Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Seçimi

aybayraktar

Sessiz
Kışık lastik ne tavsiye edersiniz?
Önceki aracımda Nokian kullanıyordum 4 tane ama Nokianlar 300 tl'ye yakın tanesi. Alternatif olarak Petlas-Lassa mı bakayım Falken-Riken mi?

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Nokian alamıyorsan falken ;)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Benim de gücüm Nokian'a yetmedi. Falken HS01 aldım. Tavsiye ediyorum.
Sumitomo Rubber (Falken, Dunlop) lastikleri Çankırı'da Petlas ile ortak fabrika açmış. Yeni lastikler Türkiye üretimi. Petlas bayilerinde bulabiliyorsun.
Bilgi olması açısından 195/60 R15 lastikleri sökme takma dahil 180'e aldım. Nokian'lar 250'den başlıyordu.

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Falken’ i ben de araştırdım, fiyat performans dengesini sağlamış bence.... bilinmediği için fiyat uygun...tavsiye ederim. Ben de petlas var, kötü diyemem, alacağım zaman Falken deneyeceğim.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Falken’ i ben de araştırdım, fiyat performans dengesini sağlamış bence.... bilinmediği için fiyat uygun...tavsiye ederim. Ben de petlas var, kötü diyemem, alacağım zaman Falken deneyeceğim.

AB etiketlerine bakıldığında 205/55/16 için;
Petlas 651: Yakıt tüketimi E Yol tutuş C Ses 71 dB
Falken hs449: Yakıt tüketimi F Yol tutuş C Ses 71 dB
Falken hs01: Yakıt tüketimi E Yol tutuş B ses 70 dB
Sava esk s3: Yakıt tüketimi C Yol tutuş C ses 71 dB

Not: Bende de petlas var nokian alamadım o aralar birsürü ek giderler vardı bunu almıştım:)....

Son düzenleme:

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Nokian etiket değeri
yakıt tüketimi :C
yol tutuş : A
ses 69 db

İnanılmaz bir fark var gerçekten kalitenin adı NOKİAN :)
Nokian WR D4 91H aldım yakın zamanda bende ama borç batağına düştüm sayesinde :)
Yakıt tüketim değeri çok iyi, yol tutuş süper, değmiş bence.

Alacağım zaman bu değerlere göre seçimim fiyat yüksek olsa da Nokian olur. Yazlıkta belki Falken’ e bakılabilir.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Yakıt tüketim değeri çok iyi, yol tutuş süper, değmiş bence.

Alacağım zaman bu değerlere göre seçimim fiyat yüksek olsa da Nokian olur. Yazlıkta belki Falken’ e bakılabilir.
Kışlıkda şu anda 16 jantlrda Nokian WR D4 kampanyalarla 1000liraya geliyor. Pahalı değil aslında başka markaların yanında.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Kışlıkda şu anda 16 jantlrda Nokian WR D4 kampanyalarla 1000liraya geliyor. Pahalı değil aslında başka markaların yanında.
Üstadım yeni aldım araştırarak tanesi 300 den 1200e geldi. Ucuz değil ama aşırı pahalı da değil.

MjR

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Ben de çok düşündüm. 2. el bakıyordum, bir lastikçide 2 adet 2015 Continental ts850 denk geldi üstüne 2 tane de 0 ts860 alıp önlere taktırdım. 1000 tl'ye kurtuldum bu dertten.
Kullandığım lastiklerle ilgili de bir kaç tavsiye yazayım, Goodyear egp söküp sonraki yaz takınca acayip saçmalıyor. 30bin km olmadan tüm olumlu özelliklerini kaybetti Petlas'a döndü. Ben de sonraki lastiğimde dayanıklılık ön planda olsun istedim ama Pirelli Bridgestone gibi ömrünü sertliğine borçlu lastiklere de yanaşmak istemedim, lastikçi Yokohama önerdi aldım. 30bin km'yi geçti sertleşme veya performans kaybı yaşanmadı. Yazlık lastik olarak öneririm. Kış lastiğinde ise Petlas'ı denedim yağmurda patinaja düşmeye çok hevesli virajlarda güvensiz. Kış lastikleri genel olarak yağmurda güven vermiyor ama şu anda kullandığım Continental çok daha zor düşüyor patinaja.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Nokian etiket değeri
yakıt tüketimi :C
yol tutuş : A
ses 69 db

İnanılmaz bir fark var gerçekten kalitenin adı NOKİAN :)
Nokian WR D4 91H aldım yakın zamanda bende ama borç batağına düştüm sayesinde :)

Nokian iyidir, güzeldir, candır, canandır. @ezmocesteri cumaya gitti sanırım onun yerine yazayım dedim. ;)

lkuvvetmira

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
merhaba arkadaşlar. ankarada yaşıyorum yeni aldığım mazda 3 sedan impressive aracımda öndeki 2 lastik kışlık. (3ay önce alınmış derinliği vs. gayet sıfır gibi duruyor)
arkadaki 2 lastik yazlık ve eski. (tahmini 1 yaz gider)
planım şu; nisan gibi 4 sıfır yazlık lastik almak ve onları takmak. (arka iki lastikçiye ön iki depoya)
kasım gibi de 2 sıfır kışlık lastik almak.
böylece 2 takım lastiğim de uzun süre idare eder.
bu konuda önerisi olan varsa yazabilir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bahsettiğiniz plan mantıklı geldi bana, kışa maddi duruma göre takım kışlık alınması daha güzel olur tabi.

N11 ve HB'yı takipte kal bazen güzel fırsatlar çıkıyor, oradan alırsın

Üst Alt