açtım yoksa siz mi taşıdınız? Subap konusu altında yazacaktım :confused:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yok abi silip baştan oraya yazacaktım eğer dedim taşındı ise ayıp olmasın tekrar aynı yere konu açmak :))

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Selamlar.. Bir çok kişi az çok evveliyatı biliyor. Bir çok müdahale yapıldı fakat zaman sonra başa döndük.
Özet geçeyim. Araçta vuruntu sensörü ve oksijen sensörü hatası var obd cihazında görenen. Sorun bunlar dışında..

Sabahları ilk çalıştırdığımda devir saati 1500 lere düşmeye başladığında 5-10 saniyelik ciddi bir titreme var araçta..

Emniyet kemerini bilerek o şekilde bağladım ki titreşim daha net görünsün. Dahası rolanti oturunca vitesi D konumuna aldığımda eğer ayağım gazda değilse ( Frene basılı iken veya herhangi pedala basmadığımda ) rölanti dalgalanması yapıyor. Ortalama havanın durumuna göre değişkenlik gösterdiği kesin yani çok soğuk havalarda 10 dk ya yakın sürüyor havalar sıcakken 5 dk sürmeden düzene biniyor.

Daha önceden çok şiddetli geçmeyen bir tekleme vardı onu 2 adet bobin değişerek çözüldü. Bobinler düşük kalite olması gerekli tanesi 750 ₺'den alındı. 2 orijinal 2 yan sanayi bobin takılı. Ortalama 1 ay kullandıktan sonra bu problem baş gösterdi. Sensör arızalarını önce afr ayarını yapıp daha sonra çözüm bulamazsam sensörleri değişip çözmeye çalışacağım şu an diğer konu daha çok canımı sıkmakta. Bu arada bu tekleme, titreşim ile ilgili hiç bir şekilde arıza kodu vermemekte araç.
Neyle bakıyorsunuz arıza koduna?

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Neyle bakıyorsunuz arıza koduna?
Yani gittiğim lpg ve motor ustalarının obd cihazı ile
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu ilk marştan itibaren rolanti stabil konuma gelene kadarki süreçte ki motor sesi.

Bu da gaz vermeden D konumunda kendi rolantisi ile düz zeminde devam ederken yaşanan dalgalanma. Ortalama 5-10 dk sürüyor bu süreç hava sıçaklığına göre değişiyor tabi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Telefonun stabilizatörü olduğu için çoğu titreşim absorde edilmiş durumda.

Bir de aldığım günden beri temizlemek istiyorum ama nasıl yapacağım bilemedim. Şu susuz motor temizleme spreyleri daha kötü hale getiriyor demekteler ama ne önerirsiniz?

Son düzenleme:

Üst Alt