Mazda 3 BL (2009-13) İmpressive 60 Bin Bakımı Hakkında

tolga

Sessiz
Arkadaslar merhaba.mazda konusunda yeniyim.mazda 3 impressive aracim var.lpg yi ben taktirdim.aracin 60 bin bakimi geldi.bu konuda sizler ne yapiyorsunuz.tavsiyelerinizi iletirseniz sevinirim.istanbul avrupa yakasinda ikamet etmekteyim.
İyi günler.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@tolga konu ilgili bölüme taşınmıştır... Mecburen bu konuda iki seçenek var; 1-Yetkili Servis 2-Özel Servis :)

Yetkili servis olarak Evo'ya gidenler memnun.

Özel Servis olarak Adem Usta'yı şiddetle tavsiye ederim... www.mazdaekinci.com

Moderatörün son düzenlenenleri:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yetkili servis tercih edecekseniz ben Evo'ya gidiyorum.
Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım memnunum tavsiye ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben anadolu yakasinda oturuyorum sadece yag degisimine bile adem ustaya gidiyorum.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İstanbul'da oturduğunuzdan şanslısınız, Adem ustaya gidebilirsiniz. 40bin km.de ağır bakımı yapıldıysa normal bakım yaptırırsınız. Ağır bakım yapılmadıysa ağır bakımı yaptırırsınız. ağır bakımda Hava filtresi, yağ filtresi, yağ, polen filtresi değişimi yanında bujiler, hidrolik yağların değişimi yapılabilir, şanzıman otomatikse şanzıman yağının ve süzgecinin de değişim zamanı gelmiştir. lpg bakımı yapılalı 10bin km geçtiyse filtreleri de değiştiriniz.

tolga

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Son zamanlarda agir bakim yaptiran varmi,fiyatlar ne alemde acaba.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Son zamanlarda agir bakim yaptiran varmi,fiyatlar ne alemde acaba.

Sizin ağır bakımınız gelmemiş ki daha :)
Şu periyodik bakım işini bu kadar abartmasın kimse altı üstü yağ ve filtre grubu değişimi ben bu işi kendim yapıyorum ustaya gerek görmüyorum keyifte alıyorum ha beceremeseydim yetkili servise gene gitmezdim Adem usta yı tercih ederdim :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Katılmıyorum Enes. Manuel de olsa otomatik de olsa şanzıman yağının değişmesi gerek. Adem usta 50-60 bin km olmadan değişmesi lazım diyordu. Hidrolik fren ve direksiyon yağlarının değişimi de önemli , farkı değiştikten sonra hissediyorsun.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Katılmıyorum Enes. Manuel de olsa otomatik de olsa şanzıman yağının değişmesi gerek. Adem usta 50-60 bin km olmadan değişmesi lazım diyordu. Hidrolik fren ve direksiyon yağlarının değişimi de önemli , farkı değiştikten sonra hissediyorsun.
Periyodik bakım önemsiz demedim ki ben :) panik olmaya gerek yok basit bir işlem olduğu için kitabından verilen yıl km tablosuna göre değişimler yapılır aynı işlemi daha uyguna daha güvenilir ellerde Adem usta da yaptırabiliyorsak eğer yetkiliye gerek yok....Adem usta garantici olduğu için belirtilen sürelerin öncesinde değişim yapıyor iyide yapıyor....Ben 70 bin olarak biliyorum

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
100bin km.ye kadar servis kapkara hale gelmiş yağı değişmemişti o nedenle ne servislere ne de kitapçıktaki bakım aralığına güvenirim.
Erken değişimden zarar gelmez 10bin km de ertelenebilir tabi.
bu arada şanzıman yağı değişmez diye söyler ustalar sakın itibar etmeyin. Manuel'den dahi yağı değişince farkı anlayırsunuz

maytalman52

Katılımcı
Bende size katılmıyorum kitapçıkta km ve yaşa göre yapılması gerekenlerin tablosu var boşa masrafa gerek yok. 2007 mazda 3 aracımın şanzıman yağı hiç değişmemişti km 75 000 yaş 8. Tabloda 10 yaş 100 bin km hangisi önce gelirse deniyor serviste kontrol ediyorlar degerleri yerinde gerek var mı masrafa. Ayrıca ben fabrikasyon sıvılardan yanayım bilmeyen bi yerde viskosite değeri farklı bir yağ kullanılırsa da şanzımanı kucaklarız. Mazdanın ahım şahım masrafı yok ağır bakım diye bir sey de yok bence rutin değişmesi gereken filtre ve sıvılar var

