Mazda 3 BL (2009-13) Kabin Polen Filtresi Değişimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Forumda detaylı bir bilgiye ulaşamadığımdan, kendim anlatmak istedim. Alıntıdır, kendi anlatımımdır.

Mazda-Mazda3-HVAC-Cabin-Air-Filters-Replacement-Guide-010.JPG

Öncelikle bu filtrenin kapağını bulmam 3 günümü aldı. 3-4 gün evvel ilk denememde, kabin filtresi kapağının gerisindeki ısı değiştirici bölümün kapağını söktüm, haliyle hiçbir şeyi çıkartamadım. Ertesi günü ikinci denememde ise kabin filtresi kapağını değil sensörün olduğu kısmı çıkardım, haliyle yine filtreleri çıkartamadım.

Bu aşamada ise Mazda"yı yapan mühendislere sevgi ve saygılarımı iletip durdum. Eğilmeme rağmen gözlüklü olduğumdan görmekte zorlandığım bir kısma böyle bir mantıksızlık yapacaklarına torpidoyu çıkartarak kolayca değişim imkanı olsa çok daha harika olurdu.

Belki de yıllardır değişmemiş olan kabin filtresi aşırı derecede kirlenmişti. Bu noktada bolca ıslak mendil kullandım. Önce parçacıkları ıslak mendille aldım, sonra da diş fırçasının ucuna ıslak mendil dolayıp ısı değiştiricideki kirleri görmeden erişmeye çalışarak almaya çalıştım. Erişmesi güç bir noktada olduğundan çok fazla efor sarfettim. 2 saat neredeyse bu kirleri temizlemeye çalıştım. Sürekli böcek parçası olduğunu düşündüğüm küçük küçük şeyler gelmeye devam etti. Parçacıklar bittiği anda işlemi bitirdim.

Sonrasında hepsiburadadan aldığım klima temizleyici köpüğü her tarafa bolca sıkarak devam ettim. Öncelikli olarak hava filtresinin oradaki ve hemen berisindeki ısı değiştiricilerin oraya, sonra da hava kanallarına sıktım, ve klima açık, iç sirkülasyon açık şekilde aracı çalışır halde 10 dakika bekledim. 10 dakika sonra ise işlemi tekrarladım ve ayak ve ön camdan üfleyecek şekilde ayarlayarak 10 dakika daha bekledim. Ardından ise tüm kapıları açıp dışarıdan hava alacak şekilde ayarlayıp 5-10 dakika kadar daha bekledikten sonra klima temizlik işlemini sonlandırdım.

En son ise orta konsoldaki küllük ve bardaklık haznesinin olduğu bölümü çıkartıp içini temizledim. Daha sonra da içerisine bir şey düşmesini engellemek için de bolca gazete ile o kısmı kapattım. Bu arada Toyota-Mazda kardeşliği ise dikkatimden kaçmadı. Ayrıca da Mazda'nın kalitesi de belli oluyor. Tüm tırnaklara ve trimlerin köşelerine kumaşımsı bir parça koyulmuş, trim sesini engellemek için harika bir yöntem. Takdir ettim doğrusu ve bir kez daha iyi ki Mazda seçmişim dedim yakıt fazlalığına rağmen. :)
Bu trimi kaldırmanın yolu ise el freninin etrafındaki boşluktan parmakları sokarak yavaşça trim parçasını yukarı çekmektir. Yavaş yavaş tırnaklardan atacaktır. Sonra da hiç açmayanların karşılaşacağı pislikse hepinizi şaşırtacaktır. :)

45243

45244

45245

45246

45247

45248

Orta konsoldaki küllük-bardaklık trimi çıkardıktan ve temizledikten sonra bir şey düşmesin diye gazete tıkıştırdım.

45249

Temizlikten önceki pis hali.

45250

Trimin tırnaklara ve köşelerine yapıştırılmış kumaşımsı parçalar trim sesinin önlenmesinde çok faydalı. Takdir ettim.

45251

Temizledikten sonra orta konsol içi.

45252

Toyota kardeşliği

45253

45254

45255

45256

Bk Kasada dediğiniz gibi torpidodan değiştiriliyormuş, fakat Bl kasada yolcu ayak ucundan değiştiriliyor.
Aşağıdaki video nerede olduğunu bulmakta yardımcı olacaktır, yalnız hangi vidaların sökülmesi gerektiği üstteki mesajımda ilk resimde gözükmekte. Hangi vidaların söküleceğini bilmeyenler, neden çıkmıyor bu lanet olasıca filtre diyerek sıcak altında terleyip şekilden şekile girerek bunu yapan mühendislere saygılarını iletecektir. :D

https://www.youtube....h?v=iJeUX7r_5J4

Yalnız bir noktayı sevdim Mazda'da. Isı değiştiriciler de o kısımda olduğundan köpük sıkarak bakterileri öldürmek çok çok daha kolay oluyor.

