Mazda 3 BL (2009-13) Metal Sürtme Sesine Benzer Ses Geliyor

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@bayraktar Hamdi bu senin amortisör körüğündeki yapılan işlemin çözmeye çalıştığı probleme benziyor sanki.

(Cümleye gel.) :confused:

Konu ses ise en deliniz benimdir. Yettim gari... :D

Bende olay tam tersiydi. Çukura girdiğimde (meyil ne tarafta olursa olsun) direksiyon sola dönüyordu. Bunu amortisör kule rulmanlarını söküp temizleterek/yağlayarak çözmüştük.
Direksiyondaki sertlik olayı da amortisör toz körüğünün amortisör darbe takozunu (amortisör takozu değil) sıkıştırmış olduğundan kaynaklı olduğunu gördük ve körüğün bir kısmını sünnet edip yağladık. Sorunu çözdük. :D

Tam emin olmamakla birlikte yukarıdaki sorunun direksiyon kutusuyla da ilgili olabileceğini düşünüyorum. Çünkü benim guzunun direskiyon kutusu tamir olmadan önce aşırı çukurlarda metal vuruntusu sesi çıkarıyordu. Problemde dönüş olayı da işin içine girdiğinde buradan olma ihtimali en azından gözden geçirilmeli diyorum. Çünkü bu araçlardaki sistem aynı mı bilmiyorum ama direksiyondan gelen mil ile birleşen kremayerdeki dişlilerin zamanla aşınmasından dolayı boşluk yapabiliyor ve bu da ses çıkarttırıyor. Tabi bu sorun ilk etapta sıkıştırılarak giderilebiliyor.

Tabi tüm bunlardan daha öncesinde askı rotları ve salıncak fişekleri vs de kontrole girmelidir diye düşünmekteyim. Çünkü kutu problemleri daha külfetli oluyor. ;)

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Direksiyon kutusundan olsa derin çukurlarda da tıkırtı sesi yapması lazım sonuçta. Rot,rotil, rotbaşlarını aracı askıya aldırdığım ilk seferde kontrol edeceğim.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Aynı sorun benim Honda da vardı kronik sorundu direksiyon kutusu dedi servis 3500tl masrafı var demişti değişim vs. Sonra özel bir firma tornadan parca yapıyoruz takıyoruz garantili hiç sorun kalmıyor dedi.500tlydi sonra takmadım öyle kullanmıştım 3 yıl.orada yaptıranları okumuştum forumlardan sorunu çözmüşlerdi o tornadan çıkan parçayla.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi sürtmelik bir ses değil ki niye taşıdın.
Bu arada senin kaynağı amortisör takozu hizasında. Alttan gelmiyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ara ara oyle bi ses bendende geliyordu.
Gece saat 03:00 siralari @Ebubekir karamioyu yikadik ciktik yola tam @Ebubekir lerin kapiya geldik ses devamli gelmeye basladi ciyak ciyak ötüyor, sag onden geliyor ses sag önü cikardik kaldirama gunesligi serdim yere girdim arabanin altina tabi yerler islak diskin oralara parmagimi sokuyorum cozmeye calisiyorum en sonunda buldum tas girmis disk ile arkasindaki saç parcasi arasina zor bela cikardim ama bu seferde rot basinin orda kaldi alamadim uyuz oldum tabi o daracik yerde halimde kalmadi cikamadim arabanin altindan @Ebubekir cikamiyorum cek ayaklarim beni dedim oyle ciktim neyse en azindan ses kurtulduk dedim bindim arabaya bozuk yolda tikirti geliyordu bu seferde , sabah lastikciye gidiyorum yine ayni ses var lastigi sokturdum ara ara tas yok sesde yok demisler ya hasta doktora gidince iyilesirmis :)

Ferman.55

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
Merhaba arkadaşlar bugun arabayı calıştırdım ve yavaş bir şekilde ilerlerken on trafatan bir şikirti geldigini farketim bir iki sanıye geliyo kesiliyor ses devamlı yok arada oluyo Bitik filen balatası gibi ama balatalar yeni degişti be fırene basmasamda geliyor sacaba bu ses neden olurki

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar bugun arabayı calıştırdım ve yavaş bir şekilde ilerlerken on trafatan bir şikirti geldigini farketim bir iki sanıye geliyo kesiliyor ses devamlı yok arada oluyo Bitik filen balatası gibi ama balatalar yeni degişti be fırene basmasamda geliyor sacaba bu ses neden olurki

Mesajının taşınmış olduğu bu konuyu incelemekte fayda var, sanki aynı sorunmuş gibi geldi bana.

Üst Alt