Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Seçimi

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Benim arabada eski sahibi 4 mevsim Michelin almış cross climate diye gayet memnunum.acaba para vermediğim için ekstra lastiklere yoksa gerçekten iyi mi onu çözemedim:)
Ben o model için neredeyse hiç olumsuz yorum görmedim. Kullananların hepsi memnunmuş. Ama bizim İzmir'e gelmez o lastikler. :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben o model için neredeyse hiç olumsuz yorum görmedim. Kullananların hepsi memnunmuş. Ama bizim İzmir'e gelmez o lastikler. :)
Aynen abi doğru diyon, yılın 10 ayı yaz 2 ayı sonbahar hava cok sicak
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu etiket değerlerine de güvenmiyorum ben şahsen.
Lastikleri aldığım dönemde (2 yıl önce) Goodyear Efficientgrip Performance hem etiket değerleri hem de ses olarak oldukça iyiydi. İlk 6 ay abs nin devreye girdiğini hatırlamam desem abartmış olmam sanırım. Ki frene güvenip giden biri değilim, İstanbul' da bile takip mesafesini koruyarak gitmeye özen gösteririm. Çoğu abs denemesi test için boş yolda yaptıklarımdır, onları düşünerek söylüyorum. Ani fren 4 lü yakması özelliği için deneme yapmıştım çok az devreye girmişti. (4lüler yanmadı bir türlü o da ayrı)

Lastikte 10K km sonra işler değişiyor. Ben artık şunu düşünüyorum; AB etiket testlerinde iyi puan almak ve ilk satın almada kullanıcıya "doğru tercih yapmışım" dedirtmek için lastiğin en dış katmanında farklı bir madde var. Bu kısım aşınınca lastik başka bir hale bürünüyor. Yazlıklarım ve kışlıklarım ayrı olduğu halde (kar kış görmüştür lastik ondandır diye düşünülmesin) 2. yıl lastik performansında bariz düşüş görüyorum.

Michelin in son lastiğinde "Aşındığında bile güvenli" sloganının bu konuyla alakalı özellikle yapılmış bir gönderme olduğunu düşünmeye başladım. Hepsi aynı sektörde elbette neyin ne olduğunu biliyorlar. Arkadaşımda Focus 3 var. Üretim tarihine göre 3. senesi Continentalleri, daha diş derinliğinde bariz bir aşınma yok. O da aynı durumdan şikayetçi. Nokian da da yanaklarda kılcal çatlaklarla ilgili şikayet vardı. Patronun E-18 de Primacy hp var 25k kmde araç, 3 yıllık lastik, benim araçtan çabuk abs devreye giriyor.
Geçen hafta arkadaş önlere contileri çıkarıp Primacy4 aldı. Bir iki ay sonra da arkalara alacak. 4 lüyü tamamlasın, fren testi yapacağız. Her gün 50km yol gidip geliyor, bir sene sonra tekrar test yapacağız. Bu lastikler de de aynı durum var mı, iyi mi kötü mü o zaman karar vereceğim. Ama şuan için lastik yenileyecek olsam Goodyear, Conti, Primacy HP seçeneklerini sonlara doğru olarak bırakırım.

Lastik önerisini isterken de lastiği yeni alan kişilere değil, en az 10K-20K km yapmış kişilere sormakta fayda var bence. Çünkü kullanıcılar lastik değiştiğinde hem bu bahsettiğim durumdan dolayı, hem de çıkan lastikleri eski, sertleşmiş, performansı bitme noktasında olan lastiklerden sonra yeni hangisi takılsa (psikolojik etki katsayısıyla daha da artıyor) araç tutuş ve yol sesi olarak çok değişmiş geliyor. Starmax takınca bile oh be dünya varmış diyen arkadaşım var :)
Valla doğru diyon hocam 10 20 bin km sonra lastiğin karakteristiği değişiyor içerde başlıyor uğultular. Bize eskimeyecek lastik lazım en az 4 sene 50 bın kullanabilceğimiz. Ama bulamadık daha :D Bence en mantıklı lastık Falken. Al, 2 sene kullan sonra at çöpe, hem de diğer markalara göre ucuz. Goodyeara veriyon 300 kağıt 2 sene sonra lastik oluyor kamyon lastiği ne gerek var. Falken ın çok güzel serileri var 200 tl ye Hem de 68 db A B etıketlerınde

Son düzenleme:

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Aynen abi doğru diyon, yılın 10 ayı yaz 2 ayı sonbahar hava cok sicak

