Mazda 3 BL (2009-13) Kabin İçi Trim Sökme Rehberi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Valla en güzeli hb.
Sorun yine geçmedi. Enteresandır arnavut kaldırımında gelmeyen ses, dümdüz kaymak gibi asfaltta geliyor anlamıyorum.
Bagajda zincirin ve ıvır zıvırın bulunduğu kutuyu eve çıkardım, ilk yardım çantasını arka koltuğa aldım bakalım yarın nolacak.

Bu arada en fazla 1.000 tl ile çok güzel yalıtım yapılabilir. 5 m2 sünger 100 tl. araç içindeki her trimin arkasına sünger konulabilir.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Valla en güzeli hb.
Sorun yine geçmedi. Enteresandır arnavut kaldırımında gelmeyen ses, dümdüz kaymak gibi asfaltta geliyor anlamıyorum.
Bagajda zincirin ve ıvır zıvırın bulunduğu kutuyu eve çıkardım, ilk yardım çantasını arka koltuğa aldım bakalım yarın nolacak.

Bu arada en fazla 1.000 tl ile çok güzel yalıtım yapılabilir. 5 m2 sünger 100 tl. araç içindeki her trimin arkasına sünger konulabilir.

Bazı noktalarda klipslerin oturmasını engelliyor ama ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bazı noktalarda klipslerin oturmasını engelliyor ama ;)
O noktaları traşlarız abi olsun. Bu yaz da müsait olamayacağım yalıtım yapamayacağım. Bidaki yaza kalıyor yine.

Bu arada zinciri araca koymadan önce de sanırım bu ses geliyordu. Eğer zincir ya da araç kitinden değilse neden olabilir hiçbir şey aklıma gelmiyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sesin kaynağı büyük ihtimalle halımsı gibi olan sağ bagaj trimi. Farlardan su geliyor mu diye dün orta bagaj eşiği trimini söktüm yan trimleri de hafif araladım. Ve ses duymadım. Bugün yağmur yağınca bakarken trim eski haline gelmiş olacak ki yolculuğumun sonuna doğru ses yapmaya başladı. Bu sefer ortaya doğru tekrar çektim bakalım, dönerken ses gelecek mi.
Yani boşu boşuna arka pandizotu sökmüş oldum.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Sesin kaynağı büyük ihtimalle halımsı gibi olan sağ bagaj trimi. Farlardan su geliyor mu diye dün orta bagaj eşiği trimini söktüm yan trimleri de hafif araladım. Ve ses duymadım. Bugün yağmur yağınca bakarken trim eski haline gelmiş olacak ki yolculuğumun sonuna doğru ses yapmaya başladı. Bu sefer ortaya doğru tekrar çektim bakalım, dönerken ses gelecek mi.
Yani boşu boşuna arka pandizotu sökmüş oldum.
Bende senin gibi takıntılıyım şu seslere bi başlarsam söküp takmaya ucu bucağı olmayacak diye korkuyorum :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bende senin gibi takıntılıyım şu seslere bi başlarsam söküp takmaya ucu bucağı olmayacak diye korkuyorum :D

Valla öyle, ucu bucağı yok. Kendine zarar vermekle bitiyor en son. Tabi bir de derin bir huzur. Her insanın takıntılı olduğu sesler farklı bir de. Onu halledince araba çok sessiz geliyor. :D
Ama tavsiyem 2 haftalık bir arada, komple yalıtım yapıp tek seferde kurtulmak. Bol bol sünger ve bitüself kullanmak.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Valla öyle, ucu bucağı yok. Kendine zarar vermekle bitiyor en son. Tabi bir de derin bir huzur. Her insanın takıntılı olduğu sesler farklı bir de. Onu halledince araba çok sessiz geliyor. :D
Ama tavsiyem 2 haftalık bir arada, komple yalıtım yapıp tek seferde kurtulmak. Bol bol sünger ve bitüself kullanmak.
Ses gelsin ben kendimi parçalamıcam :D

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mükemmel şeyler var burada. Şimdi sıra bunları benim uygulamamda kalıyor :) arkadan gelen beni çok rahatsız eden bir trim sesi var. Daha doğrusu metal metale değme sesi gibi. Sesi dinlemek istedim bir süre. Bir çok kişi pandizot altındaki iki metalin bir birine değmesi sebebi ile olduğunu tespit edip oraya kaynak, vida\somun, fitil tazrı şeyler ile sesi kestiğini iletti. Bir kısım ise tam c sutun direğinin oradan geldiğini tespit edip arka cam ile tavan arasına yalıtım yaparak çözmüş. Ben çok aradım ve şans eseri 5 yaşındaki kızım sayesinde buldum :) arka sağ kapıyı biraz sert kapatınca o sesi duydum birden. Elimle şöyle sağ arka kapı cebinin oraya vurunca ufaktan sesin içeriden geldiğini anladım. Hafta içi kapıyı sökmeyi düşünüyorum inşallah basit bir şekilde bez bant ile çözerim. Şimdi bununla kesin geçecek mi diye soruyorum kendime sanki bunun haricinde gelen bir metal sesi de duyuyor gibiyim. Yüksek sarsıntıda hissettiğim bir ses var onu bulamadım umarım aynı yerdedir. Çünkü yankı ile mi artık neyse ses sanrof civarından geliyor sanmıştım ilk zaman. Sonra önden helen bir trim sesi daha var ön çakmaklığın oradan bez bant ile oralara da el atacağım inşallah. Şu hırıltı sesi kestikten sonra bir çok yerdeki ses dikkat çekmeye başladı. :) şu arkadan gelen ses hakkında farklı fikirleri olan var mı?

