Mazda 3 BL (2009-13) Göstergedeki Tüm İkaz Işıklarının Yanması

halil

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
2010
Arkadaşlar merhaba, 2010 mazda 3 1.6 impressive aracımda patinajda, ani frende yada kayma anında tüm arıza lambalarının aynı anda yanıyor tekrar aracı stop edip çalıştırdığımda düzeliyor. Bu sorun yüzden bugün araç muayeneden geçemedi. Yazlık lastikleri taktırırken lastik sensörüm kırılmıştı yerine normal sibop taktırmıştım dolayısıyla lastik arıza göstergesi ve lpg den dolayı motor arıza göstergesi her zaman ikaz veriyor, ustam ondan olduğunu söyledi fakat bugün sensör için servisten fiyat aldığımda onunla alakası yoktur denildi. 125 liraya çıkma mazda 3 sensörü alıp sorunu çözmeyi düşünüyordum fakat şimdi kafam iyice karıştı. Bilgi ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bize hata veya uyarı veren sensörleri yok sayarak aracı kullanmak hatalı bir durum. Özellikle Mazda gibi teknoloji ve mühendislik harikası bir markanın ürünlerinde bu iki önemli noktayı es geçerek kullanmak, ileride sorunlara yol açabilir, senin de tecrübe ettiğin gibi sorun başlamış bile.

Özellikle ve özellikle; arıza ışığı yanık vaziyette aracı kullanmak faciaya davetiye çıkartmaktır ki; daha önce forumumuzda bir üyemiz bu şekilde motor bölümünü yaktı ve tamiri için uzun uğraşlar verdi. Allah korudu da diyebiliriz.

Kısa yoldan tavsiyem; Herter Yetkili Servis'e uğrayarak arıza teshişini yaptırmak ve bir an önce tedaviye başlamaktır.

Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
araci ne zaman aldiniz
ne zamandir sizde
patinajda butun isiklarin yanmasi ne zamandir var olan bisey?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motor arızası lpg den mi bunu anlamak için aküyü resetleyin. Akü bağlantı kablosunu çıkarıp kontak açıp far açma düğmesini çevirin, 5-10 dakika bekleyip akü bağlantısını tekrar yapın. Lpg yi açmadan benzinde bir sürün bakalım.
Patinajda bütün ışıkların yanması ise başka bir durumdan kaynaklanabilir. ESP sisteminin sensörleri bozuk olabilir, ABS sistemi düzgün çalışmıyor olabilir, hata kodlarına bakılmalı.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Öncelikle araç bilgisayara bağlanıp hatalar okunmalı ona göre bir rota çizilir.

halil

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
2010
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
araç 2012 den beri bende son 6 aydır falan çok sık olan bi durum bu ikaz lambaların hepsinin yanması. Yorumlar için teşekkürler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
farkli seyler olabilir diyecektim ama bayadir sizde imis servise gitmeden yada mutlunun dedigi gibi reset atmadan cozum cok zor

halil

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
2010
Mutlu hocam bu resetleme işleminin arabaya bir zararı olmaz değil mi ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mutlu hocam bu resetleme işleminin arabaya bir zararı olmaz değil mi ?
Camların hafızası silinir, kitapçık ile tekrar kodlama yaparsınız o olur... Beyin kablolarını da söküp takarak sıfırlama işlemini yapabilirsiniz ama; "bu işlemin arabaya zararı olmaz değil mi?" sorusuna istinaden bu işlerde bilginin olmadığını var sayarak, tavsiye etmiyorum. :)

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Bende servis tavsiyesine katılıyorum, risk almak doğru değil, belki program yada bir devrenin tamiri ile çözülecek durum, daha büyük sıkıntıya yol açabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
akü resetlemenin ne zararı olabilir ki? eksi kutbu sökeceksiniz sadece.
bende şu ana kadar cam hafızası silinmedi. motorun beyninin değerlerini sıfırlıyor. bazı sorunlar lpg ayarı kaynaklı mı o belli oluyor.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
En iyisi yetkili servise gidip arıza kodlarına baktırmanız , resetleseniz bile bir sensörde hata varsa tekrar yapacaktır değişen birşey olmaz , koda göre tamirat veya parça değişimi araştırmalısınız , geçmiş olsun

halil

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
2010
öncelikle sağolun, bilgisara bağlatınca abs de hata çıktı, tamiri için bir kaç yere götürdüm ama daha kötü oldu sonunda çıkma bi abs aldım 850 liraya tanıdık sayesinde (1500 tl isteyen bile var) taktırdım düzeldi. Toplam maliyet 1000 lira oldu. ayrıyeten 200 liraya da lastik basınç sensörü taktırdım ama problemin onunla alakası yokmuş.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Genelde usta hatası veya dışardan bir müdahale olmadıkça duymuyoruz beyin arızalarını.

halil

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
2010
aynı sorun 1 ay sonra tekrar oluştu ve halen devam ediyor.

Üst Alt