Mazda 3 BL (2009-13) Kapı Hoparlörü Değişimi

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Componentler amfisiz ses vermez , bizim teyplerin çıkışlarıda amfi için düşük kalıyor , sonyler orjinallerden 2 kat temiz ses veriyor ben çok memnunum fiyatıda uygun düşünmeden alabilirsiniz ben çok araştırdım

zenfone 2
anladımm...pekı sony orjınal boyut bulamadım netten...6 çarpı 9 alsam sıkıntı olmadan kapıya monte edılır mı..sonra elımde patlamasın..bırde servıse mı taktırayım sıparısım gelınce...:eek:

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hocam bu segment komplike bir segmenttir, yani bir şeyi iyi veya kaliteli almakla her şeyi düzeltemezsiniz... Sizin bizim kulaklarımızın bir şeylerin farkını fark etmesi için iyi bir sistemin olması gerekir...

Sistemde de; iyi bir okuyucu (ana ünite) iyi ve kaliteli ses yükseltici (anfi, eqolaizer vs.) çok iyi hoparlörler ve iyi bir yalıtım gereklidir... Yalıtım ne alaka diye bir soru akıllara düşebilir doğal olarak... Yalıtım; arabada üretilen sesin kayıpsız olarak kulaklarımıza gelmesine yardımcı olacak en büyük etkendir...

Yani;

Siz bütçenize uyan ortalama marka ve kalitede hoparlör alın kullanın, yoksa bu işin sonu yok. :) :)

velı abı on arka çapraz patladı..boğuk ses verıyor...ama sunu farkettım...bende sony mp3 cıhazı var..onu aux tan dınleyınce ses cd den daha net çıkıyor sessı...mp3 cd den daha net ve güzel çalıyor arabada...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
anladımm...pekı sony orjınal boyut bulamadım netten...6 çarpı 9 alsam sıkıntı olmadan kapıya monte edılır mı..sonra elımde patlamasın..bırde servıse mı taktırayım sıparısım gelınce...:eek:
6x9 monte edilir, bendekide 6x9 ama servis uğraşmaz , oto müzik sistemi yapan yerler yapar ancak araya mdf parça kestirmek gerekiyor çünkü

zenfone 2

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
velı abı on arka çapraz patladı..boğuk ses verıyor...ama sunu farkettım...bende sony mp3 cıhazı var..onu aux tan dınleyınce ses cd den daha net çıkıyor sessı...mp3 cd den daha net ve güzel çalıyor arabada...

Sesin kaliteli çıkma olayı tamamen kayıt olayı ile ilgili, 128 kbps den başlar ve bu miktar artarak gider, müzik dosyasının hem ses kalitesi artar hem de boyutu yükselir...

CD'den okumak ile mp3 ten okumanın çok farkı olmaz, fark müzik dosyasının hangi boyutta ve kbps değerinde olduğu ile ilgilidir...

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sesin çıkma olayı tamamen kayıt olayı ile ilgili, 128 kbps den başlar ve bu miktar artarak gider, müzik dosyasının hem ses kalitesi artar hem de boyutu yükselir...

CD'den okumak ile mp3 ten okumanın çok farkı olmaz, fark müzik dosyasının hangi boyutta ve kbps değerinde olduğu ile ilgilidir...
bılgı ıcın tesekur ederım abı ama;benım anladdıgım değerler degıl bunlar...ben youtubeden sony mp3 e ındırıp dınlıyorum..sayısal elektronık terımlere yabancıyım yaa:(

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
http://www.hepsiburada.com/alpine-s..._Nj9AsR_FaXfTZUgEuaQhezvfcTkTCCpzIaAhnL8P8HAQ
bu lınktekı sony kadar kalıtelı bır hoporlermı..eger kalıtelı ve tavsıye edersen bundan sıparıs verecem mdf ye de gerek kalmaz bu sayede..önerıne gore karar verırıp adım atacam...
Alpine çok kaliteli markadır ama bizim için hz değeri önemli bendekiler 35-27khz alpine 70-20khz , benim bildiğim kadarıyla alpine'in değeri biraz yüksek yani bizim orjinal teyplerde düşük seslerde ses tatmin etmeyebilir ,denemek gerek. Karar sizin hocam uğraşmak istemiyorsanız 5x7 alıp taktırın eminim orjinalden daha iyi ses alırsınız

zenfone 2

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben necvox kullanıyorum ve orjinal teybin eksikliğini çok hissediyorum.üstünde bol tuşu vardı,navigasyonu yoktu,geri görüş kamerası ,dvd falan yoktu ama daha iyi ses veriyordu.radyo frekanslarını daha iyi okuyoordu,hızıma göre ses alçaltıp ses yükseltiyordu.peh pehhh ;(

benımkı de orjınal teyıbı uzerndekı..pekı hıza gore nasıl sesı artıp azalıyor,merak ettım..ben hızlı gıtsemde yavaş gıtsemde aynı sevıyede çalıyor muzık..ses degısmıyor.....