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu mentalite yüzünden otomatik şanzımanlar sıkıntılı ya zaten 2. Elde. 97 bin km'de değişti benim şanzıman yağı. Ve çok çok kötüydü durumu. Konu açmıştım kapkaralığı görülebilir ve de yağ yanık kokuyordu. Tabiki de fabrika kitapçığının istediği yağ konulmalı. Servisler atf koyarken güvenmediğinden gittim mobil synthetic m-v aldım. Ona bakarsanız hidroliklerin de 2 yılda 1 değişmesi gerektiği yazar ama hiçbir servis değişmez.

aracın sıkıntı verme riskini azaltacak hiç bir bakım gereksiz değildir benim gözümde. Milletimizin ağır bakımdan haberi yok zaten, triger kayışı değişir mi haberi yok, sonra 2. Elde satınca alan adamın başını ağrıtıyor araç

Son düzenleme:

maytalman52

Katılımcı
Bu mentalite yüzünden otomatik şanzımanlar sıkıntılı ya zaten 2. Elde. 97 bin km'de değişti benim şanzıman yağı. Ve çok çok kötüydü durumu. Konu açmıştım kapkaralığı görülebilir ve de yağ yanık kokuyordu. Tabiki de fabrika kitapçığının istediği yağ konulmalı. Servisler atf koyarken güvenmediğinden gittim mobil synthetic m-v aldım. Ona bakarsanız hidroliklerin de 2 yılda 1 değişmesi gerektiği yazar ama hiçbir servis değişmez.

aracın sıkıntı verme riskini azaltacak hiç bir bakım gereksiz değildir benim gözümde. Milletimizin ağır bakımdan haberi yok zaten, triger kayışı değişir mi haberi yok, sonra 2. Elde satınca alan adamın başını ağrıtıyor araç
Mazda da sıkıntılı şanzıman duymadım ben daha ilk aracım 2006 mazda 3 otomatikti onunda şanzıman yağı değişmemişti 70 binde aldım sıkıntı duymadım ayrıca çevremde en az 10 kişiye otomatik mazda almışızdır onlarda da durum aynı. Yeri zamanı gelince değişim şart evet ama bunu 50 60 bin diye sınırlamak mantıksız bence zamanından önce fark hissederseniz değiştirirsiniz.
Ayrıca mazda yağ olarak Dexelia öneriyor. Otomatikler için sormuştum 1 er lt kutularda Dexelia multi Atf ler mevcut kullanılacaksa yağ odur.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
"Bu mentalite" diye vurgu yaptığın nokta aracın bakım tablosu ve bu tablo mühendisler tarafından hertürlü fiziki testlerden gecerek elde edilmiş bir bakım tablosu...Kullanıcı olarak buna uyuyoruz bundan daha doğal ne olabilir ki? Yağın rengi ile yağın kimyasal özelliğinin ne durumda olduğunu saptamak yanıltıcı olur....Helede ikinci el araçlar için örneklemeler yapmak doğruluk payı çıkarmak yanlış olur senin aracının bir önceki sahibi ile benim aracımın bir önceki sahibinin titizliği ve kullanımı bir olamayacağı için....Kesin hükümler vermek tutarlı olmaz...Gereksiz bir konu herkes aracını seviyor ve sık sık kontrolünü yapıp farkına vardığı değişkenleri yorumlayıp ustasına danışarak gereğini yapıyor....Polen filtresi değiştirmeye ağır bakım diyemiyorum kimse kusura bakmasın....

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ağır bakım nedir, hidrolik sıvılarının değiştirilmesidir, toyotalarda bujiler 40binde 1 değişir, şanzıman yağı da. ağır bakım da 40binde 1dir.
Mazdada da değişimleri belli. Polen filtresi değişimine kimse ağır bakım demedi.

Şanzıman yağında kontrol parmakla edilir. 2 parmak arasında gezdirildiğinde ufak pürüzler geliyorsa bu yağda aşınan metal parçalarını olduğunu gösterir. Yağın kararması kirlendiğini, özelliğinin bozulmaya başladığını gösterir. Bu nedenle rengi kahverengi olmuşsa değiştirin denilir şanzıman yağı için.

Ne güzel söylenmiş titizlik kullanım tarzı bir olmadığı için kesin hükümler vermek doğru olmaz. Mühendisler hata yapıyor yeri geliyor. Takata hava yastığı yüzünden onca firma araçlarını geri çağırdı. Ayrıca zaten firmalar kullanım kitapçıklarında bakım aralığının agresif sürüş şartlarında (dur kalk vs) sıklaştırılması gerektiğini söylerler. Tabloda öyle yazması o rakama kadar dayanacağının garantisini vermez.