Valla doğru diyon hocam 10 20 bin km sonra lastiğin karakteristiği değişiyor içerde başlıyor uğultular. Bize eskimeyecek lastik lazım en az 4 sene 50 bın kullanabilceğimiz. Ama bulamadık daha :D Bence en mantıklı lastık Falken. Al, 2 sene kullan sonra at çöpe, hem de diğer markalara göre ucuz. Goodyeara veriyon 300 kağıt 2 sene sonra lastik oluyor kamyon lastiği ne gerek var. Falken ın çok güzel serileri var 200 tl ye Hem de 68 db A B etıketlerınde
Özgür etiketlere çok takılmamak gerek bence. @ibrasoft hocam doğru söylüyor. 71 db 2 ay sonra 75 oluyor :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Valla abi çok memnunum yol tutuş yakıt ses her bakımdan güzel herkese taviseye ediyorum bilindik bi marka olmadığindan insanlar ön yargılı,belki görmüşsünüzdür yeni mazda 6 tanıtılırken falken marka lastik takiliydi

Siz baya uyguna aldiniz şuan an 4 tanesi 850 ccivari n11 de felan bayide daha pahali. Falken iyidir fiyat performans urunu

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Siz baya uyguna aldiniz şuan an 4 tanesi 850 ccivari n11 de felan bayide daha pahali. Falken iyidir fiyat performans urunu
Aynen hocam baya uygun denk geldi eski lastikleri 400 liraya sattım 700 liraya 4 tane 0 lastik aldım 1 yıl yol yardım yılda 3 kere ücretsiz yani 300 liraya hallettik bu işi :cool:

MjR

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Yokohama çok tavsiye ediliyor, ama alıp uzun süre test eden görmedim bizim araçlarda...
Ben varım :)
aldığımda yıl 2015, arabam 70 bin'deydi şimdi 118bin km. BlueEarth Ae50 benimkiler. Benim kriterim sessiz değil, yol tutuşunu ve yumuşaklığını uzun yillar koruyacak oluşu idi, lastikçi bunları tavsiye etti. Dediği gibi de çıktı. Her gün aynı yolları aynı hızda aldığım için lastiğin limitlerine hakimim diyebilirim. şimdilik bir sorun yok. Ses konusunda ise diğerlerinden bir tık geride ama anlatıldığı kadar kötü değil. 3 unsurdan birinden feragat etmem gerekti ben sesi seçtim. Siz de ilk kullanımdaki tutuş ve yumuşaklığı uzun süre korusun derseniz tavsiye ederim.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bırak alsın nasıl olsa çatlıyor :utan::utan::utan:

Line çatlıyorsa , iline da patlıyordur :utan::utan:
Toyo mu alalım :D
Adsız.png

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Evet arkadaşlar lastik tercihini michelin primacy 4 den yana kullandım. Geçen hafta taktırdığım gün Fethiye ye git gel 800 km yol yaptım. Henüz değerlendirme yapmak için çok erken. Fakat ilk izlenimlerime göre ses inanılmaz az. Goodyearları taktırdığımda bu kadar sessiz değillerdi. Tabi yeni olmasının etkisi büyük. Eski lastikten kaynaklanan o uğultudan kurtulmanın vermiş olduğu haz inanılmaz :komik: Yol tutuşunu çok beğendim. Primacy 3 lerin inanılmaz kötü olması, bunları takarken acaba dememe sebep olmadı değil. Ancak şuan için pişmanlık yaşatmasa da gerçek veriler yaklaşık 10.000 km sonra belli olur diye düşünüyorum.
Lastikler memnun ben memnun.:komik: Mutlu mesut kazasız belasız olur inşallah.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet arkadaşlar lastik tercihini michelin primacy 4 den yana kullandım. Geçen hafta taktırdığım gün Fethiye ye git gel 800 km yol yaptım. Henüz değerlendirme yapmak için çok erken. Fakat ilk izlenimlerime göre ses inanılmaz az. Goodyearları taktırdığımda bu kadar sessiz değillerdi. Tabi yeni olmasının etkisi büyük. Eski lastikten kaynaklanan o uğultudan kurtulmanın vermiş olduğu haz inanılmaz :komik: Yol tutuşunu çok beğendim. Primacy 3 lerin inanılmaz kötü olması, bunları takarken acaba dememe sebep olmadı değil. Ancak şuan için pişmanlık yaşatmasa da gerçek veriler yaklaşık 10.000 km sonra belli olur diye düşünüyorum.
Lastikler memnun ben memnun.:komik: Mutlu mesut kazasız belasız olur inşallah.
Hayırlı olsun...

Üst Alt