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Alpine çok kaliteli markadır ama bizim için hz değeri önemli bendekiler 35-27khz alpine 70-20khz , benim bildiğim kadarıyla alpine'in değeri biraz yüksek yani bizim orjinal teyplerde düşük seslerde ses tatmin etmeyebilir ,denemek gerek. Karar sizin hocam uğraşmak istemiyorsanız 5x7 alıp taktırın eminim orjinalden daha iyi ses alırsınız

zenfone 2
70-20 olunca ses azmı çıkıyor yoksa bozukmu çıkıyor...35-27 ıle 70-20 arasında ne fark vardır acaba..bu degerlerın anlamını açıklayabılırmısın yaa:)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
70-20 olunca ses azmı çıkıyor yoksa bozukmu çıkıyor...35-27 ıle 70-20 arasında ne fark vardır acaba..bu degerlerın anlamını açıklayabılırmısın yaa:)
Frekans değerleri hocam bunlar , sizin baktığınız alpine ler daha yüksek çıkışlı üniteler için daha uygun , bizim cd çalarların çıkışları çok yüksek değil o yüzden sony i önerdim . Alpine ile sesi cızırtılı almazsınız ama düşük seslerde tatmin etmeyebilir sesi daha çok açmak zorunda kalırsınız vs vs . Bildiğim kadarıyla anlattım karar sizin hocam

zenfone 2

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Pioneerın 4x50 çıkışları fazlasıyla yetiyor abi bana. Hoparlörde kaliteli oldumu ballı börek :)

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Pioneerın 4x50 çıkışları fazlasıyla yetiyor abi bana. Hoparlörde kaliteli oldumu ballı börek :)
Aynen, ama bizim sorun orjinal teyplerin çıkışı düşük , hoparlörü ne kadar kaliteli alırsan al frekans ve watt değeri uygun olmadığı sürece ses tatmin etmiyor

zenfone 2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
benımkı de orjınal teyıbı uzerndekı..pekı hıza gore nasıl sesı artıp azalıyor,merak ettım..ben hızlı gıtsemde yavaş gıtsemde aynı sevıyede çalıyor muzık..ses degısmıyor.....

Sistemde ALC Level diye bir bölüm var oradan ayarlama yapabilirsin hocam, tabi sizin sistem ile benimki aynı durumdaysa... :)

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sistemde ALC Level diye bir bölüm var oradan ayarlama yapabilirsin hocam, tabi sizin sistem ile benimki aynı durumdaysa... :)

velı abııı...nasılsın...bugun sistemden ALC secenegını buldum...level 1 level 2... dıye dıye level 7 ye kadar bolumlerı var ALC nın..o numaralı levellerın anlamı ne...:confused:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
velı abııı...nasılsın...bugun sistemden ALC secenegını buldum...level 1 level 2... dıye dıye level 7 ye kadar bolumlerı var ALC nın..o numaralı levellerın anlamı ne...:confused:
Bende en fazla 3 var hocam, bak sen şanslısın bu konuda da... :) Rakamlar; sesin ne kadar yükseleceğini ayarlamaya yarıyor...

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
insana hız yaptırıyor bu özellik ses arttıkca kan basıncın artıyor bi bakmışın ibre uçmuş Veli abi tabiki dinjlediğin müziğinde temposu etkili....

bugun ALC olayınoı denedım...cd de denedım..superdı.ozellıkle hız ıbresı 120 dedıgınde arabadaki muzıgın etkısı ınanılmaz...pekı ben level 7 de denedım..normalı kac olmalı..bırde sesın sevıyesı kac olmalı ALC nın tam olarak kullanılması ıcın..ben ses volümünü 12 ye getırdım..hız 110 lara çıkınca muzık sıstemı harıkalasıyor....pekı aux bağlantılı denersemde alc işe yarar mı.....

Üst Alt