Mazdanın şanzımanın sorunlu olduğunu mu iddia ediyorum? Japonların şanzımanı sorunsuzdur ama sorunlu Japon şanzımanları kullanıcıların suçudur. Şanzıman gibi önemli bir parçanın yağının erken değiştirilmesine gereksiz para harcaması olarak görmektir bunlara sebebiyet veren. Ya da şanzıman yağı değişmez diyen ustaların eseridir bunlar.
240 binde Honda accord aldı toyotaclubtan biri. Şanzıman yağını değiştirmiş fakat yine de vites geçişleri hissedilir sertlikte. Şimdi suç kimde? yağ değişimi gereksiz diyen ustada mı, yoksa buna inanan sadece sürücülükten anlayan kullanıcı mı? Her usta Adem Usta gibi değil, kendisi diyor 40binde 1 değişmeli 50bin km.yi geçmemeli diyor şanzımanın sağlığı için. Yetkili servisler ne yapıyor 100bin km.ye kadar bekliyor üstüne üstlük M-V standardında olmayan normal atf yağlardan koyuyor. Yetkili servisler bunu yapan. Bu özellikteki mobil 1 Synthetic M-V, gulf ve castrol un var. Forumda konular mevcut adamlar atf 320 koymuş dex3 yağ.

Ayrıca dexelia da totalin üretimidir. Kalitesi mobil ve castrol gibi firmaların yanında malumdur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Nalet olası telefon yüzündem yaptığım yorumu silmişim. :D

Estağfurullah kötü kullanıcı yapmadım. Motor yağı süresi konusunda gösterilen hassasiyet hassas şanzıman için gösterilmiyor. Zavallı tork konvertörler yağ dışında birşey istemiyorken.
Ve şanzıman yağının durumu yağın rengine göre karar verilir.
yurtdışındaki servisler 50bin km.de değiştiriyorlarmış, 30 bin km.de değiştiren kişiler varken 10 sene 100bin km sürekli ısınıp soğuyan bir yağ için zarar verecek uzunlukta bir süredir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hele de yüksek hızlarda kullanılan araçlar için.
Yüksek hız = şanzıman türbin kanatçıklarında daha fazla basınç => basınç= yüksek sıcaklık. => yüksek sıcaklık = erken bozulan yağ.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Valla mutlu çocukluğumdan beri otomobillerle iç içeyim öyle çok teknik terimler filancı yağı kim üretti yağın rengi sarardı karardı diye bakım yapmadım....Bu kadar detaya da inmem zaten....İyi bir kullanıcı aracının motor sesinden vites gecişinden direksiyon fren tepkimesinden neyin ne olduğunu hissedip önlemini alır....Sonuçta sürekli aynı aracı kullanan birisi onun verdiği farklı tepkimelere duyarsız kalmamalı zaten o tablo da uc noktalar hesaplanarak elde edilmiştir mühendislik hatası ise millet hapı yuttu....Son periyodik bakımda yağı koydum filtrelerimi değiştim kontrollerimi yaptım marşa bastım bir tur attım yağ kapkara oldu şimdi bu yağ öldümü? 2.el de ilk satın almadan sonraki tüm sahipler belirlenen bakım aralıklarına ve kontol noktalarına uyuyorsa son kullanıcıda sıkıntı yaşamaz....Geçmişini bilemezsin emin değilsindir güvenemezsin ne var ne yok baştan aşağı değiştirirsin kafan rahat eder....Ben bildiğim gibi yapıyorum belirtilen km lerde gereken bakımlarımı yapıp kontrol gerektiren noktaları elle ve gözle kontrol ediyorum bazen sebepsizcede kaputu açıp bakıyorum....Aracımı seviyorum ve önemsiyorum dizel olduğu için farklı olarak yaptığım tek şey yağ değişimini 10 bin yerine 5 bin de yapıyorum önlem amaclı satın aldığım yağın üzerinde 20 bin km ömür yazsada buna uymuyorum herkes böyle yapmak zorunda değil her yiğidin bir yoğurt yemesi vardır benimkisi de bu şekilde....Yağ olarakta Motul kullanıyorum hepsi bu basit işler bunlar yağ denen madde sandığımız kadar narin değil yeterki kullanım ve bakım şartlarını yerine getirelim herkes bildiği gibi yapsın ne diyem :)

Üst Alt