Mazda 3 BL (2009-13) Kabin İçi Trim Sökme Rehberi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Merak ettim sen direksiyonu nasıl çeviriyorsun :)
Ben boyle tutuyorum kadir bey nasil olmus mu :koptum:
image.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben boyle tutuyorum kadir bey nasil olmus mu :koptum:
Ekli dosyayı görüntüle 23910
Gayet iyi ama ...

1 – Direksiyon iki elle tutulur. Unutmayın! Acemiler direksiyonu tek elle tutar.
2 – Direksiyon simidini, 12 saat diliminin olduğu bir saat olarak düşününüz.
3 – Araç düz yolda saat 12 yönünde gider.
4 – Aracın direksiyonunu sol elinizle saat 9 noktasından, ( saat 8 ile 10 Aralığında ) sağ elinizle de 3 noktasından ( saat 2 ile 4 Aralığında ) tutunuz.

:) :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Gayet iyi ama ...

1 – Direksiyon iki elle tutulur. Unutmayın! Acemiler direksiyonu tek elle tutar.
2 – Direksiyon simidini, 12 saat diliminin olduğu bir saat olarak düşününüz.
3 – Araç düz yolda saat 12 yönünde gider.
4 – Aracın direksiyonunu sol elinizle saat 9 noktasından, ( saat 8 ile 10 Aralığında ) sağ elinizle de 3 noktasından ( saat 2 ile 4 Aralığında ) tutunuz.

:) :)
Spor kullanımda vırajlı dag yollarında koltuk dık cıft elle kullanıyorum aynı soyledıgın gıbı saat muabbetı. ama bu surus kordon boyu surus stılı :D max hız 10 km/h

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba. Bende anlattığınız gibi timleri söküp bez bantla yalıtım yaptım. Hatta hb da denk geldi tavsiye ettiginiz bez bandı aldım. Ama o bandın yapışkanı pek kuvvetli değildi. Çoğu yere uyguladım. Bant yapamadığım yerlere fotolarda ki sıkıştırma lı gumus şerit uyguladım. Trimlerimden hiç ses gelmiyor şuan. Bozuk yollarda deniyorum tık yok. Gümüş şeritler Trimleri sıklaştırıyor çok iyi iş görüyor. Fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Gümüş sevmeyenler şerit yapacak olursa arabanın döşemesine uygun renkte de alabilir. Aynı renk olunca farkedilmiyor. Uygulaması da çok basit bastırınca geciyor o ve sımsıkı tutunuyor.

Ekli dosyalar

• 20171030_132908.jpg
    20171030_132908.jpg
    339.2 KB · Görüntüleme: 66
  • 20171030_132919.jpg
    20171030_132919.jpg
    334.4 KB · Görüntüleme: 64

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İç trimlerle alakalı olduğundan bazı yaptıklarımı burada da paylaşmak istiyorum.

Tıkırdayan emniyet kemeri yükseklik ayarı butonunun yalıtımı nasıl yapılır?
http://www.mazdagaraj.com/konular/t...i-yukseklik-ayar-butonunun-sesini-kesme.7577/

Direksiyon nasıl sökülür?
Mazda 3 BL (2009-13) - Direksiyon Nasıl Sökülür (fotoğraflı)

Direksiyon üstündeki tuşlar ve arka kapağı nasıl sökülür?
Mazda 3 BL (2009-13) - Direksiyon Tuşları ve Kapaklarını Çıkarma

Kapı izolasyonu nasıl yapılır? Kapı döşemeleri ve iç paneli nasıl sökülür?
Mazda 3 BL (2009-13) - Kapı İzolasyonu (Fotoğraflı)

Bagaj döşemesi nasıl sökülür? Bagajdan öne kablo nasıl nereden çekilir?
Mazda 3 BL (2009-13) Bagaj Kapağını İçeriden Açmak İçin Hat Çekip Buton Ekleme
Mazda 3 BL (2009-13) Geri Görüş Kamerası Montajı

Okuma lambalarının olduğu tavandaki kısım nasıl çıkarılır?
Mazda 3 BL (2009-13) - Tavan Ambiyans Led Aydınlatma Ekleme

El freninin olduğu kısımdaki trimler nasıl sökülür?
Mazda 3 BL (2009-13) El Freni Butonu Nikelajı ve Vites Topuzu Hakkında

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
HORT!!!