Tüm bu pislikler kabin filtresi değiştirme yerinden çıktı. İlk resme göre açıklayım, kapağı çıkardıktan sonra filtreleri teker teker çıkartıyoruz, yalnız içi pislik dolu. Yapraklar falan hemen çıkıyor. Ama asıl pislik alt kısımda. O filtre değişim boşluğunun hemen solunda radyatör gibi bir ısı değiştirici var. Orada da pislikler birikiyor. Diş fırçasına ıslak mendil sararak 2 saatte ancak temizleyebildim resimlerde görünen küçük siyah parçacıklardan. Bunlar da klimanın performansını da etkiliyor.
Bir ısı değiştirici de bu kapağın olduğu yerin koltuğa yakın kısmında var. Yolcu ayak ucu orta konsol parçasını kaldırınca ilk gözüken yer. Soğutma çalışırken ısınıyor orası baya. Değmemeye dikkat edin. Orada genelde kir olmuyor, filtreler ve onun arkasındaki ısı değiştirici tutuyor genelde. Ama klima temizleyici sıvı uygulamak için bu 2 ısı değiştiriciye de bolca uygulamak bakterilerin asıl kaynağını çözecektir. Birazcık da kanallara sıkılınca mis gibi olur.

Bende zor bulmuştum hatta soktugumde yerinde takılı değilmiş filtreler ikisi yan yana çıktı tabi ben daha önceden nasıl olduğunu bilmediğim için saatlerce takmak için uğraştım evir çevir, daracık alan ,kan revan :) sonunda taktim .çokta basitmis simdi sökmeye kalksam 15 dakika da tamam..bu arada filtre takmasini anlatmamissin onuda ben söyleyeyim sökerken alt ve üst hangisi bilelim.takarken üst filtreyi takılacak yerdeki raya tam otutturup yukarı doğru kaydiracagiz alt filtreyide üst filtrenin altina birbirine girecek sekilde ray kısmına takiyoruz ve kapagi kapatim işlemi bitiyoruz..alt ve üst filtre hangisi bilmiyorsanız denemeyle biraz uğraşarak takabilirsiniz raylara tam oturduğunda ters takma ihtimaliniz yok yerine oturmuyor..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben cesaret edip böyle bir atraksiyona başlayamam... Tebrikler, geçmiş olsun... Kazasız günlerde kirlenmek nasip olsun. :)

Paylaşım için ayrıca teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Paylaşım için çok teşekkürler, güzel bir anlatım olmuş. Gerek duyulduğunda ben de ilerleyen zamanlarda denemeyi düşünüyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Atraksiyonluk bir durum yok ki hocam. :)
Resimlerde görebilirsiniz kiri. Hiç bir yetkili servis uğraşmaz o kirlerle çünkü. Hiç bir insan aracın sahibi kadar güzel temizleyemez görüşündeyim. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Atraksiyonluk bir durum yok ki hocam. :)
Resimlerde görebilirsiniz kiri. Hiç bir yetkili servis uğraşmaz o kirlerle çünkü. Hiç bir insan aracın sahibi kadar güzel temizleyemez görüşündeyim. :)
Atraksiyon dan kasıt söküp takabilme cesareti Elbette ki kendi aracınızı sizden daha iyi temizleyen bulunmaz istisnalar hariç

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla çok fazla sökülen parça yok hocam, siz de deneyin :) Önce trim sökülüyor, ardından polen filtresi değişim kapağı o kadar. kapağı tutan da 2 vida. Hangi vidaların olduğu uğraştırdı baya ama o ilk mesajdaki resim faydalı oldu. Eğilip bükülmeye rağmen bir şey görülmüyor. Mazda niye oraya koymuş anlamıyorum. Eziyet resmen :D

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bende bugün aynı yöntemle polen filtresini söküp temizleyip geri taktim.
Gerçekten de yeri çok zormuş.
Sökme işlemi konu sahibi arkadaşın bu konudaki tarifi sayesinde kolay oldu ama takarken bayağı zorlandım bende.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Abi ne yapalım oruçta vakit geçirecek birşey bulamadım bende bari şu filtreyi kendim söküp temizleyeyim dedim.
Normalde bu arabaya el atmıyordum ama artık yavaş yavaş atmaya başladım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi ne yapalım oruçta vakit geçirecek birşey bulamadım bende bari şu filtreyi kendim söküp temizleyeyim dedim.
Normalde bu arabaya el atmıyordum ama artık yavaş yavaş atmaya başladım.

