Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Basınç Sensörü

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Lastik basınç sensör ışığı iki gün önce yanmıştı, gözle kontrol ettiğimde sorun görünmüyordu, bugün benzinlikte tüm havaları ideal basınçta sisirmeme rağmen uyarı ışığı sönmedi. Lastikcime gidip orada kontrol ettim, tüm basınçları 30 psi çıktı, önler 33, arkalar 32 olacak şekilde ayarlandı. Mazda bizi yanıltmamis, sensor isigi hareket eder etmez söndü. Ne yalan söyleyeyim sensor yada sistem arizalandi diye dusunmedim değil.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
24nisan 2015den 12,500kmde isik yandi lastige vida girmis neyse yaptirdik.
20.09.2016 32,000~km isik yandi uzun zaman binmemistik ve havalarin birden sogumasi ile butun basinc degeri 23-25 arasina kadar dusmus.

Ekli dosyalar

• IMG_20160921_194916.jpg
    IMG_20160921_194916.jpg
    53.6 KB · Görüntüleme: 225
Son düzenleme:

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
24nisan 2015den 12,500kmde isik yandi lastige vida girmis neyse yaptirdik.
20.09.2016 32,000~km isik yandi uzun zaman binmemistik ve havalarin birden sogumasi ile butun basinc degeri 23-25 arasina kadar dusmus.
Nitrojen bas kurtul inme derdi yok

Xperia ZL cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Hazır konu acmışken bir sorumda lastik basıncı sensörleri ile ilgili. Kızım 4 aydır bende ilk aldığımda mavi sensör ıkaz ışığı yanıyordu lastikleri degıstırırken usta sensöre zarar vermiş
İnallar Bursa Mazda servısınde 300 TL'ye yenılettim. O ikaz artık Yok. Sarı lastik basınç ışığı yandı bir hafta önce. Benzınlıkte araç on kapısındaki değere göre hava bastırdım. Önler 34 arkalar 35. Zaten ön lastik gözle görülür şekilde inmişti 28 deydi. 70 km yol gıttım ikaz hala sonmedi, forumlarda bu ikazı hava bastıktan sonra sıfırlama tuşu olduğundan bahsedılmiş ama kızımda galiba öyle bir tuş yok:) makineye bağlatıp sıfırlama yapılması da mümkünmüş elektronık ortamda. Okuduklarımdan anladığım bunlar.

Sorum su ; lastiklere baktıracağım cısım vs batması saplanması söz konusu degılse ikaz lambası hava basmaya rağmen yanacak mı hep?
Anladığım kadarıyla sensordu siboptu hassas dengeleri var her defasında makineye bağlatıp mı ikaz ışığından kurtulacağım yoksa ben yanlış mı anladım?

Bazı forumlarda sensörü devre dışı bırakmışlar bu ikazdan rahatsız olanlar Mazda degıl araçları gerçi , cözum bulunmaz çok sık tekrar ederse bende böyle mi yaptırmalıyım?

Kızımı yıkarken ben zarar vermiş olabilir mıyım ,bu sensör ve siboplar neden çok hassas ,bir de pil meselesi sensörlerde pil azalıncada ikaz veriyormuş gösterge ona da baktırmalı mıyım sorun çözülmezse....
Şimdiden teşekkür ederım yorum ve öneriler için...

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lastik basınç sensörü bütün lastiklerin basıncını kontröl ettikten sonra yine de yanmaya devam ediyorsa muhtemelen sensörlerin birinde arıza var.

Sensörü devre dışı bırakmak çözüm değildir Mazda için, diğer markalar arızadan başını kaldırmadıkları için her şeyi devre dışı bırakabilir, sorunu halletmek doğru olanıdır.

Yıkarken zarar verme ihtimaliniz yok sensöre, tekrar lastik değişimi yaptıysanız o zaman zarar verilmiş olabilir.

Işin ehli bir Mazda özel ya da yetkili servisinde aracınızın sorununu kolayca halledebilirsiniz diye düşünüyorum, kolay gelsin.

Son düzenleme:

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Merhaba ; konuyu yazmış hatta çözmuştum ama gece gece yıne aynı şey ...persembe günü özel Mazda yetkili servısındeydim.lastik basıncı ikazı (sarı olan) yandığı için makıneye bağlandı usta kontrol etti başka bir sorunda çıkmadı şükür :) sıfırlandı. Mutlu mesut yazdım hatta buraya da 2 günde gezdım ikaz falan Yok şimdi eve dönerken ikaz verdı benzınlıkte hava bastım önler 34, arka 35 (205 lik lastikler) 50 km de yol yaptım ama ışık hala yanıyor. Sıfırlatmak adına yıne mı servıse gıdecegım ??? Aylardır olmadı kızım 4 aydır bende sensörü yenı takıldı yetkili servıste,sensörde mi sıkıntı yoksa hava basıncını mı yanlış basıyorum lastigede baktırayım degıl mi ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Servisten yeni aldığınız sensörler araca tanıtılmış olduğuna emin miyiz, isterseniz Inallar'ı arayıp bu durumu bir sorun. Belki sorun buradan kaynaklanıyordur.