Bugün uzun süredir aracımın arkasından gelen tıkırtının peşine düştüm. Geçen hafta @ediz07 hocayla test etmiştik ve arka pandizottan geldiğine emin olmuştum. Bu ingilizcede rear package trim olarak geçiyor.

Mazda 3 Service Manual - Rear Package Trim Removal/Installation - Body Interior

Bu bölgenin çıkarılması için önce arka koltuk alt yanlarındaki parçalar, ardından C sütunundaki parçaların çıkarılması gerekiyor. BL kasada hiçbir vida kullanılmamış, tamamen klipsler var. Bu klipsleri çıkardıktan sonra sertçe çekiyorsunuz ve parçalar elinize geliyor.

Bundan sonra aşama ise en arka pandizotun çıkarılması. Bunu da tutan 4 adet sabit klips var. Ben çıkarmayı beceremedim ama en sonundaki isofix yuvalarından tutup yukarıya oynata oynata biraz da sertçe çekince gelmeye başlıyor.

Ardından metale değebilecek tüm noktaları bez bant ile yalıttım. Özellikle klipslerin başları, plastik çıkıntılar vs. Asıl sıkıntım, sırt kısmındaki plastiklerin metale değmesi. Bunlar için de 2-3 kat bez bant geçtim ve ancak pandizotu yerine takabildim. Diğer parçaları takmaya fırsatım olmadı.

Zaten 1 aydır ağırmayan fıtığım bu işlemin başında aracın sol arka alt kısmında siyah parçayı çıkarırken zorlanmam nedeniyle tekrar nüksetti, belim çok fena ağrıyor şimdi. Bir kulak nasıl bel ağrısına sebep olurun cevabı resmen. :D

Böylece aracımda sökmediğim B sütunları, koltuklar ve tavan kalmış oldu. Onlar da yakında olur inşallah.

Orjinallik diye dert yakınan arkadaşlara... Bir avuç dolusu yeni klipse bakar o işler.

Ekli dosyalar

• 28537596_10156210927903256_811196767_n.jpg
    28537596_10156210927903256_811196767_n.jpg
    102.6 KB · Görüntüleme: 84
  • 28741589_10156210927803256_1498057902_n.jpg
    28741589_10156210927803256_1498057902_n.jpg
    78.1 KB · Görüntüleme: 83
  • 28755533_10156210927823256_2044597946_o.jpg
    28755533_10156210927823256_2044597946_o.jpg
    156.8 KB · Görüntüleme: 84

abdyldz

Sessiz
sendeki kulak bel fıtığı yapıyor bende ki tam tersi...

iyi işitmediğimden tıkırtı mıkırtı hiçbirşey duymuyorum... :)

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
HORT!!!

Bugün uzun süredir aracımın arkasından gelen tıkırtının peşine düştüm. Geçen hafta @ediz07 hocayla test etmiştik ve arka pandizottan geldiğine emin olmuştum. Bu ingilizcede rear package trim olarak geçiyor.

Mazda 3 Service Manual - Rear Package Trim Removal/Installation - Body Interior

Bu bölgenin çıkarılması için önce arka koltuk alt yanlarındaki parçalar, ardından C sütunundaki parçaların çıkarılması gerekiyor. BL kasada hiçbir vida kullanılmamış, tamamen klipsler var. Bu klipsleri çıkardıktan sonra sertçe çekiyorsunuz ve parçalar elinize geliyor.

Bundan sonra aşama ise en arka pandizotun çıkarılması. Bunu da tutan 4 adet sabit klips var. Ben çıkarmayı beceremedim ama en sonundaki isofix yuvalarından tutup yukarıya oynata oynata biraz da sertçe çekince gelmeye başlıyor.