Atmak lazım aslında, boş zamanda ugrasmak zevk verir hem, ama epey meşakkatli, tek avantajın Oğuzhan ın bahsettiği Mazda nın yap boz gibi olmasıdır heralde

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Ben bundan önceki aracım olan 98 mazda 323 familia ile daha çok ilgileniyordum.Yağını filtrelerini kendim değişiyordum. Ama bununla fazla uğraşmıyorum.Bu hem yeni hem de elektronik aksan çok. Fazla karıştırmaya gelmiyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben bundan önceki aracım olan 98 mazda 323 familia ile daha çok ilgileniyordum.Yağını filtrelerini kendim değişiyordum. Ama bununla fazla uğraşmıyorum.Bu hem yeni hem de elektronik aksan çok. Fazla karıştırmaya gelmiyor.

Hiç bir şey olmaz. :) Motoru dağıtın, maf sensörünü elleyip bozun demiyoruz ya. :) Basit işlerden bir şey olmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hiç bir şey olmaz. :) Motoru dağıtın, maf sensörünü elleyip bozun demiyoruz ya. :) Basit işlerden bir şey olmaz.

Tamamen katılıyorum... Geçen gün akü kutup başını önlem almadan çıkarıp temizledim... Kontağı bir açtım şok !! Sıfırlanabilecek ne varsa hepsi sıfırlanmış... Bari camlar kalaydı iyiydi dedim ama bi soğuk ter boşalmadı değil... :p

Oruç oruç bu sıvı kaybı iyi olmasa da baştan hepsini yaptım artık... Vakit geçirmek isteyen bana da fazladan yarım saat geçmiş oldu... :D

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Filtre değişiminde bulunduğu bölüme temizlik yapmak çok mantıklı ama anladığım kadarıyla filtreler değiştirilmeyip temizlenip tekrar takılmış hemde ıslak mendille , bizim filtreler lifli bir malzeme olduğu için su ile temasıyla lifler şişerek daha çok tıkanır ve eski performansını bile alamayabilirsiz , ben denizlide baya bir aramıştım 15 tl gibi bir rakama geçen sene değiştirdim orjinale göre daha ince bir malzemeydi fakat eskisini kullanmak hiç mantıklı değil, kesinlikle değişmesi gerekli ıslanan malzeme bakteri ve kokuyuda çoğaltır .

Tapatalk

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tamamen katılıyorum... Geçen gün akü kutup başını önlem almadan çıkarıp temizledim... Kontağı bir açtım şok !! Sıfırlanabilecek ne varsa hepsi sıfırlanmış... Bari camlar kalaydı iyiydi dedim ama bi soğuk ter boşalmadı değil... :p

Oruç oruç bu sıvı kaybı iyi olmasa da baştan hepsini yaptım artık... Vakit geçirmek isteyen bana da fazladan yarım saat geçmiş oldu... :D

Bu cam olayı ne Veli abi? Ben kaç defa aküyü söktüm hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

veli abi bu soğuk ter boşalma olayını arabayı satacağım günün öncesindeki gece yaşadım,
ilana buji kablosunu değiştirdim diye yazmamıştım, akşam da eski kablolarını takayım dedim
bir an boş bulunup sırasına dikkat etmeden söktüm, eskisini taktım motor sarsıntılı çalışıyor, arıza lambası yanıyor falan :D
sonra fıtı fıtı eve gelip nete baktım, bizim araçların buji ve bobin diagramını buldum o sıraya göre taktım, bir de test sürüşü yaptım sıkıntı yoktu, ertesi gün verdim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
veli abi bu soğuk ter boşalma olayını arabayı satacağım günün öncesindeki gece yaşadım,
ilana buji kablosunu değiştirdim diye yazmamıştım, akşam da eski kablolarını takayım dedim
bir an boş bulunup sırasına dikkat etmeden söktüm, eskisini taktım motor sarsıntılı çalışıyor, arıza lambası yanıyor falan :D
sonra fıtı fıtı eve gelip nete baktım, bizim araçların buji ve bobin diagramını buldum o sıraya göre taktım, bir de test sürüşü yaptım sıkıntı yoktu, ertesi gün verdim :)

Sorsaydın bende fotosu vardı buji sıralamasının... ;)

Mutlu hocam bende camlar sıfırlandı tek şoför tarafı çalışıyordu o da otomatik değildi...

Kitapçıktan bakarak ayarladım artık.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bugün yeni aldığım polen filtresini kendim taktım biraz zor oldu ama sonuçta taktım.
c0f62d64b7cf55425159126c13e54836.jpg

Sağdaki bugün çıkan, ortadaki daha önceki bakımda çıkan (aracın üzerinde gelen ilk orijinal filtre),soldaki de bugün taktığım yeni filtre.
Not: Filtrelerin sıklığına dikkat!
Orijinal olan daha sık, sağdaki 20 bin bakımında takılan orijinal filtre daha seyrek ve tabiki şimdiki aldığım da seyrek.
Orijinali(ortadaki) 38 kademe,20 bin bakımda serviste takılan yine orijinal olan(sağdaki) 30 kademe,benim aldığım (soldaki)28 kademe...

Son düzenleme:

Üst Alt