Aracın lastiklerine hava basarken makinenin ekranına bakıyor musunuz, her lastiğe hava basmaya ilk başladığınız anda ekrandaki psi değeri kaç oluyor, normalden düşük olan var mı?

Bunları gözlemledikten sonra az çok durumun rengi belli olur. Ya lastiklerinizden ya da siboplardan birinde sorun var ve hava kaçırıyor, ya sensörlerden birinde arıza var ya da yeni taktığınız sensörler araca tanıtılmamış.

Aşağıdaki linki okuyun, bir takım fikirler verecektir.

tp://www.mazdagaraj.com/konular/mazda-tpms-sensorleri-lastik-basinc-sensoru-hakkinda-guzel-bilgiler.6091/

Lastiklere aşağıdaki etiket değerindeki kadar hava basman yeterli olacaktır. Ön 33 arka 32

2017-08-27 08.01.28.jpg

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
İnallarda tanıtıldı çünkü nisan ayında alındı araç ,Nisan ayında takıldı sensörleri. 3 ay sıkıntı yaşamadım. Ustaya gıdınce rengı belli olur bence de ön lastik 28 ydi ilk indiğinde. 34 yaptım. Ya havayı fazla basıyorum ya lastikte vıdavs bırsey var sensör olmasın ya teknık işlerden hazzetmıyorum :) yarın yıne ustayı arayacağım eğer numarayı tanır açmazsa da şaşırmayacağım :) Araçta birşey Yok dıyor ben en küçük şeyde bile arıyorum malum bır kızım bir oğlum var dıyecek kadar sevıyorum:) küçükte olsa sorun buyumeden halletme taraftarıyım ama bayagı şey öğrendım kendı çapımda teşekkürler link içinde cevaplar içinde :)

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Bugün gıdebildim. On arka 32 psi basmam lazımmış :) klasik Türk olarak az olmasın çok olsun mantıgıyla 34 hatta 35 psi basarak garantıcı olduğumu bir kere daha kanıtladım :) yeteri kadar hersey gerektıgı kadarmış beyler :) benı lastikçi paklar zaten çok sık karşılaşılan birşey degıl işi ehline yaptırayım hangı forumda okuduysam Yok aracın ön kapı değerinde yazan değerden 1 psi fazla basınlar Sehır efsanesiymiş :) az okuyayım çok sorayım ben..

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Bugün gıdebildim. On arka 32 psi basmam lazımmış :) klasik Türk olarak az olmasın çok olsun mantıgıyla 34 hatta 35 psi basarak garantıcı olduğumu bir kere daha kanıtladım :) yeteri kadar hersey gerektıgı kadarmış beyler :) benı lastikçi paklar zaten çok sık karşılaşılan birşey degıl işi ehline yaptırayım hangı forumda okuduysam Yok aracın ön kapı değerinde yazan değerden 1 psi fazla basınlar Sehır efsanesiymiş :) az okuyayım çok sorayım ben..
Şu an sıkıntı yoksa kafanız rahatsa gerisi teferruat.bilgilendirme için teşekkürler.

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Beyler basınç sensörü için yine gıttım özel servıse ,hava basıp siboplarıda degıstırdıler makineye bağlandı 2 gün kızımla gezdım tozdum ve yıne yandı artık lastikçi paklar bizi.....Bu kadar evhamlı ve takıntılı olmayaydım olmazdı biliyorum :) Mazda aşk işte cekecegım nazını kızımın :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Beyler basınç sensörü için yine gıttım özel servıse ,hava basıp siboplarıda degıstırdıler makineye bağlandı 2 gün kızımla gezdım tozdum ve yıne yandı artık lastikçi paklar bizi.....Bu kadar evhamlı ve takıntılı olmayaydım olmazdı biliyorum :) Mazda aşk işte cekecegım nazını kızımın :)

Sensörleri söktürün, kafanız rahat olsun :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tipik Başak Burcu Karakteristiği... :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bugun lastik basinc sensoru uyari verdi. Lastikte nitrojen vardi kasimdan beri bi kere kontrol etmedim nitrojen oldugu icin ve uyari geldi 32 den bi kaci 29 a bikaci 28 e dusmus sisirdik söndü.

Üst Alt