Ardından metale değebilecek tüm noktaları bez bant ile yalıttım. Özellikle klipslerin başları, plastik çıkıntılar vs. Asıl sıkıntım, sırt kısmındaki plastiklerin metale değmesi. Bunlar için de 2-3 kat bez bant geçtim ve ancak pandizotu yerine takabildim. Diğer parçaları takmaya fırsatım olmadı.

Zaten 1 aydır ağırmayan fıtığım bu işlemin başında aracın sol arka alt kısmında siyah parçayı çıkarırken zorlanmam nedeniyle tekrar nüksetti, belim çok fena ağrıyor şimdi. Bir kulak nasıl bel ağrısına sebep olurun cevabı resmen. :D

Böylece aracımda sökmediğim B sütunları, koltuklar ve tavan kalmış oldu. Onlar da yakında olur inşallah.

Orjinallik diye dert yakınan arkadaşlara... Bir avuç dolusu yeni klipse bakar o işler.
Geçmiş olsun, ama değmiş sanki.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
C sutunundaki trim ile panzotun bindiği yeri es geçme.
Kliplerin girdiği deliklerin üstüne bez bant yapıp ortasını del klips öyle girsin oraya bunu yapınca sökmesi çok zor oluyor tercih meselesi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kliplerin girdiği deliklerin üstüne bez bant yapıp ortasını del klips öyle girsin oraya bunu yapınca sökmesi çok zor oluyor tercih meselesi.
Bide
Panzotun üç kısmı oraya kapıya çekilen sünger olabilir. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Bide
Panzotun üç kısmı oraya kapıya çekilen sünger olabilir. :)
İlk dediğin aklımda zaten. Uç kısmı ses yapmıyor bu arada.

Mutlu arka pandizot sacının puntalarını kontrol etseydin çatlama varsa tıkırtı yapıyor.

Valla vurdum ettim birşey göremedim Oğuzhan sağolasın yine de. Yarın sürdüğümde göreceğiz.

Arka koltuklar yatıkken ne kadar çok yol sesi geliyor anlatamam. İçten ve davlumbazlardan yalıtım yapılsa sonuç çok iyi olabilir.

Geçen benzin kapağına lpg dolum ağzı taktırırken dikkatimi çekti. O kadar fazla yer var ki. Aynı şekilde ön davlumbaz içinde de baya yer var.

Güzel bir temizlik, bitüself, ağır ses bariyeri, ve su geçirmez sünger ile başarılı bir sonuç alınabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Boşu boşuna arkayı komple söktüm, belimi incittim.
Sorun sol bagaj trimini söktükten sonra 2 tane siyah klipsini takmamışım. 1 tanesi plastik kriko kapağının içindeki, öteki ise tam karşı üstteki. Bunları takmayınca trim oynama yapıyor ve ses çıkarıyordu. İlk denemelere göre ses kesildi gibi. Fakat ben duymasam da arka koltukta oturanlar 3 tane emniyet kemerinin dolandığı sarımlardan ufak ufak tıkırtılar gelmekte. Bunlar nasıl kesilebilir acaba?

abdyldz

Sessiz
Boşu boşuna arkayı komple söktüm, belimi incittim.
Sorun sol bagaj trimini söktükten sonra 2 tane siyah klipsini takmamışım. 1 tanesi plastik kriko kapağının içindeki, öteki ise tam karşı üstteki. Bunları takmayınca trim oynama yapıyor ve ses çıkarıyordu. İlk denemelere göre ses kesildi gibi. Fakat ben duymasam da arka koltukta oturanlar 3 tane emniyet kemerinin dolandığı sarımlardan ufak ufak tıkırtılar gelmekte. Bunlar nasıl kesilebilir acaba?
müziğin sesini azıcık daha açıyoruz :)

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Hb'lerde böyle dertler yok ;:D pandızotumuz kumastır

Üst Alt