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar.. Yarın beyaz incime biraz bakım yaptıracağım. Bu gün şu rolanti dalgalanmasına bir ustamız çok farklı bir çözüm buldu.. ( Yahu abi derdin ne senin. Saat gibi çalışan motorla alıp veremediğin nedir diyip önce fırçaladı sonra aldı eline tableti obd cihazını geçti direksiyona 3-5 dk sonra indi hadi git dedi. Ne yaptın ustam dedim, gaz kelebeği adaptasyonu yaptım dedi. Aracı 20 km denedim ışıklarda vs dururken ileri atlama, şöyle kalıbına sığamama olayından eser kalmamış. Gerçi kesin sonucu sabah aracı çalıştırınca göreceğim. Düzeldiğini düşünmüyorum ama hadi hayırlısı..) Neyse konu dağılmadan yarın pasta cila boya koruma plastik parlatma filan yapacağım o sıra sağ arka kapı döşemesini sökeceğim. Şimdi 2-3 video izledim. Sökme basit fakat sökerken plastik tırnakların kırıldığını kapıda kaldığını gördüm. Bu şekilde olay başına gelen var mı? Varsa nasıl temin edebilirz. Yarın sökeceğim çünkü hemen hoparlör etrafında bir trim sesi var. Flaster ve tamir bandı aldım girişeceğiz bakalım umarım bir sonuç alırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar.. Yarın beyaz incime biraz bakım yaptıracağım. Bu gün şu rolanti dalgalanmasına bir ustamız çok farklı bir çözüm buldu.. ( Yahu abi derdin ne senin. Saat gibi çalışan motorla alıp veremediğin nedir diyip önce fırçaladı sonra aldı eline tableti obd cihazını geçti direksiyona 3-5 dk sonra indi hadi git dedi. Ne yaptın ustam dedim, gaz kelebeği adaptasyonu yaptım dedi. Aracı 20 km denedim ışıklarda vs dururken ileri atlama, şöyle kalıbına sığamama olayından eser kalmamış. Gerçi kesin sonucu sabah aracı çalıştırınca göreceğim. Düzeldiğini düşünmüyorum ama hadi hayırlısı..) Neyse konu dağılmadan yarın pasta cila boya koruma plastik parlatma filan yapacağım o sıra sağ arka kapı döşemesini sökeceğim. Şimdi 2-3 video izledim. Sökme basit fakat sökerken plastik tırnakların kırıldığını kapıda kaldığını gördüm. Bu şekilde olay başına gelen var mı? Varsa nasıl temin edebilirz. Yarın sökeceğim çünkü hemen hoparlör etrafında bir trim sesi var. Flaster ve tamir bandı aldım girişeceğiz bakalım umarım bir sonuç alırım.
Kırılacak plastik klipsler sanayide bulunur diye tahmin ediyorum. Umarım, yapılan adaptasyon sorunu çözmüştür.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kırılacak plastik klipsler sanayide bulunur diye tahmin ediyorum. Umarım, yapılan adaptasyon sorunu çözmüştür.
Umarım kırılmaz çünkü araba akşama kadar yatacak orada işlemleri devam edecekmiş akşam ancak hazır olur dediler. Bende onlar işlerini yaparken müsadeleri olursa kapı döşemesini sökeceğim. Eğer kırılan olursa ve daha fazla ses yaparsa hanım beni keser :) Çünkü hiç istemiyor uğraşmamı. Git ver ustaya halletsin diyor ama anlatamıyorum usta yok yok yok :) Olan da olmasa daha iyi :) Bir sonraki gün erkenden Elazığ'dan Malatya'ya gideceğim afr ayarı için hanım da gelecek kaçarı yok yani :)

Umarım düzelmiştir abi. Şöyle bir fark var araçta;
Işıklarda dururken mesela D konumunda ilen yığılma yapmıyor. İleri atılmıyor araç. N konumu ile D konumu arasında ki tepkiler bir birine yaklaştı gibi.

Üst Alt