Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Basıncı

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar ve iyi haftasonları. Mazda3 araçlarımız için ideal lastik basıncı ne olmalıdır? Belki basit bir soru gibi gelecek ama benim lastik basınçlar 32psi nin altına düştüğü zaman lastik basıncı izleme sitemi uyarı veriyor. 32 psi de lasitkler çok sert gibi geliyor. Sizin araçlar kaç psi nini altına düşünce uyarı veriyor. Cevaplarınız için şimdidien teşekkürler

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Yazın 32-33 basıyordum kış lastiklerinde yanlış hatırlamıyorsam 36.
Birde kapıda yazan değerler var orada daha yüksek basınçlar yazıyordu.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
32 olduğuna emin misin hocam ? Bende de basınç uyarısı verdi birkaç kere ama 30 un altındaydı( yanlış hatırlamıyorsam 26 civarlarıydı) bayağı bir azalmıştı. Eğer sık düşüyorsa basınç,mevsim şartlarının dışında çivi,raptiye vs saplanmış olabilir kontrol etmekte fayda var...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
33 e 32 olacak hocam, benim lastiğin birine vida batmıştı yaklaşık 15 günde bir ikaz veriyordu, ikaz verdiğinde yaklaşık 26-27 lerde oluyordu yanlış hatırlamıyorsam

a2eaa210a693d715fa9c3d45d1097e63.jpg

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet eminim. 32psinin altına düşünce hemen uyarı veriyor. Acaba lastik basınç sensörlerinden birinde bir sıkıntı mı var diye düşünmeye başlamadım değil.

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
33 e 32 olacak hocam, benim lastiğin birine vida batmıştı yaklaşık 15 günde bir ikaz veriyordu, ikaz verdiğinde yaklaşık 26-27 lerde oluyordu yanlış hatırlamıyorsam

a2eaa210a693d715fa9c3d45d1097e63.jpg
ben lasitkler çok sert olduğu için 30psiye düşürdüm bütün basınçları. 30psiye düşünce yaktı lambayı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet eminim. 32psinin altına düşünce hemen uyarı veriyor. Acaba lastik basınç sensörlerinden birinde bir sıkıntı mı var diye düşünmeye başlamadım değil.
32 nin altına düştüğü gibi uyarı vermez diye tahmin ediyorum, uyarı verdiği gibi hava basıyor musun, ve başlattığında akımı cihaz 31 den mi başlıyor

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynen hocam 32psinin altına düşünce uyarı veriyor. Arabanın benden önceki sahibi çok yakın arkadaşım. O da sizin dediğiniz gibi 26psilere falan düşünce uyarı veriyor diyordu. Acaba yazılımsan bir problem mi var yoksa sensörlerden birin de mi sıkıntı var ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geşge benim de lastik basıncı uyarı sistemim ossa... :p

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynen hocam 32psinin altına düşünce uyarı veriyor. Arabanın benden önceki sahibi çok yakın arkadaşım. O da sizin dediğiniz gibi 26psilere falan düşünce uyarı veriyor diyordu. Acaba yazılımsan bir problem mi var yoksa sensörlerden birin de mi sıkıntı var ?
Sana gelince arabanın genleri değişmemiştir herhalde Aynı lastik mi problem ve sorduğum şeyi yineleyim, uyarıdan hemen sonra istasyona mı geçiyorsun, hava basınca ekranda kaç yazıyor

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Sana gelince arabanın genleri değişmemiştir herhalde Aynı lastik mi problem ve sorduğum şeyi yineleyim, uyarıdan hemen sonra istasyona mı geçiyorsun, hava basınca ekranda kaç yazıyor
Vala olabilir :D Lasitkleri alıdıktan bir müddet sonra değiştirdim ve michelin primacy 3 lasitkleri taktırdım. ışık yanınca istasyona geçiyorum ve genelde 30-31 psi civarında oluyor

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Vala olabilir :D Lasitkleri alıdıktan bir müddet sonra değiştirdim ve michelin primacy 3 lasitkleri taktırdım. ışık yanınca istasyona geçiyorum ve genelde 30-31 psi civarında oluyor
Tıpta ilk kez rastlıyoruz bu olaya
Lastik ten kaynaklı olduğu sanmıyorum ama ilginç bir durum var. Problem aynı lastik mi hep, bir gün farklı bir lastiğin bilerek havasını indirin ve kaç psi de yandığını kontrol edin aynı sonuç mu olacak

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bu durum pek normal gelmedi bana ama 4 lastiği de 30 a düşürdüğüm hiç olmadı 32-30 yaptım ama hepsi 30 olunca uyarı veriyor mu denemek lazım

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kar yağdığından beri 4 defa lastik basınç uyarısı aldım.her seferinde hava bastım ama belli bi süre sonra tekrar yaptı.lastikçiye götürdüm adam lastiği söküp bakmadı bile kış aylarında yapar diye.sizin araçlarda da soğuk havalarda uyarı veriyor mu kuzular.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Soğuk havalarda uyarı vermesi normal ama 4 biraz fazla gibi. Bence civi, vida kontrolü yapın bir şey yoksa havaların ısınmasını bekleyin Zaman her şeyin ilacidir:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kar yağdığından beri 4 defa lastik basınç uyarısı aldım.her seferinde hava bastım ama belli bi süre sonra tekrar yaptı.lastikçiye götürdüm adam lastiği söküp bakmadı bile kış aylarında yapar diye.sizin araçlarda da soğuk havalarda uyarı veriyor mu kuzular.
Ben de sizin kadar kar yağmadıysa da çok fazla soğuğa maruz kaldı ve öyle bir sorun olmadı hiç. Uyarıyı hep aynı lastikten mi aldın?

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lastiklerin hepsinin basıncını 30 psi ye düşürünce ışık yanmıştı. Dün denizli merkeze geçerken ışık yolda söndü. iki gündür uyarı vermiyor. Ben anlamadım bu olayı ama :D ben sensörlerden birinde sıkıntı olabileceğini düşünüyorum

Üst Alt