Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL (2009-13) Hız Sabitleyici Montajı

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında MutluTEKİR tarafından paylaşıldı.

1. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Herkese selamlar,
    Dün Herter'de hız sabitleyici taktırdım. Bilgisayarlarındaki yazılımdan ötürü önce güncelleme yapılamadı. İnternetleri de yavaş olduğundan 3 saatte inebildi 388 mb'lik mazda programı. Asalet abi ve Ahmet usta sağolsun mesai sonrası kalarak iftara kadar hız sabitleyicinin özelliğinin açılmasını sağladı. Ahmet usta 1-1.5 saatte taktı, Herter'in ilk deneyimiymiş. :D sonra 3-3.5 saat sırf programın inmesi için bekledik. 5 dakikalık iş için 3 saat bekletti bizi program. :) Neyseki mutlu sona ulaştık.

Öncelikle hız sabitleyiciye ne gerek diyenler, gereksiz diyenler görürdüm hep. Hız sabitleyici o kadar büyük bir nimetmiş ki. Ayak, topuk ağrısı derdinden kurtuldum çok şükür. Otobanda, nispeten düz yollarda kullanılması büyük bir konfor sağlıyor.

Dün Ankara (Acity)-Kayseri arasında kullandım, yolun ilk 1-1.5 saatinde 110'a sabitledim, sonra gece gece hafiften yorgunluk olmaya başlayınca 120'ye sabitledim. Ortalama 7.3 lt gösteriyordu gösterge. Ne kadar yaktığımı yakıt alınca göreceğim.
    Genelde düz yolda 110'da 5.6, 120'de 6.3 lt gösteriyordu.
    Otomatik vites olmasının güzelliği de ayrı bir konfor sağladı. Yokuşlarda kendi vites küçültüyordu, yokuş aşağılarında kendisi motor freni yaptı. Fakat yokuşta hızı sürekli sabitlediğim hızda tutmaya çalışması, yakıt tüketimini birazcık artırdı. Hafif de olsa bir yokuş fazla uzun sürerse 3. vitese düşerek bağırıyordu. 4. vitesin her 2 kademesinde çok konforlu yoksa, ta ki 3. vitese düşesiye kadar. Bir seferinde yokuşu çıkarken 1 saniye aralıkla - ye basarak vites küçültmesini engelleyebildim bir süre, ama sonra otomatik vites şaşırmaya başladı. 3. vitese mi 4. vitese mi geçsem diye.

Tek sıkıntım bu, bu konu hakkında önerisi olan var mı? Acaba manuel 4. vitese alıp da öyle sabitlesem? Başka püf noktaları var mıdır?

Kullanım olarak da kolay ama erişmesi güç biraz. Kornanın 2 yanında değil de kol şeklinde olsa sanki daha kullanışlı olabilirmiş. Ama bu haliyle bile büyük konfor sağlıyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Temmuz 2015
  2. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Güle güle kullanın :) geçen Datça gezisinde kullandım,yol uzun düz ve boş olunca çok çok iyi ama bir süre sonra sıkılabiliyor insan.Benim aracım 04 M6 manuel 5. vites 120 ye sabitliyorum bir süre sizi rahatlattığı inkar edilemez ama bir süre sonra aracın sanki benim kontrolüm dışında gitmesi canımı sıkıyor..

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hayırlı olsun hocam. Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler. Kazasız günlerde kullanmak nasip olsun...

Benim tavsiyem otomatikte kullanman. Manuelde 4. Vites çift kademeli değil bu yüzden motorun devir çeviremediği zamanlar olursa bunun ilerisi yağ tüketimi olarak sana döner diye tahmin ediyorum...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

4. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Aaaah ah Bursa-Sakarya-Sivas arasi mekik dokumuş birisi olarak hız sabitleyicinin ne büyük bir nimet olduğunu iyi bilirim. Hayırlı olsun güle güle kullanin. Eski aracımda vardı ve aktif olarak hatta abartacak kadar kullanıyordum. 626ya takılsa paraya kıyarım düşünmeden. Hiz sabitleyici olayında otomatik vites hızı sabitlemek için fazla baģırtıyordu aracı. Düz viteste de ara sıra vitesi düşürmeni bekliyor araç. Tahminim güçlü dizel araçlarda torkdan dolayı daha işlevsel olacaģı yönünde. Trafiğin yoğun olduğu ve diğer araçların sizi baskıladıgı koşullar dışında gerçekten uzun yolda şoför dostu bir sistem. Özellikle el gazı ve hiz sinirlayici diye tabir edilen sistem de mevcutsa tadından yenmiyor. Yagışlı havalarda kullanmamayı tavsiye ediyorlar.

5. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan

Herkese teşekkürler. Yağ tüketimi nasıl oluyor peki? Anlayamadım dediğini abi.
    4. vites çift kademe, manuelde 120 km hızda 3350 devir gibi. otomatiğe alınca 3100 civarında. zorlanınca yokuşta hemen 200 devir yükseliyor.

6. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Yok hocam valla çok iyi, ankara kayseri 3.5 saatte gittim, sadece direksiyonla uğraşmak güzel. bir de bağırmasa 3. vitese düşüp tadından yenmez. :)

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    4. Vites manuelde çift kademe değil hocam... ;)

Devirsiz kullanılan motor yağ yakar, anlatmak istediğim şey buydu...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

8. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    İlk defa duyuyorum. Çok sakin kullanırım genelde ve hiç karşılaşmadım böyle bir şeyle. :)
    %10 luk yokuşları çıkarken benzine alıp 4500-5000 devir çeviririm ama.

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu uygulama güzel bir şey, bende obd'li kit var ve 4 bin devirden sonra benzin de püskürtüyor yanma odasına ama ben yine de senin yaptığın gibi dik yokuşlarda benzine alırım, uzun yolculuklarda arada benzine alırım...

10. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Veli abi senin yerinde olsam, tüm devirlerde benzin püskürtecek şekilde ayarlatırdım.

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan

Düşünmedim değil ama zaten guzu çok yakıyor... Daha fazla cebime binmesini istemiyorum... :D

12. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    O konuda haklısın abi :D 120 ile bile 7.3 lt yakıyorsa fena. Dönerken 90 ile ekonomi yapacam. :)

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hayırlı olsun güle güle kullan. CC candır valla, uzun yolda hem rahatlık hem de çok ekonomik. Manuel de kullan CC ü.

14. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Sağolasın Bülent abi, manuelde deneyeceğim bakalım dönerken, inşallah güzel sonuç verir.

15. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

CC'u açılımı çaylar çaylar olabilir mi Bülent abiiii

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Aynen ben de ondan bahsettim

17. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Gecen muratla denedik 4.vites de iki kere devir dusuyor 3den 4e atiyor sonrasinda 200 devir falan daha dusuruyor manule cekince devir yukseliyor biraz daha

18. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Aynen öyle, bunun da nedeni tork konvertörün kavrama balatasının bağlı olduğu yaylarmış. Youtube'da tork konvertör nasıl çalışır videosunu izlerken öğrendim. Bunun sayesinde 4. vites çift kademe gibi çalışır demişti. Zaten hafif yokuşla karşılaşınca deviri 200 artırıyor.

19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan

Son kez yazıyorum... Manuelde 4. Vites iki kademeli değil... ;)

20. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    :D :D Abi biz zaten otomatik araç için konuşuyoduk :D
    manuelde manuel 5 vites kademe mademe yok :D

Sayfayı Paylaş