Mazda 3 BL (2009-13) Metal Sürtme Sesine Benzer Ses Geliyor

isler.ramazan

Katılımcı
Gece gece tam eve giris yapiyorum alttanmidir ondenmidir sanki iki metal birbirine surtuyo bole ciyak ciyak ses gelmezmi indim baktim bisey goremedim fenerle sonra zaten garaj karsimda fazla gidemeden girdim garaja uyandirma salasi oldugu icin bizim koyde bakamadimda fazla nedir acaba bu ses ? Balatalar yeni degisti

MediaPad 7 Youth cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam tam olarak anlamadım ses nereden hangi bölgeden geliyor, hareket halinde mi, kasiste mi, fren yaparken mi ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu ses tek tekerden mi geldi, balata disk uyuşmazlığı gibi geldi ses, ses önden gelir gibi duydum ama sanki el freni çekik gibi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hangi durumda bu ses geliyor?
Aracınız kaç bin km.de? En son bakımını ne zaman yaptırdınız, ne yaptırdınız?
Rulman sesi de olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Balatalar sıkıyor olabilir... Varsa; disklere yağlayıcı ve pas sökücü zımbırtılardan sık ve ilk bir kaç saniyelik harekette sesin kesilip kesilmediğini kontrol et hocam...

Balatalar sıkıyorsa bu hareketle o sesi bir süre keser ama yine devam eder... Bu yöntem çözüm değil ama tespit içindir...

Bu işlemi yaparken, frenlerin eskisinden biraz daha az tutacağını aklından çıkarmamanı tavsiye ederim. Gelişmeleri bekliyoruz...

isler.ramazan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Balatalar sıkıyor olabilir... Varsa; disklere yağlayıcı ve pas sökücü zımbırtılardan sık ve ilk bir kaç saniyelik harekette sesin kesilip kesilmediğini kontrol et hocam...

Balatalar sıkıyorsa bu hareketle o sesi bir süre keser ama yine devam eder... Bu yöntem çözüm değil ama tespit içindir...

Bu işlemi yaparken, frenlerin eskisinden biraz daha az tutacağını aklından çıkarmamanı tavsiye ederim. Gelişmeleri bekliyoruz...

Abi yukaridada belirttim deneme turuna cikarken cektim o videoyu 10 mt gittim gitmedim kesildi soyle bi turladim geldim bisey yok garaja koydum arabayi simdi hatun gidiyo bakalim gelince sorarim ses ciktimi diye

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlginç durum... Günlerce kafa yorsan akla gelmez... Geçmiş olsun hocam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kum Kumsalda olur çakıl da çakılsalda olur diye kelime oyunu yaptım kendimce... Başka bir niyet vs. Yok çok şükür :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Selamlar.
Nadiren oluşan bir ses sorununun nedenini merak etmekteyim.

Su oyuğu olan ortası çukurlu arnavut kaldırımlarından geçerken direksiyon düzse sıkıntı yok, fakat direksiyon dönmüş vaziyette bir yere dönüyorsam ve bu ortası çukur arnavut kaldırımından geçerken sol önden metalik-tok bir ses geliyor. Amortisör takozu ve rulmanından olabileceğini düşündüğüm için 6 ay kadar evvel kyb ile değiştim. ses azaldı ama devam ediyor hala. Çok takılmıyorum nadiren böyle bir koşul denk geldiği için ama kafama takılıyor yine de.

Üst Alt